صدای معلم

" به نظر می رسد در جغرافیای آموزش و پرورش در کنار مافیای کنکور، آموزشگاه های علمی و آزاد ،گروه های مافیایی جدیدی در حال شکل گیری است تا بازار پر مشتری آینده را از آموزش زبان های خارجه گرفته تا تربیت معلم ، مدرک فروشی به بهانه پایش و سنجش مستمر و سالیانه صلاحیتهای شغلی و حرفه ای معلمان و دیگر آموزش های کوتاه مدت ،کارگاه های رنگارنگ آموزشی و نشست های به اصطلاح علمی در حوزه دانش پداگوژیک را در انحصار خویش بگیرد "

طرح برون سپاری آموزش زبان های خارجه : آیا مافیای جدیدی در حال شکل گیری است ؟

ابراهیم سحرخیز

گروه گزارش/
طرح اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارائه طرح یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور»  موجب تحیر و تعجب کارشناسان و نیز فرهنگیان شده است .
بر اساس این طرح قرار است آموزش تمامی زبان‌های انگلیسی و غیر انگلیسی اختیاری و از محیط مدرسه خارج و به آموزشگاه‌های آزاد سپرده شود. هزینه آموزش نیز بر عهده دانش‌آموزان خواهد بود.
« صدای معلم » بر اساس وظیفه رسانه ای خویش از همه فرهنگیان ، کارشناسان ، دانش آموزان و دلسوزان نظام آموزشی دعوت می کند تا با نقد این طرح ، ضمن تاکید بر ارائه و اشاعه فرهنگ مطالبه گری و پرسش گری از اصول " عدالت آموزشی " و " آموزش نوین " در آموزش و پرورش ایران دفاع کنند .

حذف آموزش زبان انگلیسی و طرح برون سپاری آموزش زبان های خارجه

شش سالی است که عده ای عزمشان را جزم کرده اند تا در یک برنامه از پیش طراحی شده ،آموزش و پرورش دولتی را شکست خورده و ناکارآمد جلوه دهند تا بتوانند از این آب گل آلوده و فرصت پیش آمده ،ماهی مطلوب خود را صید کنند.
چنین رویکردی ،نه یک سوء ظن یا توهم بلکه واقعیتی آشکار و انکار ناپذیر است.
سوق دادن فضای گفتمانی کشور به  ناتوان جلوه دادن آموزش و پرورش در عرصه های مختلف ،از تامین، تخصیص و آماده سازی منابع انسانی ، مالی و کالبدی گرفته تا اثربخشی کارکردهای امروز مدارس دولتی ، پاسخ گویی به تنوع نیازها و تقاضای روز افزون مخاطبان، بهره وری در نتایج حاصل از داده ها و.... تنهابخشی از گستردگی و حجم کار است.

طرح مباحثی همچون تامین و تخصیص منابع با رویکرد رقابتی و تقاضا محور ، از هم گسستن حصار حاکمیتی دولت در آموزش و پرورش ، انعطاف پذیری در برنامه درسی مدارس، به رسمیت شناختن جلوه های متعددی از مدرسه در منشور " مدرسه مطلوب و آرمانی" پیش درآمد همان رنسانس یا انقلاب کپرنیکی است که به کمتر از  نابودی و فروپاشی آموزش و پرورش دولتی راضی نیست.

ادبیاتی جذاب، فاخر و  فریبنده که در پس آن ظاهر زیبا و خیره کننده ، سیرتی زشت و تاجر مآبانه پنهان است که برای تعلیم و تربیت مردم، حرمت و قداستی فراتر از حد یک کالای مصرفی، متصور نیست.
 
شواهد و قرائن محکم و متقنی موجود است که ثابت می کند مانیفست خصوصی سازی آموزش و پرورش در ایران، از همان آغاز روی کار آمدن دولت یازدهم ، به پیشنهاد گروه یاد شده در دستور کار سیاستگذاران و برنامه ریزان حوزه تعلیم و تربیت قرار داشته است.
همان گروهی که با آمدن حسن روحانی ، شناسایی و معرفی گزینه های پیشنهادی را برای وزارت بر عهده داشت.نخستین نامزد پیشنهادی این گروه که نتوانست از سد محکم آن روز مجلس عبور کند نجفی بود.
با عبور از گزینه های دیگری مانند عبادی و غندالی ،نوبت به فانی رسید تا تمامی دودمان آموزش و پرورش را یک جا  به باد فنا داده ، بی کم و کاست در پی به کرسی نشاندن ، همان مانیفست کذایی باشد.
البته امثال مهرمحمدی و دیگر دوست ثابت و همیشگی او در شورای عالی آموزش و پرورش را نیز باید به این جمع و محفل دوستانه و سیاسی افزود.  این گروه،به آرامی از سند تحول عبورکرده، بارها به صراحت آن را متنی مخدوش، تحریف شده یا اهورایی دانسته که برای زمینی ها به مصداق "لایدرک و لایوصف" هرگز تجربه شدنی نیست.
هرچند فانی و یارانش علیرغم میل باطنی خویش، امروز آموزش و پرورش را ترک گفته اند اما میراث ماندگارشان ،تعلیم و تربیت پانزده میلیون دانش آموز را به مخاطره افکنده است.
 
کسری 108 هزار نفر معلم ،آموزش و پرورش را به بن بستی کشانده است که نه راه پس دارد نه راه پیش!
اکنون یک هجمه هماهنگ شده رسانه ای  نیز تمام قد به میدان آمده ،تا در ناکارآمد نشان دادن آموزش و پرورش دولتی در گرداب مشکلات ،یاریگر این حلقه باشد.
 بزرگ نمایی دیگر مباحث حاشیه ای مثل نابه سامانی هر ساله در توزیع کتابهای درسی، حمله به رسالت و ماموریت دانشگاه فرهنگیان ،سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی، طرح مباحث دروغ و تفرقه افکنانه ای مانند آمدن مدیران احمدی نژادی و ... با هدف فرار از  پاسخگویی و دور کردن اذهان از راهبرد خصوصی سازی در آموزش و پرورش، تنها بخشی از ماموریت این گروه رسانه ای است.

فانی با تقلید ناشیانه از مدارس چارتری، با باز کردن پای معلمان خرید خدمات آموزشی به مدارس دولتی ،نشان داد دیگر تمایلی به" پارو زدن "در دریای پرتلاطم آموزش و پرورش را ندارد.

حذف آموزش زبان انگلیسی و طرح برون سپاری آموزش زبان های خارجه

او سکانداری در کنار صاحبان مدارس غیر دولتی را به پارو زدن همراه مدیران دولتی ترجیح می دهد.
امروز مهرمحمدی بار دیگر دست به کار شده است تا با بهانه قرار دادن تغییر استراتژی اجرایی شدن سند، از پایین به بالا ، تهیه منشور "مدرسه تراز سند" را در دستور کار قرار داده، مدارس متنوعی را مطابق ذایقه مخاطبان ترسیم و به بازار فروش عرضه کند!

به نظر می رسد در جغرافیای آموزش و پرورش در کنار مافیای کنکور، آموزشگاه های علمی و آزاد ،گروه های مافیایی جدیدی در حال شکل گیری است تا بازار پر مشتری آینده را از آموزش زبان های خارجه گرفته  تا تربیت معلم ، مدرک فروشی به بهانه پایش و سنجش مستمر و سالیانه صلاحیتهای شغلی و حرفه ای معلمان و دیگر آموزش های کوتاه مدت ،کارگاه های رنگارنگ آموزشی و نشست های به اصطلاح علمی در حوزه دانش پداگوژیک را در انحصار خویش بگیرد. نمونه ای از فلان مجتمع آموزشی در شمال تهران که با اخذ مجوز های لازم ،آموزش نیروی انسانی را در انحصار خود گرفته تا برای برخی از همکاران خود ،چک سفید امضا به عنوان پاداش تقدیم کند.

به زودی درخصوص پشت پرده طرح برون سپاری آموزش زبان های خارجه و عواقب آن که با هدف رونق تجارت آموزشگاه های زبان در حال شکل گیری است برای همکاران فهیم و فرهیخته مطالبی را به اشتراک خواهم گذاشت.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حذف آموزش زبان انگلیسی و طرح برون سپاری آموزش زبان های خارجه

پنج شنبه, 18 مهر 1398 12:56 خوانده شده: 663 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
دبیر مهربان 1398/07/18 - 13:28
اولا طرح خوبی نیست
دوما انتقاد جناب معا ون وزیر در دولت پاکدستان از روی دلسوزی است یا کوبیدن اعتدال و اصلاحات؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/07/19 - 07:16
این طرح کارشناسانه است؟؟؟!!
چرا از طرح رتبه بندی یا تاسیس سازمان نظام معلمی خبری نیست؟؟؟؟؟!!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/07/18 - 13:30
تب یادگیری زبان خارجی توسط قشر متوسط و مرفه جامعه ، مجلس را به این طرح هدایت کرده است ، اما طبق معمول مجلس 70 درصد جمعیت قرار گرفته در فقر مطلق را فراموش نموده است. و مهمتر از آن ارزش و اهمیت زبان انگلیسی را. جرأت دارید زبان عربی را حذف کنید ؟ تصور کنید دبیر زبان سابق قرار است اجتماعی ، ادبیات ، تاریخ و حتی ریاضی و فیزیک تدریس کند. ببینید چقدر کمبود معلم جبران خواهد شد ؟
پاسخ + 0 0 --
معلم همدانب 1398/07/19 - 12:45
جناب ابراهیم خان سحر خیز تشریق وقتی مدیر کل همدان ومعاون وزیر بودی وضعیت پداگوژیک واخلاق حرفه ای چگونه بود؟
پاسخ + +1 0 --
lhtdih 1398/07/21 - 20:39
یکی از مصادیق مافیا ندادن کارنامه آزمون استخدامی در سال 89 نبود؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور