صدای معلم

سؤال اساسی اینست که آیا کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان یک حادثه غیرمترقبه است که پیشنهاد تشکیل ستاد معین داده می‌شود؟

اداره کل آموزش و پرورش خوزستان؛ رفیعی ادامه مدیریت ناکارآمد تقی‌زاده!

گروه استان ها و شهرستان ها/

تاکنون « صدای معلم » دو گزارش در مورد مدیریت آموزش و پرورش خوزستان منتشر کرده است .

در گزارش نخست ( این جا ) چنین آمده بود :

" بر اساس گزارش ها ، « سیدمحمد بطحایی » وزیر سابق آموزش و پرورش در 12 خرداد استعفا می کند .

درخواست استعفای وی پس از 2 روز یعنی 14 خرداد از سوی رئیس جمهور مورد پذیرش قرار می گیرد .

و اما نکته تامل برانگیز آن است که بطحایی در 15 خرداد در نامه ای ، « مهدی رفیعی دهکردی » را که سمت « معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان را بر عهده داشته است به سمت " مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان " منصوب می کند .

حال پرسش این است که به لحاظ قانونی وزیر مستعفی که استعفای وی مورد پذیرش رئیس دولت قرار گرفته است مجاز به انجام چنین کاری بوده است ؟

از سوی دیگر صدور ابلاغ مدیر کلی در روز تعطیلی صورت گرفته است .

پرسش صدای معلم این است که این همه شتاب برای چه بوده است و چرا صدور ابلاغ به روزهای بعد موکول نشده است ؟

این رسانه از « سیدجواد حسینی » می خواهد در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی مساله را پی گیری و نتیجه را اعلان نماید . "

در گزارش دوم که 3 هفته بعد منتشر می شود ( این جا )  پس از برکناری حسن بهنام، فعال فرهنگی و آموزشی و معاون پژوهشی اداره آموزش و پرورش ناحیه چهار اهواز در 4 تیرماه ، صدای معلم  سرپرست وزارت آموزش و پرورش و همه مسئولان و مقامات را برای پاسخ گویی و شفاف سازی در مورد عملکرد فرا می خواند .

اکنون و پس از گذشت نزدیک به 2 ماه سرپرست وزارت آموزش و پرورش در موارد مطروحه پاسخ گو نبوده است .

در این میان مشخص نیست روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به چه اموری مشغول است ؟

نامه ی زیر توسط یکی ار فرهنگیان خوزستانی برای صدای معلم ارسال گردیده است .

انتقاد از اداره کل آموزش و پرورش خوزستان

رفیعی دهکردی سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان روز پنجشنبه ۹۸/۵/۳ در مراسم بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز خوزستان در اهواز و در جمع فرهنگیان و مسئولان ارشد کشوری، استانی و منطقه‌ای در حضور سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش با ارائه پیشنهادی نامتعارف و عجیب، خواستار تشکیل ستاد معین و تأمین نیروی انسانی آ‌موزش و پرورش خوزستان از استان‌های دیگر شد!!وی در توضیح پیشنهاد محیرالعقول خود گفت:
«البته این مشکل فقط به دست وزیر قابل رفع نیست و باید به صورت ملی دنبال شود و پیشنهاد این است که با تشکیل یک ستاد معین برای حل این مشکل در استان خوزستان اقدام شود و هر استانی به مدت  ۵ تا ۱۰ سال تا رفع معضل نیروی انسانی معین استان خوزستان شود.»

ارائه چنین پیشنهادی از سوی سرپرست محترم آموزش و پرورش خوزستان با کدام پشتوانه‌های آماری، علمی-پژوهشی و کارشناسی صورت گرفته است؟ آنچه در سال‌های اخیر دیده‌ایم شدت خروج نیروهای دلسوز، کیفی و کاربلد از بدنه آموزش و پرورش خوزستان و مهاجرت به سایر استان‌های کشور بوده است. تراز منفی نیروی انسانی در نقل و انتقالات خود گواه روشن شکست سیاست‌های جذب نیروی این تیم مدعی است!

آنچه مسلم است آموزش و پرورش خوزستان از نظر نیروی انسانی با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد، اما چرا؟


در بیان دلایل آن ذکر چند نکته به اختصار لازم است:
۱_ نیروی انسانی موجود در استان به خوبی ساماندهی نشده و پرت نیرو وجود دارد‌.
موضوعی که همواره مورد نارضایتی وزارتخانه بوده است‌. معاونت پژوهش و منابع انسانی اداره کل در مدت قریب ۶ اخیر توان چنین کاری نداشته است.به کارگیری نیرو خارج از ضابطه، ابلاغ‌های صوری، جابه جایی‌های رانتی و سفارشی، نگاه قومیتی در سازماندهی‌ها و .... بر شدت خرابی اوضاع افزوده است.

۲_جذب ۵۰۰۰ نفر معلمان حق‌التدریس در سال‌های اخیر به صورت فله‌ای، غیرعلمی و غیرکارشناسی به شدت باعث افت کیفیت و رتبه آموزشی استان شده و لطمه جدی به آبرو و حیثیت آموزش و پرورش خوزستان زده است به گونه‌ای که دکتر حسین‌زاده معاون استاندار وضع اسفناک موجود را مایه سرافکندگی می‌داند!

آنها که در روند فاسد این رخداد هولناک دخیل بوده‌ و باعث کاهش انگیزه معلمان دلسوز شده‌اند،  هنوز بر مسند نشسته و سودای ماندن یا ارتقا دارند.
در حالی‌که اگر یک سیستم ارزیابی عملکرد سالم و کارآمد وجود داشت به بازخواست چنین تیمی می‌پرداخت تا افکار عمومی بداند چه بر سر آموزش و پرورش خوزستان آمده است!
در چنین شرایطی کدام معلم با تجربه و با کدام انگیزه راهی خوزستان می‌شود؟

آنچه در سال‌های اخیر دیده‌ایم شدت خروج نیروهای دلسوز، کیفی و کاربلد از بدنه آموزش و پرورش خوزستان و مهاجرت به سایر استان‌های کشور بوده است. تراز منفی نیروی انسانی در نقل و انتقالات خود گواه روشن شکست سیاست‌های جذب نیروی این تیم مدعی است!

۳_ معلمان شاغل و بازنشسته ساکن استان از کدام امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی مناسب و آبرومند برخوردارند که حالا می‌خواهید پذیرای معلمان استان‌های معین هم باشید؟

۴_ کدام ساز و کار مناسب علمی در جذب، حفظ و نگهداشت و ارتقای معلمان و منابع انسانی مستعد آموزش و پرورش خوزستان طی ۶ سال اخیر ارائه و به کار گرفته شده که آگاهان و صاحبنظران آموزش و پرورش از آن بی‌خبرند؟
اکنون می‌خواهید ناکارآمدی خود را از استان‌های دیگر جبران نمایید!

ارائه این پیشنهاد خود اعتراف به شکست تیم مدیریتی ۶ ساله اخیر است که مسبب بحران امروز است.

۵_ در بحران‌های ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند بلایای طبیعی و غیرطبیعی به دلیل حجم خسارت‌های وارده و ناگهانی، استان‌های معین تعیین می‌گردد تا به کمک منطقه هدف بشتابند‌‌.

سؤال اساسی اینست که آیا کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان یک حادثه غیرمترقبه است که پیشنهاد تشکیل ستاد معین داده می‌شود؟
نقش مدیریت عالی استان، شورای عالی آموزش و پرورش استان و مجمع نمایندگان استان چه بوده است؟

بدیهی است کمبود نیروی انسانی آموزش و پرورش خوزستان ناشی از سوءمدیریت مزمن، ساماندهی ناکارآمد و ناکافی نیروهای موجود، بزرگنمایی معضل به منظور بهره‌برداری‌های خاص تیم موجود بوده و شورای عالی آموزش و پرورش استان و مجمع نمایندگان استان در پیدایش چنین وضعیت نامطلوب و اسفناکی به مردم شریف استان باید پاسخگو باشند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از اداره کل آموزش و پرورش خوزستان

شنبه, 05 مرداد 1398 18:14 خوانده شده: 703 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -5 --
فرهنگی 1398/05/06 - 22:10
با سلام به نظر رویکرد مقاله اغراق امیز است.
پاسخ + 0 -1 --
Nb 1398/07/25 - 12:54
تفکر خودت و انتقادات مطرح شده شما دقیقا منطبق با چیزی است که از آن انتقاد دارید. اگر در گفتار صادق بودید باید نقایص را مشخص و راهکار ارائه می دادید اما صرفا همه مشکلات را گردن شخصی انداختید که تازگی منصوب شدند. برو اول خودت را درست کن بعد اراجیف بباف

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور