صدای معلم

« برخی فعالان سیاسی و مدنی در ایران ترور و خشونت علیه معلم تاریخ فرانسوی را محکوم کردند »

وزیر آموزش و پرورش فرانسه : کلیت جامعۀ فرانسه حول نهاد مدرسه در این کشور متحد شود

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

محکومیت قتل معلم تاریخ فرانسوی ساموئل پاتی توسط فعالان سیاسی و مدنی در ایران

« یورونیوز  » می نویسد : ( این جا )

« مراسم بزرگداشت و ادای احترام به معلم فرانسوی که سر بریده شد، شامگاه چهارشنبه ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) در حیاط دانشگاه سوربن با حضور رئیس جمهوری، امانوئل ماکرون برگزار شد. مکان سوربن به عنوان محیط نمادین آزادی اندیشه و بیان فرانسه برای این مراسم انتخاب شده بود. یک جوان پناهنده چچنی‌تبار جمعه گذشته ساموئل پاتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومه پاریس را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام در کلاس درس، با چاقو کشت و سر او را برید. »

« رادیو فرانسه » در خبری از قول وزیر آموزش فرانسه چنین نوشت : ( این جا )

محکومیت قتل معلم تاریخ فرانسوی ساموئل پاتی توسط فعالان سیاسی و مدنی در ایران

« ژان-میشل بلانکه، وزیر آموزش و پرورش فرانسه،  پنجشنبه بیست و دو اکتبر "چپ گرایی اسلامی" یا "تبانی فکری" چپ و اسلام گرایی در دانشگاه های این کشور را "ویرانگر" خواند و با اشاره به نحوۀ قتل آموزگار فرانسوی، ساموئل پتی، به دست یک بنیادگرای مسلمان گفت که علاوه بر آموزش و پرورش، اینک کل جامعۀ فرانسه نیازمند جهشی بزرگ است.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه تأکید کرد که جامعۀ فرانسه بیش از اندازه در مقابل جریانات فکری نفوذپذیر و بی حفاظ است و با اشاره به سندیکای دانشجویی "اونف" و اعضای حزب "فرانسه نافرمان" در دانشگاه های فرانسه گفت : آنچه "چپگرایی اسلامی" خوانده می شود ویرانی به بار آورده است.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه گفت که قاتل ساموئل پتی در ارتکاب جنایت تنها نبوده است. او گفت : قاتل آموزگار فرانسوی از پشتیبانی و تبانی فکری کسانی برخوردار بوده که چنین خشونت افراطی را تبلیغ و توجیه و تشویق می کنند.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه در جای دیگری از سخنانش اعتراف کرد که در نتیجۀ فشارهای برخی گروه ها در پاره ای از زمینه ها به ویژه فشار مردان علیه زنان و فشار نیروهای مذهبی علیه افراد غیرمذهبی، حفره ها و نقاط کوری در جمهوری فرانسه به وجود آمده است.

وی گفت : اینک تهدید اسلام گرایی فقط به آموزش و پرورش فرانسه محدود نمی شود و مقاومت قدرتمند، مستمر و روزمرۀ جمهوری علیه اسلام گرایی نیازمند تکان و جهشی همگانی در کلیت جامعۀ فرانسه و نه فقط آموزش و پرورش این کشور است.

قرار است در دوم نوامبر، با بازگشایی مدارس پس از تعطیلات پائیزی، به نشانۀ احترام به خاطرۀ دبیر به قتل رسیده، ساموئل پتی، به دست یک اسلام گرا تمام دانش آموزان و کادر آموزشی مدارس فرانسه یک دقیقه سکوت کنند و سپس ساعاتی به "آموزش اخلاقی و مدنی" اختصاص یابد.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه از تمام نمایندگان این کشور خواست که در آن روز در کنار آموزگاران فرانسه باشند.

او تأکید کرد : در دوم نوامبر "باید کلیت جامعۀ فرانسه حول نهاد مدرسه در این کشور متحد شود تا " آموزگاران فرانسوی " در شرایط کنونی احساس تنهایی نکنند."

همین رسانه در خبر دیگری نوشت : ( این جا )

« رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه شب، ٢١ اکتبر/٣٠ مهر، در مراسم ادای احترام ملی به ساموئل پَتی، با اشاره تلویحی به نتایج تحقیقات صورت گرفته در بارۀ چگونگی قتل این دبیر تاریخ، گفت که وی قربانی «توطئه‌ای شوم» و «کینه ورزی» شده است. تحقیقات انتظامی نشان می‌دهد که این قتل در پی تحریکات سازمان یافتۀ محافل افراط گرای اسلامی و انتشار پیام‌های کینه توزانه و فراخوان به مجازات ساموئل پَتی صورت گرفته است.

امانوئل مکرون در آغاز اظهارات خود تاکید کرد که «قصد ندارد از کاروان تروریست‌ها، همدستان آنها و بزدلانی که ارتکاب این جنایت را ممکن ساختند و به اجرا گذاشتند»، از کسانی که «نام او را به وحشیان دادند» سخن بگوید، زیرا «شایسته آن» نیستند.

محکومیت قتل معلم تاریخ فرانسوی ساموئل پاتی توسط فعالان سیاسی و مدنی در ایران

او خطاب به نزدیکان ساموئل پَتی گفت «امشب می‌خواهم از پسر شما، برادر شما، عموی شما، از پدر شما، از کسی که شما مهر او را در دل داشتید، سخن بگویم. می‌خواهم از همکار شما، از آموزگار شما که قربانی شد، زیرا آموزش دادن را برگزیده بود».

رئیس جمهوری فرانسه گفت : «ساموئل پَتی از آموزگارانی است که نامش فراموش نخواهد شد». او، بگفتۀ امانوئل مکرون، «عظمت اندیشه را یاد می‌داد، احترام را می‌آموخت و آنچه را تمدن نام دارد به [شاگردان] نشان می‌داد».

امانوئل مکرون خطاب به آموزگاران حاضر و از ورای آنان به همۀ معلمان کشور تاکید کرد که فرانسه مبارزه با تاریک اندیشی را «برای دفاع از آزادی، از اندیشه و تعقل که شما از این پس مظهر آن هستید، دنبال می‌کند.» او خطاب به ساموئل پَتی نیز گفت «آقای آموزگار، ما درس آزادی شما را دنبال می‌کنیم و کاریکاتور را کنار نمی‌گذاریم، حتی اگر دیگران عقب نشینی کنند».

صدها تن از نزدیکان و همکاران او، نمایندگان جامعۀ آموزشی فرانسه و نیز دولتمردان این کشور برای شرکت در ادای احترام به وی از آغاز شب به دانشگاه سوربن آمده بودند. بیرون سرای دانشگاه، در میدان سوربن نیز بسیاری از مردم عادی تجمع کرده بودند تا در سکوت مراسم را بر روی پردۀ بزرگی که به همین منظور نصب شده بود دنبال کنند.

امانوئل مکرون دقایقی پیش از آغاز مراسم ملی، در جمع خصوصی خانوادۀ ساموئل پَتی، در تالار اجتماعات دانشگاه، مدال لژیون دونور را به او اعطا کرد.

در مراسم رسمی، نزدیکان ساموئل پَتی برای گرامی داشت یاد او ترانۀ «وان» از گروه ایرلندی «یو تو» را برگزیده بودند. ترانه‌ای که از عشق، گذشت و محبت به دیگران سخن می‌گوید.

در پایان سخنان امانوئل مکرون، نخست سکوت آرامی میدان سوربن را در خود پوشاند و لحطاتی بعد حاضران یک صدا سرود ملی فرانسه را آواز کردند.

 در ایران برخی رسانه ها به انعکاس این خبر  و حواشی آن پرداختند .

اما وزارت آموزش و پرورش ایران در مورد این واقعه سکوت کرد .

محکومیت قتل معلم تاریخ فرانسوی ساموئل پاتی توسط فعالان سیاسی و مدنی در ایران

موضع تشکل های فرهنگیان و فعالان و کنش گران رسانه ای و مدنی نیز در این مورد سکوت بود .اما برخی فعالان سیاسی و مدنی در ایران این واقعه را در بیانیه ای محکوم کردند .

در این بیانیه که به امضای هاشم آقاجری، محسن امین‌زاده، ابوالفضل بازرگان، عبدالعلی بازرگان، محمد توسلی، مصطفی تاجزاده، علی تاجر‌نیا، حمیدرضا جلایی‌پور،  عبدالله رمضان‌زاده، محمدجواد روح، علیرضا رجایی، پروانه سلحشوری، کیوان صمیمی، علیرضا علوی‌تبار، پروین فهیمی، ابوالفضل قدیانی، سعید مدنی، فخرالسادات محتشمی‌پور، آذر منصوری و عبدالله ناصری رسیده است چنین آمده است :

«این شکل بربریت، ترور و خشونت‌ورزی با هیچ توجیهی قابل پذیرش نیست و حتی اگر به نام تعصب مذهبی رخ داده باشد، بی‌مجامله شایستهٔ محکومیت است.»

این بیانیه از "مسلمانان جهان و رهبران و نهادهای دینی آنها" خواسته‌ است که "در دفاع از اسلامی که سازگار با عقلانیت و مدارا، در چارچوب اخلاق و خادم معنویت باشد، کوشاتر و در نقد و محکومیت صریح هر گونه وحشی‌گری و تروریسم به‌نام اسلام و پیامبر اکرم فعال‌تر باشند."

نویسندگان بیانیه هم‌چنین غیرمسلمانان را دعوت کرده‌اند از "رفتارهای نشردهندهٔ نفرت بپرهیزند".

بیانیه می‌گوید: «توهین به مقدسات دیگر ادیان، از جمله در کاریکاتورهای شارلی ابدو، نوعی خشونت کلامی و قبیح است؛ رنجی غیرضروری به پیروان آن دین می‌رساند؛ غیراخلاقی به‌شمار می‌رود؛ و نتایجش به خیر همگانی لطمه می‌زند.»

( کلیپ ویدئویی را مشاهده فرمایید )


محکومیت قتل معلم تاریخ فرانسوی ساموئل پاتی توسط فعالان سیاسی و مدنی در ایران

جمعه, 02 آبان 1399 15:17 خوانده شده: 181 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور