صدای معلم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با صدای معلم :

حکیم زاده : تغییری در وضعیت ارزشیابی دانش آموزان اول و دوم ابتدایی رخ نداده است ؛ تاکید بر همان آموزش حضوری و ارزشیابی حضوری است

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

 

امروز پنج شنبه 27 آذرماه رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران در مورد برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی دانش‌آموزان در دی ماه در شرایط شیوع کرونا گفته است: امتحانات حضوری در هیچ مقطع تحصیلی برگزار نخواهد شد.

«مسعود ثققی» درباره نحوه برگزاری امتحانات دی ماه در فضای مجازی به خبرنگاران اظهارداشته: با توجه به وضعیت بیماری کرونا و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا امسال تمام کلاس‌های درس به صورت غیرحضوری برگزار شد.

بنابراین به هیچ عنوان امتحان حضوری در هیچ مقطع تحصیلی برگزار نخواهد شد، صرفا در امتحانات نهایی که پیش از این اطلاع‌رسانی شده برای بازماندگان خرداد و شهریور در دی ماه به صورت حضوری برگزار می‌شود.

در این راستا ؛ « صدای معلم » گفت و گویی را با « رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش انجام داده است که توجه شما را به مطالعه ی آن فرا می خوانیم .

 

وضعیت آموزش حضوری و ارزشیابی و امتحان در مقطع ابتدایی مدارس

صدای معلم :

اخیرا وزارت آموزش و پرورش شیوه نامه ی برگزاری امتحانات در نیم سال اول سال 1399 را برای همه مدارس کشور ارسال کرده است .

در ابتدای این شیوه نامه چنین آمده است :

« در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش آموزان فراهم باشد، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، مطابق آیین نامه هاي مربوط دوره هاي تحصیلی و با رعایت کامل شیوه نامه هاي بهداشتی انجام می گیرد.

در تبصره « دوره ابتدایی » نیز آمده است :

« تبصره- براساس پیشنهاد معاونت محترم آموزش ابتدایی، از دانش آموزان پایه هاي اول و دوم ابتدایی در دروس فارسی (خواندن و نوشتن) و ریاضی، آزمون عملکردي به صورت حضوري در مدرسه، با گروه بندي دانش آموزان و رعایت کامل شیوه نامه هاي بهداشتی به عمل می آید. »

به نظر می رسد « مسعود ثقفی » رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران در مورد برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی دانش‌آموزان در دی ماه حرف های دیگری زده است .

 

حکیم زاده :

تاکید بر ارزشیابی به صورت " حضوری " بوده است و در استفاده از واژه  " آزمون " کمی بی دقتی صورت گرفته است .

من اطلاعی ندارم . اما می دانستم مقاومت های خیلی زیادی می شود .

از زمانی که این موضوع را اعلام کردم ، خیلی مورد هجمه قرار گرفتم . نمی دانم اما حتی " معلمان " هم به این موضوع اعتراض می کردند .

 

صدای معلم :

این اعتراضات از همان ابتدا بوده و به کرات به صدای معلم هم اعتراض کرده اند .

البته به آن ها نمی شود در این زمینه خرده ای گرفت و یا اعتراضی کرد چون به نظر می رسد این قبیل افراد جز اعتراضات بدون دلیل و یا کارشناسی شده چیز دیگری برای عرضه و یا ارائه ندارند .

آیا معیار و ملاک برای تصمیم گیری و اقدام همان شیوه نامه وزارت آموزش و پرورش  است و یا آن که افرادی مانند آقای ثقفی می خواهند برای وزارت آموزش و پرورش تعیین تکلیف کنند ؟

آیا مواضع شما تغییری کرده است ؟

وضعیت آموزش حضوری و ارزشیابی و امتحان در مقطع ابتدایی مدارس

حکیم زاده :

مواضع رسمی وزارت آموزش و پرورش از طریق بخشنامه های وزارتی اعلام می شود . اگر تغییری هم بخواهد در آن ها اعلام شود باید روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش آن را توضیح دهد .

من در جریان صحبت های ایشان نیستم . اما آن چه مشخص است این است که هر گونه دستور العملی برای امور آموزشی ، برگزاری آزمون ها، امتحانات و ارزشیابی معمولا توسط بخشنامه های رسمی به استان ها ارسال می شوند.

آن ها بخش نامه های وزارتی هستند ؛ اگر قرار است تغییری هم اتفاق بیفتد باید در سطح وزراتخانه اعلام شود .

 من تا جایی که در جریان هستم و اطلاع دارم فکر نمی کنم تغییری در بخشنامه ایجاد شده باشد.

 

صدای معلم:

به عنوان فردی که در مقطع ابتدایی بالاترین مقام اجرایی هستید ؛ مجددا بفرمایید آیا در موضع خودتان هستید یا این که فشارها موجب شده است شما تغییر موضع بدهید ؟

 

حکیم زاده:

من به عنوان کسی که مسئول آموزش ابتدایی هستم با توجه به تجارب جهانی که وجود دارد و شرایط سایر کشورهایی که حتی شیوع بیماری کرونا در آنجا شدیدتر است اعتقاد دارم که بچه های کلاس اول و دوم شرایط شان، شرایط خاصی است و هر گونه آموزش غیر حضوری به آنها لطمه می زند حداقل ولو چند ساعت کوتاهی در مدرسه باید حضور داشته باشند .

 ارزیابی ما این است خصوصا در مناطق کم تر برخوردار و حاشیه شهرها که خانواده ها نمی توانند حمایت چندانی داشته باشند اگر معلم از طریق عملکرد یادگیری دانش آموزان را به صورت مستقیم  ارزیابی نکند یادگیری مهارت های پایه و تسلط بر حروف الفبا در فضای مجازی یک کار غیرممکن است که به یادگیری دانش آموزان لطمه می زند.

 اگر بچه ها پایه شان ضعیف باشد در آینده با مشکلات زیادی روبه رو می شوند.

 

صدای معلم:

در مجموع موضعی که شما به عنوان یک مقام ارشد یا بالاتر در وزارت آموزش و پرورش گرفته اید کماکان این موضوع سر جای خودش است.

وضعیت آموزش حضوری و ارزشیابی و امتحان در مقطع ابتدایی مدارس

حکیم زاده:

من اعلام کرده ام هم بر ضرورت آموزش حضوری به شکل کوتاه مدت و با رعایت پروتکل های بهداشتی و هم بر ارزیابی عملکردی دانش آموزان پایه اول و دوم به صورت حضوری است.

 

صدای معلم:

پس تغییری در وضعیت برگزاری آزمون هایی که شما قبلا اعلام کرده بودید رخ نداده است؟

 

حکیم زاده:

من همان اعتقاد را دارم و بر این عقیده هستم که  قطعا ما می توانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی در گروه های چند نفره این ارزیابی را انجام بدهیم  چون در پروتکل های وزارت بهداشت مناطق را تقسیم بندی کرده اعلام کرده که اجتماعات کمتر از پانزده نفر با رعایت شرایط مجاز است و چنین آیتم هایی را نداریم.

 کودکان در گروه های محدود و مثلا پنج نفره و به صورت مجزا هم ارزیابی عملکردشان توسط معلم پایه های اول و دوم انجام شود و هدف اصلا آزمون و امتحان نیست ؛ ارزیابی میزان یادگیری است که برای ما مهم است.

 

صدای معلم :

از وقتی که در اختیار صدای معلم قرار دادید سپاسگزاریم .

مصاحبه گر : علی پورسلیمان

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


وضعیت آموزش حضوری و ارزشیابی و امتحان در مقطع ابتدایی مدارس

پنج شنبه, 27 آذر 1399 21:04 خوانده شده: 342 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/09/27 - 22:36
با سلام و سپاس از آقای پورسلیمان برای تهیه این گزارش به روز.یا آورمی شوم در آیین نامه ارزشیابی توصیفی برای نوبت های اول و دوم بویژه دوره اول ابتدایی (پایه های اول تا سوم )به هیچ وجه ارزشیابی تراکمی خواه با روش های کمی خواه روش های کیفی پیش بینی نشده است و عملکرد دانش آموز براساس نتایج روش های ارزشیابی حاصل درجریان تحصیل (ارزشیابی تکوینی) که در کارپوشه سازمان دهی شده است انجام می گیرد با ارزشیابی های تکوینی هم نقاط ضعف کشف شده و بازخورداصلاحی ارایه می شود هم با اطلاعات مندرج در کارپوشه کارنامه نوبت اول و دوم تکمیل می شود لذا اصرار خانم دکتر حکیم زاده مبنی بر ارزشیابی دروس فارسی و ریاضی پایه های اول و دوم دوگانه ودر طول اطلاعات کارپوشه مغایر با مفاد آیین نامه و خلاف است.
پاسخ + +1 0 --
علی ادامه۱ 1399/09/27 - 22:49
ادامه......وانگهی وقتی در پایان نوبت اول و دوم دوره ابتدایی به موازات ارزشیابی های تکوینی در طول سال مجددا اقدام به اجرای ارزشیابی تراکمی شود که مغایر آیین نامه است اول اینکه از نتایج ارزشیابی تراکمی چه استفاده ای خواهد شد زیرا اگر ضعفی هم باشد لازم بود درطول ارزشیابی تکوینی در طول سال کشف و با بازخوردها اصلاح شود لذا عملا انجام این ارزشیابی پایانی نوبت اول کاربردهای بسیار اندک برای جبران نقایص خواهد داشت ایشان لازم بود در شرایط کرونایی که یادگیری مجازی است به جای پیشنهاد های خلاف آیین نامه ای و غیر فنی _ علمی تمهیداتی برای اجرای ارزشیابی بهینه تکوینی در فضای مجازی می اندیشیدند که متاسفانه آنچنان در حاشیه ها و تصمیم گیری های عجولانه و شعارگونه غرق می شوند که برای این تمهیدات برنامه ریزی نمی کنند دوم اینکه ارزشیابی کیفی از یادگیری در معنای واقعی آن فقط در جریان و طول سال تجصیلی امکان پذیراست در پایان نوبت اول اجرای ارزشیابی کیفی براساس معنای آن امکان پذیر نیست و ناچار باید از ارزشیابی کمی استفاده کرد
پاسخ + +1 0 --
علی ادامه ۲ 1399/09/27 - 23:03
شاید ایشان فکر می کنند با اجرای آمون عملکرد ارزشیابی کیفی امکان پذیر است که این موضوع کاملا اشتباه است اول اینکه ساخت یک آزمون عملکرد با هدف ارزشیابی تراکمی سازوکار خود را در تهیه ساخت ابزار، محتوای آن و شیوه قضاوت می طلبدکه در حال حاضر هیچ یک از معلمان حتی کارشناسان حتی متخصصان الگویی برای آن تهیه نکردند دوم اینکه معلمان عزیز به دلیل وجود منابع متعدد و گاها متناقض در حوزه تهیه آزمون عملکرد حتی در ساخت آزمون های عملکردی برای ارزشیابی تکوینی مشکل دارند و آزمون های تهیه شده از اعتبار بسیار پایین برخوردار است چه برسد که نسبت به تهیه آزمون های عملکردی تراکمی اقدام کنند که براساس آنچه گفته شد عملا غیرممکن است پس تاکید می شود ارزشیابی نوبت اول دروس فارسی و ریاضی به ناچار به سمت استفاده از روش های کمی چون آزمون مداد کاغذی گرایش پیدا خواهد کرد و اگر هم ادعا شود از آزمون عملکردی اسنفاده خواهد شد طبق آنچه ذکر شد نتایج حاصل از این آزمون های عملکردی هانامعتبر و پر از خطا خواهد بود لطفا شعار گرایی را رها کنید و دانش آموزان را دست آویز توهمات خود قرار ندهید
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه ۳ 1399/09/27 - 23:51
اما نکته دیگر استفاده مکرر از اصطلاح ارزیابی عملکرد یا به عبارت بهتر سنجش عملکرد در صحبت های خانم دکتر حکیم زاده است .سنجش عملکرد که یک روش کیفی است شامل طیف وسیعی از آزمون عملکرد پروژه های کوتاه مدت و بلند مدت فردی و گروهی پژوهش های موردی کارپوشه و.. راشامل می شود وقتی صجبت از ارزیابی عملکرد می شود لازم است ابتدا منظور از استفاده از نوع آن مشخص شود استفاده از اصطلاح کلی ارزیابی عملکرد اول اینکه ابهام انگیز است دوم اینکه استفاده از انواع آن بجز آزمون عملکرد (البته اگر سازو کار تهیه آن موجود باشد) زمان بر و پر هزینه می باشد لذا عملا از انواع ارزیابی عملکرد نمی توان در یک مدت کوتاه دوساعته یا یک روزه برای ارزیابی سریع یادگیری فارسی و ریاضی استفاده کرد شاید ایشان مشاهده باز یابسته را برای ارزیابی عملکرد در ذهن دارند اول اینکه باید گفت روش مشاهده یک سنجش عملکرد نیست دوم اینکه به هیچ وجه از آن نمی توان به تنهایی برای ارزشیابی تراکمی در پایان نوبت اول استفاده کرد
پاسخ + +2 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/09/28 - 17:08
با سلام:
ارزشیابی در ابتدائی حین انجام عمل آموزش انجام می پذیرد تا ضمن ارزیابی میزان سطح یادگیری دانش آموزان و ارائهء بازخوردها از طرف آموزگار،موجبات ارتقاء شیوهء تدریس صحیح را نیز فراهم آورد.بدون آموزش حضوری هم این عمل مقداری مشکل است.پس ایشان پیش از تجویز چنین امری می بایست برای آموزش حضوری، ستاد ملی مبارزه با کرونا را متقاعد کند ،نه اینکه تاکید بر حضوری و آزمون حضوری نماید.مجوز آموزش حضوری در حال حاضر در اختیار ایشان و آ.پ نیست.صرف بیان عقیده ولی دارای بن بست اجرایی،چه سود.
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1399/09/28 - 22:15
سلام،دقیقا ازمون حضوری پایه اول ودوم معنایی ندارد.
پاسخ + 0 -2 --
معلم 1399/09/30 - 07:32
شرم اور هست مگر اموزش حضوری دادی حضوری ارزش یابی کنی
پاسخ + 0 0 --
ماهان 1399/10/11 - 23:00
سلام
آخه بچه ابتدایی تاچه حدمیتونه دستشو این ور اون ور نزنه میخاید چیو ثابت کنید که آزمون حضوری میخایید بذارید کلاس اول که نصفه سال تعطیل شد حضوری نگرفتید حالا میخایید حضوریش کنید عقلانی فکر کنید بچه کوچیک حالیش دستشو نزنه ولی مقاطع بالاتر عقلشون نمیرسه واسه مسئولین متاسفم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور