صدای معلم

" ختم کلام اینکه حیات دهکده جهانی امروز بدون یک زبان میانجی (لینگوا فرانکا) غیرممکن است. چه ما دوست داسته باشیم و چه خوشمان نیاید قرعه به نام زبان انگلیسی زده شده است. نیازی هم احساس نمی شود که ما درباره اهمیت یادگیری زبان‌های علمی مانند انگلیسی دلیل بیاوریم خود افکار عمومی به طور عملی درک می کنند و قانع شده‌اند که یادگبری زبانی مانند انگلیسی برای توسعه و پیشرفت و عقب نماندن از قافله تمدن چه اهمیت بالایی در جهان امروز دارد "

زبان بی‌زبان: تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی

علیرضا طالب‌زاده

گروه گزارش/

طرح اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارائه طرح یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور»  موجب تحیر و تعجب کارشناسان و نیز فرهنگیان شده است .
بر اساس این طرح قرار است آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی و غیر انگلیسی اختیاری و از محیط مدرسه خارج و به آموزشگاه‌های آزاد سپرده شود. هزینه آموزش نیز بر عهده دانش‌آموزان خواهد بود.
« صدای معلم » بر اساس وظیفه رسانه ای خویش از همه فرهنگیان ، کارشناسان ، دانش آموزان و دلسوزان نظام آموزشی دعوت می کند تا با نقد این طرح ، ضمن تاکید بر ارائه و اشاعه فرهنگ مطالبه گری و پرسش گری از اصول " عدالت آموزشی " و " آموزش نوین " در آموزش و پرورش ایران دفاع کنند .

 

تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی

پیش درآمد
اگر همین روزها در صحن مجلس یعنی همان جا که هر از چندی پرچم خصم با فندک طلایی یکی از وکلای دوآتشه و پرحرارت آتش زده می شود، یا با آن بانوی فرنگی سلفی گرفته می‌شود یا تطاهرات داخل مجلسی برپا می شود رگ انقلابی‌گری نماینده‌ای مبرز و مبارز که کارت رنگی در جیب سمت راست خود دارد و تمام وجودش در چیزی به نام صدا خلاصه شده است بجنبد و فریاد برآورد: «برداران و خواهران! چه نشسته اید؟ آیا رواست که در ایالت اسلامی زبان ممالکی که با ما سر دشمنی دیرینه دارند و ما را به خاک سیاه نشانده‌اند را یاد بگیریم و سرمایه خود را در این راه هدر دهیم و در مدارس به آقازاده‌هایمان زبان خصم یاد بدهیم؟» و آیا نمایندگان دیگر در برابر این منطق و استدلال محکم و دندان شکن و در مقابل این شور انقلابی و خودجوش که مدام سرریز می شود تاب و توان مقاومت خواهند داشت؟ بی‌شک یاران و همراهان این وکیل دلسوز در برابر این منطق سر تعظیم فرود خواهند آورد و فریادهای احسنت و «صحیح است» آنها گوش فلک را کر خواهد کرد و به رفع انحصار دست خواهند یازید.

تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی

به احتمال زیاد تا الان باید حدس زده باشید که بحث بر سر داستان آموزش زبان انگلیسی است: اوایل آوردن نام واقعی و درستش مقدور نبود یعنی هوا برای نام بردن اسمش و نشان دادن تصویرش پس بود و مساعد نبود برای همین به آن «زبان اجنبی» می گفتند. مدتی که گذشت و اندکی به خود آمدیم و عقل دوراندیش را آزمودیم اسم آن را به «زبان بیگانه» تغییر دادیم. بعدها برای همرنگ شدن با جماعت و آبروداری و خالی نماندن عریضه و برای اینکه بیشتر از اینی که هست از قافله علم و تمدن عقب نمانیم به آن «زبان خارجی» گفتیم. تازه اسم و تلفظ درست این طفل نوپا را یاد گرفته بودیم و با هیجان و خوشحالی به آن می‌گفتیم «زبان انگلیسی» و تازه نم‌نم می‌رفت تا جایگاه واقعی خودش را پیدا کند که ورق برگشت و آمدیم سر خط شروع و بازی نامگذاری و محدویت‌ها از نو! گروهی هم پیدا شدند و به آن «زبان اجنه» و «زبان جهل و کلک» نام دادند. اما اخیرا گروهی متخصص در علوم مکتسبه آموزش زبان در مجلس پیدا شده‌اند که ماموریتشان رفع انحصار از این زبان بی زبان است. و می خواهند به زعم خود آموزش این زبان را در آموزش و پرورش سروسامانی دهند و مواظب هستند که فقط ابرویش را درست کنند.

تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی

تحلیل
طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در آموزش و پرورش اخیرا توسط عده‌ای از نمایندگان خانه ملت به امضا رسیده است. اگر چه این طرح حتی در عنوان شتاب‌زده و خام به نظر می‌رسد اما با توجه به دلایل زیر مسبوق به سابقه بوده و با برنامه ریزی قبلی و هماهنگی با گروه‌های قدرت استارت زده شده است. همچنین پشت این طرح به دلایل زیر انگیزه‌های سیاسی و ایدئولوژیکی نهفته است.

  •  در تیرماه سال گذشته دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ایران تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی اعم از دولتی و غیردولتی در ساعات رسمی و غیررسمی را ممنوع اعلام کرد. مهدی نوید ادهم دریافت شهریه از والدین دانش آموزان برای تشکیل کلاس زبان انگلیسی را «تخلف» دانست و گفت: «برنامه آموزش و پرورش در دوره ابتدایی تقویت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی اسلامی دانش آموزان است و آموزش زبان‌های خارجی در دوره ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نشده است و آموزش این زبان از دوره اول دبیرستان قابل اجراست.»
  •    محمد بطحایی وزیر وقت آموزش و پرورش در سفر به مسکو از تدریس زبان روسی در مدارس سخن گفت. ناگفته پیداست که جناح قدرتمند و نیز عوامل آنها در آموزش و پروش همواره نگاهی توام با بدبینی و گرایش منفی به آموزش انگلیسی داشته‌اند و سعی کرده‌اند که آن را محدود کنند.
  •  عوض شدن پی در پی وزرای آموزش و پرورش به دلایلی که هنوز برای عموم روشن نشده است و انتصابات معنی‌دار در ماه های اخیر در آموزش و پرورش.
  •   نگاه ایدئولوژیک‌ تر وزیر جدید آموزش و پرورش و اظهارات او در جلسه هیات دولت مبنی بر اینکه اگر دانش آموزان اظهار کنند که پیروان ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آنها به نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آنها در مدارس ممنوع است. این اظهارات حاجی‌میرزایی به معنی ممنوعیت تحصیل پیروان دیگر در مدارس تلقی شد. همجنین اعلام سال تحصیلی جدید به عنوان سال نماز و ابلاغ دو بخشنامه با امصای وزیر به مدارس برای برگزاری نماز و تاکید موکد بر رعایت مسایل مربوط به آن.
  •  در 14 اریبهیست 1395 رهبر انقلاب در دیدار جمعی از معلمان تاکید کردند: «من همین‌جا این حرفی را که گاهی هم گفته‌ام به مسئولین آموزش‌ و پرورش تکرار می کنم‌؛ شاید به مسئولین محترم فعلی نگفته باشم امّا قبلها مکرّر گفته‌ام؛ این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست. چرا زبانهای دیگر را در مدارس به‌عنوان درس زبان معیّن نمی کنند؟ چه اصراری است؟ این میراث دوران طاغوت است، این میراث دوران پهلوی است. مثلاً زبان اسپانیولی؛ امروز کسانی که به زبان اسپانیولی حرف می زنند کمتر از کسانی نیستند که به زبان انگلیسی حرف می زنند؛ در کشورهای مختلف، در آمریکای لاتین یا در آفریقا کسان زیادی هستند. مثلاً می گویم؛ بنده حالا مروّج زبان اسپانیا نیستم که بخواهم برای آنها کار بکنم، امّا مثال دارم می زنم. چرا زبان فرانسه یا زبان آلمانی تعلیم داده نمی شود؟ زبانهای کشورهای پیشرفته‌ی شرقی هم زبان بیگانه است، اینها هم زبان علم است.»
  •  به دنبال فرمایشات رهبر معظم انقلاب، آبت‌الله علم الهدی، امام جمه مشهد در حلسه هفتگی خود با انتقاد از سخنان حسن روحانی درباره لزوم آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان علم گفت: «زبان انگلیسی نه تنها زبان علم نیست، بلکه زبان جهل است»
  •   چند روز بعد سردار نقدی نیز با انتقاد شدید از سحنان رییس جمهور درباره لزوم و ترویج آموزش زبان انگلیسی گفت: «امروز که تیغ انگلیس کند شده و دیگر نمی تواند ملتها را مجبور به تکلم به زبان خود کند با راه اندازی موسسات فراوان و به کار گیری مزدوران خود در کشورها تلاش می کند با القای اینکه ناقص و ناتوان  انگلیسی زبان علم است همه را مجبور به یاد گیری و استفاده از زبان خود کند و از این طریق فرهنگ و سبک زندگی فاسد و بی مایه خود را به ملتها تحمیل نماید.»
  •   در فصل هفتم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در راهکار 5-1 آمده است: «ارائه آموزش زبان خارجی در چارچوب بخش انتخابی (نیمه تجویزی) برنامه درسی، با رعایت اصل تثبیت و تقویت هویت اسلامی-ایرانی» می توان تقاسیر و کاربرد دلخواه خود را از این بند کرد. شاید بتوان در توجیه طرح ارائه شده به این راهکار هم استناد کرد. از طرفی کتاب های درسی جدید التالیف زبان انگلیسی از هر نوع عناصر غربی خالی شده و متن ها و درس ها خنثی و یا در راستای ترویج فرهنگ ایرانی-اسلامی است. برای مثال آیاتی از قرآن را با ترجمه انگلیسی در هر درس کتاب درسی انگلیسی می توان یافت. همچنین وضع معادل‌های نامانوس و بعضا خنده‌دار در علوم پایه مانند زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی را می‌توان در این راستا قلمداد کرد در حالی که برگزاری کلاس های محتوا-محور (مثلا تدریس فیزیک به انگلیسی یا یک زبان خارجی دیگر) و آموزش علوم پزشکی و پایه به زبان انگلیسی حتی در آموزش و پرورش در برهه حاضر ضروری به نظر می‌رسد.
  • مضافا گروه کوچکی از استادان و محققان ایرانی در دانشگاهها ها و مراکز عالی روی «تئوری توطئه» و «هژمونی زبان انگلیسی» کار می‌کنند. آنها انگلیسی را ابزار جدید استعمار و «اسب تروای» غرب می‌دانند که از طریق این زبان فرهنگ و تسلط خود را بر دیگر کشورها تحمیل می‌کنند. این گروه معتقدند که زبان انگلیسی را می توان با حذف و منها کردن عناصر فرهنگی از آن یاد گرفت. عده‌ای با رد این نظریه و با توهم‌آمیز و خیالی خواندن این برداشت و تئوری این گروه را منتسب و متصل به حلقه های قدرت می‌دانند. آنها معتقدند که آنها با منابع قدرت و نظام سروسری دارند.
  •  سکوت وزیر جدیدالانتخاب آموزس و پرورش در برابر این طرح و مواضع او در قبال سند 2030 گویای این موضوع است که او چراغ سبز به این طرح نشان داده است. .

با دلایلی که ذکرش رفت و با کنار هم قرار دادن تکه‌های این پازل می‌توان به تصویر روشنی از این طرح رسید و حدس زد این طرح از کجا و کدامین چشمه آب می‌خورد.

تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی

ختم کلام اینکه حیات دهکده جهانی امروز بدون یک زبان میانجی (لینگوا فرانکا) غیرممکن است. چه ما دوست داسته باشیم و چه خوشمان نیاید قرعه به نام زبان انگلیسی زده شده است. نیازی هم احساس نمی شود که ما درباره اهمیت یادگیری زبان‌های علمی مانند انگلیسی دلیل بیاوریم خود افکار عمومی به طور عملی درک می کنند و قانع شده‌اند که یادگبری زبانی مانند انگلیسی برای توسعه و پیشرفت و عقب نماندن از قافله تمدن چه اهمیت بالایی در جهان امروز دارد. البته خود نمایندگان هم به خوبی به این نکته آگاهی دارند مخصوصا آنهایی که خانواده‌شان آنور آب‌ها روزگار به سختی می‌گذرانند. اما انگیزه‌های سیاسی، بهانه های ایدئوژیکی و ادامه حیاتشات برای آنها مهم‌تر از واقعیات و منافع کشور است. آنها بهتر می‌دانند که باید وزیر کشور بتواند در یک مجمع بین‌المللی به انگلیسی سلیس صحبت کند و یک مقام دولتی برای ادای یک جمله کوتاه انگلیسی مانند شاگرد تنبل بهانه نیاورد تا مضجکه خاص و عام نگردد.  

تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تحلیلی بر طرح رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی

سه شنبه, 23 مهر 1398 22:02 خوانده شده: 692 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
وکیل 1398/07/23 - 23:51
از این قیافه های ترسناک در تصویر مجلس برای کشورم بیمناکم. آیا بیشتر اینها همان امضاکنندگان طرح نیستند؟
پاسخ + +2 0 --
وطن 1398/07/23 - 23:58
تو را خدا نمایندگان ما را ببینید بی شک خود اینها کشور را به خاک سیاه خواهند نشاند نه دشمنی که هزاران کیلومتر از ما فاصله دارد. دشمن اصلی بیخ گوش ماست
پاسخ + +1 0 --
وطن 1398/07/24 - 00:05
تو را خدا نمایندگان ما را ببینید بی شک خود اینها کشور را به خاک سیاه خواهند نشاند نه دشمنی که هزاران کیلومتر از ما فاصله دارد. دشمن اصلی بیخ گوش ماست
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/07/24 - 06:32
ذوالنور و کریمی قدوسی تو این طرح آتش زدن پرچم شرکت دارند اسمشون تو لیست ۵۷ نفره هست. چه میشه کرد بعضیا هم از این راه نون می خورند. داد و بیداد و دشمنی الکی و زبانی با امریکا در حالیکه .... ما تو امریکا تشریف دارند سبک نون و آب داری است و فعلا خوب جواب میده
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/07/24 - 06:39
حداقل یه نماینده هست که حق باید بهش داد که طرح رو امضا کند چرا که دل خوشی از زبان نداره: قاضی پور عزیز.دهمان نماینده نماینده آن پهلوان دوران. چرا که هنوز زبان فارسی را خوب فرا نگرفته. این نماینده محترم ارومیه باید چند صباحی بره کلاس های اموزش فارسی به غیرفارسی زبانان تا جای فعل و فاعل در زبان فارسی را یاد بگیره ... حالا انگلیسی پیشکش.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/07/24 - 06:41
کسی میدونه این عزیزان فایده و دستاوردشان برای مملکت در مجلس که هر روز از پول مردم ارتزاق می کنند چیست؟
پاسخ + 0 0 --
متخصص دربند 1398/07/24 - 06:55
یک مقاله راجع به جریانات مشکوک در پژوشسراهای مشهد جهت سمبل کردن امور و هدر دادن منابع مالی و انسانی هم فرستادم که امیدوارم صدای معلم منتشر کند. در این مقاله تشریح کرده ام که در حال برونسپاری و یا اخراج نه تنها زبان انگلیسی که علم و عالم هم هستند. خوابهای بدی برای اموزش و پ دیده اند.
پاسخ + 0 0 --
همکار دکتر حسینی 1398/07/24 - 08:13
مقاله دکتر که در سال 2006 در اهمیت اموزش زبان انگلیسی برای موفقیت در دهکده جهانی نوشت که کاش نمینوشت تا هیا علمی میکردنش دلواپسان:

https://www.researchgate.net/publication/332092247_Globalization_Cooperative_Learning_and_ELT
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/07/24 - 13:52
فقط پارچه است و بس. هزاران متر و هزاران کیلومتر هم پارچه با نقش پرچم امریکا را آتش بزنند چه دردی را دوا می کنه؟ فقط پارچه است که از پول ملت خرج کرده اند. وقتی فساد همه جا را می گیره و نماینده فاسد و متجاوز از آب میاد چه می توان کرد؟ آیا می توانند همه سیاهکاری های خودشان را با اتش زدن چند متر پارچه لاپوشانی کنند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/07/25 - 07:09
تا الان دیگه باید فهمیده باشیم که چرا محمدعلی شاه مجلس را به توپ بست. آیا محمدعلی شاه دیگری نیاز است تا بیاید و مجلس شورای اسلامی را با این نمایندگان ... به توپ ببندد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/25 - 08:38
مصاحبه یک نماینده مجلس که معمم و روحانی هستند نشان داد که داستان بر سر حذف انگلیسی از اموزش و پرورش است. ایشان تاکید می کنند که انگلیسی زبان جاسوسی است و زبان علم نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/25 - 08:58
بالاخره عیان شد که قصد و نیت نمایندگان حذف زبان انگلیسی بوده است. ساماندهی و سازماندهی تنها یک بهانه بوده است.
پاسخ + 0 0 --
English Teacher 1398/07/25 - 14:24
عنوان تصویر مجلس بهتر گذاشته می شد:
Fire in the Jungle
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 10:14
ظهارات حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس و یکی از نمایندگان طراح حذف آموزش زبان انگلیسی از مدارس بسیار غم انگیز و در عین حال تامل برانگیز است. بیشتر به جک و کمدی استتند آپ می خوره:
می فرمایند: زبان انگلیسی زبان علم نیست زبان جاسوسی است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/30 - 13:53
معاونان پرورشی در مدارس چه می کنند؟

همکاران در مدارس یه مقایسه بین معلمان زبان و معاونان پرورشی انجام دهند. خداوکیلی معاونان پرورشی در مدارس چه کار می کنند و چه تاثیری روی دانش آموزان دارند. یکی از مادندگارترین کارها در آموزش و پرورش حذف امور پرورشی و پست معاون پرورشی در مدارس بود که متاسفانه این هم توسط نمایندگان مجلس ضایع و لوث شد و نمایندگان نماها و تندروها دوباره امور پرورشی را احیا کردند. اگر واقعا و واقعا نمایندگان می خوان کار مفیدی برای آموزش و پرورش انجام دهند و به فکر منافع کشور هستند بایستی آموزش زبان انگلیسی را تقویت و تسهیل کرده و معاونت پرورشی را از پیکره آموزش و پرورش حذف کنند.
به این فکر کنیم که اگر معاونان پرورشی را از مدارس حذف کنیم چه اتفاقی می افتد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/30 - 22:15
کدوم نماینده جرات می کنه درباره حذف امور پرورشی در اموزش و پرورش صحبت کنه؟ ان هم با نزدیک شدن لپانتخابات. در این صورت مرگ سیاسی اون نماینده فرا رسیده است. اما نماینده ها به غیر از حذف انگلیسی یه طرح دیگه هم برای حال دادن به اونایی که فرمان دست اوناست می تونند ارائه بدهند: تغییر نام وزارتخانه به وزارت پرورش و آموزش
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/04 - 14:56
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: نباید تدریس زبان انگلیسی در مدارس اجبار باشد. معتقدیم آن قدر که برای زبان انگلیسی کار می‌کنند روی زبان فارسی کار نمی‌کنند. دانش آموزان کشور زبان فارسی را هنوز خوب بلد نیستند. همچنین بر این باوریم که وقتی زبان انگلیسی در مدارس تدریس می‌شود نباید محتوای آن ترویج فرهنگ غرب باشد بلکه باید با فرهنگ ایرانی و اسلامی عجین باشد. داستان‌های فارسی و افسانه‌های اساطیری را باید به زبان انگلیسی به دانش آموزان آموزش دهیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/04 - 14:59
با این کتاب های زبان که پر از شخصیت های ایرانی و اول هر درس آیات قرآن درج شده آیا باز هم فرهنگ غرب نشت می کند. قصد و نیت شما آشکار شد تدریس زبان های محلی هم بهانه ای بیش نیست. حکومت هیچ وقت به زبان های محلی فرجه ای برای ترویج نداده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/04 - 15:01
"محمدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص خبر‌هایی مبنی بر تلاش مجلس برای حذف درس زبان انگلیسی از مدارس، گفت: به هیچ وجه بحث حذف زبان انگلیسی از مدارس مطرح نبوده است و موضوعی که مطرح شد بحث انحصار زبان انگلیسی در مدارس بود. البته شورای عالی آموزش و پرورش تدریس چند زبان خارجی در مدارس را منع نکرده است، منتها اجرایی نشده است.ابطحی تصریح کرد: بنابراین معتقدیم زبان‌های دیگر هم این قابلیت را دارند که با انتخاب خودِ دانش‌آموز در مدارس تدریس شوند. این موضوع در مجلس مطرح بود، منتها عده‌ای جنجال راه انداختند که می‌خواهند زبان انگلیسی را در مدارس حذف کنند در حالی که هیچ انسان عاقلی خواهان حذف یک زبان بین‌المللی نمی‌شود."

مردم شک دارند که شما نمایندگان آدم های عاقلی باشید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/04 - 15:08
مطرح کردن تدریس ادبیات محلی توسط نمایندگان فرافکنی و نوعی فرار به جلو است. حکومت در طول این چهل سال به برکت وجود مبارک حداد عادل ها به زبان های محلی وقعی ننهاده و هر جا که جرقه ای از ترویج زبان های کردی آذری بلوچی ....دیده آن را به شدت سرکوب کرده است.
ضمنا این نماینده درک درستی آموزش و تدریس زبان ها نداره. چرا شفاف نمی گن به خاطر دشمنی با غرب و از سر عناد می خواهیم زبان انگلیسی را خاموش کنیم. البته همه ما بهتر می دانیم که با چند قانون و مصوبه نمی توان جلوی آموزش زبانی را گرفت. مخصوصاً ا در دنیای اینترنت و تکنولوژی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/04 - 15:16
به این فرمایش نماینده محترم نگاه کنید:
"داستان‌های فارسی و افسانه‌های اساطیری را باید به زبان انگلیسی به دانش آموزان آموزش دهیم."

مثلا اگه این اساطیر و داستان ها را به زبان اصلی خود یعنی فارسی بخونند بهتر می فهمند. چه لزومی است که به انگلیسی بخوانند که چی بشه. این فرمایشات نشان می دهد این عزیز متوجه نیست که آموزش زبان برای چیست. از ان گذشته چرا داستان های زبان های محلی خود را نخوانند؟
زبان ایران که فقط فارسی نیست! اگه قرار بر ترویج زبان است چرا یک کرد نباید زبان خود را ترویج کند و تو مدرسه داستان های کردی بخونه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/04 - 19:40
در تصویر مجلس حجت الاسلام احد آزادیخواه نمایند ملایر و طراح حذف ربان انگلیسی با مشت گره کرده را به وضوح می توان مشاهده کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/05 - 09:42
یه مقایسه دقیق بین اسامی اون ۵۷ نفر که طرح کذایی را با رهبریت آخوند آزادیخواه ارایه کرده اند و نمایندگانی که آتش سوزی در مجلس را به راه انداخته اند ضروری است. یادی هم بکنیم از آنهایی که به مجلس حمله کردند. به نظر انها از خیلی وقت پیش فهمیده بودند که این مجلس بدرد نمی خورد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/08 - 17:41
در تاریخ می خوانیم که آتاتورک برای تثبیت سکولاریسم آخوندهای ترکیه را در کامیون ها به دریای سیاه ریخت ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/15 - 08:52
علیرضا رئیس‌زاده دز یادداشتی با عنوان «درباره طرح حذف زبان انگلیسی از مدارس» نوشت:

سخنان و استدلال هایی که برای توجیه می‌آورند بسیار تلخ، غم‌انگیز، خنده دار است و آدمی در حیرت می‌ماند از این سخنان ساده لوحانه و بچگانه، البته شاید هم به همین دلیل است که کسی به این سخنان اهمیتی نداده و همه هم می‌دانند زبان انگلیسی که زبان 50 دانشگاه اول دنیاست به هزار و یک دلیل حذف ناشدنی است. ولی وقتی عمیقتر می‌شویم می‌یابیم اینها اتفاقا نه تنها با زبان انگلیسی که با یادگیری زبان دوم خاصه زبان‌های لاتین مخالف هستند و گرنه کدام انسان منصف و با وجدانی می‌پذیرد در حالی که ما توانایی یادگیری گسترده‌ترین، ساده‌ترین، پر منبع‌ترین و در دسترس‌ترین زبان دنیا یعنی انگلیسی را نداریم و ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/15 - 08:52
بقیه یادداشت رییس زاده
... برنامه آموزشی این زبان با آن همه معلم و کارشناس و استاد و کتاب با شکست مواجه شده بتوان به این سیستم امید داشت که زبان آلمانی و یا فرانسه یاد گرفت اما قبل از هر چیزی لازم است چند نکته در خصوص آموزش و یادگیری زبان دوم (انگلیسی) مطرح شود و به آنها پاسخ داده شود شاید بتوان تا حدودی سوءتفاهم‌ها ونگرش‌های منفی را کاهش داد و این حضرات را توجیه کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/15 - 08:55
علیرضا رییس زاده در همان یادداشت:

«باور کنیم که آموزش و یادگیری زبان انگلیسی نیاز مبرم و جزیی لاینفک و اجتناب ناپذیر از آموزش‌های امروز سراسر جهان است و به نفع کودکان وجوانان این سرزمین است که آن را فرا گیرند تا از دسترسی به منابع بی شمار علمی که به زبان انگلیسی نگاشته شده، محروم نگردند. گفتن سخنان سخیف و ناراست و مضحکی چون جاسوسان و خائنین بیشتر از کسانی بودند که انگلیسی خواندند و انگلیسی زبان علم نیست و...جز عرض خود بردن و زحمت دیگران داشتن چیزی را عاید ما نمی‌کند. بی شک مردمان فرهیخته این کهن مرز و بوم حرفهای گفتنی بسیار دارند و ابزاری مناسب برای انتقال آنها لازم دارند که همانا زبان دوم و در راس آنها زبان انگلیسی است. انشالله که نمایندگان مجلس زین پس خردورزی بیشتری پیشه کنند.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/16 - 09:52
از همان روزی که دست گذاشتند رو کتاب های درسی و کتاب هایی بی محتوا و بدون هیچ جذابیتی تالیف کردند و ..... را توش چپاندند از همان روز تیشه به ریشه زبان انگلیسی زدند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور