صدای معلم

« صدای معلم » به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می کند که مجریان خود را آموزش دهد و یا حداقل از افراد باسواد و با تجربه تری در این موارد بهره جوید !

رئیس مرکز برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش به جای حمله به وزیر علوم در مورد بحران " کمبود معلم " در سال 1400 شفاف سازی کند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

بحران کمبود معلم و درخواست صدای معلم برای شفاف سازی از رئیس مرکز برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش

نامه ی اخیر وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری به رهبر انقلاب در مورد " دانشگاه فرهنگیان " واکنش های مختلفی را ایجاد کرده است .

یکی از این ها مربوط به " یارمحمد حسین بر " رئیس مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش است که در یک مصاحبه تلویزیونی مطالبی را بیان کرده است .

مجری جوان برنامه از حسین بر می پرسد :

« وزیر علوم در نامه خویش خواهان جذب معلم از طریق ماده 28 شده و تاکید داشتند که بیشتر معلممین ما از این راه جذب بشوند و در واقع حتی کیفیت دانشگاه فرهنگیان را زیر سوال برده اند .

خواستم نظر شما را در مورد تصمیم گیری این وزارت علوم درباره وظایف و اختیارات وزارت آموزش و پرورش بدانم . » پرسش صدای معلم آن است که آموزش و پرورش تا کی باید از بی برنامگی ، روزمرگی و جو زدگی مسئولان در برابر دوربین ها رنج ببرد ؟

حسین بر  هم چنین پاسخ می دهد :

« ما وقتی می خواهیم معلم جذب کنیم ، ما باید تشخیص بدهیم چه تعداد معلم از چه شیوه ای جذب بشود .

قاعدتا ما هیچ موقع به وزارت علوم نمی گوییم که شما اساتیدتان را از این گروه انتخاب کنید یا ما نمی گوییم شما فلان رشته را ایجاد کنید .

هر کس در چارچوب وظایف ذاتی خودش بر اساس آن کار راه های شغلی خودش وجود دارد باید تلاش بکند .

حالا وزیر محترم علوم قبلا هم مکاتبه ای کرده بودند و درخواست جذب معلم از این ظرفیت را داشتند . هر چند قبل از این مکاتبه هم اتفاق داشت می افتاد و ما از ماده 28 در این چند سال اخیر جذب داشتیم با توجه به آن حجم نیازی که وجود داشت .

اما یک نکته ای وجود دارد و این که بیس ورود باید دوره های چهار ساله . این اساس باشد . بقیه شیوه ها مکمل باشد .

ما می پذیریم که از ظرفیت سایر دانشگاه ها می شود بهره برد . از فضای فیریکی شان با توجه به این کمبودی که در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد و مازاد فضایی که آن جا وجود دارد . از آن اساتید واجد صلاحیتی که مورد تایید باشند می شود بهره برد اما این که تعیین تکلیف بشود این قطعا جزء اختیارات وزارت آموزش و پرورش هست و بر مبنای آن اتخاذ تصمیم می شود . »

نخستین پرسش « صدای معلم » از مجری تلویزیون آن است که وزیر علوم در کجای نامه خود " کیفیت دانشگاه فرهنگیان " را زیر سوال برده است ؟

بحران کمبود معلم و درخواست صدای معلم برای شفاف سازی از رئیس مرکز برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش

اگر قرار است مجری نقش بی طرف و پرسش کننده جهت تنویر افکار عمومی داشته باشد باید از طرح پرسش های جهت دار خودداری کند هر چند در گزارش پیشین صدای معلم در مورد بحث تعارض منافع در دانشگاه فرهنگیان ( این جا ) نیز همین وضعیت تکرار شد و مجری برنامه تلویزیونی دانشگاه فرهنگیان را به قطار در حال حرکتی تشبیه کرد که احتمالا منتقدان با " سنگ زدن " می خواهند آن را متوقف کنند !

« صدای معلم » به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می کند که مجریان خود را آموزش دهد و یا حداقل از افراد باسواد و با تجربه تری در این موارد بهره جوید .

از سوی دیگر آقای حسین بر که از سوی مجری برنامه با عنوان " دکتر " مورد خطاب قرار می گیرد به این موضوع واکنشی نشان نمی دهد و حتی در بخشی از سخنان خود خطاب به وزارت علوم از " صلاحیت " استادان سخن به میان می آورد و این در حالی است که مطابق ماده ده اساسنامه دانشگاه فرهنگیان رئیس «دانشگاه» که نماینده قانونی «دانشگاه» نزد مراجع حقیقی و حقوقی ‏است با پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش، تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تصویب ‏شورای عالی انقـلاب فرهنگی و با حکم وزیر آمـوزش و پرورش برای مدت چـهار ‏سال منصوب می شود.‏

در واقع اگر وزیر علوم صلاحیت فرد پیشنهادی وزیر آموزش و پرورش را تایید نکند ایشان معرفی نخواهد شد ضمن آن که  مطابق قانون صلاحیت افراد برای عضو هیات علمی شدن و " تطبیق وضعیت "  در دانشگاه فرهنگیان باید که به تایید وزارت علوم برسد . فایده مهم " کرونا " برای مدیرانی مانند ایشان آن بود که بر خلاف گفته آقای چهاربند بحران کمبود معلم آموزش و پرورش را در سال تحصیلی جاری از پای درنیاورد !

و نکته مهم تر آن دانشگاه فرهنگیان برای حفظ وجهه آکادمیک و دانشگاهی خود باید به پروتکل های وزارت علوم تمکین کند .

« صدای معلم » شنبه هشتم اردیبهشت 1397 در نشست خبری « اسفندیار چهاربند » رئیس وقت مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فن آوری اطلاعات که در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم با حضور خبرنگاران برگزار شد پرسش هایی را مطرح کرد . ( این جا ) و ( این جا )

چهاربند در پاسخ چنین بیان کرد :

« در اساس نامه دانشگاه فرهنگیان دوره یک ساله پیش بینی شده است. دوره یک ساله یک چیزی نیست و دانشگاه فرهنگیان یک چیز دیگر. در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ماده 28 به عنوان یک روش تامین معلم به رسمیت شناخته شده است و در ماموریت دانشگاه فرهنگیان است. مغایر و در تضاد با ماموریت دانشگاه فرهنگیان و دوره چهار ساله نیست و اتفاقا در این دوره چهار ساله آینده که دوره های چهار ساله تربیت معلم نمی تواند کمکی بکند نسخه برون رفت از این بن بست همین دوره یک ساله است و ما به شدت اصرار داریم که از این نسخه در طول چهار ساله آینده استفاده بکنیم . »

بحران کمبود معلم و درخواست صدای معلم برای شفاف سازی از رئیس مرکز برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش

« صدای معلم » در گزارش دیگری از قول چهاربند نوشت : ( این جا )

« اسفندیار چهاربند رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی وقت آموزش‌ و پرورش در سال 97 اعلام کرد : تا سال 1401 خروج نیرو از آموزش‌ و پرورش خارج از عرف متداول است . در سال 97 حدود 65 هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند که پیش‌بینی می‌کنیم 55 هزار بازنشسته شوند و اگر بدین صورت که تا امروز بوده واکنش نشان داده شود شدت کمبود نیرو تا سال 1399 آموزش و پرورش را از پا در می‌آورد!

«  35 سال است که در آموزش و پرورش با شاخص‌های نیاز توافق نکرده‌ایم و این دولت و آن دولت ندارد. مشکل ما در آموزش و پرورش این است که مسائل را با عینک سیاسی می‌بینیم و باید فارغ از گرایش‌های حزبی و سیاسی باید به نیازهای این دستگاه توجه داشت. برخی دوستان سفارش می‌کنند برخی از این آمارها را نگویید اما چرا نباید بگوییم ؟

باید واقعیت‌های آموزش و پرورش را شفاف بگوییم .

اگر قرار است 370 هزار نفر تا سال 1400 بازنشسته شوند اقتضائات تامین آن بر عهده ما نیست و این افراد به حجم بار صندوق بازنشستگی اضافه می‌شوند از سوی دیگر استخدام نیروی جدید بار مالی را به همراه خواهد داشت.

چگونه می‌شود با تعدیل شاخص‌ها و نیازها انتظار کیفیت را داشت و این زنگ خطر است و دیگر نمی‌پذیریم که بحران کیفیت را به ما هشدار دهند و آستانه تحمل را طی کرده‌ایم و هیچ دستگاهی نمی‌تواند 194 هزار نفر کمبود نیرو را از داخل خود تامین کند. »

پرسش « صدای معلم » از آقای حسین بر رئیس فعلی مرکز برنامه‌ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش  آن است که شفاف توضیح دهد آموزش و پرورش در مهر سال 1400 با چه تعداد کمبود معلم مواجه است ؟ هر چند فایده مهم " کرونا " برای مدیرانی مانند ایشان آن بود که بر خلاف گفته آقای چهاربند بحران کمبود معلم آموزش و پرورش را در سال تحصیلی جاری از پای درنیاورد !

بحران کمبود معلم و درخواست صدای معلم برای شفاف سازی از رئیس مرکز برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش

آقای حسین بر چه فکری برای کمبود معلم در سال تحصیلی آینده کرده است ؟

ایشان برای " بحران کیفیتی " که آقای چهاربند اشاره می کند چه برنامه ای تدارک دیده است ؟

پرسش صدای معلم آن است که آموزش و پرورش تا کی باید از بی برنامگی ، روزمرگی و جو زدگی مسئولان در برابر دوربین ها رنج ببرد ؟

پایان گزارش/

( کلیپ را مشاهده فرمایید )


بحران کمبود معلم و درخواست صدای معلم برای شفاف سازی از رئیس مرکز برنامه‌ ریزی نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش

دوشنبه, 10 آذر 1399 16:04 خوانده شده: 352 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -1 --
حسن ملکی 1399/09/10 - 20:39
ما یک بار تابستان امسال برای تبدیل وضعیت از قراردادی به پیمانی رفتیم وزارت آوپ. بعد آقای حسین بر بزرگوار اومدن گفتن که کار شما از نیروهای حق التدریس هم راحتتره. ما کارهاش انجام دادیم و فورا تبدیل وضعیت میشین. الان6 ماه گذشته و هیچ خبری نشده و دریغ از یک قانون برای تبدیل وضعیت ما بنویسن. من تقاضا دارن اگر خبرنگاری به ایشون دسترسی دارن بپرسن تکلیف وضعیت قراردادی ها چی هست؟ ایشون که هر روزه بخشنامه میدن بیرون . لااقل یه بخشنامه درباره پیمانی شدن ما بذارن.
پاسخ + +2 -1 --
مدرس آزاد 1399/09/10 - 21:00
کاسه چه کنم چه کنمِ حقوق بازنشستگان را در دست می گیرند و از طرفی دیگر جوانانی شایسته و توانمند را به جرم چهل و چند سالگی رد می کنند! گویا که در آموزش و پرورش قرار است خاک جابجا شود !!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/09/10 - 23:15
سلام شبکه چند پخش شده ?
پاسخ + 0 0 --
یوسفی 1399/09/10 - 23:45
احتمالا شبکه بسیج !
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/11 - 10:03
در مورد طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد گفت: بر اساس طرح جدید آقایان با ۲۵ سال و بانوان با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته می‌شوند.
طبق این طرح آقایان با ۲۵ سال و خانم ها با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته می شوند و حقوق ۳۰ روزه می گیرند. 
این طرح شبیه طرح های گذشته نیست و شرط سنی ندارد. در قوانین گذشته کار کردن چندین ساله یک آقا یا خانم کارمند برای بازنشستگی کافی نبود و باید به حد مشخص سنی می رسیدند تا بازنشسته شوند ولی این طرح این بند را حذف کرده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/11 - 15:06
کردند.

با رای نمایندگان مجلس تبصره ماده (۳) این طرح به شرح زیر اصلاح شد:

تبصره- وزارت آموزش و پرورش مکلف است در سال ۱۳۹۹ نسبت به اعمال مدرک تحصیلی دوم افرادی که فعالیت آموزشی در مدارس دارند، اقدام کند. بار مالی این تبصره در سقف اعتبار پیش‌بینی‌شده در ردیف ۱۲۷۵۰۰ وزارت آموزش و پرورش در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ تأمین می‌شود و از تاریخ ۱/ ۱۱/ ۱۳۹۹ قابل اجراء است.
پاسخ + 0 0 --
محمد حسین 1399/09/25 - 22:15
این برنامه از شبکه‌های سیمای کشور پخش نشده و فقط برنامه ضبطی برای بسیج دانشجویی فرهنگیان است که به صورت مجازی منتشر میشود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور