صدای معلم

علی پورسلیمان مدیر صدای معلم در گفت و گو با " روزنامه همشهری " :

چه‌ کسی در آموزش و پرورش قرار است معیارهای کیفیت‌ بخشی فعالیت معلمان را رصد و ارزیابی کند؟!

گزارشگر : فهیمه طباطبایی- خبر‌نگار

گروه رسانه/

آسیب شناسی رتبه بندی معلمان و نهاد ارزیاب فعالیت های کیفیت بخشی معلمان

«طرح رتبه‌بندی معلمان» از آن موضوعاتی است که 12سال تهیه دستورالعمل اجرایی و تامین منابع مالی آن در وزارت آموزش و پرورش و سپس دولت طول کشید؛ طرحی که مطالبه صنفی بخش بزرگی از جامعه معلمان است که می‌خواهند نظام ارزشیابی کاری و حقوقی خود را در بدنه مدارس سامان دهند و ‌شأن و جایگاه شغلی خود را هم‌تراز استادان دانشگاه افزایش دهند. این هفته اگر اتفاقی نیفتد و باد مخالفی از این‌سو و آن‌سو وزیدن نگیرد، لایحه رتبه‌بندی معلمان در هیأت دولت تصویب و برای تأیید نهایی و تامین منابع مالی به مجلس می‌رود و از سال 1400 هم اجرا می‌شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در آخرین روز بهمن سال 99، این خبر را داده و گفته است: بر اساس ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه مجلس باید نظام رتبه‌بندی اجرا شود. در سال‌های گذشته مبالغی به حقوق معلمان اضافه شد که در اصل رتبه‌بندی نبود. اخیرا اقدامات خوبی برای لایحه رتبه‌بندی در حال انجام است؛ چون وزیر آموزش و پرورش بیش از 6 سال دبیر هیأت دولت بوده، از ابزارهای ارتباطاتش با دولت به‌خوبی استفاده کرده است. اگر قرار بود لایحه‌ای را عادی به صحن دولت ببریم یک سال طول می‌کشید، اما اکنون همه مسیر را طی کرده‌ایم.
قاسم احمدی‌لاشکی سپس اظهار امیدواری کرده که لایحه ظرف هفته پیش‌رو یا هفته آینده در دولت به نتیجه برسد و راهی مجلس شود. هرچند مجلس در کوران تصویب بودجه است، اما اکنون بهترین زمان ارائه این لایحه است؛ چون رتبه‌بندی باید در بودجه سنواتی لحاظ شود.

جزئیات لایحه رتبه‌بندی معلمان
12سال کش و قوس برای تدوین لایحه رتبه‌بندی معلمان باعث شد که جزئیات آن چندین‌بار دستخوش تغییر شود، اما آن طور که پیش از این احمد عابدینی، معاون دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش که یکی از طراحان نظام رتبه‌بندی معلمان است، به همشهری گفته، این طرح پس از مطالعات تطبیقی از نظام آموزشی 40 کشور دنیا نوشته شده و سازوکار اجرای طرح در کشورهای مختلف، تدوین ملاک‌ها، شاخص‌ها، ‌نظام مالی و پاداش مورد توجه قرار گرفته است.
 عابدینی در توضیح شاخص‌های جدید رتبه‌بندی معلمان گفت: برای تعیین شاخص‌ها 400 ملاک اولیه ارزیابی شد و درنهایت 12ملاک اصلی برای رتبه‌بندی معلمان درنظر گرفتیم و عمدتا تأکید بر این بود که صلاحیت‌های کسب‌شدنی را مورد توجه قرار دهیم. همچنین شاخص‌ها به‌گونه‌ای درنظر گرفته شده‌اند که افراد امکان دستیابی به آن را داشته باشند. علاوه بر شاخص‌های درنظر گرفته شده، آزمونی سراسری برای سنجش صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای هم در طرح آمده است.
معاون دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش، نگارش مقاله، خلاقیت و نوآوری در روش تدریس را نیز در نظام جدید رتبه‌بندی حائز اهمیت دانست و گفت: در طرح رتبه‌بندی معلمان، افراد در ۵ رتبه طبقه‌بندی می‌شوند که هر ۵سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و ترفیع از یک رتبه به رتبه بالاتر صرفا در همین بازه زمانی میسر است؛ البته در شرایط خاص استثنائاتی ممکن است قائل شویم.
او افزود: رتبه 5با نام «معلم پایه»، رتبه 4«معلم مربی»، رتبه 3«معلم حرفه‌ای»، رتبه 2«معلم سرآمد» و رتبه یک «معلم راهبر» است. معلمان پس از دستیابی به هر کدام از این رتبه‌ها، ضریبی برای افزایش حقوق را کسب می‌کنند که برای این منظور 2 مدل پیشنهاد داده‌ایم؛ مدل اول با تأثیر ضریب افزایش حقوق در اعدادی مشخص برای هر رتبه است و مدل دیگر اعمال ضرایب نیم تا 3درصدی در حق شغل و شاغل برای هر رتبه است. ایده  تشکیل "سازمان نظام معلمی " در سال 1388 توسط حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم به‌طور کلی کنار گذاشته شد و حتی رد پای آن را در سند تحول بنیادین پاک کردند. او سپس طرح رتبه‌بندی معلمان را برای نخستین‌بار مطرح کرد و خواست آن را جایگزین سازمان نظام معلمی کند؛ طرحی که حاجی‌بابایی تا پایان دوره مدیریتش، آن را اجرا نکرد.چگونگی تأمین اعتبار مالی طرح رتبه‌بندی معلمان
یکی از مسائلی که باعث شده طرح رتبه‌بندی معلمان 12سال مسکوت بماند، تامین منابع مالی برای اجرای آن بود. 700 هزار معلم شامل این طرح می‌شوند که افزایش حقوق آنها نیاز به اعتبارات بالایی دارد. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در این‌باره گفت: آموزش و پرورش نمی‌تواند ردیف اعتباری برای خودش تأمین کند؛ به همین علت بود که اصرار داشتیم این طرح به دولت و پس از آن به مجلس برود تا ردیف بودجه جداگانه بگیرد.
احمدی لاشکی عدد اول پیش‌بینی شده برای اجرای نظام رتبه‌بندی را ۵۲۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم رتبه‌بندی را برای بهار ۱۴۰۰ عملیاتی کنیم. به جز چگونگی تامین منابع مالی، کارشناسان و فعالان صنفی معلمان درباره نحوه اجرای رتبه‌بندی نیز نگرانی‌هایی دارند. یکی از دغدغه آنها نبود تیم‌های حرفه‌ای ارزیابی عملکرد معلمان است که می‌تواند اجرای کل رتبه‌بندی را مختل کند.

آسیب شناسی رتبه بندی معلمان و نهاد ارزیاب فعالیت های کیفیت بخشی معلمان

علی پورسلیمان، صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم در این‌باره گفت: چه‌کسی در آموزش و پرورش قرار است معیارهای کیفیت‌بخشی فعالیت معلمان را رصد و ارزیابی کند؟ کدام نهاد را مسئول این کار قرار می‌دهند که در تخصصش باشد؟ ارزیابان میدانی چه کسانی هستند و صلاحیت آنها را چه‌کسی تعیین می‌کند؟ اینها مواردی است که همچنان طراحان به آن پاسخ نداده‌اند.
پورسلیمان سپس به موضوع معلمان خرید خدماتی اشاره کرد و گفت: وقتی می‌توان جایگاه معلمان را در نظام رتبه‌بندی مشخص کرد که حقوق آنها به یک تراز نسبی رسیده باشد؛ درحالی‌که الان حقوق بسیاری از آنها از مصوبه حداقلی وزارت کار هم پایین‌تر است. اینجا سؤال پیش می‌آید که مسئولان آموزش و پرورش چگونه می‌خواهند این معلمان را در نظام رتبه‌بندی قرار دهند و بگویند که مثلا رتبه شما از رتبه فعلی‌تان 2 پله کمتر شده؛ پس بنابراین حقوقتان هم کمتر می‌شود. قطعا بخشی از جامعه معلمی به‌ویژه خرید خدمتی‌ها این موضوع را برنمی‌تابند و آموزش و پرورش را ترک می‌کنند. اینها مواردی هستند که طراحان رتبه‌بندی معلمان باید به آن پاسخ شفاف و دقیقی بدهند.

آسیب شناسی رتبه بندی معلمان و نهاد ارزیاب فعالیت های کیفیت بخشی معلمان

فرج کمیجانی، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی یکی از کسانی است که در چندین جلسه تدوین پیش‌نویس لایحه رتبه‌بندی معلمان حضور و در بدنه دولت نیز جلساتی در این‌باره داشته است. او درباره پرسش‌هایی که پورسلیمان مطرح کرد، گفت: در سند تحول بنیادین، شاخص‌هایی که معلمان باید طبق آن رتبه‌بندی شوند، به‌طور کامل آمده است. همچنین قرار است در ادارات آموزش و پرورش هر استان، چند تیم متخصص تشکیل شوند که فعالیت معلمان را به شکل میدانی و دقیق رصد کنند و براساس آن نمره دهند.
او افزود: فلسفه اصلی طرح رتبه‌بندی معلمان، افزایش حقوق آنها نیست، بلکه قرار است جایگاه هر معلم بعد از ارزیابی مشخص شود که مطابق آن از مزایای مالی نیز بهره‌مند خواهند شد.

تاریخچه طرح رتبه‌بندی معلمان
علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش در دولت نهم نخستین مقام رسمی و دولتی بود که خواهان ایجاد سازمان نظام معلمی شد. او معتقد بود که معلمان نیز باید مانند مهندسان و پزشکان یک نهاد مستقل داشته باشند که فعالیت‌های حرفه‌ای و اخلاقی آنها را ارزیابی و برایشان مجوز تدریس و حضور در مدرسه را صادر کند؛ ایده‌ای که در شورای‌عالی آموزش و پرورش هم مطرح شد و قرار بود در سند تحول بنیادین گنجانده شود.
این ایده در سال 1388 توسط حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم به‌طور کلی کنار گذاشته شد و حتی رد پای آن را در سند تحول بنیادین پاک کردند. او سپس طرح رتبه‌بندی معلمان را برای نخستین‌بار مطرح کرد و خواست آن را جایگزین سازمان نظام معلمی کند؛ طرحی که حاجی‌بابایی تا پایان دوره مدیریتش، آن را اجرا نکرد.

آسیب شناسی رتبه بندی معلمان و نهاد ارزیاب فعالیت های کیفیت بخشی معلمان

در دوره علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم، رتبه‌بندی معلمان دوباره مطرح شد و فعالان صنفی خواهان اجرای آن شدند. فانی فاز اول آن را در سال 94با رقم هزار و 350میلیارد تومان اجرا کرد که باعث شد حقوق اغلب معلمان بین 500تا 700هزار تومان افزایش یابد. قرار بود برای سال 1395هم 3هزار و 500میلیارد تومان برای این طرح اختصاص یابد که اینگونه نشد و طرح دوباره مسکوت ماند. البته در اجرای فاز اول نیز نمایندگان مجلس عنوان کردند که افزایش حقوق معلمان ربطی به طرح رتبه‌بندی ندارد و از ظرفیت قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده شده است.
این طرح در دوره فخرالدین آشتیانی و سیدمحمد بطحایی،  2وزیر بعدی آموزش و پرورش دوباره مسکوت شد تا آخر بهمن امسال که حاجی‌میرزایی، از بررسی آن در جلسه هیأت دولت و ارسال به مجلس خبر داد.
حالا معلمان باید ببینند که آیا لایحه رتبه‌بندی معلمان این هفته در هیأت دولت و سپس مجلس تصویب می‌شود و معلمان می‌توانند در سال 1400به بزرگ‌ترین مطالبه صنفی خود برسند یا نه ؟

آسیب شناسی رتبه بندی معلمان و نهاد ارزیاب فعالیت های کیفیت بخشی معلمان

روزنامه همشهری


آسیب شناسی رتبه بندی معلمان و نهاد ارزیاب فعالیت های کیفیت بخشی معلمان

دوشنبه, 04 اسفند 1399 09:28 خوانده شده: 282 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/12/04 - 11:52
گاه آنکه صلاحیت معلم راهبر را دارد حتی نمی تواند معلم پایه شود مثلا در آزمون استخدامی بارها نمره می آورد ولی به خاطر سن و سال به مصاحبه معرفی نمی شود و سابقه حق التدریس بودن هم ندارد چون در گذشته با پارتی بازی می شد حق التدریس شد.
خوب گاها در بیرون سیستم آموزش و پرورش تدریس می کند و ممکن است بعد از تدریس نفرین شاگردان و اولیاء، نصیب معلم رسمی راهبر شود که چرا چنین افرادی در جامعه حضور دارند ولیکن خیالبافی آموزش و پرورش در جذب نیرو باعث شده بیت المال بهینه مصرف نشود.
پاسخ + +3 0 --
احمد 1399/12/04 - 12:13
صحبت از رتبه بندی و مفاهیمی از این دست ، تا موقعی که
دستمزد همه ی معلمان به حداقل خط فقر اعلام شده در هر سال
از سوی بانک مرکزی نرسد ، گزافه گویی بیش نیست!
اولویت اول برای خبرنگاران این حوزه و افراد صاحب تریبون که
دقدقه ی آموزش دارند ، باید ارتقای آموزش و پرورش در بودجه
سالیانه دولت باشد.
در کتاب اجتماعی کلاس سوم ابتدایی می خوانیم که نیازهای
مادی انسان ها ؛ خوراک،پوشاک و مسکن است؟!
معلم هم یک انسان است که نیازمند رسیدن اسید آمینه های ضروری از راه پروتئین های گران قیمت و نیز کالری به بدنش است. معلم بدون یک دست لباس خوب در جامعه عزت نفس
ندارد که بر روی دانش آموز تاثیر بگذارد و مورد تمسخر وی
قرار نگیرد. معلم روبات نیست و مریض می شود و نیاز به
دارو و درمان دارد! و ...
مسولین باور کنند که افرادی مثل باروخ اسپینوزا در تاریخ
علم و فلسفه استثنا بودند که در عین فقر و تنگدستی تنها با عدسی تراشی ارتزاق کرده و سمند دانش بشریت را فرسخ ها به پیش رانده اند! باور کنید استثنا بودند!
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/12/05 - 11:54
حاج احمد عزیز. درو بر شما. سطر چهارم املای صحیح کلمه "دغدغه" می باشد. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
احمد 1399/12/05 - 14:21
سلام و سپاس به همکار
روزی که دغدغه درس می دادند ، من غایب بودم!(خخخخ)
شما به بزرگواری خودت ببخش. صفحه کلید گوگول انتخاب کرد و ما هم بی خبر «سند» زدیم ...
۱۹ هم بالاخره نمره ی خوبی هست (خخخخ)
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/04 - 12:21
الان بشتر معلمان بیش از 20 سال سنوات دارند. رتبه بندی 5 ساله یعنی کشک. یعنی یه رتبه الکی و پایین الان میدن و تمام. فرصت ارتقا ندارن مگر اینکه بمونن تا 35 سال. این نوع رتبه بندی هم مطرح شده برای جبران کمبود معلم.....
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/12/04 - 12:26
از 12 ملاک رتبه بندی خبر ندارید؟
بازم میخوان از اون آزمون مسخره های صلاحیت حرفه ای برگزار کنن؟
پاسخ + 0 0 --
غیر معلم 1399/12/04 - 19:43
از آزمون میترسی؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/04 - 23:06
پاسخ به غیر معلم
اری چون مثل تو تقلب و پشت هم اندازی و چاچولبازی بلد نیستیم. و البته افتحار مان این است که .... بلد نیستیم وگرنه نمیتوانستیم ..... ... خروه بگیریم. خاک بر سر من معلم که .... مثل تو از من که همه عمر ازمون داده ام و رتبه یک دکترای کشورم بوده ام میگوید از ازمون میترسی!
پاسخ + 0 0 --
غیر معلم 1399/12/05 - 10:22
واقعا خاک بر سر، برای شما با این الفاظ، کم نیست؟ جناب رتبه یک! دانشگاه فرهنگیان تربیت شدی؟ معلم رتبه یک داشتی؟ یا ...

خیلی ناشی هستی و نمونه یک انتخاب فاجعه در گزینش‌های علمی و عملی در آموزش و پرورش می‌باشی.

گویا مقصر اصلی خیالبافی و نقص معیارها و روشهای جذب در آموزش و پرورش است؛ نمونه این خیالبافی را می‌توان در همین جذب این روزها دید؛ مقاله و پایان نامه و دکتری و معدل و ... خوب است ولی همه چیز و برترین معیار نیست.

من فقط پرسیدم از آزمون میترسی؟ پاسخش یا آری بود یا خیر یا توضیح مربوط؛

چرا اتهام میزنی؟ و الفاظ ناشایست بکار میبری؟ بر اعصابت مسلط نیستی؟ از کجا میدانید دو برابر شما دروس دانشگاهی تجربه نکرده‌ام و یکبار هم به تقلب نزدیک نشده ام و سابقه رتبه یک هم ندارم ؟ و ...
ممتاز آموزش و پرورش شمایید؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/05 - 18:59
جناب غیر معلم!
بنده بودم که پرسیدم از 12 ملاک رتبه بندی خبر ندارید؟
آزمون که ترس نداره. مثل قبل یه پولی میدیم یکی جامون امتحان بده.
زودتر بگن هماهنگ کنم با طرف و هزینه شو کنار بذارم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/07 - 16:54
پاسخ 2به غیر معلم. بیاد داشته باش هر ناشناسی همان ناشناس اولی نیست ممکن است دوتا سه تا باشند. هر سبیلویی بابات نیست عزیزم.بد جوری اشتباه میری. ثانیا سوال شما و لحن پرسیدنت شایسته بدترینها بود ملاحظه سایت را کردیم .... و در اخر اینکه قرار نیست من درسخوانده صاحب فضیلت در مقابل هتاک و نادان ساکت بمانم تا امر بر وی مشتبه بشود. احترام خودت را خودت نگهدار....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 3 1399/12/08 - 10:23
شمای درسخوانده صاحب فضیلت؟ در مقابل هتاک و نادان؟
یک مقدار بیشتر دفاعیه بنویس و ساکت نباش تا کمتر مشتبه شود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/08 - 17:34
ناشناس سه خودتو الکی توی بحث غیر معلم قاطیی نکن .همین که توی ناشناس سه هم فهمیدی چقدر سنبه پرزوره خودش کفایت میکنه. چوب رو که برداری گربه دزده حساب کار دستش میاد انگار خوب حساب کار دستت اومده. خوشحالم که فقط زبون زور میفهمی واقعا خوشحالم
پاسخ + +2 0 --
حسنی 1399/12/04 - 14:13
مگر کارمندان دیگر را هم رتبه بندی می کنند؟کارمندان دیگر کف حقوقشان ۷ میلیون است
پاسخ + 0 0 --
بی خطشه 1399/12/05 - 07:41
بله تازه نمیان خونه وقت برای تصحیح اوراق و دیگه چیزا بزارن و کمی ساعت کاری هفتگی پر میشه
البته یه تابستان معافند و اگر بچه ها تجدیدی بیارن بیشتر از بی عرضگی معلمها تو آموزش ایجاد شده یعنی 7 ضربدر 3/4 میشه تقریبا 5 میلیون
البته فکر نکنم کف 7 باشه
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/12/04 - 15:06
بهتر است دولت این مسخره بازی را تمام کند! معلمان قبلا رتبه بندی شده اند و در حال حاضر فقط باید بر مبنای رتبه خود، افزایش حقوق داشته باشند.
برای معلمان جدید الاستخدام و البته ارتقای رتبه هم شروط مدرک تحصیلی و سنوات و دوره ضمن خدمت کفایت می کند.
در ضمن کیفیت کار معلم بر اساس ارزشیابی سالانه مشخص می شود.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/12/04 - 15:32
پیشنهاد عناوین رتبه ها بر مبنای رتبه بندی معمول:
رتبه ۱- مقدماتی یا آموزگار
رتبه ۲- معلم پایه یا مربی
رتبه ۳- معلم ارشد یا دبیر
رتبه ۴- معلم خبره یا مدرس
رتبه۵- معلم عالی رتبه یا استاد
استفاده از واژه هایی که از قبل در آموزش و پرورش مرسوم بوده و مناسب تر از کلماتی مثل سرآمد و حرفه ای و...است.
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1399/12/04 - 21:11
تشکر از شما جناب آقای پورسلیمان
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/05 - 00:43
دولت باید بر مبنای رتبه فعلی، حقوق معلمان را به سقف هفتاد درصد اعضای هیات علمی برساند. و ارتقای رتبه هم بر مبنای سنوات و مدرک و ضمن خدمت باشد.
پیشنهاد می شود از عناوین زیر ،برای رتبه بندی استفاده شود:
رتبه 1: مقدماتی: آموزگار
رتبه 2: پایه: مربی، معادل مربی دانشگاه
رتبه 3: ارشد: آموزشیار ، معادل استاد یار دانشگاه
رتبه 4: خبره: دانشیار، معادل دانشیار دانشگاه
رتبه 5: عالی: مدرس ، معادل استاد دانشگاه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/06 - 19:41
آیا مدیران رتبه بندی می شوند این سیستم فشل دست پخت مدیرانی است که چند ده میلیون دریافتی دارند وبراساس توهمات این سیستم را اداره می کنندپس رتبه های موجود چگونه در احکام اعمال شده اند حتما افراد صلاحیت داشته اند که به این رتبه ها رسیده اند اعمال هرقانون جدید برای حذف رتبه وکم کردن حقوق معلم است پس بیدار باشید که اینها مارافریب ندهند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/06 - 21:42
باچه زبانی بگوییم اوضاع معیشتی نامناسب معلم باعث فراردانش آموزان ازدرس خواندن شده است درروزگاری که کشورهای توسعه یافته کاوشگربه مریخ می فرستد معلم باید برای پشیزی افزایش حقوق کلی تحقیر بشود ما کجاودنیاکجا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/12/07 - 20:18
به گزارش کارگر آنلاین، گودرز کریمی فر گفت: با عقد قرارداد با یکی از شرکت‌های بیمه خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی، بستری، جراحی، جراحی‌های تخصصی، اروتز و پروتز، پیوند طبیعی اعضا، نازایی و ناباروری، بیماران و دارو‌های خاص به صورت نامحدود و رایگان پرداخت خواهد شد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور