صدای معلم

سازمان جهانی بهداشت هم به دبیر کل سازمان ملل متحد، یونسکو و یونیسف پیوست ؛

دولت ها " بازگشایی مدارس " را در اولویت قرار دهند ؛ با تعطیلی مدارس " سلامت روان " کودکان در خطر است !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

نخستین بار ، یونسکو چارچوب پیشنهادی خود را برای بازگشایی مدارس در دوران جهان گیر شدن کرونا منتشر کرد . ( این جا )

«در ابتدای این گزارش آمده بود که انگیزه تدوین آن موضوع بازماندگی دانش آموزان از تحصیل در سراسر جهان است و از آن جا که باز شدن مدارس ضامن حق آموزش دانش آموزان در شرایط فعلی است ، سیاست گذاران باید شرایطی فراهم سازند که ضمن فراهم کردن حق سلامت و امنیت دانش آموزان ، حق آموزش کودکان و نوجوانان نیز تامین گردد .

علاوه بر این مختل شدن خدمات آموزشی پیامدهایی جدی و بلند مدت برای اقتصادها و جوامع دارد . از جمله افزایش نابرابری نزول بازده سلامت و همچنین کاهش همبستگی اجتماعی .

 یونسکو در پاسخ به این پرسش که چرا بهتر است مدارس گشوده شوند چنین گفته است :

«  اخلال در زمان آموزش درس می تواند تاثیر شدیدی بر توانایی یادگیری یک کودک داشته باشد . هر چند کودکان به حاشیه رانده شده زمان طولانی تری به مدرسه نروند ، احتمال بازگشت آن ها نیز کم تر است . کودکان ، فقیرترین خانواده ها تقریبا پنج برابر بیشتر از کودکان خانواده های ثروت مند محتمل است که از آموزش ابتدایی محروم باشند .دور بودن از مدرسه خطر خشونت و سایر تهدیدات برای کودکان را نیز افزایش می دهد . علاوه بر این ، تعطیلی طولانی مدت ، خدمات ضروری مدارس مانند امنیت بخشی ، تغذیه در مدرسه ، بهداشت روانی و حمایت های مشاوره ای و روان شناسی را مختل می کند .

همچنین به خاطر از بین رفتن تعامل با همسالان و اختلال در روال های روزمره ممکن است باعث ایجاد استرس و اضطراب شود . این تاثیرات منفی برای کودکان در حاشیه ، مانند آنانی که در کشورهایی تحت تاثیر درگیری و سایر بحران های طولانی مدت اند ، مهاجران ، آواره های اجباری ، اقلیت ها ، کودکان معلول و کودکانی که در موسسات حمایتی زندگی می کنند ، به طور قابل توجهی بیشتر خواهد بود . بازگشایی مدارس باید ایمن و مطابق با واکنش کلی هر کشور به 19 – COVID باشد ؛ همراه با تمام اقدامات معقولی که در جهت محافظت از دانش آموزان ، کارمندان ، معلمان و خانواده های آنان انجام می شود . »

آن زمان " صدای معلم " بارها و در گزارش های متعدد خود از بی توجهی وزارت آموزش و پرورش ایران به تجارب جهانی و تعطیلی بدون کارشناسی مدارس انتقاد کرد . ( این جا )

پس از آن آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز  قاطعانه اعلام کرد که : " بازگشت دانش‌آموزان به مدارس باید بالاترین اولویت باشد . " ( این جا )

پس از یونسکو ؛ " یونیسف ( صندوق کودکان سازمان ملل متحد )  " هم از دولت ها خواست «بازگشایی امن» مدارس را برای مقابله با بیماری کرونا در دستور کار خود قرار دهند . ( این جا )

همزمان با انتشار این گزارش هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف بر لزوم فراهم کردن امکانات آموزشی لازم برای همه کودکان در سراسر جهان تأکید کرد و گفت که امروز موضوع دسترسی به خدمات آموزشی برای همه کودکان یک «فوریت جهانی» است. این مقام سازمان ملل متحد همچنین نسبت به عواقب بی‌توجهی به آموزش یک و نیم میلیارد کودک در سراسر جهان هشدار داد.

به تازگی ، " سازمان بهداشت جهانی " نیز که پیش تر موضعی مخالف و تردید آمیز نسبت به بازگشایی مدارس در کشورهای جهان داشت ؛ همگام با سایر ارکان این سازمان بی المللی خواهان در اولویت قرار دادن بازگشایی مدارس توسط دولت ها شده است .

این سازمان در گزارش خود می نویسد :

« بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سه نهاد بین المللی (سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف)، تعطیلی مدارس در بلندمدت می تواند اثرات مخربی بر کودکان به همراه داشته باشد.

هنریتا فور مدیر اجرایی یونیسف در این زمینه بیان کرد: با تعطیلی مدارس و در خانه ماندن کودکان، آن ها بیشتر در معرض خشونت های جسمی و روحی قرار گرفته اند. سلامت روان آن ها در خطر است؛ سوء استفاده جنسی، بهره کشی و فقر بیشتر آن ها را تهدید می کند.

سازمان ملل متحد همچنین از دولت ها می خواهد که تمام نیازهای کودکان در مدارس از جمله آموزش، حفاظت، سلامت جسمی و روانی را مدنظر قرار دهند و اطمینان حاصل کنند که منافع هر کودک در درجه اول قرار دارد. »

" صدای معلم " از ابتدای اسفند 1398 و تعطیلی مدارس در گزارش های متعدد خود ضمن انتقاد از تصمیم های وزارت آموزش و پرورش در این مورد و نیز اشاره به تجارب جهانی خواهان بازگشایی امن مدارس گردیده بود .

گزارش سازمان جهانی بهداشت را می خوانیم .

بیانیه سازمان ملل متحد در مورد بازگشایی مدارس و سلامت روان دانش آموزان

به گزارش ایرنا، تارنمای رسمی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه نوشت: سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترک اعلام کردند که ۹ ماه پس از شیوع ویروس کرونا، هنوز نیمی از جمعیت دانش آموزان در جهان نمی توانند به مدرسه بازگردند.

«هنریتا فور»  مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) بیان کرد: در زمان اوج شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹، مدارس در ۱۹۲ کشور در سراسر جهان تعطیل شدند و یک میلیارد و ۶۰۰  میلیون دانش آموز در خانه ماندند.

وی افزود: امروزه ۸۷۲ میلیون دانش آموز در ۵۱ کشور هنوز نمی توانند سال تحصیلی خود را آغاز کنند.

سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف در بیانیه مطبوعاتی خود از محروم بودن دست کم ۴۶۳ میلیون دانش آموز از آموزش از راه دور ابراز تاسف کردند و از دولت ها خواستار اولویت قرار دادن بازگشایی مدارس و صدور دستورالعمل های جدید با هدف تضمین سلامت دانش آموزان و پرسنل مدارس  شدند.

تارنمای رسمی سازمان ملل متحد به نقل از «استفانیا جیانی نی» دستیار مدیر کل یونسکو در امور آموزش تصریح کرد:قبل از همه گیری کرونا، جهان با بحران آموزش دست و پنجه نرم می کرد؛ به عبارتی دیگر اهمیت دسترسی به آموزش و کیفیت آن برای هر کودک از جمله آن موارد بود.

بیانیه سازمان ملل متحد در مورد بازگشایی مدارس و سلامت روان دانش آموزان

در این راستا، دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد: اگر به موقع اقدام نکنیم، خطر فاجعه نسل بشریت را تهدید می کند.

از ابتدای شیوع بیماری همه گیری کووید ۱۹، چگونگی و میزان ابتلای کودکان به این بیماری از جمله پرسش های اساسی که مطمح نظر قرار گرفت. تداوم آموزش کودکان برای رفاه عمومی، سلامتی و امنیت آن ها باید در راس همه ملاحظات و تصمیم گیری ها هنگام سازماندهی آموزش کودکان زیر ۱۸ سال لحاظ شود .

«تدروس ادهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در این رابطه تصریح کرد: پرسش های بسیاری بدون پاسخ ماندند، اما در حال حاضر ابعاد بیشتری از این موضوع برای ما روشن شده است؛ کودکان و نوجوانان می توانند به همه گیری کرونا مبتلا شوند و آن را به دیگران انتقال دهند؛ این بیماری می تواند حتی منجر به مرگ کودکان و نوجوانان شود اما احتمال آن ضعیف است.

آمار ارائه شده از سوی سه نهاد بین المللی (سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف) نشان می دهد که کمتر از ده درصد  موارد ابتلا به کووید ۱۹ و کمتر از دو دهم درصد موارد مرگ و میر ناشی از آن مربوط به افراد زیر ۲۰ سال است؛ با این حال تحقیقات بیشتری باید پیرامون عوامل موثر بر افزایش خطر موارد حاد و یا مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ در کودکان و نوجوانان صورت گیرد؛ اثرات احتمالی بلندمدت ناشی از این بیماری بر سلامتی مبتلایان به این بیماری همچنان ناشناخته است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت می افزاید: اگر چه کودکان تا حد زیادی به موارد حاد کووید ۱۹ مبتلا نمی شوند اما آن ها از موارد دیگری آسیب دیده اند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سه نهاد بین المللی (سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف)، تعطیلی مدارس در بلندمدت می تواند اثرات مخربی بر کودکان به همراه داشته باشد.

هنریتا فور مدیر اجرایی یونیسف در این زمینه بیان کرد: با تعطیلی مدارس و در خانه ماندن کودکان، آن ها بیشتر در معرض خشونت های جسمی و روحی قرار گرفته اند. سلامت روان آن ها در خطر است؛ سوء استفاده جنسی، بهره کشی و فقر بیشتر آن ها را تهدید می کند.

بیانیه سازمان ملل متحد در مورد بازگشایی مدارس و سلامت روان دانش آموزان

وی یادآور شد: برای طبقات ضعیف جامعه از جمله حاشیه نشینان، عدم بازگشت به مدرسه حتی به مدت چند هفته می تواند پیامدهای منفی طولانی مدت برای دانش آموزان به دنبال داشته باشد.

هنریتا فور افزود: مدرسه افزون بر آموزش، خدمات مهمی از جمله درمورد بهداشت، سلامتی و تغذیه آن ها ارائه می کند و محیطی امن و مناسبی را برای آن ها فراهم می کند؛ با تعطیلی مدارس، امکان ارائه این خدمات دیگر میسر نیست. به همین دلیل است که ما از دولت ها می خواهیم با رفع محدودیت ها، بازگشایی مدارس را در اولویت قرار دهند.

سازمان ملل متحد همچنین از دولت ها می خواهد که تمام نیازهای کودکان در مدارس از جمله آموزش، حفاظت، سلامت جسمی و روانی را مدنظر قرار دهند و اطمینان حاصل کنند که منافع هر کودک در درجه اول قرار دارد.

«استفانیا جیانی نی» دستیار مدیر کل یونسکو در امور آموزش بیان کرد: در بحران شیوع کرونا، اهمیت نیاز به مدرسه به عنوان مرکز یادگیری و آموزش و همچنین برخورداری کودکان از رفاه و سلامتی در این مراکز آموزشی بیش از پیش احساس شد.

سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف همچنین در این رابطه توصیه های کاربردی و دستورالعمل های جدیدی درمورد نحوه اداره مدارس با حداکثر ایمنی در بحبوحه شیوع کرونا منتشر کردند که شامل تدابیر امنیتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی، زدن ماسک، امکانات شست و شوی دست، تمیز کردن سطوح و اشیا، ایجاد سازوکارهایی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با والدین، ‌دانش آموزان و معلمان و ... می شود.

بر اساس بیانیه سه نهاد فوق، تداوم آموزش کودکان برای رفاه عمومی، سلامتی و امنیت آن ها باید در راس همه ملاحظات و تصمیم گیری ها هنگام سازماندهی آموزش کودکان زیر ۱۸ سال لحاظ شود.

طبق آمار «ورلد میتر»، تا این لحظه افزون بر ۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و  ۹۴۵ هزار و ۷۸۱ نفر هم بر اثر بیماری جان خود را از دست داده‌اند و ۲۱ میلیون و ۸۲۴ هزار نفر بهبود یافتند.

پایان گزارش/


بیانیه سازمان ملل متحد در مورد بازگشایی مدارس و سلامت روان دانش آموزان

شنبه, 29 شهریور 1399 11:20 خوانده شده: 228 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 12:21
اینا رو کی ترجمه میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/30 - 19:44
سلامتی روحی روانی دانشجویان در خطر نیست ؟؟؟دلیل مجازی بودن دانشجویان چیست؟؟؟ممکمه‌به غذای دانشگاه اعتراض کنن؟؟؟
پاسخ + +8 -1 --
ناشناس 1399/06/29 - 12:46
مرغ آقای پور سلیمانی یک پا بیشتر ندارد میخ آهنین نرود در سنگ مردی انعطاف ناپذیر
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 13:03
وزیر بزرگ ما نیز مدارس را باز گشایی کرده اند و معلمان عزیز خطر را به جان خریده و به مدرسه می‌روند و هیچ مشکلی نیست در ضمن اضافه کاری برنامه شاد را هم میگیرند 24 ساعت درگیر هستند معلوم نیست حرف حساب صدای معلم چیست ؟؟؟؟مگر مدارس تعطیل هستند؟؟؟؟معلمان که زورشان به والدین نمیرسد که بچه‌ها را بفرستند که کرونا بگیرند کلا بله حضوری بهتر است ولی مخاطب شما کیه ؟؟؟؟معلم یا والدین یا وزیر ؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 13:43
چاپلوسی برای وزیر
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/06/29 - 13:54
در مقاله عنوان شده کودکان از تغدیه رایگان و مشاوره در مدارس محروم می مانند شرایط اجتماعی ،اقتصادی ایران با این کشورها فرق دارد خدار را شکر والدین به امثال شما اعتماد ندارند و بچه ها را از طریق مجازی اموزش می دهند
تنها موفقیتی که با این طرز فکر و انتشار مقالات در سایت صدای وزارتخانه کسب کردید کمک به افزایش مرگ و میر همکارانتان در مدارس است
ا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 15:50
⭕️وزیر آموزش و پرورش به یک مناظره در رسانه های عمومی دعوت شد.

❌با بازگشایی مدارس و روند روبه رشد بیماری کرونا دکتر پیام آزاده انکولوژیست طراز اول ایران و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش را به یک مناظره در رسانه های عمومی دعوت کرد.

❌درخواست این مناظره در حالی صورت گرفته است که طبق ادعای وزیر آموزش وپرورش مبنی بر تکذیب خبر انتشار کرونا در مدارس و کذب خواندن خبر مربوط به انتشار بیماری کرونا، معاون درمان دانشگاه علو پزشکی اصفهان اعلام کرد یکصدو شصت و سه دانش آموز در این استان مبتلا به کرونا شده اند و دوهزارو هشتصدو سه دانش آموز هم یکی از اعضای خانواده شان گرفتار این بیماری شده اند. ایسنا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/30 - 15:52
فکر نکنم مناظره کنه چون خودش می‌دونه که الکی یک چیزی گفته
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1399/06/29 - 17:24
وزیرامروزطی پیامی تداوم آموزش حضوری را برعهده شورای مدرسه گذاشت مدارس هم موافق باآموزش حضوری نیستند آموزش مجازی هم جنگولک بازیست امسال هم مدارس تعطیل خواهند شد راحت ترین کاربرای فراراز مسولیت توسط مسولان این است عاقبت آ.پ فقیر
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1399/06/29 - 20:49
ما که آموزش مجازی را شروع کردیم بچه ها کم کم به این روش عادت کردن ،اولیا هم درگیر آموزش شدند و بر روند اموزش نظارت دارند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 22:05
مدارس تعطیل نیستند و معلمان از طریق شاد می‌توانند تدریس کنند بشرطی که خلاق باشند
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/30 - 19:27
چندان بعید نیست که آموزش و پرورش به واسطه وجود و بقای توهّم، در جذب نیرو، فقیرتر نیز بشود!

بار الهی !! پس از این، ما را از عذاب و بلای بقای توهّم، در هشتمین آزمون استخدامی دولت دور کن!

بار الهی !! سلام ما را به هر جوان شایستۀ ستمدیدۀ ستم‌کشیدۀ ستم نکرده برسان!

بار الهی !! ... سال 96 و ... چه تلخ بود زلزلۀ سال 96 و سیل سال 97 و کرونای سال 98 و بیماری و اقتصاد و فضای نامطلوب یا هر چیز دیگر در سال 99

بار الهی !! تو را سپاس می‌گویم که دندانهای جوانان شایستۀ ستم کشیدۀ ستم نکرده، پشت ماسک پنهان است؛ آنهایی که به هنگام سخن گفتن دانششان پیشرو و فراوان است ولی دندانهایشان به شدت خراب است.

بار الهی !! سلام مرا به کربلایی کاظم ساروقی و آیت الله مرعشی نجفی برسان!

بار الهی !! ما را به زیر پا گذاشتن حق دیگران فقیر مکن! و ما را از توهّم و قوانین حق کش نجات ده!
پاسخ + +3 -1 --
علی 1399/06/29 - 22:31
لطفاً اسم این سایت را از صدای معلم به صدای وزارت آ. پ تغییر دهید شما نمی توانید درحالیکه دانش آموزان و معلمان با توجه به کمبود امکانات بهداشتی مدارس و بیمارستان ها با مرگ دست و پنجه نرم می کنند صدای معلمان باشید و از ضد معلمان دفاع کنید
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/30 - 19:32
بار الهی !!! ما را از توهّم و قوانین و ضوابط و مقررات و دستور العملهای حق کشی که گرفتار بن بست‌های سر در گم و سر گرم کننده می‌کند، نجات ده! پیش از آنکه بقای توهّم در هشتمین آزمون استخدامی سال 99 به ما آسیب برساند!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/30 - 19:46
رسانه تک‌صدایی از همه بهتره چون به حرف کسی احترام نمیزارن اگر هم بزارن منتشر بشه لابد دلیل داره چون جوابگو نیستند
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/06/30 - 13:58
تاسف واسه صدای معلم.... اینهمه معلم ها دارند زحمت میکشن، نمی ببینید؟؟؟؟؟ مقاله های ترجمه ناقص رو بذار کنار، برو توی همین اینستا تا با گوشه ای از تلاش و خلاقیت معلم ها، آشنا بشین.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/30 - 15:54
ازآلوده شدن دانش آموزان و معلمان دلتان خنک می‌شود ،؟؟؟؟یا هنوز در فکر استعمار گر پیر و آلمان و ایتالیا فرانسه و ژاپن و....هستید یک سری به سیستان و ایلام و لرستان و خوزستان و بوشهر و کرمانشاه بزنید و مقایسه کنید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/30 - 17:31
کسی مخالف کلاس حضوری نیست. اما در جاه هایی هم که کاملا مجازی هست، معلم ها زحمت میکشن.
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1399/06/30 - 19:33
بار الهی !! تفکر اقتضایی و اجتهادی صحیح را نصیبمان کن !
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/07/01 - 00:20
فقط یکسال تعطیل

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور