صدای معلم

صدای معلم : این شیوه نامه ای که معاونین وزارت آموزش و پرورش یعنی معاون آموزش ابتدایی و متوسطه تدوین کردند قانونی نیست که در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده باشد یا مراجع قانون گذاری این را تصویب کرده باشند و بخواهد جنبه الزام پیدا کند.

رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش : این تصمیمات بر اساس اختیاراتی بوده که ستاد مبارزه با کرونا به وزارتخانه ها داده است

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

دوشنبه 13 مرداد 1399 خبرگزاری ایسنا خبری را با عنوان " برنامه امتحانی شهریورماه دانش آموزان اعلام شد " منتشر کرد . ( این جا )

خبر به گونه ای تنظیم شده بود که به نظر می رسید در موضوع " امتحانات داخلی " مدارس شیوه ارزشیابی دروس در امتحانات شهریور ماه به صورت حضوری باشد .

 بر اساس اخبار رسیده  به صدای معلم  برخی مدارس متوسطه به معلمان و دانش آموزان اعلام کردند که امتحانات شهریور ماه به صورت حضوری برگزار خواهد شد .

بر این اساس ؛ « صدای معلم » در گزارشی به آن پرداخت . ( این جا )

اما بعدا مشخص شد که وضعیت تغییر چندانی نکرده و روال همه شیوه سابق است .

جهت تنویر افکار عمومی و شفاف سازی در مورد عملکرد مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، تصمیم گرفتیم تا گفت و گویی را با " خسروساکی " رئیس مرکز سنجش و پایش این وزارتخانه انجام دهیم .

گفت و گوی صدای معلم با رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری امتحانات شهریور

آقای ساکی

در بخشنامه ای که خبر آن در خبرگزاری ایسنا منتشر شده چنین آمده است :

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دروس داخلی و هماهنگی داوطلبان آزاد (طرح جامع، پایه ششم، تعیین پایه و ...) و دانش آموزان مدارس بزرگسالان، ایثارگران و آموزش از راه دور برابر ضوابط مندرج در آیین نامه های مربوط در سطح مدارس به شیوه حضوری برگزار خواهد شد.

اما اخبار و نیز شیوه نامه ای که ارسال کرده اید نشان از ابقای همان وضعیت  پیشین در خرداد ماه است .

اگر این گونه است دیگر چه نیازی به ارسال این همه بخشنامه و شیوه نامه است .

چند خط می نوشتید که وضعیت مثل سابق است و تغییر نکرده است ؟

در واقع شما رسانه ها و افکار عمومی را گمراه و سرگردان کرده اید !

 

ساکی:

ما اصلا قصد چنین کاری را نداشته و نداشته ایم .

ما الآن در نظام آموزشی مان دو گروه داریم. یک گروه ، گروهی هستند که دانش آموز در طول سال در مدرسه اند به عبارتی دانش آموز روزانه. یک گروه هم افرادی هستند که حضورا در کلاس نبودند ، دانش آموز روزانه نبودند و کلاس بندی به آن معنا و مفهومی که سایر دانش آموزان هستند نشدند ولی سایر دانش آموزان کلاس بندی هستند. لذا چون اینها کلاس بندی نشدند و معلم مشخصی ندارند باید به مدرسه بیایند و ثبت نام کنند و به صورت حضوری چه پنج نفر چه ده نفر باشند در یک پایه و در یک رشته هستند و تغییر رشته هم عمومی نیست  اما دانش آموزان روزانه کلاس بندی شده و معلم مشخص دارد و از همان قاعده ای که در خرداد ماه در بند شانزده بخشنامه ای که خدمت شما ارسال شد ( بخشنامه شماره 139 / 140 به تاریخ 23 / 2 / 99 ) و به امضای خانم حکیم زاده و اقای کمرئی رسیده است .

 اینها متفاوتند. گروهی که ما اعلام کردیم حضوری هستند آن هایی هستندکه کلاس بندی نشدند و حالت متفرقه و آزاد دارند ولی این گروه کسانی هستند که کلاس بندی شدند و معلم مشخص و سازمان مشخصی دارند.

 

صدای معلم:

دانش آموزانی که شما می گویید کلاس بندی نشدند ، آیا فکر می کنید در این مدت کم جا برای چنین کارهایی است؟ آیا اینها قبلا نمی توانستند چنین کارهایی را انجام دهند؟

گفت و گوی صدای معلم با رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری امتحانات شهریور

ساکی:

هر سال همین گونه است. کسانی که برای تغییر رشته می آیند برای تعیین شاخه می آیند. کسانی که می آیند و امتحان جامع می دهند. یعنی کلاس نرفتند ولی آزمون جامعی برای پایه نهم هست و ثبت نام می کنند ، داوطلب آزادند. هر سال که می آیند و مراجعه می کنند مدرسه آنجا ثبت نام می شوند بعد سازمانشان می دهند که در آن مدرسه و آن منطقه تعداد کمی باشند. برای این که سردرگم نشوند اعلام کردیم که به این صورت آزمون از آنها گرفته شود که عقب نیفتند و سردرگم نشوند.

 

صدای معلم:

الان شما در این بخشنامه اشاره کردید ایثارگران و آموزش از راه دور. سیستم آموزش از راه دور تعریف شده است. ممکن است ایثارگران بیماری های جسمی داشته باشند ، ممکن است در بحث سلامتی دچار مشکلاتی باشند. چگونه می شود در این سیستم آموزش از راه دور یا ایثارگران باید حضوری امتحان بدهند اما دانش آموزان سالم در مدرسه و آن هایی که ماهیت فعالیت شان در کلاس حضوری بوده است باید غیرحضوری امتحان بدهند. به نظر شما این منطقی و عقلانی است؟

 

ساکی:

من دوباره به پاسخ قبلی ام برمی گردم. آن دانش آموزانی که کلاس بندی و سازماندهی شدند معلم مشخص دارند. آن معلم مشخص اختیار دارد. طبق بند شانزده از آن شیوه هایی که در آنجا مطرح شده انتخاب کند و از دانش آموزانش آزمون بگیرد .

 

صدای معلم:

به عنوان رئیس مرکز سنجش و پایش، آیا می شود در مورد این شیوه نامه ها توضیحاتی بدهید چون به نظر می رسد شفاف سازی نشده است؟

 

ساکی:

البته در تدوین این شیوه نامه معاونین محترم آموزشی اقدام کردند اما برای سال آینده تاکید کردیم و به عنوان مسئول این بخش باید پاسخ گو باشیم. شیوه هایی که در اینجا قید شده خلاصه نویسی مباحث درسی کتاب های درسی و آن چه که در دوره آموزشی معلم مدنظرش بوده به دانش آموزانش آموزش بدهد.

 پروژه های فردی و گروهی. ممکن است معلم یک پروژه ای تعریف کند به شاگردانش بگوید در یک مدت زمان مشخصی به صورت فردیو یا گروهی انجام دهند ...

 

صدای معلم:

درست است . اینها معمولا تحت عنوان پروژه کارهای عملی  در مدارس نام گذاری شده و انجام می شوند ولی منظور اصل امتحان و آزمون کتبی و یا پایانی است .

 

ساکی:

علاوه بر کارپوشه ای که در طول مدت معلم با شاگرد دارد و فعالیت هایی که به شاگرد ارجاع داده  و این ها را مستند سازی کند و ارزشیابی تکوینی که در طول مدتی که با شاگردش ارتباط داشته و نمره ای که به این ارزشیابی تکوینی داده و ارزشیابی پایانی به اختیار خودش چه به صورت آفلاین و چه به صورت آنلاین یا موارد دیگری که به عنوان تکلیف به شاگردش داده یا از روی ابتکاری و یا خلاقیت که صورت داده انجام می شود .

 گفت و گوی صدای معلم با رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری امتحانات شهریور

صدای معلم:

می شود توضیح دهید آزمون آفلاین در آموزش و پرورش در این حوزه به چه معنا می باشد؟

 

ساکی:

بستگی به خود معلم دارد. یک طراحی انجام داده باشد و سوالاتی برای شاگردانش بفرستد و به شاگردانش فرصت داده که به صورت کتاب باز به سوالات تحلیلی پاسخ بدهند و برای معلم مربوطه بفرستند .معلم تصحیح کند و بنا به صلاحدید خودش نمره گذاری کند. اینها همه جزء اختیارات معلم هستند .

 

صدای معلم:

این مسائلی را که می فرمایید و تمام چیزهایی که اشاره کردید در امتحان در قالب ارزشیابی مستمر و تکوینی تعریف می شود ولی ارزشیابی پایانی یا آن چیزی که در برگه می آید چیزی نیست که برای آن شیوه نامه یا بخشنامه ای در آموزش و پرورش پیش بینی شده باشد و این شیوه نامه ای که معاونین وزارت آموزش و پرورش یعنی معاون آموزش ابتدایی و متوسطه تدوین کردند قانونی نیست که در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده باشد یا مراجع قانون گذاری این را تصویب کرده باشند و بخواهد جنبه الزام پیدا کند.

 

ساکی:

بله. درست است . با توجه به شرایط خاصی که الآن در شیوع کرونا قرار گرفتیم ستاد مدیریت کرونا یک سری اختیارات را به وزارتخانه ها برای انجام امور معمول به انها داده که معاونین محترم با استفاده از آن اختیارات ستاد کرونا برای مدیریت فعالیت های معمول داده اند این تصمیم را گرفتند و اگر این وضعیت تداوم پیدا کند باید در شورای عالی آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و برای این مدت در شورای عالی مصوبه ای داشته باشیم.

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


گفت و گوی صدای معلم با رئیس مرکز سنجش و پایش وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری امتحانات شهریور

پنج شنبه, 16 مرداد 1399 13:54 خوانده شده: 136 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
Morteaza 1399/05/16 - 14:38
خودشان هم نمی دانند چه می کنند
پاسخ + 0 -1 --
مدرس آزاد 1399/05/17 - 11:59
بار الهی !! ما را از فتنه دجّال‌ها دور گردان!

بار الهی !! گوشمان را از اصابت با حرف مفت طاغوت، مصون و محفوظ بدار !

بار الهی !! غم برخورد با نادان نصیبمان مگردان!

ای خالق مخلوق‌های متنوع و تسبیح گو! ای ارزش دهندۀ تسبیح گویان! روش صحیح زندگی ما را اسیر و محدود به روش‌های محدود مغزهای محدود مگردان!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور