صدای معلم

تارنمای Conversation : مدارس موضوع مجزایی نیستند و اگر فاصله اجتماعی و دستورات بهداشتی با دقت و جدیت رعایت شوند بعید به نظر می رسد که خطر مدارس بیشتر از دیگر محیط های کاری و فضاهای تفریحی با تعداد مشابه جمعیتی باشند.خانواده ها، کادر آموزشی در مدارس و متخصصان بهداشتی باید رویکردی مثبت و مسئولانه در سطح محلی داشته باشند تا به موفقیت دانش آموزان کمک شود

محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در " ایرلند " مشمول " مراکز آموزشی " و " مدارس " نخواهند شد !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در ایرلند و وضعیت مراکز آموزشی و مدارس

 مدارس ایرلند سپتامبر  ( 15 شهریور ) بازگشایی شدند .

« یورونیوز » 20 اکتبر  ( 29 مهر ) در خبری نوشت : ( این جا )

دولت ایرلند تصمیم دارد برای مهار سرعت همه‌‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ کلیه شهروندان خود را قرنطینه کند. این تصمیم که در موج دوم همه‌گیری بیماری کووید برای نخستین بار در یک کشور اتحادیه اروپا اجرایی می‌شود قرار است از نیمه شب چهارشنبه به اجرا گذاشته شود.

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند دوشنبه شب در جریان یک نطق تلویزیونی ضمن اعلام این مطلب یادآور شد که قرنطینه عمومی به مدت شش هفته اجرا خواهد شد. وی در عین حال اعلام کرد که محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه مشمول مراکز آموزشی نخواهد شد و مدارس در ایرلند طبق روال قبل به کار خود ادامه خواهند داد.

بر اساس تصمیم مقامات دولتی در ایرلند کلیه فروشگاه‌‌های غیر ضروری در طول دوران قرنطینه بسته خواهند بود و بارها و رستوران‌ها تنها مجاز به ارائه بسته‌های غذایی بیرون‌بر هستند. هنوز هم اطلاعات ما درباره ویروس و نحوه موثر پیشگیری از آن محدود است. اما این همه گیری ممکن است ماه ها باقی بماند و نباید از تاثیر آن بر آموزش، تعاملات اجتماعی، سلامت روان دانش آموزان غافل بود.

نخست وزیر ایرلند همچنین از کلیه شهروندان کشورش خواست تا تنها برای نیازهای ضروری از منزل خارج شوند. آقای مارتین تاکید کرد که فقط به افرادی که مشاغل آنها حیاتی قلمداد می‌شود اجازه داده خواهد شد تا برای رفتن به سر کار در شهر تردد کنند.

به شهروندان ایرلند همچنین توصیه شده است تا بدون در اختیار داشتن مجوزی که تردد آنها را در شهر توجیه می‌کند از محدوده پنج کیلومتری منازل خود فراتر نروند زیرا در این صورت جریمه خواهند شد.

مایکل مارتین با یادآوری این نکته که مدارس و مهد‌های کودک در کشورش تعطیل نخواهند شد، بار دیگر تاکید کرد که دولت اجازه نخواهد داشت تا زمینه به خطر افتادن آینده فرزندان و جوانان را به واسطه این بحران سلامت فراهم کند.

 محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در ایرلند و وضعیت مراکز آموزشی و مدارس

نخست وزیر ایرلند در ادامه تصریح کرد که کشورش در حال حاضر سخت‌ترین محدودیت‌ها را در اروپا اعمال کرده اما در عین حال یادآور شد که به اعتقاد وی به اجرا گذاشتن اقدامات مضاعف هم اکنون ضروری است.

بر اساس آخرین آمار‌های رسمی، بیماری کووید۱‍۹ تا کنون هزار و ۸۵۲ قربانی در ایرلند با جا گذاشته است و نزدیک به ۵۱ هزار نفر از شهروندان این کشور را نیز مبتلا کرده است.

از سوی دیگر ولز نیز روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد به مدت دو هفته قرنطینه عمومی را به اجرا بگذارد.

نخست وزیر ولز با اعلام این مطلب یادآور شد که مقررات قرنطینه عمومی در این بخش از بریتانیا قرار است از روز جمعه آینده به اجرا گذاشته شود. »

تارنمای انگلیسی کانورسیشن ( Conversation ) در گزارشی در ماه سپتامبر نوشت: ( این جا )

« بیش از یک و نیم میلیارد کودک و نوجوان سراسر جهان از رفتن به مدارس به دلیل شیوع کرونا محروم شدند. همه ما می دانیم که این روند تاثیر منفی بر آموزش دارد. محققان در انگلیس به این نتیجه رسیده اند که کودکانی که در مناطق محروم تری زندگی می کنند بیشتر از روند آموزش عقب افتاده اند.

ما همچنین می دانیم که حضور در مدرسه منافعی را برای سلامت کودکان دارد. اوقاتی که نوجوانان با دوستان خود سپری می کنند به رشد مغزی آنها کمک می کند.

فعالیت های فیزیکی اجباری می تواند آنها را در آینده در مقابل بیماری های مزمن محافظت کند و باعث رشد تعامل اجتماعی آنها می شود.

محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در ایرلند و وضعیت مراکز آموزشی و مدارس

اما با وجود چنین منافعی در ایام همه گیری کرونا آیا با توجه به بازگشایی مدارس در بیشتر کشورها، منافع فرستادن کودکان به مدارس بیشتر از منافع ماندن در خانه است. اگر این طور است شرایط بازگشت امن آنها به مدارس چیست؟

هدف این گزارش با آگاهی از خطرات احتمالی، ارائه بهترین راهکارها و اطلاعات برای کاهش این خطرات بر اساس اقدامات کنترلی در هر منطقه و کشور و بر اساس دستورات راهنما در سطح ملی است.

دانش ما درباره نحوه انتقال ویروس در مدارس هنوز کامل نیست اما اطلاعاتی که درباره برخی کشورها وجود دارد می تواند راهگشا باشد. آمار مرکز بهداشت عمومی انگلیس نشان می دهد که حدود یک میلیون کودک ماه ژوئن (تیر) وارد پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی انگلیس شده اند. ۷۰ کودک و ۱۲۸ کادر آموزشی به ویروس مبتلا شده اند و بیش از دو سوم ابتلاها از سوی کادر آموزشی بوده است. انتقال از دانش آموزان به یکدیگر فقط دو مورد گزارش شده است.

مطالعات مشابهی در ایرلند، فرانسه، فنلاند، استرالیا و سنگاپور نشان می دهد که به ندرت اتفاق افتاده که دانش آموزان ویروس را به هم منتقل کنند. فعالیت های فیزیکی اجباری می تواند آنها را در آینده در مقابل بیماری های مزمن محافظت کند و باعث رشد تعامل اجتماعی آنها می شود.

نظرسنجی انجام شده در اروپا نشان داده که شاهدی دال بر انتقال دانش آموزان به خانواده های آن ها وجود ندارد. فقط در یک کشور از ۱۰  کشور این مورد بررسی در این منطقه نشان داد که یک دانش آموز والدین خود را مبتلا کرده است. برعکس، شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد کودکان ممکن است از سوی والدین بزرگسال خود در خانه مبتلا شوند.

یکی دیگر از مواردی که باید به خاطر سپرد این است که کمتر از ۵ درصد مبتلایان به کووید-۱۹ در اروپا زیر هجده سال هستند. بسیار احتمال کمی وجود دارد که کودکان در بیمارستان بستری شوند و تبعات بیماری آنها نیز چندان  جدی نیست. البته نباید موارد جدی تر را در جوان ترها نادیده گرفت اما این موارد رایج نیستند و باید از بیش از حد بزرگ نمایی آن خودداری کرد.

سومین مساله درباره مدارس این است که آنها موضوع مجزایی نیستند و اگر فاصله اجتماعی و دستورات بهداشتی با دقت و جدیت رعایت شوند بعید به نظر می رسد که خطر مدارس بیشتر از دیگر محیط های کاری و فضاهای تفریحی با تعداد مشابه جمعیتی باشند.

در مدارس، امکان آلودگی از کادر بزرگسال به دانش آموزان بیشتر است اما با توجه به این که بیشتر کودکان و نوجوانان علائم ابتلا را ندارند این خطر وجود دارد که آنها سهوا بیماری را منتقل کنند. بر اساس توصیه مرکز بهداشت عمومی انگلیس بزرگسالان و در واقع کادر آموزشی در مدارس باید درباره محدود کردن تماس های خود در خارج از مدارس هوشیارانه تر عمل کنند و باید در تماس با دانش آموزان مراقبت بیشتری به عمل آورند.

محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در ایرلند و وضعیت مراکز آموزشی و مدارس

خطر انتقال در مدارس پایین است

به رغم پایین بودن خطر انتقال در مدارس نمی توان گفت که چنین خطری اصلا وجود ندارد و باید تا حد ممکن این خطر را پایین آورد.  

مقاله جدیدی که تیمی از کارشناسان بخش بهداشت و آموزش با همکاری سازمان بهداشت جهانی تهیه کرده اند برخی مسائل کلیدی را برای ایجاد توازن در بازگشایی های امن توصیه کرده است: در مقطع کنونی همه گیری، اقدام جمعی در سطح محلی برای محدود کردن انتقال ویروس لازم و ضروری است. دستورالعمل های ملی برای تفسیر در سطح محلی نیاز هست زیرا مدارس براساس محتوای اجتماعی، فرهنگی وآموزشی محلی برنامه های خود را سازمان دهی می کنند.

محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در ایرلند و وضعیت مراکز آموزشی و مدارس

به عبارتی تفاوت بسیار زیادی بین یک دبستان در مناطق شهری با یک کالج در مناطق حومه ای یا دبیرستان در شهرها وجود دارد.

اولین تاکتیک، محدود کردن شیوع ویروس از طریق به کار بستن اقداماتی مانند تهویه خوب،  ضدعفونی منظم، شستن دست ها، محدود کردن تماس در کلاس های درس و در سطح مدرسه، استفاده از ماسک در صورت امکان پذیرنبودن حفظ فاصله اجتماعی، محافظت از معلمان و دانش آموزان آسیب پذیر است. نظرسنجی انجام شده در اروپا نشان داده که شاهدی دال بر انتقال دانش آموزان به خانواده های آن ها وجود ندارد.

مدارس باید آمادگی داشته باشند که به شیوه ای کنترل شده تعطیل شوند و امکان آموزش از راه دور فراهم باشد تا این اطمینان حاصل شود که همه دانش آموزان به ویژه دانش آموزان آسیب پذیر می توانند به دریافت آموزش های لازم ادامه دهند.

هنوز هم اطلاعات ما درباره ویروس و نحوه موثر پیشگیری از آن محدود است. اما این همه گیری ممکن است ماه ها باقی بماند و نباید از تاثیر آن بر آموزش، تعاملات اجتماعی، سلامت روان دانش آموزان غافل بود.

خانواده ها، کادر آموزشی در مدارس و متخصصان بهداشتی باید رویکردی مثبت و مسئولانه در سطح محلی داشته باشند تا به موفقیت دانش آموزان کمک شود.

پایان گزارش/


 محدودیت‌های تازه ناشی از قرنطینه عمومی در ایرلند و وضعیت مراکز آموزشی و مدارس

پنج شنبه, 01 آبان 1399 13:34 خوانده شده: 225 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
آنتی توهّم 1399/08/01 - 17:05
آموزش و پرورشی به دنبال بهانه حضور است و آموزش و پرورشی به دنبال بهانه غیبت، چرا؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/02 - 14:12
جالبه.... مدام دم از آموزش حضوری می زنید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/02 - 18:17
ایرلند رو مثلا با هلند مقایسه می کنند. سنگال رو با گابن. ... آفرین درست مقایسه کنید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور