صدای معلم

« آیا امکانش نیست که با این تسهیلات کیفیت آموزش و بهداشت همین کودکان فعلی را ارتقاء داد و در راستای بهبود زندگی صدها هزار کودک بد سرپرست و بی سرپرست قدمی برداشت؟ »

به خانواده هایی که برای فرزند سوم و بیشتر اقدام کنند ... ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

به خانواده هایی که برای فرزند سوم و بیشتر اقدام کنند و چند پرسش

علی اصغرعنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس  با اشاره به مهمترین موارد در طرح جوانی جمعیت می گوید: ( این جا )

« بحث افزایش تسهیلات ازدواج به رقم حداقل ۱۰۰میلیون تومان و برنامه ریزی برای ارائه زمین و مسکن مناسب با اولویت زوج های جوان و خانواده های دارای فرزند از جمله مهمترین موارد تشویقی این طرح است. ضمن اینکه مجلس برنامه ریزی کرده تا با تولد فرزندان سوم به بعد، مبلغ قابل توجهی سهام در اختیار خانواده ها قرار بگیرد.

چنانچه برای تداوم رشد جمعیت و تسهیل ازدواج فکر عاجلی نشود ، با بسته شدن پنجره جمعیتی کشور، جبران خسارات برآمده از آن برای اقتصاد، معیشت و اساسا تمدن ایرانی و اسلامی بسیار دشوار خواهد بود. اعداد، ارقام و آمارها هم به شکل تاسف آوری حاکی از آن است که متاسفانه ایران به سمت کاهش دامنه های جمعیت پیش می رود. »

به خانواده هایی که برای فرزند سوم و بیشتر اقدام کنند و چند پرسش

یوسفی نماینده دیگر مجلس در یک شبکه تلویزیونی چنین مطرح می کند :
« به خانواده هایی که برای فرزند سوم و بیشتر اقدام کنند، ۲۵ درصد بیشتر از سقف مبلغ، وام مسکن می دهیم.. بابت هر فرزند، بدون اینکه وام قبلی تسویه شده باشد، وام جدید می دهیم. » ( 1 )

« فاطمه محمدبیگی »  نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی هم  می گوید : « دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در راستای فرزندآوری پیش بینی کرده تا تسهیلات قرض الحسنه ودیعه ۷۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۲۰ ساله به خانواده‌های دارای فرزند سوم پرداخت شود هر میزان رقم این تسهیلات بیشتر باشد بدون شک زودتر به هدف نزدیکتر می‌شویم اما باید در نظر بگیریم که بودجه سال ۱۴۰۰ را در سخت‌ترین شرایط در اوج تحریم‌ها می‌بندیم و فروش نفت هم بسیار ناچیز است. » جمعیت زیاد سعادت نیست. قاره آسیا بیش از سه میلیارد جمعیت دارد و سوئیس کمتر از شش میلیون. اما آرزوی اکثریت مردم آسیا زندگی در کشوری مانند سوئیس است !

در بند ه تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده است: در اجرای بندهای ت و ث ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه موضوع پشتیبانی از فرزند آوری، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است با اختصاص مبلغ ۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال از طریق بانک‌های عامل و از محل سپرده‌های جاری و قرض الحسنه نظام بانکی، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن به میزان ۷۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانوارهای فاقد مسکن که صاحب فرزند سوم در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شده و یا می‌شوند، اقدام کند.

« فرهاد قنبری » منتقد در کانال خود ( خرمگس ) نوشت :

« حالا نمی شود همین وام و تسهیلات را برای فرزندان اول و دومی که الان به دنیا آمده و سر چهار راه ها و پارک ها مشغول گدایی هستند اختصاص دهید، تا آنها هم بتوانند به مدرسه بروند و مثل انسان رشد یافته و پر از عقده بزرگ نشوند؟

به خانواده هایی که برای فرزند سوم و بیشتر اقدام کنند و چند پرسش

حالا نمی شود این تسهیلات را صرف همین کودکان سیستان و بلوچستانی و کرمانی و اردبیلی و.. بکنید که بتوانند یک مدرسه کوچک برای تحصیل و ذره ای آب آشامیدنی سالم داشته باشند؟

آیا نمی شود این پول را صرف خرید موبایل و تبلت برای کودکانی کرد که در این شرایط مجبور به کولبری و خودکشی نشوند؟

آیا امکانش نیست که با این تسهیلات کیفیت آموزش و بهداشت همین کودکان فعلی را ارتقاء داد و در راستای بهبود زندگی صدها هزار کودک بد سرپرست و بی سرپرست قدمی برداشت؟

جمعیت زیاد سعادت نیست. قاره آسیا بیش از سه میلیارد جمعیت دارد و سوئیس کمتر از شش میلیون. اما آرزوی اکثریت مردم آسیا زندگی در کشوری مانند سوئیس است... »

پایان گزارش/

( کلیپ ویدئویی را مشاهده فرمایید )


به خانواده هایی که برای فرزند سوم و بیشتر اقدام کنند و چند پرسش

سه شنبه, 02 دی 1399 16:51 خوانده شده: 274 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
امامی 1399/10/02 - 20:37
سلام
با تمام احترام و ارزشی که برای
نکته بینی وافکار و قلم جناب
آقای قنبری قائل هستم، عارضم
که در ۴ سال اخیر سالانه ۸۰ هزار از موالید کشور کم شده است و ۲۰ سال است که کشور ما زیر نرخ باروری جانشینی قرار دارد و تا سال ۱۴۳۰ ، سالمندان ۲۶ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل خواهند داد که در کشورهای اروپایی فعلا حدود ۱۵ -۱۷ درصد هست.
سالمندی جمعیت عوارض زیادی برای یک جامعه دارد ، از جمله کاهش سطح اشتغال و بالا رفتن هزینه نگهداری و درمان سالخوردگان که به دولت ها تحمیل می شود.
سن بازنشستگی در برخی از کشورهای پیشرفته تا ۶۸ سالگی است و ۳ سال بیشتر از حد استاندارد. اما پایین بودن سن بازنشستگی در کشور ما ، سطح اشتغال را به نازل ترین حد خود خواهد رساند.
ادامه دارد......
پاسخ + +7 0 --
امامی 1399/10/02 - 20:42
در جمعیت پیر ، نرخ جانشینی باروری یا سن تجدید نسل ، کاهش می یابد لذا
جمعیت نمی تواند به تداوم خود ادامه دهد. دقت کنید کشورهای اروپایی که دارای رشد منفی جمعیت هستند با جریان مهاجرپذیری روی می آورند تا کاهش جمعیت را جبران کنند. امروز در شرایط کرونا دو کشور کانادا و آمریکا شروع به جذب مهاجر نموده اند تا توازن جمعیت خود را جبران کنند. کانادا ۱۲۰۰۰۰ مهاجر می پذیرد و آمریکا در شش ایالت خود مهاجر متخصص حرفه ای می پذیرد که حتی قرار گذاشته به آنها مبالغی نیز بپردازد.
آلمان بعد دو جنگ جهانی نیز با توجه به کشته شدن درصد زیادی از جمعیت خود خصوصا مردان، از دیگر کشورهای اروپایی مردان مهاجر را جذب نمود.
توازن جمعیت و توازن جنسیت ،
مهم ترین بحث در علم جمعیت شناسی است که اصولا در شرایطی چون جنگ و یا بلایای جدّی طبیعی و یا شرایطی اپیدمی چون کرونا که بیشتر مردان درگیر آن هستند برهم می خورد و مورد توجه قرار می گیرد.
ادامه دارد......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/10/03 - 08:48
عنوان خبر:
افزایش تعداد دانشگاه‌های کانادایی که دانشجو خارجی می‌پذیرند.

منبع :
ایسنا . ۲ دی ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۱ دسته‌بندی: آموزش کد خبر: 99100200874
خبرنگار : 71603

شاید بپرسید پذیرش دانشجو ، چه ربطی به مهاجرپذیری دارد؟
کشوری چون کانادا و آمریکا ، اصولا
سیاهی لشکر و یا بار اضافی برای کشور خود نمی خواهند. آنان یا افراد نخبه متخصص و یا قشری را می خواهند که در سیستم آموزشی خودشان آموزش و تربیت ببینند. یعنی سرمایه گذاری می کنند تا از توان دانش و مهارت و نیروی جوانی آنان به نفع جامعه سود استفاده را بنمایند. بیشتر افرادی که جهت تحصیل به کانادا می روند بعدا ساکن و
تابع این کشور می گردند.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/10/04 - 19:44
سلام و حاشیه
آلمان و جنگ جهانی دوم و کتاب استاد مرتضی مطهری مبحث فلان

اما مشکل اینجاست، هر جا که کاخیست، کوخیست!

بدبختی اینجاست که تازه اگر درد و درمان درست تشخیص داده شود گاه دارو نیز نمی‌توان تجویز کرد، که در دست دلال است در ناصر خسرو یا بیش از دوبرابر قیمت در داروخانه!

....

آیا واقعا درمان درد با افزایش مبلغ وام است؟
پاسخ + +6 0 --
امامی 1399/10/02 - 20:55
سیاست های حمایتی برای افزایش جمعیت امروز در کشوری چون ژاپن نیز اجرا می شود چون جمعیت سالخورده آن رو به افزایش است.
اما بحث مورد نظر استاد گرامی ، جناب آقای قنبری که حول الویت نقد نسبت به نسیه هست و فقرزدایی را به حق اشاره نموده اند ، مقوله ای مهم و اساسی دیگری است که جایگاهی دیگر و منفک از بحث افزایش نرخ باروری دارد.
وقتی دولت اشاره می کند که ۴۰ میلیون نفر یعنی نصف جمعیت یارانه و‌کمک معیشتی دریافت می کنند خود گویای اسفباری اوضاع اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی جامعه هست.
ادامه دارد......
پاسخ + +6 0 --
امامی 1399/10/02 - 20:56
در تایید می توانم بگویم که بجای هزینه کرد یارانه ای ، بهتر است همان بودجه را برای فقرزدایی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و آموزشی هزینه نمایند تا جامعه بالنده و پویا گردد.
آموزش و اشتغال دو عنصر نجات بخش هر جامعه هست اما کو
سرمایه گذاری.
لذا کاهش نرخ ازدواج و باروری و افزایش نرخ طلاق و گرایش به ازدواج سفید در کشور ما ، زنگ خطری برای ۲۰ سال آینده برای تقلیل جمعیتی است که تمامی ابعاد جامعه را تحت الشعاع قرار خواهد داد. خصوصا برای ما که اگر دانش شناخت و تشخیص خطر را هم داشته باشیم از سرمایه گذاری،
برنامه ریزی و سنجش تحلیلی جهت پیشگیری، عاجزیم.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/10/04 - 19:51
کو تعریف درست بهینه و سپس گو سرمایه گذاری بهینه؟

گاه در تشخیص عاجز نیستیم! بی دردیست که اصلاح و تغییر را به واسطۀ خروج از بی دردی نمی‌پذیرد و یا دردمندیست که توان تغییر دادن ندارد!! و ....

پس چگونه است که مشاهده شده تحلیلگرانی آینده را تحلیل کرده‌اند! و به دقّت به نتیجه تحلیل رسیده‌اند!!
پاسخ + +6 0 --
امامی 1399/10/02 - 21:03
البته تعداد جمعیت هر کشوری تناسبی با وسعت و مساحت آنها دارد لذا مساحت و جمعیت‌ کشور سوئیس با کشور ایران قابل مقایسه نیست.
کشور سوئیس ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد. و وسعت ایران ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع می باشد با ۸۳/۵ میلیون جمعیت.
پاسخ + +6 -1 --
امامی 1399/10/02 - 21:16
با توجه به آمار زیر، استقبال از سیاست افزایش باروری ، کمتر ممکن به نظر
می رسد:
حدود ۳۴ درصد خانواده‌های ایرانی تک فرزند و ۱۴ درصد بدون فرزند هستند.
ناباروری یکی از پدیده های موثر بر کاهش جمعیت است که نباید نادیده گرفته شود.
متاسفانه سیاست تشویق جمعیتی همانند وام ازدواج بجای نیل به اهداف اصلی باعث نمود پدیده های تلخ دیگری چون کودک همسری جهت دریافت وام ازدواج برای خانواده های فقیر خواهد شد. اول انقلاب هم دو فاکتور مذهب و کوپن چنین تاثیری در افزایش جمعیت داشت اما فقط باعث توسعه و تشدید فقر در جامعه گردید چون زادوولد در بین آنان با اهداف اقتصادی ، افزایش یافت. جمعیت فقیر اصولا بیسواد هم هستند لذا اهداف کوتاه مدت را
می بینند و به عواقب امر نمی اندیشند.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/10/04 - 20:02
قسمتی از ناباروری ثمرۀ سیاست های غلط و یا ناقص مردان و زنان از پیشینیان است؛ آیا ما امروز اگر دارای اندیشه صحیح 90 درصدی هم باشیم آیا دارای اندیشه، سیاست و قضاوت کاملیم؟
پاسخ + +15 -18 --
ناشناس 1399/10/03 - 04:55
با روزه گرفتن، می توان بر تحریکات جنسی غلبه کرد و به 300 دختر و زن بیوه در طی 30 سال پاسخ منفی داد
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/10/04 - 20:04
خدا قوت
زدی رو دست خضر نبی (شوخی)
پاسخ + +8 -1 --
ناشناس 1399/10/07 - 07:15
اینهمه منفی یعنی چی؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 21:34
یعنی بهتر بود تو این 30 سال اون 300 تا رو ...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور