صدای معلم

پرسش های صریح صدای معلم در نشست رسانه ای وزارت آموزش و پرورش : آقای الحسینی! شما در ابتدا گفتید 20 درصد دانش آموزان در شبکه شاد فعالیت ندارند . گفتید سه و نیم میلیون دانش آموز از هر گونه امکانات برای دسترسی به آموزش مجازی محروم هستند . اول هم فرمودید که آموزش حضوری در این شرایط بی معناست . وزیر آموزش و پرورش می گوید و بارها تاکید کرده است که اولویت با آموزش حضوری است . این به چه معناست ... پس " تجارب جهانی " در این مورد چه می شوند ؟!

مسئول شبکه شاد : بحث " آموزش حضوری " از نظر فلسفی بحث درستی است !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش نیز آمد( این جا ) ؛ نشست خبری با موضوع " امکانات و مسایل مربوط به شبکه شاد " یکشنبه 13 مهر با حضور الحسینی مشاور وزیر و مسئول برنامه شبکه آموزشی دانش آموز و حبیبی مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار گردید .

در این نشست رسانه ها به ترتیب پرسش های خویش را مطرح کردند و مسئولان نیز به آن ها پاسخ دادند .

آن چه در زیر می آید ؛ پرسش های مدیر صدای معلم در این نشست خطاب به مسئول شبکه شاد است که می خوانیم .

 

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شبکه شاد و اولویت آموزش حضوری

مجری جلسه :

آقای پورسلیمان!

بنشینید و صحبت کنید .

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شبکه شاد و اولویت آموزش حضوری

مدیر صدای معلم:

من معلم هستم و همیشه ایستاده ام !

ضمن سپاس از مسئولان وزارت آموزش و پرورش به ویژه " روابط عمومی " که امکان و حضور در یک گفت و گو را با محوریت در نظر گرفتن مصالح آموزش کشور فراهم کرده اند .

آقای الحسینی!

شما در ابتدا گفتید 20 درصد دانش آموزان در شبکه شاد فعالیت ندارند . گفتید سه و نیم میلیون دانش آموز از هر گونه امکانات برای دسترسی به آموزش مجازی محروم هستند .

اول هم فرمودید که آموزش حضوری در این شرایط بی معناست .

وزیر آموزش و پرورش می گوید و بارها تاکید کرده است که اولویت با آموزش حضوری است .

این به چه معناست ؟

در این مورد شفاف سازی کنید .

خبری دیروز با این محتوا منتشر شده است :

« معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران دیروز با اشاره به تعطیلی یک هفته ای مدارس تا ١٨ مهرماه به دلیل شیوع کرونا ویروس بر اساس تصمیم ستادملی کرونا گفته است: این تعطیلی تنها مربوط به عدم حضور دانش آموزان در مدارس است و آموزش مجازی طبق روال قبلی انجام می شود بنابراین آموزش دانش آموزان تعطیل نیست و به صورت آنلاین و غیرحضوری ادامه دارد.

هرگونه تعطیلی آموزش مجازی و شبکه شاد پیگرد قانونی خواهد داشت و دانش آموزان باید آموزش را از طریق فضای مجازی و تدابیر اتخاذ شده برای این منظور دنبال کنند.

پرسش صدای معلم آن است که آیا معلمان ودانش آموزان وظایف خود را در این مورد نمی دانند و حتما یک " مرجع بیرونی " باید در این مورد اظهار نظر کند که به نظر می رسد نه سررشته ای از آموزش دارد و نه قانون اجازه طرح آن را به این صورت به ایشان داده است ؟

اگر این مصوبه ستاد کروناست ؛ بیانش باید از طریق مجاری مربوطه باشد .

پس وزیر آموزش و پرورش در این مملکت چه کاره هست ؟

در کجای دنیا ، یک مقام امنیتی برای آموزش و پرورش ، چارچوب فعالیت و شرح وظایف تعریف می کند ؟

حتی اگر تعطیلی به آموزش حضوری محدود شود؛ چرا به صورت سراسری اعلان شده است؟ آیا این تصمیم به جنگ آذربایجان ارتباط ندارد؟

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شبکه شاد و اولویت آموزش حضوری

آیا ما قانونی داریم که معلمان را وادار به آموزش در حوزه مجازی کند ؟

آیین نامه ها و قوانین " همه " برای آموزش حضوری تعریف شده اند .

نه شورای عالی آموزش و پرورش و نه مجلس برای این قانونی ندارند .

از طرف دیگر ، وقتی شما مدارس را تعطیل می کنید ؛ چه الزام قانونی برای وادار کردن آنان به آموزش مجازی با استفاده از وسایل و امکانات شخصی وجود دارد ؟

این مقام استانداری چه حقی دارد که معلمان را تهدید کند ؟

مگر آموزش و پرورش حراست و نهادهای نظارتی و کنترل ندارد ؟

آیا این دخالت آشکار در امور آموزش و پرورش نیست ؟

چرا این مقامات با چنین لحنی با اساتید دانشگاه و مدیران آموزش عالی سخن نمی گویند ؟

انتظار از مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، پاسخی منطقی و کارشناسی و درخور به این گونه اظهار نظرهاست .

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شبکه شاد و اولویت آموزش حضوری

الحسینی در پاسخ گفت :

« سه مطلب بود که من جدا جدا به آن ها می پردازم .

یک مطلب مربوط به قانون آموزش مجازی است و یا به تعبیر درست تر مقررات مربوط به آموزش مجازی در کشور است .

از آن جا که مصوبات ستاد کرونا به مثابه قانون است و ما به عنوان یکی از دستگاه ها در این کشور ملتزم به آن به عنوان بزرگ ترین دستگاه هستیم طبیعتا برای آموزش و پرورش هم حق دارد که ستاد مقابله با کرونا " قانون " بگذارد و در واقع مرجعیت قانونی پیدا کند که کرده است .

تا این جا حرفی نیست .

از این جا به بعد که چرا استانداری اعلام می کند اما آموزش و پرورش اعلام نمی کند ؛ استاندار در واقع مجری آن سیاست هاست که اعلام می کند و از این جهت اعلام می کند و من قبول دارم که باید مسائل آموزشی را  به صورت تخصصی  صرفا آموزش و پرورش و مسئولان آموزش و پرورش به آن بپردازند .

این خواسته درست و به حقی است .

ما هم به این خواسته احترام می گذاریم .

ما کمبود مقررات دائمی داریم . به صورت موقت مصوبات ستاد کرونا مجری است و مشکلی نداریم اما در دراز مدت اگر چنان چه چشم انداز شاد این است که حتی در پساکرونا ، بیست درصد آموزش های ما به شکل مجازی اجرا بشود و ما به این ترتیب سواد فن آورانه را در تعلیم و تربیت ارتقا دهیم و سواد فن آورانه دانش آموز و معلم را ارتقا بدهیم حتما باید 20 درصد آموزش های ما حتی در شرایط پساکرونا و همیشه از طریق فضاهای مجازی باشد و از این فرصتی که فراهم آمده ما تداوم بخش این ساحت از تعلیم و تربیت باشیم .

قوانین آن در دست تهیه هستند و در شورای عالی آموزش و پرورش به زودی مورد بحث قرار می گیرد و امیدواریم هر چه زودتر این قوانین را داشته باشیم .

واقعیت این است که از شرح وظیفه معلم تا معاون مدرسه ، تا مدیر مدرسه و در همه سطوح مدیریتی آموزش و پرورش باید تغییراتی کند تا این روال به شکل طبیعی د راین جا از حاشیه به متن بیاید و آموزش ها عملا استقرار پیدا کند .

بحث سوم مربوط به دانش آموزانی بود که حدود سه و نیم میلیون نفر فاقد امکانات دریافت در کشورمان داریم .

برای این ها فکر می کنیم که حتما باید یک اقدامات سریع و عاجلی انجام شود و آموزش و پرورش هم با این که وظیفه ذاتی اش تهیه DEVICE  نیست و اصولا باید وزارت صمت و آی سی تی این کار را انجام دهند با این حساب پی گیری ها و جلسات خود را به صورت مکرر با فعالیت های ذی ربط در ریاست جمهوری و هم واحدهای زیرمجموعه وزارت صمت و هم وزارت فن آوری و اطلاعات داشته ایم و پی گیر هستیم .

الزاما این سه و نیم میلیونی که DEVICE ندارند ؛ سه و نیم میلیون نفر بازمانده از تحصیل نیستند .

در آموزش ترکیبی از روش های دیگر آموزشی استفاده می کنند .

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شبکه شاد و اولویت آموزش حضوری

مدیر صدای معلم :

پس این عبارت خود را در ابتدای نشست اصلاح می کنید که آموزش حضوری در این شرایط بی معناست ؟

 

الحسینی :

در ارتباط با آموزش حضوری ما می گوییم در شرایطی که زرد هست و شرایط قرمز هست اصطلاحا آموزش حضوری کاملا بی معناست و حتما آموزش حضوری جایگاهی ندارد چون تقدم سلامت هم برای خانواده ها و هم برای آموزش و پرورش اصل هست .

تقدم سلامت بر آموزش .

اگر چنان چه گفته شد که اصل با آموزش حضوری است این اصل از نظر فلسفی و از نظر سند تحول بحث درستی است . حرف غلطی زده نشده است .

بحث درستی است که آموزش حضوری ، اصل است ولی با توجه به این شرایط در حال حاضر حتما آموزش حضوری مخاطرات جدی دارد و توصیه می شود مگر در مدارس کم جمعیت .

مدارس کم جمعیت وقتی می گویم بیشتر مدارس 5 تا 10 و 15 نفره هستند که در روستاهایی هستند که شرایط سفید است و در آن جاها بلامانع است .

 

مدیر صدای معلم :

پس " تجارب جهانی " در این مورد چه می شوند ؟!

الحسینی :

نفهمیدم !

 

مدیر صدای معلم :

تجارب جهانی ؟

 

مجری جلسه :

ایشان می گویند : " تجارب جهانی " ؟

 

مدیر صدای معلم :

الان تقریبا در همه جای جهان ، روال با آموزش حضوری است و شما می گویید این باید در شرایط خاصی باشد ؟!

 

الحسینی :

عرض کردم از نظر فلسفی بحث درستی است . جداگانه باید در مورد آن بحث شود .

بحث شرایط جهانی .....

اجازه بدهید این را جای دیگری بگویم .

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شبکه شاد و اولویت آموزش حضوری

چهارشنبه, 16 مهر 1399 15:43 خوانده شده: 264 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 -2 --
ناشناس 1399/07/16 - 16:31
جالبه صدای معلم بجای اینکه بیاد در با بحث آموزش الکترونیک و اهیمت آن ، راهکار بده و کمک کنه به عبور از این شرایط موقت، مدام طبلی بر دست گرفته به اسم آموزش حضوری. الان حتی دانشگاه آکسفورد و هاروارد هم ترم پاییز شون رو مجازی کرده اند. شما هنوز به نشستن جلوی تخته سیاه و گچ فکر می کنید.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/07/16 - 17:06
دوست عزیز ناشناس

سلام

می شود در مورد فلسفه و کارکرد " مدارس هوشمند " که با کلی تبلیغات ، هزینه و منابع راه اندازی شدند و الان آن ها هم تعطیل شده اند ؛ توضیح دهید ؟


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/07/16 - 18:03
با تشکر از پاسخ شما
مدارس هوشمند از پایه هنوز وجود خارجی ندارد. نصب یک عدد ویدئوپروژکتور و یک تابلو، اسمش مدارس هوشمند نبود. به لطف جو رسانه ای و شوی تبلیغی، اسم مدارس هوشمند شد. در صورتیکه الان تقریبا هیچ کلاسی مگر تعدادی خیلی قلیل، حتی به اینترنت هم وصل نیستند.
واما ؛ الان آموزش فقط به لطف گوشی های معلمین + والدین درحال انجام است و خبری از هیچگونه کمک آموزش و پرورش در جهت تهیه لوازم سخت افزار ی، نرم افزاری و بسته های اینترنت نیست. شاد فقط یک محیط ارایه می باشد که بیشتر جنبه اداری و حضور و غیاب را دارد. وگرنه اکثر معلمین در واتساپ پ اینستاگرام کار می کنند. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/07/16 - 21:44
آقا / خانم معلم


سلام

1- چطور " مدارس هوشمند " شدند تبلیغات و شو ؛ اما این کارها و اموری که بیشتر از " ترس مدیر و مافوق " و برای خوش خدمتی انجام می شود کار دیگری باید نامیده شود ؟!

احتمالا " کار علمی " !

2- در همه جای دنیا ؛ ابزار آموزش مجازی فقط لپ تاپ و تبلت است و هیچ جا از " گوشی شخصی " برای مصارف آموزشی استفاده نمی کنند .


3- شبکه هایی که نام بردید همه " پیام رسان اجتماعی " هستند و به هیچ وجه کاربرد آموزشی ندارند .


4- در همه جای دنیا ؛ آموزش مجازی فقط " مکمل "است و اصلیت و اولویت با آموزش حضوری و چهره به چهره است .

این فرمول های من درآوردی فقط هنر ایرانیان است و بس !

پایدار باشید .
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 19:02
با سلام ضمن تشکر از آقای سلیمان پور کسی حق ندارد خارج یا حتی داخل آموزش و پرورش برای فرهنگیان خط و نشان بکشد مگر اینکه معلمی خلاف کرده باشد که حراست آموزش و پرورش آن را رسیدگی می‌کند اما این آقای حالا مسول شاد به صراحت در این مورد موضع گیری نکردند. با تشکر
پاسخ + +8 -1 --
معلم 1399/07/16 - 19:33
دلیل حضور بی مورد معلمان در مدارس چیست ؟ حتی یک دانش اموز مدرسه نمی آید مدیران مدارس به دور از چشم اداره دورکاری می کنند ودر منزل در حال استراحت اند و به بهانه جلسه منزل تشریف دارند معاونان هم یک در میان می ایند
معلمان به مدرسه خالی از دانش آموز می آیند اموزش ها را مجازی ارائه می دهند و اگر اینترنت مدرسه ضعیف باشد بیخیال آموزش می شوند و بیکار در دفتر می نشینند ،در بحبوحه کرونا معلمان تنها افرادی اند که چرخ آموزش را می گردانند ،در این رفت و آمدها معلم با صرف هزینه بی مورد یا بیمار می شوند یا بیماری را انتقال می دهند
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1399/07/16 - 22:13
با سلام خدمت شما

بنده تمایل دارم بدانم این مدرسه کجاست و نامش چیست؟
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/07/17 - 00:35
با کمی چرخ زدن مدارس خالی از دانش آموز را می توان دید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/18 - 22:53
مدرسه این آقا در چهار محال و بختیاری کوه مال آقا می باشد لطفاً با قاطر اگر میتوانید سفری به آنجا بکنید و از وضعیت کلاس درس مطلع شوید و چند روزی درس دهید شاید از هوای آنجا خوشتان آمد
پاسخ + +11 -1 --
مدرس آزاد 1399/07/16 - 22:49
اصلا برای حضوری شدن، خداوند روح را در جسم دمید تا روح در فضا ولگردی ننموده و در جسمی مستقر شود و پس از کفران نعمت و برزخ و توبۀ روح، از نو در وعده گاه معاد، رستاخیز جسمانی خواهیم داشت. باور کنید!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 23:42
مگر کسانی که میمرند روحشان در فضا ولگردی میکند ؟؟؟خدایا آدم از خنده میمیرد دیگر آقای مدرس آزاد به روح هم گیر میدهد ای وای بر معلمان ارواح در برزخ ولگردی والله نمی‌کنند این اطلاعات را از کجا می آوری با ماوراءالطبیعه در ارتباطی ؟؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/18 - 21:04
با زبان شوخی، می توان جدی گفت.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/18 - 22:56
شما مدرس آزاد یکی از عالمان ماوراءالطبیعه می باشید انشالله موفق باشید
پاسخ + +7 0 --
علی 1399/07/18 - 19:59
با سلام
جان معلم برای نظام مهم نیست و این امر حتی از نخستین گام شروع می شود به طوری که فرایند مصاحبه از شنبه 19 مهرماه شروع می شود در حالی که ستاد کرونا فعالیت دانشگاه رو تعطیل اعلام نموده است
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/07/18 - 21:05
چه مصاحبه ای ؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور