صدای معلم

پرسش های یک معلم و شهروند از طراحان حذف آموزش زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس ؛

" انتخاب یک زبان جهانی" را خانواده ایرانی می فهمد !

دکتر کوثر شیخ نجدی / معلم و روزنامه نگار

گروه گزارش/

طرح اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارائه طرح یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور»  موجب تحیر و تعجب کارشناسان و نیز فرهنگیان شده است .
بر اساس این طرح قرار است آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی و غیر انگلیسی اختیاری و از محیط مدرسه خارج و به آموزشگاه‌های آزاد سپرده شود. هزینه آموزش نیز بر عهده دانش‌آموزان خواهد بود.
« صدای معلم » بر اساس وظیفه رسانه ای خویش از همه فرهنگیان ، کارشناسان ، دانش آموزان و دلسوزان نظام آموزشی دعوت می کند تا با نقد این طرح ، ضمن تاکید بر ارائه و اشاعه فرهنگ مطالبه گری و پرسش گری از اصول " عدالت آموزشی " و " آموزش نوین " در آموزش و پرورش ایران دفاع کنند .

حذف زبان انگلیسی از آموزش و پرورش و  انتخاب یک زبان جهانی

 به گمانم تا زمانی که یک فرد دانشگاهی نباشید و با چالش مقاله‌نویسی، جست و جوی پروژه، تقلا برای سردرآوردن از آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی، شرکت در کنفرانس‌ها و سمینار‌های بین‌المللی و نظایر آن مواجه نشده باشید، درد عدم تسلط به زبان ارتباط بین‌المللی را درک نخواهید کرد.

وقتی دانشجو هستید و ناچارید ساعت‌ها وقت صرف ترجمه یک صفحه کنید و دست آخر می‌فهمید مطلب موجود در آن به‌درد پروژه‌تان نمی‌خورد‌، کارتان را پیش نمی‌برد و این مرحله را صد‌ها بار و صدها ساعت دیگر تکرار می‌کنید. در حالی که اگر به زبان انگلیسی مسلط بودید با یک نظر متوجه مطلب می‌شدید و عمرتان هدر نمی‌رفت.

متاسفانه ما آن قدر وقت نداریم که همه زبان‌های دنیا را یاد بگیریم و مثلا وقتی در یک کنفرانس جراحی مغز، فردی اسپانیولی صحبت می‌کند، آپشن اسپانیولی مغزمان را فعال کنیم و بفهمیم چه می‌گوید. به همین دلیل انسان‌ها راه حل ساده‌تر را پیش گرفتند :

" انتخاب یک زبان جهانی".

درک این مطلب ساده می‌نماید و لذا خانواده هوشمند ایرانی به درستی دریافته‌ برای اتصال به جامعه جهانی و استفاده از دانش و مهارت بین‌المللی ناچار است زبان ارتباط را بلد بشود. نمی‌توانی مهارت‌هایت را گسترش دهی، یا حتی از کاتالوگ و روش تعمیر یک وسیله خانگی سر در بیاوری اگر زبان ارتباط را ندانی. نمی توانی در جوامع بین المللی پاسخگو و مدافع حقوق ملتت باشی، نمی توانی ترجمان تاریخ‌ها، رشادت‌ها، اندیشه‌ها و آرمان‌هایت باشی. ترجمه‌ات می‌کنند. تحریف می‌شوی. حذف می‌شوی. عقب می‌مانی. خانواده ایرانی این مهم را می‌فهمد. اما مساله این است که برنامه‌های درسی آموزش‌ و پرورش کارایی لازم جهت آموزش زبان انگلیسی را نداشته‌اند.

حذف زبان انگلیسی از آموزش و پرورش و  انتخاب یک زبان جهانی

سالهاست خانواده‌ها دریافته‌اند باید برای آموزش صحیح فرزندانشان باید به آموزشگاه‌های آزاد زبان متوسل شوند. با این وجود در‌خواست حذف زبان از کتب درسی توسط نمایندگان مجلس نشان می‌دهد این عزیزان به جای اندیشیدن به راه‌های حل‌مساله فقط توانایی پاک‌ کردن صورت مساله را دارند.

به‌عنوان یک معلم و شهروند از نمایندگان می‌پرسم:
۱_چگونه است که طبق این طرح، معلمان موجود در سیستم آموزش و پرورش در آموزشگاه کارایی لازم را دارند اما در آموزش و پرورش ناکارآمدند؟ آیا این نشان‌دهنده ایراد‌های اساسی تدوین و روشهای تدریس قدیمی کتب آموزشی نیست؟

۲_تکلیف دانش‌آموزان روستایی و خانواده‌هایی که توان پرداخت هزینه‌های آموزشگاه را ندارند چه می‌شود؟ آیا این امر در تناقض آشکار با عدالت آموزشی و اصول اولیه قانون اساسی  نیست؟ آیا زجرآور نخواهد بود اگر دانشجوی پزشکی یا مهندسی قبول شده از منطقه محروم از خواندن کتاب مرجع ناتوان باشد؟ آنگاه چه کسی پاسخ گو خواهد بود؟ 

۳_ چه کسی پاسخگوی سرگردانی نیروهای رسمی آموزش و پرورش در آموزشگاه‌ها و ناامنی روانی و شغلی‌شان خواهد بود؟ دستگاه عریض و طویل آموزش و پرورش هر سال از سازماندهی صحیح نیروهای خود عاجز می‌ماند. حال چگونه ممکن است این آموزشگاه‌های آزاد توان مدیریت و برخورد صحیح با همکاران فرهنگی را داشته باشند؟ 

۴_ آیا بهتر نیست به جای این همه خودزنی و درهم ریختگی، فکری به حال کتب درسی شود و با بازنگری آنها و با بررسی و به کارگیری سیستم‌های موفق آموزشگاهی در مدارس، آموزش زبان را به شکلی موثر احیا کرد. چه اگر بنا باشد هر درس ناکارآمدی در آموزش و پرورش را به آموزشگاه‌ها واگذار کنیم این امر قابل تعمیم به سایر دروس نیز خواهد بود و کمتر درسی از این ورطه جان سالم به‌در خواهد برد.

@kowsar_sheikhnajdi


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حذف زبان انگلیسی از آموزش و پرورش و  انتخاب یک زبان جهانی

پنج شنبه, 25 مهر 1398 22:56 خوانده شده: 373 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 06:18
طراحان این طرح به جز استدلال های عجیب و غریبی که به تازگی مطرح کرده اند دلیل اصلیشان موفق نبودن آموزش زبان انگلیسی در مدارس است و دلیل این عدم موفقیت را ناتوانی بچه ها در صحبت کردن به این زبان بعد از شش سال آموزش می دانند
اگر از متخصصان آموزش زبان بپرسیم برای یادگیری زبان دوم در حد تکلم ابتدایی و نه پیشرفته چند روز یا چند ماه زمان نیاز داریم گمان نکنم کمتر از سه ماه پاسخشان باشد وآن هم منظور سه ماه درگیری کامل با آن زبان است
اما در مدارس ما حنی اگر سه ساعت کامل در هفته برای زبان انگلیسی حساب کنیم در ماه می شود دوازده ساعت و در هشت ماه تحصیلی نود وشش ساعت یعنی چیزی معادل تقریبا چهار روز و در شش سال می شود تنها بیست و چهار روز ( بدون احتساب تعطیلی ها و وقتهای تلف شده در کلاس و...)
مگر می شود توقع داشت یک نفر در بیست وچهار روز آن هم با این امکانات ابتدایی در مدارس کشور صحبت کردن به یک زبان را یاد بگیرد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 13:09
حتما آن سه ماه ثانیه به ثانیه و در خواب هم درگیر یادگیری زبان است!!کمی فکر کنید بعد حرف بزنید.
پاسخ + 0 -1 --
Alireza 1398/07/26 - 08:40
با سلام،
دکتر، تمام دلایل قانع کننده و مستدل و ردخور نداره. گزارش تحلیلی نشست تخصصی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش هم همینطور که درfarsnews.com منتشر شده است. اما داستان اینه که اگه هزاران دلیل هم بیاریم وقتی گفته می شود: «مصلحت این است که به خاطر حفظ نظام زبان باید اعدام شود » و زمانیکه به پژوهش ها و تحقیقیات و تحلیل های علمی وقعی نمی نهند از دست من و تو کاری ساخته نیست. و وقتی نهادی امنیتی و نظامی وارد صحنه می شود آن وقت دیگه .... فراموش نکنیم که در کجای جهان ایستاده ایم و در کجا زندگی می کنیم. اینجا خاورمیانه است! وقتی منابع قدرت تصمیم به اعدام این زبان بگیرند...
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1398/07/26 - 09:35
عقربی از شتری می‌خواهد که او را بر پشت خود سوار و از رود اردن رد کند. شتر می‌گوید: «اگه این کارو بکنم تو منو نیش می‌زنی، اونوقت هر دومون تو رودخونه غرق میشیم.» عقرب می‌گوید: «آخه چرا باید این کارو بکنم؟»
به این‌ترتیب شتر راضی می‌شود که عقرب را بر پشت خود سوار و او را از این طرف رودخانه به آن طرف ببرد.

وسط رودخانه که می‌رسند عقرب نیشش را در بدن شتر فرو می‌کند. شتر سرش را به طرف عقرب بر می‌گرداند و می‌گوید: «تو منو نیش زدی و حالا هر دویمان غرق خواهیم شد. چرا این کارو کردی؟ »

عقرب برای شتر توضیح می‌دهد: «اینجا خاورمیانه است.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 10:21
اظهارات حسن نوروزی نماینده رباط کریم، سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس و یکی از نمایندگان طراح حذف آموزش زبان انگلیسی تامل برانگیز و به سخره گرفتن علم است.در نگاه اول به نظر میاد که ایشان در حال اجرای یک کمدی استندآپ هستند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 13:17
آموزش زبان در مدارس واقعا ناکارمد است. در ضمن دوره مقاله و تحقیق های الکی به سر رسیده و زمانه عمل و مهارت و کارآفرینی فرا رسیده است. آیا انگلیسی ها هم فارسی یاد میگیرند؟ آیا کارگران و مهندسان شرکتهای بزرگ دنیا چند زبان بلدند؟ البته دانستن زبان برای کسانی که قصد ادامه تحصیل و یا سفر به خارج را دارند ضروری است اما با این شیوه که در مدارس انجام می شود به جایی نخواهد رسید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 14:28
آموزش به صورت تولید نیست به صورت پروسه است یعنی ادامه دار و همیشه در جریان است. تو بیشتر کشورهای اروپایی امورش فارسی وجود دارد. البته بخس فرهنگی سفارتخانه های اسران کارایی لازم را دارند و بازدهی اشان تقریبا صفر این دولت ها هستند که فارسی را ترویج می کنند مثلا برینانیا را نگاه کنید با کانال های فارسی و کلاس های فارسی. چرا بی انصافی کنیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/27 - 16:58
داستان فقط انگلیسی نیست که ... همه درس ها اینطوره فارسی، فیزیک شیمی ... مثلا دانش آموز چقدر در سه سال دبیرستان فیزیک یاد می گیره
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/08/09 - 14:48
لوور ، لو-ور ، لور لووووور . یاد اون‌نماینده دکتر مجلس نشسن افتادم .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.




نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور