صدای معلم

" شاید پاییز امسال، بهار تحقق وعده های مسئولین کشور شود و شاید جامعه ایرانی، مهر جدید را سرآغاز سپاس بی پیرایه از تلاش معلمان فداکار قرار دهد "

"ماه مهر؛ مشق عشق در کلاس درس"

بهمن ویسی/ معلم نمونه کشوری

ماه مهر و بازگشایی مدارس و جایگاه معلمان در جامعه

 درود بر مهر. سلام بر پاییز، سلام بر فصلی که با تمام زیبایی های رنگارنگ و نسیم روح نوازش، خزان آرزوها نامش نهاده اند.
ماه دوستی، آشتی، همدلی، همراهی، عشق و همدمی.
ماه خورشید، آسمان آبی، آرامش درختان تناور، موسیقی برگ های پاییزی و نوای خوش پرندگان عاشق.
روزهای دل انگیز فصل زرد،گام زدن بر سنگفرش پوشیده از برگ و رنگ.
بوی درس، مشق، قلم، تخته، کتاب و دفتر.
زمزمه سرود جاودان :

"ای ایران"
پیمان "دست در دست هم دهیم به مهر،  میهن خویش را کنیم آباد"
صف های مرتب، نگاه های مشتاق، گوش به زنگ آغاز کلاس.
جامه نو، پاپوش های خوشرنگ، لبخندهایی از سر شوق.
ماه علم، دانش آموز و معلم.

ماه مهر و بازگشایی مدارس و جایگاه معلمان در جامعه

هیجان برنامه هفتگی، زنگ ورزش و جا گرفتن در نیمکت تنگ.
روزهای شاد و پر امید دانش آموز و خستگی و افسردگی معلم.خسته از چه؟
از تبعیض، درد جانکاه معیشت، وعده های دروغین فرادستان و ناسپاسی جامعه.
معلم پای تخته مشق مهر می نگارد اما روانش آشفته بازار رنج هایی است که پاییز از پشت پاییز، توانش را می فرساید و به گرداب هولناک بیماری می غلتاند .
چشم همه به گفتار و کردار اوست.از تیغ تیز نگاه ایمن نیست.انگشت نمای خاص و عامی است که دنبال مقصر می گردد تا همه کاسه و کوزه آسیب های فزاینده اجتماعی و کم کاری مقامات را سر او بشکند و در این وانفسای مرگ اخلاق چه دیواری کوتاه تر از معلم؟!
محکوم به آموزش دروس بی محتوا و بی اعتنا به نیازهای روز دانش آموز در جامعه است.ده ها نهاد، ابزار،گروه و رسانه روح و روان دانش آموز را تسخیر و قالب و کالبدی پیچیده به فضای آموزشی تحویل داده است اما هم چنان نقش مرجعیت معلم پررنگ تر دیده می شود.
در عرصه علم آموزی، اخلاق، متانت، نجابت، صبر و فنون کلاسداری حق خطا ندارد.
همه  این حق را برای خود قائل اند که در برابر هر فاجعه اخلاقی، او را به صلابه بکشند.الگوی جامعه اش می خوانند اما مگر نه این که واگذاری چنین نقش سترگی، پیش نیازهایی چون: بهبود وضعیت معیشتی و ارتقای منزلت و کرامت اجتماعی و جبران جفاهای ناروای در حق او می خواهد؟
به پاییزی دیگر خوش آمد گفته ایم.در این زنجیره مهرها، دولتمردان پرادعا، برای پاسداشت اعتبار و شان واقعی معلمان، رفع نابرابری و بهبود وضعیت حقوقی و معیشتی معلمان،چه دستاورد قابل اعتنایی در کارنامه دارند؟
کدام یک از وعده های خود را محقق کرده اند؟
آیا اولیا، قدردان زحمات طاقت فرسای "پدران معنوی جامعه"هستند؟
دولت برای رفع مشکلات معیشتی بازنشستگان که جوانی و نشاط خود را فدای تعلیم و تربیت نسل امروزی کرده اند چه اقدام موثری انجام داده است؟ چرا توقعات و انتطارات، در سیستم بسته آموزش و پرورش همواره یک طرفه است؟
فرهنگیان فرهیخته ؛ به رغم همه ناملایمات، شور و اشتیاق دانش آموزان طالب علم  را فدای مطالبات صنفی نخواهند کرد اما تقویت اراده و انگیزه معلم و فرآیند ارتقای کیفیت تحصیلی،فقط در سایه حل مشکلات و معضلات تلنبار شده حوزه آموزش و پرورش میسر است.

مهر شورانگیز در میان همهمه مستانه دانش آموزان ، بار دیگر به کلاس درس پا گذارده. شاید این مهر نوپا، نقطه پایان نابه سامانی ها و نامرادی های عرصه تعلیم و تربیت باشد.

شاید پاییز امسال، بهار تحقق وعده های مسئولین کشور شود و شاید جامعه ایرانی، مهر جدید را سرآغاز سپاس بی پیرایه از تلاش معلمان فداکار قرار دهد.

با این امید به خش خش برگ ها و رنگارنگی طبیعت پاییزی، چشم دل سپرده و در موسم خزان، لحظات پرالتهاب انتظار را سپری خواهم کرد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماه مهر و بازگشایی مدارس و جایگاه معلمان در جامعه

یکشنبه, 31 شهریور 1398 08:58 خوانده شده: 473 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
حمید حسین زاده 1398/06/31 - 11:33
استقبال امام جمعه تهران آقای موحدی کرمانی از ماه مهر :وی با اشاره به فرارسیدن سال تحصیلی جدید، گفت: دانش آموزان امانت‌های والدین هستند که برای آینده ساخته می‌شوند، دل آنها خالی و آماده برای کِشت است تا آموزگاران برای آن بذر بپاشند و ساخته شود.
وی افزود: اگر خدای ناخواسته از زبان آموزگاران برخی مبانی دین تشکیک و متزلزل شد، این بچه دیگر متزلزل بار می آید؛ دانش‌آموز بیش از اینکه به پدر و مادر شنوایی دارد به استاد و آموزگار خود شنوایی دارد، آنها امانت‌های خدا هستند.
امام جمعه موقت تهران در ادامه عنوان کرد: آموزگاران در روز قیامت و در حساس‌ترین جا یعنی پل صراط باید پاسخگو باشند. خداوند در این خصوص سوال می‌کند. ممکن است خدای ناخواسته به واسطه بی توجهی و غفلت آموزگار این دانش آموز از همان اول نسبت به مبانی دینی کم تمایل شوند.
آقایان آموزگار بر خودتان رحم کنید، وقت عبور از صراط که بسیار سخت است سوالی که مرتب می‌شود از امانت و صله رحم است، اینکه با امانت الهی چه کار کردید؟ با بچه‌ها و انقلاب چه کردید، آنها را ساخته اید یا نه؟
پاسخ + +3 0 --
بیاتی 1398/06/31 - 14:51
از مسئولین هم سر سراط می پرسند با انهمه ثروت مملکت چکار کردید،دادید این وان ور به معلم ماهی دو تومن رسید دادی به اقازاده که پورشه سوار شه
دادی به بانکی وادارات متمول که بره سفر اروپا وزندگی کنه بعد معلم تحصیل کرده بر برای معیشت مسافر کشی وسرویس دانش اموز خودش بشه
چشم حاجی اقا چشم حواسمان به سراط هست
...
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/07/02 - 00:15
آقای ویسی بزرگوار معلمی که واقعا نمونه باشد احتیاجی به القاب و عناوینی که دیگران به او می دهند ندارد چه برسد به اینکه خودش بخواهد این کار را انجام دهد به قول سعدی شیرین سخن: این مدعیان در طلبش بی خبران اند کان را که خبر شد خبری باز نیامد. پاینده باشید
پاسخ + +2 0 --
جواد 1398/07/02 - 21:23
درود بر معلم نمونه و شایسته کشور که همواره قلم شیوا و زیبای خود را در راه مطالبات صنفی به خدمت گرفته اند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور