صدای معلم

« آیا معلمان اخبار و گفته های مسئولان وزارت آموزش و پرورش مانند آن چه در بالا اشاره شد را مطالعه نکرده بودند ؟ چرا همان زمان و در همان مقطع به این گفته ها و فرمول ها اعتراض نکردند ؟ »

اعتراضات معلمان به نحوه محاسبه حق التدریس توسط وزارت آموزش و پرورش ؛ چند نکته و چند پرسش ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از اعتراضات معلمان به نحوه محاسبه حق التدریس معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

پرداخت بخشی از حق التدریس معلمان شاغل در ایام تعطیلی مدارس و فعالیت آنان در آموزش مجازی ( شبکه شاد ) موجب بروز واکنش های گسترده به نحوه محاسبه این حق الزحمه توسط وزارت آموزش و پرورش گردیده است .

برخی از معلمان در اعتراض به عملکرد وزارت آموزش و پرورش در این مورد ، کلاس های مجازی خود را تعطیل کرده و یا گفته اند که از فعالیت در این حوزه انصراف خواهند داد . آیا معلمان اخبار و گفته های مسئولان وزارت آموزش و پرورش مانند آن چه در بالا اشاره شد را مطالعه نکرده بودند ؟ چرا همان زمان و در همان مقطع به این گفته ها و فرمول ها اعتراض نکردند ؟

« حمزه علی نصیری » با انتشار یادداشتی در صدای معلم نوشت : ( این جا )

« متأسفانه ارقام پرداختی‌های اخیر هیچ رابطه‌ی منطقی با میزان فعالیت و سختی کار معلمان در فضای مجازی ندارد؛ ملاحظه‌ی ناچیز بودن این ارقام نشان می‌دهد که نه تنها وزارت‌نشینان محترم زحمات خودجوش معلمان در اسفندماه ۹۸ و فروردین ماه ۹۹ را نادیده‌ گرفته‌اند، بلکه فعالیت‌های شبانه روزی آنها در خردادماه ۹۹ را نیز ندیده‌اند و بدتر از آن، در عیار سنجی کار همکاران خود در مابقی ایامِ فعالیت نیز دچار اشتباه شده و ارزش کار آنها را تا نصف میزان واقعی تقلیل داده‌اند. این در حالیست که معلمان چندین ساعت‌ در روز علاوه بر ساعات فعالیت مقرر روزانه در شبکه‌ی آموزشی دانش‌آموز، مشغول تولید محتوای آموزشی قابل ارائه در فضای "شاد"اند. همه‌ی ملزومات تدریس در فضای مجازی را خودشان تأمین می‌کنند. برای تدریس در فضای مجازی از وسایل و امکانات شخصی استفاده می‌کنند. هزینه‌ی اینترنت را از جیب خودشان می‌پردازند. برای اینکه بتوانند جای خالی آموزش حضوری را پر کنند، در نقش بازیگر و فیلمبردار و تدوین گر و کارگردان و تهیه‌کننده و گوینده و تایپیست و ویراستار و... ظاهر می‌شوند. در هر ساعتی از شبانه‌روز به سوالات دانش‌آموزان و اولیاء پاسخ می‌دهند و به رفع اشکالات درسی دانش‌آموزان خود می‌پردازند. صدها عکس نوشته‌ را از طریق صفحه‌ی کوچک گوشی می‌بینند و تصحیح می‌نمایند و بازخورد لازم را ارائه می‌کنند.
اینها فقط گوشه‌ای از هزاران دردسر آموزش آنلاین برای معلمان است. آموزش آنلاین بهداشت جسمی معلمان و آرامش روانی آنان را نیز دچار مخاطرات جدی کرده‌ است؛ التهاب چشم و درد کتف و گردن‌درد و سردرد ناشی از زل‌زدن‌های طولانی‌مدت بر صفحه‌ی نورانی گوشی و درد انگشتان و دستان چنگک شده برای گرفتن و نگهداشتن گوشی و آشفتگی روحی و روانی ناشی از این‌ همه فشار جسمی واقعاً هم فقط جزئی از آسیب‌های تدریس آنلاین بر معلمان است.... »

گزارش صدای معلم از اعتراضات معلمان به نحوه محاسبه حق التدریس معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

این اعتراضات معلمان در حالی صورت می گیرد که « سیدحسن الحسینی »  مشاور وزیر و مسئول شبکه آموزشی دانش آموز ( شاد ) 18 شهریور 1399 زمان بندی ساعات آموزش در شبکه شاد را اعلام کرد و گفت: ساعت حضور در شبکه شاد در هر روز حدود ۲ تا ۲.۵ ساعت است. ( این جا )

الحسینی درباره ساعات کلاس ها تصریح کرده بود :

عمدتا کلاس های ما ۲۵ دقیقه برای ابتدایی، ۳۰ دقیقه برای متوسطه اول و ۳۵ دقیقه برای متوسطه دوم است. استانداردهایی که فضای مجازی در دنیا دارد و همچنین ظرفیت یادگیری افراد در شبکه محاسبه شده است و باید طبق این ضابطه کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه کلاس ۹۰ دقیقه ای به ۳۰ دقیقه کاهش یافته است گفت: تایم زمانی آموزش در هر روز برای هر مقطع تحصیلی بین دو تا دو و نیم ساعت خواهد بود. » وقتی شما مدارس را تعطیل می کنید ؛ چه الزام قانونی برای وادار کردن آنان به آموزش مجازی با استفاده از وسایل و امکانات شخصی وجود دارد ؟

دوشنبه 13 بهمن 1399 ، « علی باقرزاده » رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش گفت : ( این جا )

«  ۷۲۷ هزار معلم به‌عنوان ادمین کلاس‌ها در شبکه شاد هستند و روزانه متوسط ۶۰ دقیقه در کلاس فعالیت دارند . »

مقایسه این اظهارات نشان می دهد که  بر اساس اظهارات این مقامات مسئول ، متوسط میزان حضور معلمان در بازه زمانی شهریور تا بهمن به کم تر از نصف کاهش یافته است .

نخستین پرسش « صدای معلم » از وزارت آموزش و پرورش آن است که اگر محاسبه میزان حق التدریس بر اساس میزان زمان حضور در شبکه شاد و فعالیت آنان در فضای مجازی صورت گرفته است ؛ چرا این فرمول شامل ساعات موظف معلمان نشده است ؟

این دوگانگی را چگونه می توان توضیح داد ؟

ساعت ، ساعت است !

چه فرقی می کند حق التدریس باشد و یا غیرموظف ؟!

مخاطب دیگر صدای معلم ؛ معلمانی هستند که به این عملکرد وزارت آموزش و پرورش انتقاد دارند .

گزارش صدای معلم از اعتراضات معلمان به نحوه محاسبه حق التدریس معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

آیا معلمان اخبار و گفته های مسئولان وزارت آموزش و پرورش مانند آن چه در بالا اشاره شد را مطالعه نکرده بودند ؟ چرا همان زمان و در همان مقطع به این گفته ها و فرمول ها اعتراض نکردند ؟

آیا تصورشان بر این بود که ممکن است معجزه و یا تغییر خارق العاده ای در این مدت و محاسبات مربوطه صورت گیرد ؟

معلمان در نوشته ها و گفته های خود دائما به فعالیت های اضافی و نیز طاقت فرسا در حوزه آموزش مجازی اشاره می کنند .

پرسش این است که آیا آموزش حضوری نیاز به تمهیدات و یا تهیه مقدمات و آمادگی های پیش از تدریس مانند طرح درس ، استفاده مناسب و جامع از تکنولوژی آموزشی و... ندارد ؟

پس از اظهارات سخیف و مداخله جویانه « معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران » در نیمه نخست مهر ماه سال جاری ، « صدای معلم » در نشست رسانه ای مسئول شبکه شاد انتقاد صریح و شدید خود را به این اظهارات بیان کرد . ( این جا )

گزارش صدای معلم از اعتراضات معلمان به نحوه محاسبه حق التدریس معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

این مقام امنیتی در پی اعلام تعطیلی یک هفته ای شهر تهران اعلام کرده بود :

«  این تعطیلی تنها مربوط به عدم حضور دانش آموزان در مدارس است و آموزش مجازی طبق روال قبلی انجام می شود بنابراین آموزش دانش آموزان تعطیل نیست و به صورت آنلاین و غیرحضوری ادامه دارد .

هرگونه تعطیلی آموزش مجازی و شبکه شاد پیگرد قانونی خواهد داشت و دانش آموزان باید آموزش را از طریق فضای مجازی و تدابیر اتخاذ شده برای این منظور دنبال کنند . »

صدای معلم گفت :

« آیا ما قانونی داریم که معلمان را وادار به آموزش در حوزه مجازی کند ؟

آیین نامه ها و قوانین " همه " برای آموزش حضوری تعریف شده اند .

نه شورای عالی آموزش و پرورش و نه مجلس برای این قانونی ندارند .

از طرف دیگر ، وقتی شما مدارس را تعطیل می کنید ؛ چه الزام قانونی برای وادار کردن آنان به آموزش مجازی با استفاده از وسایل و امکانات شخصی وجود دارد ؟

آن مقام استانداری چه حقی دارد که معلمان را تهدید کند ؟

مگر آموزش و پرورش حراست و نهادهای نظارتی و کنترل ندارد ؟ نخستین پرسش « صدای معلم » از وزارت آموزش و پرورش آن است که اگر محاسبه میزان حق التدریس بر اساس میزان زمان حضور در شبکه شاد و فعالیت آنان در فضای مجازی صورت گرفته است ؛ چرا این فرمول شامل ساعات موظف معلمان نشده است ؟

آیا این دخالت آشکار در امور آموزش و پرورش نیست ؟

چرا این مقامات با چنین لحنی با اساتید دانشگاه و مدیران آموزش عالی سخن نمی گویند ؟

انتظار از مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، پاسخی منطقی و کارشناسی و درخور به این گونه اظهار نظرهاست . »

واکنش تشکل های فرهنگیان ، رسانه های حوزه آموزش و پرورش و فعالان صنفی به این اظهارات " سکوت " بود .

موضع این جریان ها در طول یک سال تعطیلی مدارس اکثرا حمایت مستقیم و یا ضمنی از استمرار تعطیلی واحدهای آموزشی بوده است .

نخستین بار ، مدیر صدای معلم در نشست مناظره ای در اداره کل آموزش و پرورش استان البرز که با موضوعیت " نقد شبکه شاد و آموزش مجازی " در  اول اردیبشهت 1399 برگزار شد چنین بیان کرد : ( این جا )

گزارش صدای معلم از اعتراضات معلمان به نحوه محاسبه حق التدریس معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

« من قبلا هم در رسانه « صدای معلم » نوشته ام که واقعا برای مسئولین وزارت آموزش و پرورش متاسف هستم که از کرونا به عنوان یک ابزار برای جلوگیری از پاسخ گویی سوء استفاده می کنند و پاسخ گو نیستند.

متاسفانه اخباری هم که می رسد یا گزارشاتی که می رسد حاکی از آن است که در فضا یا اتمسفر آموزش و پرورش ، وزارت آموزش و پرورش با دستورات آمرانه و بخشنامه های دستوری و بعضا فاقد منطق ، ذینفعان آموزش و پرورش را تحت فشار قرار داده که حتما باید عضو این شبکه شوید و حتی طبق سخنانی که آقای میرزاده که در رسانه ها اعلام شد که تهدید شدند که اگر معلمان یا مدیران در این شبکه عضو نشوند پرونده آن ها را به هیات تخلفات می فرستیم و برخورد می کنیم. غافل از این که محیط تعلیم و تربیت یک محیط داوطلبانه است. یک محیطی است که در آن باید تلطیف صورت بگیرد .

مدرسه پادگان نیست و معلمان هم سرباز نیستند !

مخصوصا این اقداماتی که دارد انجام می شود و صد در صد اثرات مخرب خودش را در نظام آموزش و پرورش ما خواهد گذاشت.

 به نظر من نظام آموزشی ما قبلا دچار بحران بود شاید این هم یک بحرانی بشود  اضافه بر بحران های دیگر. البته من نمی خواهم با دیدگاه های بدبینانه موضوع را تحلیل کنم.

من با کلیت آموزش آنلاین و آموزش مجازی در حوزه آموزش موافق هستم به عنوان مکمل نه به عنوان جایگزین یا آلترناتیو .

 من با کلیات آن موافق هستم اما در متدولوژی این مساله مخالف شیوه هایی هستم که وزارت آموزش و پرورش الآن دارد در این محیط حساس در حال به کار گرفتن است . »

پایان گزارش/


آیا ما قانونی داریم که معلمان را وادار به آموزش در حوزه مجازی کند ؟  آیین نامه ها و قوانین " همه " برای آموزش حضوری تعریف شده اند .  نه شورای عالی آموزش و پرورش و نه مجلس برای این قانونی ندارند .  از طرف دیگر ، وقتی شما مدارس را تعطیل می کنید ؛ چه الزام قانونی برای وادار کردن آنان به آموزش مجازی با استفاده از وسایل و امکانات شخصی وجود دارد ؟  آن مقام استانداری چه حقی دارد که معلمان را تهدید کند ؟  مگر آموزش و پرورش حراست و نهادهای نظارتی و کنترل ندارد ؟  آیا این دخالت آشکار در امور آموزش و پرورش نیست ؟  چرا این مقامات با چنین لحنی با اساتید دانشگاه و مدیران آموزش عالی سخن نمی گویند ؟  انتظار از مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، پاسخی منطقی و کارشناسی و درخور به این گونه اظهار نظرهاست . »

سه شنبه, 14 بهمن 1399 16:27 خوانده شده: 1292 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +16 0 --
امینی 1399/11/14 - 19:53
با تمام احترامی که برای همه همکاران عزیز قائل هستم اما می گویم : حقتان است . اعتماد به چنین مسئولانی و بر دوش کشیدن کاری که وظیفه شما نبوده عاقبتی بجز این نخواهد داشت . تا درس عبرتی باشد برای آیندگان حتی پول تدریس غیرموظف را یکسال جلوتر هم واریز کردند ، اضافه کاری نگیرید .
خود کرده را تدبیر نیست .
از مسئولین آموزش و پرورش بخاطر نقره داغ کردن معلمان کمال تقدیر و تشکر را داریم .
چون شما به زبان ها و روش های مختلف به معلمان گفتید که آنها برایتان ارزشی ندارند . اما معلمی که به حرف شما گوش نمی کند حقش این است که هیچ مبلغی دریافت نکند ، شما چقدر خوب هستید که اندکی از مبلغ زحمات معلمان حرف گوش نکن را پرداخت می کنید .
درود بر شما
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/17 - 16:13
اقای امینی ممکن است بمن بفرمایید برای بهمن و اسفند و فروردین و اردیبهشت و خرداد سال گذشته چگونه محاسبه کرده اند؟ خیلی ممنون میشوم اگر اططلاع دقیقی بدهید ضمنا از طرف شما بخودم میگویم چشمت کور دنده تم نرم خاک هم توی سرت!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/11/15 - 22:48
جناب امینی گل گفتنی معلمان گدا وگرسنه هستند حقشان هست مثل گداها دوهزاری کف دستشان گذاشته شود.چون من معلم ساده لوح و زود باور هستم
پاسخ + +1 0 --
اکبری 1399/11/16 - 01:01
من هر همکاری را که می بینم .می گوید چشم هایم از دست این شاد لعنتی کور شد.درست است که من معلم با بچه ها روزی ۲ ساعت در شاد هستیم ولی خودم باز روزی تا ۴ یا ۵ ساعت تکالیف آنها را بررسی می کنم
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/11/16 - 07:46
من امسال بازنشست خواهم شد درطول سی سال خدمتم هرروز بدتراز دیروز بود خداوند به کسانی که مشغول خدمت هستند صبرعنایت کند
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/11/17 - 10:46
ما که نفهمیدیم بلاخره هدیه شیفت ما ۶ ساعت محاسبه میشه یا ۳ ساعت؟
پاسخ + 0 -1 --
دبیر 1399/11/18 - 07:00
تا کورم بشیم دوستان عزیز حالیتونه ؟ تا کورم بشیم نصف حقمونه
پاسخ + +1 0 --
دکتر سید 1399/11/18 - 18:03
احسنت بر معلمان مقاوم و سرسخت ایران اجرکم عندالله
پاسخ + +3 0 --
دبیر 1399/11/18 - 18:18
با درود به پیشگاه همکاران گرانقدر

اقای الهیار میفرماید براساس کارایی هر معلم حق التدریس واریز می شود
ایشان بهتر از هر کسی می داند که کارایی معلم با هیچ معیار معیار ومقیاسی قابل اندازه گیری نیست
اقای الهیار کارایی معلم ۳۵دقیقه کار نیست
کارایی معلم تحویل جامعه دادن امثال دکتر حسابی چمران سمعی ..... رییس جمهور... وزیر.... واز جمله امثال توست که امروزه در این جایگاه قرار گرفته ای
اگر می دانی که بدان اگر نه هم جوی باریکه راه خود بگیر وبرو معلم فرهیخته در چشمان تنگ تو وامثال تو نمی گنجند
پاسخ + +3 -3 --
دبیر 1399/11/18 - 19:10
گل بود به سبزه نیز اراسته شد
توهین جدید وزارت به فرهنگیان
اطلاعیه صادرشده امروز وزارت مبنی بر تشکیل کارگروه تحقیق وتفحص از کارکرد معلمان واقعا شرم اور است شرام اور
پاسخ + +3 -8 --
ناشناس 1399/11/18 - 23:15
معلم سرباز نیست مفت خور است
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/11/19 - 00:01
عزیزم این سوادی که داری ادب خانوادگی خودتو به نمایش میزاری از وجود معلمان بوده نمک نشناسی نکن که سرت میاد
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/11/19 - 00:03
دزدی از حقوق معلم و فشار آوردن به آن ها و تهدید آن ها برای کارهای آموزشی از طریق برنامه مزخرف شاد جرم است قوه قضاییه باید ورود کند. معلمان عزیز در مقابل مدیران مدارسی که فقط به فکر خودشان هستند وایسید و طبق قانون کار کنید و نترسید. مدیران بعضا شعور ندارن و معلم را با آچار فرانسه اشتباه گرفتن و نمیفهمن که معلم فقط آموزش کتاب در کلاس درس را عهده داره نه بیگاری
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/19 - 11:07
ناشناس عزیز راست میگویید .دستتان درد نکند. واقعا معلمان مفتخور هستندبه همین دلیل در تربیت مادر بزرگوارتان خیلی کوتاهی کرده اند و این باغث شده مادر شما در منزل ادبیات فحش و نفرین را خوب یادتان بدهد و شما را .... توصیه من به شما این است که ....متشکرم
پاسخ + +5 -1 --
هاشم 1399/11/19 - 08:36
هر چی سر معلم بیاد حقنونه ،
پاسخ + 0 0 --
هاشم بگ 1399/11/19 - 16:04
چه بلایی سرت اوردن انقد نفرت داری از معلما
پاسخ + +4 0 --
.... 1399/11/19 - 21:17
تفکر نقادی و پاسخگویی را از وزیر بی لیاقت یاد بگیریم؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
رضا 1399/11/23 - 21:56
جايگاه معلم در ایران از دست رفته باید احیا شود به همان شکلی که در کشورهای پیشرفته جایگاه خاص خود رادارد دقدقه معیشت نداشته باشد دنبال شغل دوم نباشه فقط معلم باشد
پاسخ + 0 0 --
فضل الله یزدی فر 1399/11/26 - 01:44
در سنگاپور معلم ازبالاترین حقوق وامتیازات اجتماعی برخوردار است. ولی درایران معلم آخرین رتبه حقوقی و اجتماعی را دارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/29 - 20:38
مشرق
حاجی میرزایی گفت: قسط اول طلب معلمان حق التدریس پرداخت و قسط دوم تا پایان سال پرداخت می شود، معلمانی که به دریافتی حق التدریس سال تحصیلی گذشته خود معترض هستند، به ادارات آموزش و پرورش مراجعه کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور