صدای معلم

" آیا آن گونه که مسئولان وزارت آموزش و پرورش بیان می کنند نقش رسانه ها " مشورتی " و " حمایتی " تعریف می شود و یا رویکرد و عملکرد فعالان رسانه ای و خبرنگاران این حوزه چنین " حس " و " برداشتی " را به آنان القاء کرده است ؟! "

رسانه نه مشاور است و نه مکمل ! رسانه ، رسانه است و رکن چهارم دموکراسی !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

نقش رسانه و خبر در آموزش و پرورش و رکن چهارم دموکراسی

پرتال اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی نوشت : ( این جا )

سکینه طیبی صبح امروز ( 13 مرداد ) در نشست ویدئو کنفرانسی با مدیران و کارشناسان روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان تصریح کرد: تحول در مدرسه و ارتقای فرایند تعلیم و تربیت در استان مستلزم  مشارکت و نگاه نقادانه، کارشناسانه و راهگشای خبرنگاران متعهد و پر تلاش استان است.

وی، از اجرایی شدن اهداف سند تحول بنیادین به عنوان مهمترین رویکرد آموزش و پرورش استان یادکرد و ابراز داشت: مشارکت، پیگیری، مطالبه  و مشاوره ی جامعه ی خبر ضامن تسریع در روند اجرای شدن زیر نظام های این سند و تحقق اهداف آن در بهارستان تعلیم و تربیت می شود. آیا برجسته کردن " سند تحول بنیادین " و درخواست از " جامعه خبر " بدون تحلیل چرایی عدم موفقیت این سند در دست یابی به اهداف از پیش تعیین شده موجب آغاز بهار تعلیم و تربیت می شود ؟ سندی که معلمان در تدوین و نهایی کردن آن هیچ گونه نقشی نداشته اند .

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، خبرنگاران را مشاورین امین نظام تعلیم و تربیت دانست و خاطر نشان کرد: حمایت‌های رسانه ای زمینه ساز عملیاتی شدن برنامه ها، طرح ها و تحقق رسالت دستگاه تعلیم و تربیت در حوزه های آموزشی، پرورشی و تربیتی می شود.

طیبی؛ با اشاره به نقاط اشتراک حرفه ی خبرنگاری و رسالت خطیر معلمی، عنوان کرد: کار رسانه مکمل فرایند تعلیم و تربیت  است.

وی اضافه کرد: فرهنگ سازی و گفتمان سازی مقوله تربیت و نهادینه کردن جایگاه  آموزش و پرورش در جامعه مهم ترین انتظار فرهنگیان، دانش آموزان، اولیای ایشان و دستگاه تعلیم و تربیت از جامعه ی خبری خراسان جنوبی است.

نقش رسانه و خبر در آموزش و پرورش و رکن چهارم دموکراسی

شایان ذکر است در ادامه این ویدئوکنفرانس رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی در خصوص شیوه اجرای آیین سلام خبرنگار توضیحاتی به مدیران آموزش و پرورش و کارشناسان روابط عمومی شهرستان و مناطق ارائه کرد و خواستار توجه ویژه روابط عمومی ها به گرامی داشته دهه امامت و ولایت و فرهنگ غدیر در تبلیغات و برنامه های شهرستانی شد. »

نخستین پرسش آن است که واقعا نقش " رسانه " و " خبرنگار " در حوزه ی آموزش چیست ؟

وزن رسانه های مستقل و حرفه ای در این حوزه چگونه تعریف و مشخص می شود ؟

"آیا آن گونه که مسئولان وزارت آموزش و پرورش بیان می کنند نقش رسانه ها " مشورتی " و " حمایتی " تعریف می شود و یا  رویکرد و عملکرد فعالان رسانه ای و خبرنگاران این حوزه چنین " حس " و " برداشتی " را به آنان القاء کرده است ؟!

نقش رسانه و خبر در آموزش و پرورش و رکن چهارم دموکراسی

تفاوت و وجه تمایز میان خبرنگاران و رسانه ها با روابط عمومی ها در چیست ؟

آیا مسئولان این وزازرتخانه به این پرسش اندیشیده اند که وظیفه و نقش " روابط عمومی " ها در آموزش و پرورش چیست و چرا مسئولیت پذیری و پاسخ گویی از کانال روابط عمومی ها تعریف و نهادینه نشده است ؟

آیا نگاه مسئولان این وزارتخانه به " رسانه " مانند روابط عمومی است در حالی که تعریف روابط عمومی هم در این دستگاه و حتی سایر بخش ها دچار کژی و انحراف در فلسفه و عملکرد شده و جایگاه آن را در حد " بوق " ریاست به شدت تنزل داده است ؟

آیا برجسته کردن " سند تحول بنیادین " و درخواست از " جامعه خبر " بدون تحلیل چرایی عدم موفقیت این سند در دست یابی به اهداف از پیش تعیین شده موجب آغاز بهار تعلیم و تربیت می شود ؟ سندی که معلمان در تدوین و نهایی کردن آن هیچ گونه نقشی نداشته اند .

پرسش « صدای معلم » این است که نقاط اشتراک حرفه ی خبرنگاری با حرفه ی معلمی چیست و اگر چنین اشتراکی دیده می شود چرا آموزش و پرورش و مسائل آن در اولویت نیستند و جامعه با مطالبات معلمان همراهی نمی کند ؟

نقش رسانه و خبر در آموزش و پرورش و رکن چهارم دموکراسی

آیا این مسئولان برآوردی از میزان " سواد رسانه ای " معلمان و دانش آموزان دارند ؟

17 مرداد ، « روز خبرنگار » است .

رسانه بر اساس تعاریف جهانی رکن چهارم دموکراسی است و البته وظیفه مهم آگاه سازی و گفتمان سازی را بر عهده دارد .

« صدای معلم » این مناسبت را به همکاران حوزه رسانه تبریک گفته و امیدوار است تا خبرنگاران و رسانه ها با ارتقای " قد رسانه " و " تحلیل " گام های مهمی در جهت مرجعیت این حوزه و تاثیرگذاری بر افکار عمومی بردارند .

پایان گزارش/


نقش رسانه و خبر در آموزش و پرورش و رکن چهارم دموکراسی

دوشنبه, 13 مرداد 1399 14:54 خوانده شده: 151 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
راحیل 1399/05/14 - 07:40
در شهرستان های استان تهران دکتر محمدرضا شهریاری تلاش و اهتمام بسیاری به کار بست تا تیمی منتخب از همکاران صف را در حوزه سند تحول بنیادین فعال کند و تیم هم تشکیل شد اما متاسفانه به اینگونه کارها بها داده نمی شود و افراد کاربلد و کاردان در گوشه و کنار بخش های ستادی دفن می شوند و فقط جلسه بازی و عکس و نمایش و صدور احکام نمایشی برای افراد ستادی که کار خاصی در این حوزه جز لفاظی انجام نداده اند اولویت قرار می گیرد و سیستم های نظارتی و بازرسی هم که فشل هستند و فقط تشکیل شده اند که تشکیل شده باشند و اساساً دخل و تصرفی بر اینگونه موضوعات ندارند!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور