صدای معلم

" بوم " بر اساس " اعتماد به مدرسه " نوشته شده است . پرسش « صدای معلم » از معاون آموزش متوسطه شهر تهران آن است زمانی که مدرسه حتی در چارچوب " آیین نامه اجرایی مدارس " اختیار برگزاری آزمون مطابق وظایف و اختیارات " شورای مدرسه " را ندارد ؛ این گونه اظهارات چه شان و جایگاهی می تواند داشته باشد ؟چرا مسئولان چیزی را می گویند که در عمل باور و اعتقادی به آن ندارند ؟

آیا عملکرد معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تناسب و نسبتی با برنامه ویژه مدرسه ( بوم ) داشته است ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

آیا عملکرد معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تناسب و نسبتی با برنامه ویژه مدرسه ( بوم ) داشته است

پرتال اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران نوشت : ( این جا )

« درّی معاون آموزش متوسطه گفت: برنامه ریزی درسی در سطح مدرسه را باید آغاز کاهش تمرکز در نظام برنامه درسی قلمداد کرد که بر اساس راهکار ۵-۵ سند تحول و بند ۲-۱۳ برنامه درسی ملی اختیار طراحی ،تدوین و اجرای برنامه درسی تا ۶۰ ساعت به مدارس واگذار شده است و همه ارکان باید رویه های جاری را به گونه ای تغییر دهند تا مدرسه نقش خود در این امر را به درستی ایفا کند. لذا برنامه ویژه مدرسه (بوم) یک فعالیت در کنار فعالیت های جاری آموزش و پرورش تلقی نمی شود بلکه یکی از چرخش های تحولی است تا همکاران مدارس با تمرین تدوین برنامه ریزی درسی در سطح مدرسه همراه با انگیزه بخشی و نظارت توام با راهنمایی و رفع موانع نسبت به آن اهتمام ویژه داشته باشند .

آیا عملکرد معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تناسب و نسبتی با برنامه ویژه مدرسه ( بوم ) داشته است

معاون متوسطه پایتخت اظهار کرد: توسعه شایستگی مدیران و معلمان مدرسه در اجرای این برنامه ، تقویت مسئولیت اجتماعی عوامل سهیم و موثر در مشارکت مدرسه،بهره مندی دانش آموزان در کسب شایستگی های مغفول در برنامه درسی رسمی و تقویت بینش کاهش تمرکز در زمینه ها و موضوعات خروجی مورد انتظار برنامه ویژه مدرسه است که می تواند در سه قلمرو انتخاب موضوع بر اساس ساحت ملی ششگانه تعلیم و تربیت ،آموزش حداقل یک مهارت با تاکید برمهارت های حرفه ای متناسب با شرایط محلی و مهارت های عمومی اشتغال و کارآفرینی و فعالیت های میدانی طراحی و اجرا شود. » وزارت آموزش و پرورش با دیکته کردن شبکه شاد و زیر پاگذاشتن هویت و بلوغ مدرسه شعور مدارس و معلمان و ذی نفعان آموزش را به سخره گرفته است.

این اظهارات در حالی بیان می شود که این مقام اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران به گزارش " صدای معلم " پاسخی ارائه نکرده است . ( این جا )

در این گزارش آمده است :

« پانته آ درّی، معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در نشست معاونان متوسطه شهر تهران در خصوص بحران کرونا و وضعیت آموزش و تعطیلی مدارس اظهاراتی بیان کرده است . ( این جا )

دری می گوید : « با وجود موضوع کرونا راهبری مدبرانه مدیران مدارس و معلمان باعث شد ما امتحانات پایان سال را چه در آزمون های حضوری و چه در آزمون های غیر حضوری به خوبی به سرانجام برسانیم . »

ایشان در موضوع " امتحانات " عنوان می کند :

« به همت مسئولین محترم آموزش و پرورش شهر تهران همه چیز عالی پیش رفت و ما حتی برای تامین نیروی مصحح کمترین مشکل را داشتیم. در ادامه کار ثبت به موقع نمرات از سوی معلمان جای تقدیر دارد و همین باعث شد خیلی سریع نتایج امتحانات را اعلام کنیم. »

آیا عملکرد معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تناسب و نسبتی با برنامه ویژه مدرسه ( بوم ) داشته است

( این کارنامه ی صادر شده در یکی از مناطق شهر تهران برای دانش آموزان است . به مدد آزمون های آنلاین انجام شده توسط مدیران و معلمان در مدارس شاهد رشد حبابی و نمرات پفکی در تعداد قابل توجهی از مدارس بوده ایم . )

این سخنان در حالی بیان می شود که در پرتال اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران یک نظرسنجی با عنوان " آیا میزان اثربخشی کمی و کیفی آموزش های مجازی مورد رضایت شماست " ؟ قرار داده شده است .

78 درصد از مخاطبان به این سوال ، پاسخ منفی داده اند .

در نظرسنجی « صدای معلم » با عنوان "  کیفیت آموزش را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟ " 66 درصد مخاطبان گزینه " خیلی ضعیف " و " ضعیف " را انتخاب کرده اند . ( 2 )

کدام یک درست می گویند ؟!

ایشان گفته است : " سرپیچی از دستورات ستاد کرونا جرم است "

پرسش « صدای معلم » که در نشست رسانه ای با مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نیز مطرح شد این است که آیا این ستاد خودش جایگاه قانونی و حقوقی دارد ؟ , آیا اصل " سلسله مراتب قوانین " مقدم بر سلسله مراتب اداری توسط شما ، وزیر و سایر مسئولان رعایت شده است ؟ » مدرسه ای که اختیار برنامه ریزی در مورد آموزش آنلاین ندارد چه باید نامش را بگذاریم ؟

در نشستی که مدتی پیش با عنوان " آسیب شناسی شبکه شاد " در اداره کل آموزش و پرورش استان البرز برگزار گردید ، " مدیر صدای معلم " گفت : ( این جا )

« مدرسه محوری چند سال است که مطرح شده است. چند سال است که مسئولین هر جا که می نشینند وزیر ، معاون و .. مدام می گویند مدرسه محوری. من تعریف مدیریت مدرسه محور را آورده ام. اگر مسئولین این را قبول دارند اعلام کنند.

تجدید ساختار نظام آموزش و پرورش در جهت افزایش انعطاف پذیری،‌ عدم تمرکز و تفویض اختیار به مدارس، به نحوی که با نزدیک نمودن محل اتخاذ تصمیم ها به محل اجرای آن و اتخاذ تصمیم به شیوه گروهی و مشارکت جویانه توسط کسانی که بیشترین اطلاعات درباره نیازمندی های مدرسه و شرایط حاکم بر آن برخوردارند و بیش از هر کس از نتایج آموزش ها متاثر می  شوند (شامل والدین، دانش آموزان ، معلمان، کارکنان ستادی، گروه های ذی نفع جامعه از جمله صاحبان صنایع ، سازمان ملی و ….) سبب می شود که استقلال، مسئولیت پذیری و پاسخ گویی مدرسه افزایش یابد و نیز کیفیت و اثر بخشی آموزش ها بهبود یابد.

دفتر آموزش و بخش پژوهش های آموزشی امریکا (۱۹۹۶) مدرسه محوری را نوعی ایجاد تغییرات آموزشی و برنامه درسی می داند. این امر زمانی می تواند موثر باشد که همراه با درگیری فعال سازمان (مدرسه ) باشد یعنی تمرکز زدایی پایدار در نظام های آموزشی و انتقال اختیار و قدرت تصمیم گیری به مدرسه ‌به نحوی که اداره مرکزی در سطح ملی و منطقه ای یا استانی ، برای مدارس هدف ها و اولویت ها را تعیین ،‌ نتایج را تعریف و منابع را تامین و سپس هر مدرسه ای که در این چارچوب بتواند فعالیت کند بتواند ‌ راسا از نظر دانش (تصمیم های مربوط به برنامه درسی ) ،‌ مهارت های مورد نیاز دانش آموزان ،‌ اطلاعات ،‌ پاداش ها ،‌ تکنولوژی ، نیروی انسانی مورد نیاز ،‌ مواد و تسهیلات و تجهیزات ، تخصیص زمان و استفاده از آن ،‌ امکان اداره آموزش اختیار و قدرت تصمیم گیری داشته باشد.

آقای قاسمی

 شما خودتان مدیر هستید و دوستان هم تجربه دارند. مدارس ما راسا حتی اختیار خرید یک کولر را ندارند. یک ارگ نمی توانند بخرند حتما باید مجوز آن را بگیرند.

من نمی دانم مدرسه محوری یعنی چه؟

در آموزش و پرورش ورژن جهش یافته مدرسه محوری یا شاهکار وزارت آموزش و پرورش، مدارس هیات امنایی است.

 چند ماه پیش یک نشستی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد .

آقای موسوی یک پژوهشی که در دانشگاه تهران انجام شده بود را منتشر کرد که به تفصیل در صدای معلم آمده است.

توصیه این پژوهش این بوده که مدارس هیات امنایی به هیچ وجه توسعه نیابند.

شما وقتی می گویید مدرسه محوری و تفویض اختیار ... مدرسه ای که نمی تواند خودش در شورای معلمان مصوب کند که مثلا من می خواهم آموزش آنلاینم این گونه باشد.

می خواهم ابزار شبکه ام این گونه باشد.من می خواهم از این ابزار استفاده کنم.

وقتی نمی تواند این چه مدرسه محوری است ؟

 مدام از بالا دیکته می شود. شما باید از این استفاده بکنید. این گونه عمل بکنید. این دیگر مدرسه محوری نمی شود. آیا واقعا اینها شعار هستند ؟

جایگاه شورای مدرسه در این هرم متمرکز و متصلب تصمیم گیری و تصمیم سازی ها کجاست ؟

آیا عملکرد معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تناسب و نسبتی با برنامه ویژه مدرسه ( بوم ) داشته است

طراح اصلی ایده «برنامه ویژه مدرسه  » محمود امانی طهرانی سازمان پژوهش و (بوم) می گوید: این برنامه را بر اساس اعتماد به مدرسه نوشتیم چون اگر این اعتماد را بگیرید، همه چیز تعطیل می‌شود.

بوم یا برنامه ویژه مدرسه یعنی اینکه مدیریت مدرسه، شورای مدرسه و معلمان مدرسه اجازه دارند و می‌توانند برای زمان معینی از آموزش رسمی مدرسه، خودشان موضوع و محتوا ارائه دهند و معلم انتخاب کنند همچنین مواد آموزشی تولید کنند، آموزش دهند، ارزشیابی کنند، کارنامه ارائه دهند و به طور کامل یک برنامه درسی را طراحی و اجرا کنند.

مدرسه ای که اختیار برنامه ریزی در مورد آموزش آنلاین ندارد چه باید نامش را بگذاریم ؟

یا باید حرف هایشان را پس بگیرند و یا واقعا عمل کنند !

وزارت آموزش و پرورش با دیکته کردن شبکه شاد و زیر پاگذاشتن هویت و بلوغ مدرسه شعور مدارس و معلمان و ذی نفعان آموزش را به سخره گرفته است. »

پرسش « صدای معلم » از معاون آموزش متوسطه شهر تهران آن است زمانی که مدرسه حتی در چارچوب " آیین نامه اجرایی مدارس " اختیار برگزاری آزمون مطابق وظایف و اختیارات " شورای مدرسه " را ندارد ؛ این گونه اظهارات چه شان و جایگاهی می تواند داشته باشد ؟

آیا عملکرد اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در قضیه کرونا و نوع رفتار و برخوردهای متناقض و متعارض با جایگاه مدرسه منطقی و قابل دفاع است ؟

چرا مسئولان چیزی را می گویند که در عمل باور و اعتقادی به آن ندارند ؟

پایان گزارش/


آیا عملکرد معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تناسب و نسبتی با برنامه ویژه مدرسه ( بوم ) داشته است

دوشنبه, 06 مرداد 1399 21:06 خوانده شده: 143 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
مانی 1399/05/06 - 23:15
کو گوش شنوا
هر کی به هر کی هست یک طرح میدن و میرن پی کارشان در حالی که یک طرح نیاز به مراقبت و بهینه کردن دارد حتی اگر بدون عیب باشد.
این ها فقط بلد هستند طرح بدهند هر ساعت و معلم و همه را به زحمت بیندازند
پاسخ + 0 -1 --
شاکی 1399/05/06 - 23:56
تا حالا اداره کل شهرتهران به کدام نقد توجه کرده که الان به این نقد توجه بشه؟!!این آقای فولادوند در اداره کل شهرستان های استان تهران که خیرش به شایستگان این استان نرسید و فضای کاملا امنیتی حاکم بر دوره آقای فولادوند خسارات زیادی به ما وارد کرد و جبران هم نشد و تا الان هم به آتش برافروخته شده از دوران آقای فولادوند در شهرستان ها داریم میسوزیم و شایستگان و نخبگان در میان روسای ادارات و مناطق شهرستان های تهران جایی ندارند!!پخمه پروری که از زمان آقای فولادوند شدت گرفت متاسفانه آثارش هنوز در نواحی ری و اداره انجمن اولیا و مربیان شهرستان های تهران باقیست و نخبگان همچنان در گوشه ای خون دل میخورند...آقای فولادوند یک روزی به شرفمان قسم یقه اتان را میگیریم و پاسخ این همه ظلم را از شما مطالبه میکنیم!!
پاسخ + 0 -1 --
شاکی 1399/05/06 - 23:56
تا حالا اداره کل شهرتهران به کدام نقد توجه کرده که الان به این نقد توجه بشه؟!!این آقای فولادوند در اداره کل شهرستان های استان تهران که خیرش به شایستگان این استان نرسید و فضای کاملا امنیتی حاکم بر دوره آقای فولادوند خسارات زیادی به ما وارد کرد و جبران هم نشد و تا الان هم به آتش برافروخته شده از دوران آقای فولادوند در شهرستان ها داریم میسوزیم و شایستگان و نخبگان در میان روسای ادارات و مناطق شهرستان های تهران جایی ندارند!!پخمه پروری که از زمان آقای فولادوند شدت گرفت متاسفانه آثارش هنوز در نواحی ری و اداره انجمن اولیا و مربیان شهرستان های تهران باقیست و نخبگان همچنان در گوشه ای خون دل میخورند...آقای فولادوند یک روزی به شرفمان قسم یقه اتان را میگیریم و پاسخ این همه ظلم را از شما مطالبه میکنیم!!
پاسخ + +1 -1 --
یوسفی 1399/05/07 - 08:16
درود و سپاس از روشنگرهای صدای معلم


به همت والای مدیران و معلمان مدارس و با زحمات شبانه روزی مسئولان خدوم ، دل دانش آموزان و اولیای آنان با " شبکه شاد " و آن نمرات حبابی !!! " شاد " شد !!
خداقوت !
پاسخ + +2 0 --
دبیر 1399/05/07 - 09:48
با سلام
متاسفانه افرادی همچون خانم دری که بر اساس روابط و حضور در مجمع فرهنگیان اصلاح طلب به سمتی دست پیدا کردند نه تنها مفید و توانمند نیستن بلکه باعث آسیب جدی به سیستم شدند
و نقد و بحث در خصوص این افراد نشان از به رسمیت شناختنشون هست
پس بهتره در مورد این افراد نقد نکنیم بلکه با گذاشتن هشتک های اعتراضی به جنگ و مبارزه با این افراد نالایق بریم
خداروشکر میکنم که تیم جدید هیچ ارزشی برای ایشون و امثال ایشون مثل خانم مینو زمان قائل نیست و فقط یک عضو ساده در شورای معاونین هستند
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/05/07 - 16:32
سلام
در خصوص اصل مطلب مدرسه‌محوری و اختیاراتی که مدرسه باید داشته باشد، با نویسنده محترم این مطلب هم‌عقیده‌ام، اما شیوه مطالبه آن را از مسئولین که در چندین مطلب منتشره از «صدای معلم» مطرح شده، چندان متناسب و شایسته با این موضوع نمی‌دانم. ضمناً کارنامه‌ای که تصویر آن در متن مطلب آمده، جعلی به نظر می‌رسد، چرا که در دوره اول متوسطه، مقیاسی با عنوان «افتضاح» برای ارزیابی انضباط دانش‌اموز نداریم (در انضباط نوبت اول این عنوان درج شده است.) و محل نمرات چند ستون نیز خالی است!
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/05/07 - 20:49
دوست عزیز

سلام

سپاس از نظر شما .

این مطالبه در قالب " گزارش انتقادی " بیان می شود .


" نقد " هم باید از صراحت و شفافیت کافی برخوردار باشد .

حتی برخی عقیده دارند که باید " بی رحمانه " نیز باشد .


پیشنهاد شما برای طرح مطالبه چیست ؟

این که تصویر کارنامه اصلی باشد و یا جعلی خیلی مهم نیست .

مهم آن است که مشاهدات و اخبار این رسانه آن را تایید می کند .

نظرسنجی ها هم این را تایید می کنند .

پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور