صدای معلم

« چرا سکوت کرده اید ؟! »

پرونده زمین خواری در شهرستان نظر آباد و یک پرسش " ساده " از آموزش و پرورش البرز ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

پرونده زمین خواری و مدرسه خواری در شهرستان نظر آباد استان البرز و پرسش صدای معلم

در روزهای گذشته ، رسیدگی به پرونده زمین خواری سه هزار میلیارد تومانی در شهرستان نظر آباد استان البرز در برخی رسانه ها منتشر گردید .

ایسنا نوشت : ( این جا )

« مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد:

«هنوز یک سال از سفر رئیس قوه قضائیه به استان البرز نمی‌گذرد که یکی دیگر از دستورهای مهم رئیس عدلیه، اجرایی و رسیدگی به پرونده زمین خواری بزرگ سه هزار میلیارد تومانی، اختلاس، ارتشاء، کلاهبرداری و سرقت اسناد دولتی کلید خورد. 

دوازدهم دی ماه سال گذشته بود که آیت الله رئیسی به استان البرز سفر کرد و در جلسه شورای اداری این استان، اشاره به موضوع تغییر کاربری‌ها و زمین خوازی‌ها خاطرنشان کرد: جنگل، منابع طبیعی و محیط زیست جزو حقوق عامه هستند. ما نباید اجازه دهیم که حقوق عام تحت هیچ عنوانی به مخاطره بیفتد. اولین میدان‌دار این میدان مدیران و مسئولین هستند. 

رییس محیط زیست، رییس منابع طبیعی میدان‌دار هستند و آن‌ها در این عرصه مرزبان هستند.

پس از این سفر و پیرو دستورات ریاست دستگاه قضا، قرارگاه صیانت از بیت‎المال برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان البرز تشکیل شد و در ۶ ماه نخست امسال ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی کشاورزی رفع تصرف و آزادسازی شده که ارزش مالی آن‌ها ۶ هزار میلیارد تومان است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد البرز از بازداشت ده متهم مرتبط باپرونده زمین خواری، اختلاس، ارتشاء، پولشویی و سرقت اسناد رسمی خبر داد. 

روح الله احمدی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد با تشریح زوایای این پرونده گفت: در سال ۱۳۵۸ با رای حاکم شرع کرج و در اجرای ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها، شرکت مقدم مکلف به پرداخت سرانه خدماتی به مبلغ ۳۵ میلیون تومان شد و چون شرکت در آن زمان تمکن مالی نداشت، متعهد شد ۱۰۰ هکتار از اراضی خود را به جای پرداخت نقدی به شهرداری واگذار کند. 

دادستان شهرستان نظرآباد با اشاره به اینکه به دلیل اهمال و سهل انگاری مسئولان اسبق شهرداری نظرآباد، اقدام لازم برای اخذ سند رسمی این املاک انجام نگرفت، گفت: از سال ۹۵ برخی افراد سودجو در شرکت فلاحتی که از شرکت مقدم مجزا شده بود، با اشراف نسبت به موضوع و نفوذ در شهرداری و همچنین پرداخت رشوه به برخی کارکنان، مدارک واگذاری این املاک را از شهرداری به سرقت برده و سپس با استناد به مدارک مالکیت قبلی شرکت مقدم، علیه شهرداری دادخواست خلع ید می‌دهند و متعاقب آن، حکم تخلیه و تخریب برخی املاک شهرداری از جمله فرهنگسرای شهرستان را می‌گیرند.

پرونده زمین خواری و مدرسه خواری در شهرستان نظر آباد استان البرز و پرسش صدای معلم

احمدی با اشاره به سفر رئیس دستگاه قضایی به استان البرز و دستور مقابله قاطع با هرگونه فساد از جمله زمین خواری‌ها گفت: با بررسی برخی اسناد تخلف گسترده در برخی ادارات شهرستان از جمله شهرداری، اداره ثبت اسناد و آموزش و پرورش، به ضابطین ماموریت داده شد ابعاد پرونده را بررسی و نتیجه تحقیق از متهمان را به مرجع قضایی گزارش دهند. 

دادستان نظرآباد از احضار متهمان به دادسرا و شعبه بازپرسی خبر داد و افزود: متهمان پرونده در اظهارات خود به بزه‌های ارتکابی خود از جمله، اختلاس، ارتشاء، کلاهبرداری کلان، سرقت اسناد دولتی و زمین خواری اقرار کردند و به این ترتیب قرار بازداشت موقت ده متهم پرونده صادر شد.

احمدی در ادامه از بازداشت روسای وقت اداره‌ های آموزش و پرورش و ثبت اسناد و املاک نظرآباد گفت و افزود: متهمان ردیف اول و دوم پرونده که اسناد مالکیت شهرداری را یه سرقت برده بودند با پرداخت رشوه‌های سنگین به کارکنان شهرداری، اداره ثبت و آموزش و پرورش و سند سازی، حکم تخریب چند ساختمان از جمله ساختمان بخشداری و فرهنگسرای شهرداری را هم گرفتند و حتی ساختمان فرهنگسرای این شهرستان را نیز تخریب کردند.  چرا مدیر کل پیشین این استان که این فسادها در زمان مدیریت ایشان رخ داده پاسخ گو نیستند و « سیدمحمد بطحایی » وزیر وقت آموزش و پرورش با چه منطقی ایشان را به سمت رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش را برگزید ؟

دادستان عمومی و انقلاب نظرآباد با اشاره به اینکه با آغاز رسیدگی به پرونده، برخی از اراضی و املاک از طرف چند متهم این پرونده به بیت المال بازگردانده شده گفت: با ادامه رسیدگی‌ها و صدور رای نهایی متهمان علاوه بر عودت اراضی و املاکی که تصرف کرده اند به جریمه‌های نقدی سنگین هم محکوم خواهند شد. 

در همین زمینه مجتبی عسگری شهردار نظرآباد هم با تشکر از اقدامات قضایی صورت گرفته در این پرونده گفت: اقدام قانونی برای اخذ سند بخشی از املاک که بعد از رسیدگی به پرونده به شهرداری برگشته انجام شده و به محض صدور رای دادگاه، برای گرفتن سند مالکیت مابقی املاک اقدام می‌شود».

کانال البرزپژوهی در این مورد می نویسد :

« یکی از اعضای اصلی دستگیر شده این باند در صفحه اینستاگرام خود لوح تقدیری به تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ منتشر کرده که در آن آقای سالار قاسمی (مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز) از او با عنوان "خیر نیک اندیش مدرسه ساز استان البرز" تقدیر کرده است!؟
آقای مدیرکل! این به اصطلاح "خیر نیک اندیش مدرسه ساز" به گفته دادستان محترم شهرستان نظرآباد همان غاصب ۲۰ مدرسه در شهرستان نظرآباد است. کسی که بارها به جان و تن دانش آموزان و معلمان شریف نظرآبادی وحشت افکند. لطفا" به طور صریح پاسخ دهید چه اتفاقات نامیمونی پشت پرده تقدیم این لوح سپاس رخ داده است؟ دانستن حق مردم است. »پرونده زمین خواری و مدرسه خواری در شهرستان نظر آباد استان البرز و پرسش صدای معلم

این کانال تلگرامی در ادامه توضیحی را از یکی از فرهنگیان منتشر کرده است :

« فرایند تقدیر از خیرین مدرسه ساز هر ساله توسط مجمع خیرین مدرسه ساز استان که ماهیت مردم نهاد و غیر دولتی دارد و به نوعی زیر نظر اداره کل نوسازی مدارس استان فعالیت می کند برگزار می شود و امضای مدیرکل آموزش و پرورش در این تقدیرنامه به دلیل اینکه متولی تعلیم و تربیت است و بهره بردار فضاهای آموزشی است در این تقدیرنامه و از باب سپاسگزاری از خیرین مدرسه ساز می باشد و این تقدیر نامه توسط آموزش و پرورش صادر نشده است. تفاهم نامه آموزش و پرورش نظرآباد و شرکت فلاحتی هم در تاریخ ۹۵/۱۲/۱۴ به امضاء رسیده و آقای قاسمی دو سال بعد یعنی در پاییز ۹۷ به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش منصوب شده است. بر همین اساس ایشان اطلاعی از امضای این تفاهم نامه نداشته و از ماهیت افراد باخبر نبوده است. لازم به ذکر است افراد خیر (مدرسه ساز) توسط مناطق و شهرستان ها به مجمع خیرین معرفی می شوند، کسانی که در شهرستان نظرآباد از ماهیت این افراد باخبر بودند چرا و با چه هدفی این افراد معلوم الحال را به عنوان خیر نیک اندیش معرفی کردند؟ »

جمعی از فعالان فرهنگی شهرستان نظرآباد در بیانیه ای در این مورد نوشتند : عملکرد حراست اداره کل آموزش و پرورش این استان به عنوان " نهاد نظارتی "  در این قضایا چه بوده است ؟

« درباره نظرآباد و آن چه که در این سال ها بر او گذشته، حرف ها بسیار است و درددل ها بی شمار. آن خون واژه ها که در این دوران بر صحیفه صفر و یک فضای مجازی، چشمان شما را رنجاند اندوه دلمان بود اما با همه این ها «اندوه دل نگفتیم الا یک از هزاران».
از جمله این اندوه ها به یغما رفتن بیش از یکصد هکتار زمین، فرهنگسرای مهر و بازارچه الغدیر جنوبی و ملک مسجد غدیریه و حیاط برخی از مدارس و ساختمان سابق بخشداری و... بود. ریشه این اندوه به عده ای انگشت شمار برمی گردد. کسانی که به دنبال تأمین منافع حقیرانه خود، به امید و آرزوی ۱۵۰ هزار نظرآبادی مظلوم خیانت کردند.
گذشت تا وقتی ماها ساده لوحانه داشتیم از استان شدن البرز و شهرستان شدن نظرآباد، ذوق می کردیم فرصتی ناب برای این افراد پیش آمد تا در این فضای بی صاحب، از این شهر و از این مردم و از این نظام، انتقام بگیرند. نفس آنان به تسویل آنان پرداخت و آرام آرام به غارت اموال عمومی پرداختند. از مسجد تا فرهنگ سرا.
در استانی که پیاپی، استان دار عوض می کند و در شهرستانی که در هشت سال، نه فرماندار به خود می بیند بهترین فضا برای غارتگران و سودجویان پیش می آید تا از این بی صاحبی و بی دولتی، نهایت بهره را ببرند. شهر بی صاحب و مدیران مطلع دیروز اما بی تفاوت امروز و سردمداران مفتخر به قاطعیت نابه جای بیت المال بربادده، جایی می شود مثل نظرآباد.
فریادهای دلخراش و ناله های اشک بار فعالان فرهنگی جز در فضای مجازی، جایی برای گفتن و محملی برای شنیدن ندارد. ناگاه به خود می آیی و می بینی که از فرهنگ سرای مهر جز زمینی خالی چیزی برجای نمانده است و حیاط چند مدرسه به دونیم تقسیم شده و سود و سوداخانه همانانی شده که در صدد انتقام بوده اند.

پرونده زمین خواری و مدرسه خواری در شهرستان نظر آباد استان البرز و پرسش صدای معلم

مردم البته هیچ گاه باور نکردند که فرهنگ سرایی نبوده است. نشان به این نشان که هم چنان کسی این بلوار را به نام ناهموار «بلوار میلاد» نمی شناسد و همه آن را «بلوار فرهنگ سرا» می شناسند و هنوز به رانندگان شریف این خط، می گویند: «آقا! فرهنگ سرا پیاده می شیم» و آن راننده شریف هم بی آن که این نام را مرده بینگارد کنار فرهنگسرا توقف کرده است ... »

پرسش « صدای معلم » از مدیر کل فعلی آموزش و پرورش استان البرز آن است که چرا در این مدت در برابر این مساله مهم سکوت کرده است ؟ اگر اشتباهی رخ داده است چرا عذرخواهی نمی کند ؟

واحد حقوقی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز چه اقداماتی را برای احقاق حقوق آموزش و پرورش و پرونده " مدرسه خواری " انجام داده است ؟

پرونده زمین خواری و مدرسه خواری در شهرستان نظر آباد استان البرز و پرسش صدای معلم

عملکرد حراست اداره کل این استان به عنوان " نهاد نظارتی "  در این قضایا چه بوده است ؟

چرا « خسرو ساکی » مدیر کل پیشین این استان که این فسادها در زمان مدیریت ایشان رخ داده پاسخ گو نیستند و « سیدمحمد بطحایی » وزیر وقت آموزش و پرورش با چه منطقی ایشان را به سمت رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش را برگزید ؟

پایان گزارش/


پرونده زمین خواری و مدرسه خواری در شهرستان نظر آباد استان البرز و پرسش صدای معلم

پنج شنبه, 11 دی 1399 09:50 خوانده شده: 379 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
نادر پور 1399/10/18 - 14:40
گندی که ساکی به اصطلاح اصلاح طلب اصولگرا در استان البرز زده در درازمدت کاملا افشا خواهد شد.رئیسی که محبوبیت خاصی در بین همکاران داشت به نام آقای داسدار را بدون دلیل عزل وفرد دست نشانده نماینده وقت را به جای ایشان گذاشت رئیس انتخابی خود ایشان نیز به حدی گند زد مجبور شد رئیس دفترش را که او هم حتی الفبای علم مدیریت را نمی دانست به عنوان رئیس انتخاب کردو..........انتخاب ساکی در اداره کل سنجش با دست ونفوذ فانی صورت گرفته وبطحایی که بیچاره ملعبه دست امثال فانی هاست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور