صدای معلم

مدیر صدای معلم : من این جا و از شما به عنوان معاون وزیر و مسئول مستقیم اجرایی قانون تشکیل شورای های آموزش و پرورش پرسش می کنم : چرا مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران دستور العمل وزارتی شما را معلق کرده و به آن وقعی نمی نهد ؟! چرا باید در این جا که پایتخت است و قاعدتا باید الگوی کشور و سایر استان ها باشد ، قانون اجرا نمی شود ؟ کسی هم پاسخ گو نیست و اصلا اعتنایی نمی کند !

رئیس سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی : اصل بر حضور " رسانه ها و خبرنگاران " در جلسات شوراهای آموزش و پرورش است

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ؛ دوشنبه 22 دی نخستین نشست رسانه ای شهریار فولاوند معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی به مناسبت " هفته شوراهای آموزش و پرورش "  در سالن اجتماعات این سازمان برگزار گردید .

فولاوند گفت : بعضی اختیارات شوراهای آموزش و پرورش در سنوات گذشته با تصویب قوانین مغایر از دست شورا گرفته شده است .

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی در بخشی از سخنان خود به عملکرد ضعیف برخی شوراها در 32 استان کشور اشاره کرد .

مدیر صدای معلم از ایشان خواست که در نشست نام این استان ها اعلام شوند اما فولاوند در آن موقع پاسخی ارائه نکرد.

در پایان نشست ، مدیر صدای معلم ضمن اشاره به برخی ضعف های ساختاری شوراهای آموزش و پرورش و از جمله فقدان دبیرخانه مستقل از آقای فولاوند انتقاد صریح کرد که چرا در مورد شفاف سازی در مورد عملکرد استان های ضعیف و فاقد عملکرد صداقت به خرج نمی دهد ؟

با اصرار مدیر صدای معلم  نام این استان ها اعلام شد .

صدای معلم در این نشست پرسش های صریحی را مطرح کرد .

این رسانه چنین مطرح کرد : « قانون شوراهای آموزش و پرورش در ۲۶ دی ماه ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این شوراها به منظور تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش و بهره‌گیری از کلیه منابع و امکانات برای  تاسیس، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیت‌های اجرایی آموزش و پرورش، در استان‌ها و شهرستان‌ها تشکیل شده است.

شما به عنوان مسئول اجرای این قانون بگویید که ارزيابي شما از عملكرد شوراهاي آموزش و پرورش در فراهم ساختن زمينه نظارت مردم بر آموزش و پرورش و تمرکز زدایی در این 27 سال چیست ؟

آیا هدف این است که هر سال روز شمار این هفته اعلام شود و فقط شاهد تبلیغات و لفاظی های مسئولان و تصمیم گیرندگان در این امر باشیم ؟

در زمان مدیریت پیشین ، با پیشنهاد و پی گیری صدای معلم ؛ دستور العمل الزام شوراهای آموزش و پرورش در زمینه دعوت از رسانه ها و خبرنگاران در نشست ها تصویب و ابلاغ شد .

اما هنوز همچنان مشکل باقی است و اطلاع رسانی در این مورد صورت نمی گیرد .

شاهد این ادعا آن است که در پایتخت این کشور تا کنون دعوتی از رسانه ها برای حضور در شورای آموزش و پرورش تهران صورت نگرفته است ؟

این هیاتی عمل کردن و رسانه گریزی و فرار از شفافیت تا کی باید ادامه داشته باشد ؟ »

بخش نخست این پرسش و پاسخ را می خوانیم.

 

موضع سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در مورد حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورای آموزش و پرورش

صدای معلم:

ابتدا یک تذکر آیین نامه ای به شما در پاسخ به پرسش یک خبرنگار بدهم .

فرمودید شورای عالی آموزش و پرورش شأن حمایتی - مشورتی دارد .

ماده 3 و 4 از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش برای این تشکیلات شان " تقنینی " قائل شده است و سخن شما صحیح نیست .

 

فولادوند:

در باب رفع اختلاف این صلاحیت عام محاکم ؛ ما هیچ کجا در شورای آموزش و پرورش صلاحیت رفع اختلاف نداریم.

 

صدای معلم:

اما شما با حرف تان شان شوراهای آموزش و پرورش را تقلیل دادید !

 

فولادوند:

ما الآن در بحث سیاست گذاری هایی که شورای آموزش و پرورش در زمینه جذب نیروی انسانی دارد ، در بحث تعریف تقویم آموزشی سال، اینها همه ضوابط تعریف می کنند منتهی بعضی از اینها محدود به قوانین بعدی شده است.

 الآن شما باید بگویید که کجای این بحث ها در اختیار شورای آموزش و پرورش بوده که اجرا نمی شود ؟

 شما می فرمایید بحث تقنینی هم وجود دارد.

 تقنینی بحث شوراهای آموزش و پرورش در ماده سیزده اعمال حاکمیت می کردند و می گفتند بین یک تا پنج درصد چه درصدی ؟ اگر منظورتان از تقنینی اینها است ؛ اینها تعیین تکلیف هستند .

 

صدای معلم:

تقنین آموزشی مثلا موضوع تصویب تقویم آموزشی در استان ها یا تصویب بودجه ها و...

 

فولادوند:

اینها تقنین نیستند. تقنین شأن خودش را دارد. ما تصمیماتی را در شوراهای آموزش و پرورش استان و شهرستان ها متناسب با شرایط آنجا می گیریم که امور در منطقه کارگذاری و کارسازی بشود.

موضع سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در مورد حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورای آموزش و پرورش

صدای معلم:

« قانون شوراهای آموزش و پرورش در ۲۶ دی ماه ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این شوراها  به منظور تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش و بهره‌گیری از کلیه منابع و امکانات برای  تاسیس، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیت‌های اجرایی آموزش و پرورش، در استان‌ها و شهرستان‌ها تشکیل شده است.

آقای فولادوند

شما به عنوان مسئول اجرای این قانون بگویید که ارزيابي شما از عملكرد شوراهاي آموزش و پرورش در فراهم ساختن زمينه نظارت مردم بر آموزش و پرورش و تمرکز زدایی در این 27 سال چیست ؟

آیا هدف این است که هر سال روز شمار در این هفته اعلام شود و فقط شاهد تبلیغات و لفاظی های مسئولان و تصمیم گیرندگان در این امر باشیم ؟

در حال حاضر مهم ترین چالش پیش روی آموزش پرورش ساختار به  شدّت بوروکراتیک آن  است .

ساختار متمرکز که طی این مدّت اجازه واگذاری قدرت تحت هر عنوان را نداشته و به شدت از آن هراسان است .

سؤال این است که چگونه می توان انتظار داشت در این ساختار به شدت متمرکز ، قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش عملی و اجرایی شود ؟

آیا نظام های آموزشی متمرکز در دنیا مدافع اجرای نظام آموزشی غیرمتمرکز هستند ؟

آیا تاکنون به فکر فرهنگ سازی در این باره بوده اید ؟

مسئولان و مقامات پیشین جز شعار و حرف کار خاص دیگری در این مورد انجام ندادند .

برنامه شما برای فعال سازی این قانون و استفاده همه جانبه از پتانسیل این قانون برای اهداف آن چیست ؟

 آیا مدیران سایر سازمان های دولتی وغیر دولتی آمادگی لازم برای همکاری همه جانبه با آموزش و پرورش را در خصوص اجرای وظایف خطیر خود دارند؟

به نظر می رسد آنچه مسؤلان را تاکنون وادار به اجرای این قانون نکرده وجود در آمدهای ناچیزی است که از فروش ذخایر معدنی به نظام آموزشی تزریق می شود و این امر هر ساله کسر ی بودجه ای را برای آموزش و پرورش به دنبال دارد .

در همین رابطه باید گفت که به دلیل دولتی بودن بسیاری از صنایع  شرکت ها وعدم سوددهی آنها قادر به پرداخت درصد مورد نظر به آموزش و  پرورش نیستد (ماده 2 و 13 قانون شوراها ) و همچنین نامشخص بودن درآمد های وصولی از عوارض شهرداری ها و شرکت های تولیدی و خدماتی برای آموزش و پرورش و چگونگی هزینه کرد آنها و همچنین درآمدهای برگشتی شهرستان ها که چگونه، کجا و در چه رابطه ای هزینه می شوند .

برنامه شما برای موارد چیست ؟

به نظر شما ؛ موانع و مشکلات فرهنگی تا چه حد در عدم تحقق این قانون نقش دارند ؟

چرا با وجود گذشت نزدیک به سه دهه از تصویب این قانون  یک دبیرخانه مشخص و معین استانی و منطقه ای که امور مربوط به شوراهای آموزش و پرورش را با دقت بررسی و تمهیدات لازم را در چارچوب سازمان و کسب تکلیف انجام دهد ، دیده نشده است ؟

در زمان مدیریت پیشین ، با پیشنهاد و پی گیری صدای معلم ؛ دستور العمل الزام شوراهای آموزش و پرورش در زمینه دعوت از رسانه ها و خبرنگاران تصویب و ابلاغ شد .

اما هنوز همچنان مشکل باقی است و اطلاع رسانی در این مورد صورت نمی گیرد .

فرضا خانم سهرابی از خبرگزاری مهر از شما می پرسد که در شورای آموزش و پرورش تهران چه خبر است ؟

البته بخشی از این مشکل به ما رسانه ها و خبرنگاران باز می گردد که در این زمینه کنش گر و پی گیر نبوده ایم .

اما من این جا و از شما به عنوان معاون وزیر و مسئول مستقیم اجرایی قانون تشکیل شورای های آموزش و پرورش پرسش می کنم :

چرا مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران دستور العمل وزارتی شما را معلق کرده و به آن وقعی نمی نهد ؟!

جایگاه رسانه از نظر مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران چیست ؟

چرا باید در این جا که پایتخت است و قاعدتا باید الگوی کشور و سایر استان ها باشد ، قانون اجرا نمی شود ؟

کسی هم پاسخ گو نیست و اصلا اعتنایی نمی کند !

شاهد این ادعا آن است که در پایتخت این کشور تا کنون دعوتی از رسانه ها و یا من برای حضور در شورای آموزش و پرورش تهران صورت  نگرفته است ؟

این هیاتی عمل کردن و رسانه گریزی و فرار از شفافیت تا کی باید ادامه داشته باشد ؟ »

 

فولادوند:

آقای پورسلیمان .

خیلی ممنونم . اما استحضار دارید این ها سوال نبودند و" بیانیه " بودند .

 

صدای معلم :

همه مسئولان همین حرف را می زنند !

شما هم به بیانیه پاسخ دهید !

موضع سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در مورد حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورای آموزش و پرورش

فولادوند :

شما یک به یک بفرمایید و من پاسخ می دهم  .

فرمودید ارزیابی از شورای آموزش و پرورش دارید ؟

بله . داریم .

از دو منظر شکلی و محتوایی شورای آموزش و پرورش را ارزیابی می کنیم. شاخص هایی که هم در اینجا پیش بینی شده ناظر به همین دو نگاه است که ما ببنیم آیا از نظر شکلی ، مسئولین امر وفادار به تشکیل جلسات هستند ؟

 شخصا در جلسات شرکت می کنند و بعد مصوبات آنها را دفتر در این جا ارزیابی می کند. تعداد مصوبات شان ، کارآمدی مصوبات شان ، حیطه مصوبات شان اینها چیزهایی هستند که کمک می کنند به جهت غنی سازی مصوبات شوراهای آموزش و پرورش . مواردی را به عنوان اولویت های وزارت آموزش و پرورش حتی جمع آوری می کنند البته این ناظر به تحکم به استان ها نیست ، نوعی ایده دادن و بُلد کردن مباحث مهم کشوری مثل انسداد مبادی بیسوادی ، مثل توجه به دانش آموزان با نیازهای ویژه است ، مثل ساخت و ساز برای دانش آموزان با شرایط خاصی است که ویژگی های ممتاز خودشان را دارند.

 بنابراین ارزشیابی از شوراهای آموزش و پرورش در دو نوع شکلی و محتوایی داریم و درآمدهای آنها را رصد می کنیم و درآمدهایشان براساس قانون در مجاری خودش هزینه می شود.

آنجا که فرمودید آیا شوراها دبیرخانه ای دارند؟ بله . شوراها بر اساس قانون دبیرخانه دارند . مدیران کل آموزش و پرورش در استان ها دبیر این شورا هستند در رأس این دبیرخانه. اساسا تهیه و تدارک دستورکارها در دبیرخانه ها چکش کاری می شوند نه این که اینها انتزاعی طراحی بشوند بلکه مبتنی بر آن اتفاقاتی که باید در میدان بیفتد و لازم است که یک شورای فراآموزشی پرورشی تسهیل گری کند.

همین یک نکته را عرض کنم .

 در بحث زمان کرونا درست است که ما در قانون برنامه ششم ، وزارت فن آوری مکلف شد که روستاهای بالای بیست خانوار را تجهیز کنند به بسترهای اینترنتی.

 شما استحضار دارید. سازمان دهی اقدامات و رفتارها در یک فرجه زمانی بسیار کوتاه که مدنظر آموزش و پرورش است و اجازه نمی تواند بدهد که زمان فرسایشی شود ، این با یک اهرم فرادستگاهی و فرامجموعه ای به نام شورای آموزش و پرورش استان که استاندار در رأس آن است اتفاق می افتد ؛ بنابراین شورای آموزش و پرورش را دوستان از منظر مصوباتش هم رصد می کنند و دبیرخانه دارد که برگرفته از نیازهای آن استان است ...

 

صدای معلم:

آقای فولاوند

من به عنوان خبرنگار اگر بخواهم به شورای آموزش و پرورش شهر تهران بروم ، آیا در اداره کل دبیرخانه ای هست که مصوباتش قابل دسترسی باشد و کسی نسبت به آن پاسخ گو باشد ؟

موضع سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در مورد حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورای آموزش و پرورش

فولادوند:

بعضی از امور را ما نمی توانیم قاعده را به اصل تسری بدهیم. شما می فرمایید آیا دبیرخانه وجود دارد می گویم بله وجود دارد. باید وجود داشته باشد ، غیر از این باشد دستور کار در شورای آموزش و پرورش آمدن موضوعیتی ندارد. اگر شما جایی را به صورت مصداقی و واقعی به من اعلام کنید که اساسا دبیرخانه فعال نیست. یا جایی را بفرمایید که خبرنگار در جلسه حضور پیدا نمی کند ؛ من اساسا با این که بخشنامه بکنم که خبرنگاران حضور پیدا کنند مخالفم چون فکر می کنم اصل بر حضور است .

شورای آموزش و پرورش چه در استان و چه در شهرستان یکی از سه شورای اصلی استان ها است. یعنی اگر شما از هر استان داری از وزیر محترم کشور بپرسید در استان چند شورای اصلی داریم که ریاست آن با تاکید با استاندار است؟ به شما خواهند گفت شورای آموزش و پرورش ، شورای برنامه ریزی استان و شورای تامین استان. شورایی که امنیت استان را تامین می کند شورای اساسی است ، شورایی که تمام کنش ها و واکنش های مالی منابع دولتی را برنامه ریزی می کند شورای برنامه ریزی است و شورایی که به واسطه حساسیت مسئله تعلیم و تربیت باید همگان در آن حضور پیدا کنند منظور "همگان موثر " شورای آموزش و پرورش است.

فرمودید :

نظارت مردم را چگونه در شورای آموزش و پرورش می بینید ؟

 نظارت مردم بر مجلس در کشور چگونه دارد اتفاق می افتد؟ بر اساس انتخاب نمایندگان آنها در محافلی که با رأی مردم است یا انتصابی است. مجلس شورای اسلامی نماینده مردم برای نظارت بر جریان امور در کل کشور است غیر از حیث تقنینی ، حیث نظارتی هم دارد. شأن نظارتی مجلس هست. شورای آموزش و پرورش وقتی ترکیبش پنج نفر از اولیاء دانش آموزان ، صاحبان حرف ، معتمدین محل وجود دارند در شورای آموزش و پرورش استان ؛ به این معنا است که تمام مسائل آموزش و پرورش در شورای آموزش و پرورش باید به وسیله اولیاء دانش آموزان یا صاحبان حرف یا معتمدین محل رصد شود.

آموزش و پرورش چگونه باید حرف هایش را به مردم برساند؟

 یکی از تکالیف یک مدیر کل آموزش و پرورش این است که گزارش اتفاقات آموزش و پرورش را باید بگوید. بگوید که من در امتحانات نهایی این گونه رفتار کردم.

 بگوید میانگین نمره من این است ، بگوید من در فعالیت های تربیتی و پرورشی این گونه هستم.

بگوید من در آسیب های اجتماعی الان وضعیتم این است و الآن این کمک ها را می خواهم.

 در طرح نماد باید این گونه رفتار شود ، در اردوگاه ها باید به این صورت رفتار شود ، در تجهیز هنرستان ها این گونه است ، در کارخانجات موظفند باید در جوار خودشان هنرستان ایجاد کنند و تجهیز کنند و کمک کنند این وضعیت را دارند . گزارشاتش را می دهد و درخواست هایش را بیان می کند و تسهیل گری می کنند .

 در بحث استعدادیابی می گوید که من به عنوان متولی تعلیم و تربیت یکی از تکالیفم استعدادیابی است . طرح من برای استعدادیابی این است و این قدر هزینه دارد و این کارها را باید بکنیم .

اولا اولیاء دانش آموزان به عنوان نماینده مردم که برآیند رآی تمام مردم استانی می آید در یک جمعی حضور پیدا می کند و تصمیم می گیرند اظهار نظر می کنند . اما این که گفتید آیا دیگران در برابر آن همه تکالیفشان را انجام می دهند؟

 نه برادر!

موضع سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در مورد حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورای آموزش و پرورش

 ما هم معتقد نیستیم که همه ارکان سهیم ، همه تکالیف شان در مقابل مسئله تعلیم و تربیت انجام می دهند.

 ما تا زمانی که گرفتار نگاه بخشی هستیم و تا زمانی که احساس نکنیم آن چه که در آموزش و پرورش هزینه می شود سرمایه است ممکن است بعضی ها از همکاری کامل شانه خالی کنند. ولی تجارب ما در سال های گذشته نشان می دهند ، رویکرد مصوبات ما همین را نشان می دهد. همکاری دستگاه های دیگر البته با نگاه مثبتی که استانداران و فرمانداران دارند نسبت به سنوات گذشته هم بیشتر شده هم مسئولانه تر شده است.

ما به عنوان کسی که خدمات را می گیریم و به عنوان کسی که گلایه داریم و در این میدان کار کردیم و می کنیم داریم می بینیم که همکاری ها بیشتر شده است. در بحث کرونا بسیاری از دستگاه ها وارد شدند. نهادهای نظامی آمدند . من فرمانده نهادهایی نظامی را می دیدم که با چه تلاشی در ضدعفونی مدارس کار می کنند  یا از مراکز بهداشت آمده بودند. هر کسی با هر امکاناتی که داشت آمده بود و کمک می کرد به آموزش و پرورش چون احساس می کرد در این مدارس همه بچه های آنها هستند. اینها یک گام های مثبتی هستند اما تا نقطه مطلوب حتما فاصله دارد و ما هم داریم تلاش می کنیم .

تلاشی که الان دوستان ما در دفتر شوراها کردند آمده و گفته اند که هفده دستگاهی که هستند بر اساس تکالیفی که در سند تحول آمده  ،هر کدام می توانند این بخش ها را به آموزش و پرورش کمک کنند. این تکالیف احصاء شده در قالب تفاهم نامه ها تنظیم شده است.

ما یک به یک الان داریم شروع می کنیم.خود من رفته ام و دوستان قبل از من تشریف بردند این کار نو و جدیدی است. تفاهم نامه منعقد کردیم و گفتیم این تکلیف دارد و به استان ها یتان ابلاغ کنید و این استان ها موظفند در این سر فصل ها آموزش و پرورش را کمک کنند جزء تکالیف شما است.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش اول

ادامه دارد


موضع سازمان مدارس و مراکزغیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در مورد حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورای آموزش و پرورش

یکشنبه, 28 دی 1399 14:35 خوانده شده: 272 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور