صدای معلم

" هر گونه رقابتی در کنکور باید عادلانه بوده و به دور از رانت های مختلف و گزینش های ایدئولوَژیک مدار صورت بگیرد . تنها سهمیه مناطق چندگانه کنکور با توجه به توزیع نابرابر امکانات آموزشی کشور می تواند با عدالت آموزشی انطباق داشته باشد "

استمرار مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی ؛ چرا ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از استمرار مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشوردرباره آخرین وضعیت تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ گفته است : تا زمانی که قوانین تغییر نکنند تمامی سهمیه‌ها اعمال می‌شوند و تمام ضوابط و قوانین سهمیه‌ها در کنکور همان گونه که قبلا بوده، اجرایی خواهد شد.

مصوبه اعمال تسهیلات برای فرزندان هیئت علمی بر اساس رأی دیوان عدالت اداری در سال ۹۱ ابطال شده است.

این مصوبه سال ۱۳۹۱ توسط دیوان عدالت اداری ابطال شد، اما بعد از آن در تیر۹۲ اعطای تسهیلات به فرزندان اعضای هیئت علمی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد. ( این جا )

پیش از این « صدای معلم » نظر کارشناسی و صریح خود را در مورد اعمال " سهمیه " در کنکور بیان کرده است .

انتقاد صدای معلم از استمرار مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی

هر گونه رقابتی در کنکور باید عادلانه بوده و به دور از رانت های مختلف و گزینش های ایدئولوَژیک مدار صورت بگیرد . پرسش " صدای معلم " آن است که وقتی دیوان عدالت اداری به عنوان یک مرجع قانونی شناخته شده و تعریف شده مصوبه ای را باطل می کند ؛ چگونه نهادی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی تعریف شده به لحاظ قانونی ندارد می تواند آن را ابطال کند ؟

ایجاد و بدتر از آن استمرار سهمیه بندی در کنکور در تضاد مستقیم با " عدالت آموزشی " قرار دارد .

هر کسی متناسب با هوش ، استعداد ، تلاش و شایستگی های درونی خود باید در جایگاه خویش قرار گیرد . چرا که ساختن کشور و حصول توسعه پایدار فقط توسط مدیران ، کارشناسان و متخصصان فن مدار ، باسواد ، متخصص و اخلاق مدار امکان پذیر است .

تنها سهمیه مناطق چندگانه کنکور با توجه به توزیع نابرابر امکانات آموزشی کشور می تواند  با عدالت آموزشی انطباق داشته باشد .

آیا دانش آموزی که در مناطق محروم و توسعه نیافته تحصیل کرده و با زحمت و مشقت خود را آماده رقابت کرده است با فردی که از حداکثر امکانات در حوزه های مختلف بهره مند بوده و حتی درصدد استفاده از رانت برای ورود به دانشگاه است ؛ می توانند در یک " ترازو " قرار گیرند ؟

انتقاد صدای معلم از استمرار مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی

آیا این عدالت است ؟

پرسش " صدای معلم " آن است که وقتی دیوان عدالت اداری به عنوان یک مرجع قانونی شناخته شده و تعریف شده مصوبه ای را باطل می کند ؛ چگونه نهادی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی تعریف شده به لحاظ قانونی ندارد می تواند آن را ابطال کند ؟

این وضعیت با کدام منطق کارشناسی و حقوقی منطبق است ؟

پرسش این است که چرا لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی آذر ۹۸ توسط وزیران علوم و بهداشت به هیئت دولت ارائه شد به فرجامی نرسیده است ؟

چرا لایحه پیشنهاد لغو مصوبه تسهیلات فرزندان هیئت علمی با گذشت ماه ها و فرا رسیدن زمان کنکور عملیاتی نشده است ؟

انتقاد صدای معلم از استمرار مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی

جالب است که حمید اکبری قائم ‌مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت در 5 مرداد 1398 از پذیرش دانشجویان رشته‌های پزشکی از طریق سهمیه انتقاد می کند و از ورود بیش از 60 درصد دانشجویان این رشته‌ها با سهمیه ابراز نگرانی می کند .

چرا کسی به این دغدغه ها توجهی نمی کند ؟

چرا رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در کنار نقل خبر موضع صریح و شفاف خود را در این مورد بیان نمی کند ؟ هر گونه رقابتی در کنکور باید عادلانه بوده و به دور از رانت های مختلف و گزینش های ایدئولوَژیک مدار صورت بگیرد .

چرا وزرای آموزش و پرورش و آموزش عالی در این موارد سکوت کرده اند ؟

برای برون رفت از این وضعیت ناخوشایند، سیاست گذاران و وضع‌کنندگان قانون باید تلاش کنند تا با ایجاد شانس‌های برابر و با درک موقعیت و وضعیت و منافع کشور و خواست مردم و اکثریت و بازنگری در معیارهای انتخاب مدیران و متخصصان و ایجاد جو و فضایی آرام و امن و جاذب و نه دافع و گذر از مرحله ظاهر و پوسته و  معیارهای نامربوط و ظاهری و پرداختن به درون و محتوا تصمیمات جامع، همه‌گیر و منصفانه و معقول بگیرند تا همه فرصت و فرجه داشته باشند تا خود را نشان دهند و خدمات خود را «برای آباد کردن میهن خویش» به کشور ارائه داده و از خروج هنرمندان، ورزشکاران، دانشمندان و نخبه‌ها و سرمایه‌های انسانی از کشور جلوگیری کنند.

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از استمرار مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور ۹۹ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی

جمعه, 06 تیر 1399 14:07 خوانده شده: 552 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -7 --
همکار فرهنگی 1399/04/06 - 15:30
سلام صدای معلم باید در نظر داشته باشد که ۱- یک هیات علمی دانشگاهی هم یک معلم است اگر قرار باشد فرزند یک معلم از فابلیت های قانومی استفاده نکند پس درمورد امتیاز های ثبت نام فرهنگیان دبرای ثبت نام فرزندانشان در نزدیکترین مدرسه ازطریق ستاد ثبت نام های منطقه ای ؛ حق استخدام فرزندان معلمان در آموزش و پرورش ؛دادن تخفیف های ثبت نامه به فزندان و.. راهم پرسشگری کنید که البته وارد نیست و این حداقل حق قانونی معلمان زحمت کش و متعهد است ۲- وانگهی درکنکور طبق آیین نامه انتقال برای فرزندان معلمان هیات علمی سهم انتقال از دانشگاه مبدا به مقصد آنهم با سخت ترین شرایط و بازگشت به مبدا درصورت کاهش معدل زیر ۱۲ یا مشروط شدن در نظر گرفته شده است شما اگر واقعا به دنبال عدالت اجتماعی هستید در مورد سهمیه قبولی و نه انتقالی دیگر گروها پرسشگری کنید و از مسولان پاسخ گویی طلب کنید هرچند اطمینان دارم قادر به انجام آن نیستید
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/04/06 - 19:55
اامتیازات فرزندان فرهنگیان در قیاس با فرزندان اعضای هیات علمی (انتقال وتغییر رشته)خیلی قابل توجه نیست .واز نظر پیامد های که دارد قابل قیاس نبوده ولی قانونی!!است.هرچند که هر جه لباس قانون بپوشد مجوز ی برای اجرایی شدن ندارد.اما در مورد غیر قانونی بودن جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی از نظر حقوقی فعلا بحثی نمی کنم .فقط به اصل 71 قانون اساسی اشاره می کنم:مجلس شورای اسلامی در "عموم مسایل "در حدودمقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند.با توجه به این اصل شان قانون گذاری در حیطه صلاحیت مجلس است نه هیچ نهاد وسازمانی ثانیا با نگاهی به اهداف تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون گذاری برای ایجاد رانت وسهمیه که شامل اعضای حقیقی این شورا می شود در هیچ کدام از اهداف ووظایف این شورا نیامده ویکی از اهداف شورا تعمیق وگسترش فرهنگ اسلامی است.
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/04/06 - 20:02
کجای فرهنگ اسلامی ما را مجاز به تصویب قوانینی به نفع خود برخلاف انصاف وعدالت کرده است؟چون قدرت داریم پس باید از قدرت به نفع صنف خود سو استفاده کنیم؟داستان فقط بر سر انتقالی فرزندان هیات علمی نیست بلکه تغییر رشته بدون استحقاق وپیامد های آن را هم بر این تراژدی اضافه کنید. برآن باش تا هر چه نیت کنی/ نظر در صلاح رعیت کنی/ الا تا نپیچی سر از عدل ورای/ که مردم زدستت نپیچند پای/بسی برنیاید که بنیاد خود/ بکند آنکه بنهاد بنیاد بد....
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/04/06 - 20:06
در مورد دیگر گروههای برخوردار از رانت وسهمیه الحق ولانصاف صدای معلم ابراز نارضایتی وانتقاد واعتراض کرده است.ولی گوش شنوایی وجود نداشته ومسوولان ومقامات مست قدرت وبی نیاز از پاسخگویی هستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/07 - 09:00
۱) ثبت نام در نزدیک ترین مدرسه ، برای فرهنگیان امتیاز محسوب نمی شود، چون برای جلوگیری از ترافیک شهرها بیشتر عمل می شود و همه از مدارس محل زندگی خود راضی نیستند. پس گاه تحمیل نظر نیز هست.

۲) فرزند کدام فرهنگی ، فرصت استخدام ‌یافته است؟! اگر به طور مقطعی از زمان اجرای محدود داشته، قانون دائمی نبوده است.

۳) نه جامعه ، نه خود استاد و نه خانواده او ، معلم بودن او را قبول ندارند و به حساب اهانت ، آن را پس
می زنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/07 - 09:07
۴) انتقال فرزند استاد ، زیاد هم سخت نیست. این قانون به دلیل بوم گرایی
نیز انجام می شود که تا دو سه سال
پیش رایگان انجام می شد اما الان به تناسب رشته ، ۴ میلیون یا بیشتر دریافت می شود.

مخلص کلام ، جناب یا سرکار،
دنیای دانشگاه و آموزش و پرورش ،
از هم بیگانه و متفاوت هست. یکی فرزندخوانده و دیگری فرزند خَلف
است. امتیازات ، فقط اشاره های شما
نیست.
در ضمن ، به عنوان یک ایرانی شما هم مثل همه ، نیک می دانید داستان سهمیه های کنکور چیست ، پس
مغلطه کاری ننموده و ناحق را حق ، توجیه ننمایید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/07 - 09:14
چرا سهمیه کنکور هست؟
۱. راضی نگه داشتن خانواده های مشمول سهمیه برای حفظ و تداوم روحیه شهادت و ایثار در فرصت های احتمالی آتی.
۲. ایجاد حق برای فرزندان این
خانواده ها در دانشگاه ، تا فردا آنان مدیران و کارکنان ارشد مورد اعتماد نظام در بخش های گوناگون باشند.
۳. درصد قابل توجهی از آنان به دلیل ضعیف بودن نمرات ، مستقیم قادر به ورود به دانشگاه ها نیستند.
و......
۴. یک نظام سیاسی به افرادی شبیه خود برای تداوم قدرت و حاکمیت نیازمند است. پس منتی بر فرهنگیان نیست. شامل اقشار گوناگون جامعه است.
۵. همه فرزندان اساتید دانشگاه هم توانایی ورود به دانشگاه را ندارند اما
حضور آنها در دانشگاه ، آرزوی والدین آنهاست. آنان دانشگاه را مختص خوبش می دانند و اولویت را برای خود قائل هستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/07 - 09:19
در کل ، بدون در نظر داشتن منافع من یا شما ، فرهنگیان یا اساتید دانشگاه،
هر نوع سهمیه بندی ، بی عدالتی است و باید حذف شوند. حتی سهمیه مناطق محروم و شهرستان های کوچک.
بجای بهتر است به آموزش برابر و عادلانه در جای جای کشور اندیشید.

سهمیه بندی در کنکور ، نه برای رعایت یا ایجاد و تقویت عدالت ، که به دلیل نبودن عدالت در آموزش سطوح گوناگون ، وضع شده است.
در واقع به دلیل عدم رعایت اصل ۳۰ قانون اساسی ، و متفاوت بودن خط فقر در شهرستان های مختلف ، نظام سیاسی و آموزشی ، جهت رفع
بی عدالتی، سهمیه بندی کرده است.
البته نیّت سیاسی را فراموش نکنید.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/04/06 - 15:59
معلمان عزیز و صدای معلم که دائما در مورد هر چیزی اظهار نظر می کنند خواهشمندم با سازمان سنجش نیز گفتگو کنند و تراز ۶۵۰۰ را برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان را اصلاح نمایند و افراد مستعد تر را برای این شغ بخیر انتخاب نمایند
پاسخ + 0 0 --
حسین 1399/04/08 - 17:49
حالا شما چرا اینقدر نگران ترازی؟
الان اکثر افرادی که میتونن قبول بشن به علت رقابت بسیار شدید رتبه های دو و سه رقمی هستن.
پاسخ + +6 0 --
مدرس آزاد 1399/04/06 - 22:58
عجب !! این همه نابغه و نخبه انتصابی و انتخابی در کشور نتوانسته اند چنین مشکلاتی را حل کنند !!

اسلام شناسان حوزه و دانشگاه، بی راه حل مانده اند؟
یا راه حلهایشان مشکلات دیگری را ایجاد می کند؟

پناه بر خدا، آیا حضرت امیرالمؤمنین(ع) در خطبۀ 18 نهج البلاغه دروغ فرمودند که پاسخ سؤال راستین در قرآنی است که ظاهرش انیق(زیبا) و باطنش عمیق است!

بار الهی!! به حق شنوایی آسمان و زمین و کلام سرّی مظلومین و توبۀ ظالمین، معنا و فهم آسانترین و مشهورترین آیات قرآن را برایمان آسان، آشکار و کاربردی کن!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/19 - 14:56
درخواست حذف ۱۶ سهمیه کنکور
۱۹ تیر ۱۳۹۹.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با

اشاره به پیشنهاد وزارت علوم مبنی بر حذف ١٦ سهمیه کنکور از ١٩ سهمیه فعلی، گفت: این موضوع با مشارکت و تعامل مجلس ساماندهی شود.
پاسخ + 0 0 --
فاطمه 1399/04/24 - 21:32
کنکور ارشد ودکتری حذف شد؟
پاسخ + +1 0 --
علی 1399/04/26 - 10:36
ایا یک معلم نمتواند اسم فرزندش را در همان مدرسه ای که درس میدهد بنویشد؟ پس این همه غوغا برای چیست.یک استاد باید حق داشته باشد در دانشگاهی که برای فرزندان دیگران درس میدهد به فرزند خود هم سرویس بدهد.مگر کارمن بانک تسهیلات بانک نداردو یا سایر ادرات دولتی هم تسهسلات اداره خود ندارند؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، کدام یک از دولت های ذیل توانستند حداقل انتظارات جامعه تعلیم و تربیت را فراهم کنند ؟

دولت حسن روحانی - 3.1%
دولت محمود احمدی نژاد - 21.3%
دولت محمد خاتمی - 27.2%
هیچ کدام - 48.4%

مجموع آرا: 1947

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور