صدای معلم

" در این دو دهه آیین نامه اجرایی مدارس تغییری نکرده است هر چند تاکنون مرجع رسمی پژوهشی مستند در مورد وضعیت کلی اجرای مفاد و موارد آن به جامعه و حوزه عمومی ارائه نکرده است . عملکرد وزارت آموزش و پرورش در موضوع شبکه شاد و تهدیدها و اجبارهایی که بعضا در این زمینه توسط مدیران این وزارتخانه صورت گرفت ؛ کارایی و اثربخشی آیین نامه اجرایی مدارس و موضوع " مدرسه محوری " را با پرسش ها و چالش های جدی مواجه ساخت .آیا تاکنون آسیب شناسی جامعی نسبت به چرایی تغییر آیین نامه اجرایی سابق صورت گرفته و آیا با وضعیت موجود و اصلاحات آموزشی از بالا تغییر خاص و محسوسی را در جهت بهبود وضعیت جاری فراهم خواهد ساخت ؟ "

تغییر آیین نامه اجرایی مدارس ... اصلاحات آموزشی از بالا ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

تغییر آیین نامه اجرایی مدارس و اصلاحات آموزشی عمودی

« آیین نامه اجرایی مدارس » در سال 1379 مصوب شورای عالی آموزش و پرورش  است که با امضای حسین مظفر وزیر وقت و رئیس شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ گردید .

در ماده 1 این آیین نامه چنین آمده است :

" ماده‌ 1- مدرسه‌ از مهمترين‌ نهادهاي‌ اجتماعي‌، تربيتي‌ و آموزشي‌ و اصلي‌ترين‌ ركن‌ تعليم‌ و تربيت‌ است‌ كه‌ به‌ منظور تربيت‌ صحيح‌ دانش‌آموزان‌ در ابعاد دینی، اخلاقی، علمی،آموزشي‌، اجتماعي‌ و كشف‌ استعدادها و هدايت‌ و رشد متوازن‌ روحي ومعنوي‌ وجسماني‌ آنان‌ بر اساس‌ اهداف‌ مصوب‌ دوره‌هاي‌ تحصيلي‌ ، برابر ضوابط و دستورالعملهاي‌ وزارت‌آموزش‌ و پرورش‌ تأسيس‌ و اداره‌ مي‌‌شود."

مطابق ماده 3 اركان‌ و شوراهاي‌ مدرسه‌ عبارتند از:
1 - مدير مدرسه‌.
2 - شوراي‌ مدرسه‌.
3 - انجمن‌ اوليا و مربيان‌.
4 - شوراي‌ معلمان‌.
5 - شوراي‌ دانش‌آموزان‌.

به عنوان مثال ؛ در شرح وظایف شورای مدرسه 29 مورد از اختیارات و وظایف برای آن تعریف شده است .

در این دو دهه آیین نامه اجرایی مدارس تغییری نکرده است هر چند تاکنون مرجع رسمی پژوهشی مستند در مورد وضعیت کلی اجرای مفاد و موارد آن به جامعه و حوزه عمومی ارائه نکرده است .

پژوهشی که در سال 1394 توسط " پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش " صورت گرفته است نشان می دهد : ( این جا )

"  بخشي از آسيب هاي فعاليت شوراها در مدارس کشور مربوط به وظايف مقرر آنها از لحاظ محتوايي و اجرايي است که بايد مورد اصلاح و بازنگري قرار گيرد. برخي از بندهاي وظايف هر سه شورا را مي توان حذف کرد و برخي از موارد جديد را به آن افزود. در هر سه شورا، برحسب رتبه عوامل محدوديت هاي مالي و زماني با اهميت همسان (تواما با حدود 62 درصد) و عدم صراحت و شفافيت آيين نامه اجرايي مهمترين علل آسيب شوراهاي مدارس است.

به نظر می رسد برخی از مواد آیین نامه اجرایی مدارس علی رغم دارا بودن ظرفیت ها و پتانسیل خوب و بالقوه در مدارس اجرایی نشده اند .

عملکرد وزارت آموزش و پرورش در موضوع شبکه شاد و تهدیدها و اجبارهایی که بعضا در این زمینه توسط مدیران این وزارتخانه صورت گرفت ؛ کارایی و اثربخشی آیین نامه اجرایی مدارس و موضوع " مدرسه محوری " را با پرسش ها و چالش های جدی مواجه ساخت .

« صدای معلم » در گزارش ها و یادداشت های متعدد و نیز در نشست تخصصی که در اداره کل آموزش و پرورش البرز با محوریت آسیب شناسی شبکه شاد برگزار شد انتقاد و اعتراض شفاف و کارشناسی خود را نسبت به عملکرد این وزارتخانه ابراز نمود . ( این جا )

تغییر آیین نامه اجرایی مدارس و اصلاحات آموزشی عمودی

مهدی نویدادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درباره برنامه‌ها و اولویت‌های شورای عالی آموزش و پرورش در سال ۹۹ گفت: ( این جا )

آیین‌نامه اجرایی مدارس تجلی سند تحول بنیادین در مدرسه است و خوشبختانه با مشارکت همه معاونان ذیربط تنظیم شده است و امیدوارم با تصویب و ابلاغ آن مهر ماه سال 99 را مبتنی بر این آیین‌نامه آغاز خواهیم کرد.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: اگر ما به دنبال مدرسه‌ای در تراز سند تحول بنیادین هستیم، عملیاتی شدن این آیین‌ نامه اجرایی کمک بسیار زیادی خواهد کرد تا به اهدافمان برسیم.

در این اظهار نظر دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش اصلاح و به روز آوری آیین نامه اجرایی مدارس را با مشارکت همه معاونان ذیربط دانسته و خبری از ساز و کار مشارکت " معلمان " نیست .

ممکن است مسئولان بگویند که منتخبین معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش حضور داشته اند اما نکته این جاست که اولا تعداد 3 نفر در مقایسه با 22 نفر اعضای این شورا وزن چندانی محسوب نمی شود. ضمن آن که اطلاع رسانی و گزارش شفافی از صورت جلسه مذاکرات و مصوبات در این مورد صورت نگرفته است .

پرسش « صدای معلم » از این مقام مسئول و سایرین آن است که کی قرار است معلمان و ارکان مدرسه خودشان در اداره مدرسه و مکانیسم های آن نقش " مستقیم " داشته باشند ؟

آیا این مقامات آگاه تر از معلمان و ارکان مدرسه نسبت به چالش ها و مشکلات این " سازمان بنیادین " هستند ؟

آیا تاکنون آسیب شناسی جامعی نسبت به چرایی تغییر آیین نامه اجرایی سابق صورت گرفته و آیا با وضعیت موجود و اصلاحات آموزشی از بالا تغییر خاص و محسوسی را در جهت بهبود وضعیت جاری فراهم خواهد ساخت ؟

پایان گزارش/


تغییر آیین نامه اجرایی مدارس و اصلاحات آموزشی عمودی

پنج شنبه, 01 خرداد 1399 15:17 خوانده شده: 156 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/13 - 19:41
یک نفر بیاید بگوید در منطقه 7 تهران چه خبر ه از جابجای نیروها ی اداری وهچنین از برخورد ها ی مدیر منطقه با کادر اداری ومدیران مدارس ایا کسی هست بگوید ایا در این شرایط حساس چه خرجهای در خانه معلم بدون نظارت دارد انجام می شود ایا می دانید بامراکز ورزشی که باید در اختیار دانش اموزان باشد چه کردن واوردن بعضی از روسای اداره کل در جلسات برای سرپوش گذاشتن بر روی بعضی ...... در چند روز اینده خبرهای از منطقه می شنوید پیرامون جابجایی مدارس که فقط با نظر شخصی مدیر منطقه بدون مشورت تا بتواند با بعضی از مدیران تسویه حساب شخصی انجام دهد.از مدیر کل در خواست داریم سریعا جلو ی یک فاجعه را بگیرد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور