صدای معلم

" این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که جامعه هدف " مدارس " هستند اما خبری از نظر وزیر آموزش و پرورش نیست "

از سر گیری " سفرهای راهیان نور " در " بحران کرونا " و پرسش صدای معلم ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه اخبار/

از سر گیری سفرهای راهیان نور و پرسش صدای معلم

ایسنا نوشت :

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور اعلام کرد با رعایت پروتکل های بهداشتی از تیر ماه ۱۳۹۹ سفرهای راهیان نور در مناطق سفید انجام می شود.

سردار کارگر در جلسه شورای سیاست گذاری راهیان نور کشور اعلام کرد: با توجه به موافقت وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و با رعایت پروتکل های بهداشتی از تیر ماه ۱۳۹۹ سفرهای راهیان نور در مناطق سفید انجام می شود.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور گفت: همچنین از دستور العمل های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای این سفرها استفاده خواهد شد. "

این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که جامعه هدف " مدارس " هستند اما خبری از نظر وزیر آموزش و پرورش نیست .

این در حالی است که مطابق با " سند ملی راهیان نور کشور " ، شورای هماهنگی و پشتیبانی از راهیان نور کشور متشکل از نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و دستگاه های اجرایی و نیروهای مسلح می باشد که با مسئولیت دبیر ستاد مرکزی هماهنگی های لازم و پشتیبانی از راهیان نور را تصویب و ابلاغ می نماید.

پرسش " صدای معلم " آن است که آیا اصرار موکد مسئولان وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اختیاری بودن حضور دانش آموزان در مدارس و برگزاری امتحانات به صورت غیرحضوری به جز دو پایه با چنین تصمیماتی هم خوانی دارد ؟

جامعه هدف نیز " مدارس " هستند

پیش تر ، « صدای معلم » در گزارشی با عنوان : " ادامه تعطیلی مدارس و برگزاری امتحانات مدارس به شیوه غیرحضوری غیرمنطقی و بلاموضوع است ! " نسبت به وضعیت موجود انتقاد کرد . ( این جا )

در این گزارش آمده است :

" برنامه وزارت آموزش و پرورش در اختیاری کردن حضور دانش آموزان در مدرسه و اجباری بودن حضور معلمان و سایر کادر مدرسه فاقد تئوری مشخص در حوزه آموزش موثر بوده و نوعی رفع تکلیف به شمار می آید .

همان گونه که سیاست های یک سویه و آمرانه وزارت آموزش و پرورش در نصب و اجرای برنامه شاد مخالف اصول و سیاست " مدرسه محوری " بود استمرار این وضعیت و اداره بخشنامه ای محیط های آموزشی نیز در تداوم مخالفت با اصل مدرسه محوری است .

مطابق آیین نامه اجرایی مدارس ، " شورای مدرسه " با تعامل سایر ارکان آن صلاحیت تصمیم گیری در این موارد را داراست .
همان الزامات و شرایطی را که رئیس اتاق اصناف تهران برای بازگشایی مشاغل پر خطر اعلام کرده است می توان به صورت دقیق تر و عینی تر در مدارس به کار بست .

" مدرسه " محیط زندگی است و دانش آموزان با تمرین مهارت های زندگی و برخورد منطقی با بحران ها باید خود را برای آینده و زندگی در مقیاس وسیع تر در مقام یک " شهروند " خود را آماده کنند .

پرسش « صدای معلم » از وزارت آموزش و پرورش و ستاد ملی مبارزه با کرونا آن است که بر اساس چه مبانی و استدلالی در مورد " مدارس " تصمیم می گیرند ؟

آیا " دیوار مدارس " همواره باید کوتاه باقی بماند ؟

پر رنگ کردن نقش " مدرسه " در راستای اصل " مدرسه محوری "  به همراه در اختیار دادن بودجه و اعتبارات لازم و کافی برای اجرای درست و کامل شیوه نامه های بهداشتی در کنار نظارت علمی و جامع می تواند بهترین تصمیم برای ادامه حیات مدرسه در شرایط کرونایی و تمرین مسئولیت پذیری و حقوق شهروندی باشد .

پایان گزارش/


از سر گیری سفرهای راهیان نور و پرسش صدای معلم

جمعه, 09 خرداد 1399 21:17 خوانده شده: 385 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/03/10 - 09:25
در این هاگیر واگیر کرونا سفر و اردوی راهیان نور چه توجیهی دارد!!!؟ بگذارید برای وقت دیگر
پاسخ + +2 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/03/10 - 12:41
به نظر شما اینهمه یک بام و دو هوایی ها ناشی از چیست؟به راهیان نور بروید اما به مدرسه نروید.در مدت خدمت 29 ساله ام اینقدر ظلم از مسئولین آ.پ را به خودم دیده ام که از خودم بدم می اید.نمی دانم چه چیز را باور کنم و چه را باور نکنم.تمام این حرکات فیلمی بیش نبوده و نیست.مثل اینکه خیلیها نمی خواهند بفهمند برای چه زنده اند.فقط میخواهند خود بزرگی کنند و احترامی برای خود دست و پا کنند و پولی هم به خاطر مسئولیتشان بگیرند و خوش بگذرانند.فرهنگ و اموزش و تربیت و علم و دانش و پیشرفت و جمهوریت و اسلامیت ،شعار اندر شعار است هر کسی برای خودش و پر کردن جیب خودش دویده و بر گردن بهتر از خود سوار شده است .بد بختی ما در این است که بهتر از خودمان را نمی توانیم ببینیم و اصلا بهتر از ما وجود نداردو این تز یعنی عدم تقوی.پرهیز نمی کنیم از هر انچه که حق مانیست.پرهیز نمی کنیم از اتخاذ تصمیم یکجانبه و خود محوری.امان از بی تقوایی و صد امان از خود برتر بینی.چه نیروهای فکور و مستقل و وارسته ای که هدر رفتند .خدایا تو داد مظلومان بستان که جز تو پناهی نداریم .ای یاور مظلومان و فهما و متقین .
پاسخ + +2 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/03/10 - 12:45
مساجد باز شود-حرمها باز شود -راهیان نور باز شود -دانشگاه باز شود- خوابگاههای دانشجویی بسته باشد -امتحانات برگزار نشود -مدارس بسته باشد-وووو.امان از یک بام و دو هوایی نگری.
پاسخ + +1 -1 --
مادر یک دانش آموز 1399/03/10 - 20:24
با کرونا یا بی کرونا اجازه نخواهم داد فرزندم به این مسافرت غیرضرور برود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور