صدای معلم

" رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان خواهان استقلال پست روابط عمومی در ادارات شد "

آیا قرار نیست روابط عمومی ها در آموزش و پرورش از پوسته " توجیه گری " خارج شوند ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/
استقلال روابط عمومی در آموزش و پرورش و خروج از توجیه گری
 
پیش تر « امید سلاجقه » رئیس پیشین اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان در گردهمایی دو روزه مدیران آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان کرمان در شهرستان جیرفت از مدیران آموزش و پرورش  خواسته بود که به رسانه‌ها احترام بگذارند و برخورد حرفه‌ای با آنها داشته باشند . ( این جا )
سلاجقه تصریح کرده بود :
" دستگاه عظیم آموزش و پرورش برای اطلاع رسانی موثر و مفید باید به صورت مستقل و باز عمل کرده و امکان تبادل اطلاعات و جریان چند سویه اطلاعات در مجموعه و محیط بیرون از آن را فراهم کند."
 
 احمد اسکندری نسب مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان در حکمی به تاریخ سه شنبه 26 فروردین 1399 " مهران باهری" را به عنوان رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان منصوب کرد. ( این جا )
دلیلی برای این تغییر در جایی مشاهده نشد اما نکته مهم این است که مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان در این حکم از خدمات آقای سلاجقه رئیس پیشین روابط عمومی تشکری نکرده است .
و اما پرسش « صدای معلم » که مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان باید به آن پاسخ دهد بند 3 از امور محوله ایشان به رئیس جدید است .
در این حکم آمده است :
" ایجاد بستر مناسب مخاطب شناسی و افکارسنجی در راستای مهندسی، هدایت و ترمیم افکار عمومی و استقرار روابط عمومی دانش بنیان "
آیا عملکرد روابط عمومی در زمان مدیریت پیشین  دانش بنیان نبوده است ؟
آیا واقعا وظیفه روابط عمومی مهندسی و هدایت افکار عمومی است ؟
آن چه که در کارکردهای روابط عمومی و به ویژه در حوزه " آموزش " مغفول مانده و مدیران روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش کم تر به آن می پردازند این است  که " روابط عمومی " با " تبلیغات " تفاوت های اساسی و ماهوی دارد .
استقلال روابط عمومی در آموزش و پرورش و خروج از توجیه گری
 
یکی از بزرگترین تفاوت‌های روابط عمومی و تبلیغات در برنامه‌ریزی است؛ به‌طوری‌که روابط عمومی برای بلندمدت برنامه‌ریزی می‌کند اما تبلیغات، در کوتاه‌ترین زمانِ ممکن به دنبال نتیجه است. ( این جا )

علي ميرسعيد قاضي می نویسد : ( این جا )

" در فضاي نامناسب سياسي، اجتماعي و فرهنگي و با وجود مديران و فرهنگ مديريتي نامساعد و پايين بودن دانش تخصصي مدير واحد روابط‌عمومي، نوعي پديدار مي‌شود كه به آن روابط‌عمومي توجيه‌گر مي‌نامند. اين نوع روابط‌عمومي يك مشاطه‌گر بزك‌كننده و توجيه‌گر است كه بيشتر شايسته تبليغات‌چي با معني منفي كلمه است.

اين روابط‌عمومي فاقد برنامه‌ريزي ادواري و مدون است كه به صورت منفعل به دنبال حوادث و رويدادها مي‌دود و با منطقي سطحي و استدلالهايي غيرقابل باور و با غوغاسالاري و فعاليت‌هاي ارتباطي پرخرج و عمدتا پر هزينه و پر زرق وبرق سعي در توجيه رويدادها، اقدامات و تصميمات مديران سازمان دارد. در فاصله بين اين دو روابط‌عمومي، روابط‌عمومي تبيين‌گر وجوددارد، كه در خوشبينانه‌ترين شكل آن تنها به اعلام و بيان رويدادها و گزارش و تشريح اقدامات سازمان مي‌پردازد.

اين نوع روابط‌عمومي اگر داراي برنامه مدون ادواري روابط‌عمومي هم باشد، اين برنامه‌ها فاقد انطعاف، نوع‌آوري، جذابيت و اثربخشي است. روابط‌عمومي تبيين‌گر يك روابط‌عمومي سطحي محافظه‌كار با لحني كليشه‌اي، تكراري و قالبي است. يكي از عوامل موثر براي گذار از روابط‌عمومي توجيه‌گر به روابط‌عمومي تحليل‌گر، وجود انجمن‌هاي حرفه‌اي و تخصصي فعال و پرتحرك است.

پرسش از وزیر آموزش و پرورش آن است که انتظارات ایشان و سایر مدیران او در کدام کارکرد از روابط عمومی ها می گنجد ؟

آیا قرار نیست روابط عمومی ها در آموزش و پرورش از پوسته " توجیه گری " خارج شوند ؟

یکی از اقدامات غیرکارشناسی و شتاب زده در زمان وزارت « سیدمحمد بطحایی » ادغام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در دفتر وزارتی وزارت آموزش و پرورش و تشکیل یک پست غیرعلمی و غیر استاندارد به نام " مرکز امور هماهنگی ، ارتباطات و دفتر وزارتی " بود .

استقلال روابط عمومی در آموزش و پرورش و خروج از توجیه گری

« صدی معلم » در گزارشی ضمن انتقاد از این حرکت وزیر پیشین آموزش و پرورش نوشت : ( این جا )

" با ادغام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در دفتر وزارتی وزارت آموزش و پرورش و تشکیل یک پست غیرعلمی و غیر استاندارد به نام " مرکز امور هماهنگی ، ارتباطات و دفتر وزارتی " عملا روابط عمومی از سپهر عمومی حذف شده است .

انتصاب فردی غیرمتخصص در علم روابط عمومی و غیرکارشناس در ارزیابی افکار عمومی در دستگاه حساسی مانند آموزش و پرورش وضعیت را بغرنج تر و  یاس آورتر کرده است .

در نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش با خبرنگاران در تاریخ یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه پرسش سوم صدای معلم که البته مجری مراسم اجازه طرح آن را نداد ( این جا ) به شرح زیر بود :

" رئیس انجمن روابط عمومی کشور در خصوص حذف مرکز روابط عمومی از بدنه وزارت آموزش‌ و پرورش و تغییر نام آن به «مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌ و پرورش» گفت: تغییر نام روابط عمومی یک اشتباه از سوی حوزه آموزش‌ و پرورش است. یعنی عملاً انگار یک بدعت ایجادشده است. آن چه که در کارکردهای روابط عمومی و به ویژه در حوزه " آموزش " مغفول مانده و مدیران روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش کم تر به آن می پردازند این است  که " روابط عمومی " با " تبلیغات " تفاوت های اساسی و ماهوی دارد .

حقیقی اضافه کرد:‌ نام این مرکز هم غیراستاندارد است؛

ایشان گفته است :.. ما معتقدیم آموزش‌ و پرورش در این خصوص اشتباه کرده است زیرا معتقدیم روابط عمومی به‌عنوان بازوی توانمند مدیران است و ازنظر ساختاری باید زیرمجموعه مدیرعامل باشد. این اشتباه استراتژیکی که آقای وزیر در حذف روابط عمومی کردند، نتایج مثبتی به دنبال نخواهد داشت زیرا آموزش‌ و پرورش به‌عنوان جامعه هدفی که تمام دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد، بزرگ‌ترین جامعه هدف به‌حساب می‌آید و درواقع آموزش‌ و پرورش با این کار ارتباط جامعه هدف را با بدنه مدیریت قطع‌کرد .

ما در انجمن روابط عمومی این کار را به‌هیچ‌عنوان تأیید نمی‌کنیم و در مورد آن موضع‌گیری مستقیم می‌کنیم. کار مقام عالی وزارت آقای بطحایی اشتباه محض بوده و حتماً باید در این خصوص تجدیدنظر صورت گیرد.

موضع شما به عنوان وزیر آموزش و پرورش باز هم سکوت بود .

آقای بطحایی

این کار با هدف چابک سازی صورت گرفت اما بر اساس گزارش ها تاکنون تحول خاصی در وضعیت ساختاری ، ماموریت و کارکردها و سایر آیتم های سازمانی صورت نگرفته است .

چرا این کار را کردید ؟

نکته قابل تامل آن که در روز روابط عمومی ( 27 اردیبشهت ماه ) نه خبری از این روز در پرتال وزارت آموزش و پرورش منتشر گردید .

سیدمحمد بطحایی که برای مناسبت های کم اهمیت تر پیام صادر می کند نیز در این مورد سکوت کرد . "

با وجود آن که « جوادحسینی » سعی کرد تا روابط عمومی را به وضعیت پیشین برگرداند اما دوره کوتاه سرپرستی وی مجالی برای این کار نداد .

به نظر می رسد اراده ی جدی و مستمر برای احیای این واحد " استراتژیک " از سوی « محسن حاجی میرزایی » جز چند شعار پراکنده مشاهده نمی شود .

پرتال اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان نوشت : ( این جا )
 
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: اعتماد سازی و پاسخ گویی مهم ترین کارکرد روابط عمومی است.

مهران باهری در وقت اختصاص یافته به وی در گردهمایی روسای ادارات اطلاع رسانی و روابط عمومی ادارات کل آموزش و پرورش استان های کشور که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، نقد پذیری در روابط عمومی را ضرورتی انکار ناپذیر در راستای اعتماد سازی و جذب مخاطب دانست.

استقلال روابط عمومی در آموزش و پرورش و خروج از توجیه گری


وی با بیان اینکه قناعت علمی همان مرگ علمی است خاطر نشان کرد: اگر در روابط عمومی نسبت به به روز رسانی علمی خود و آگاهی از مسائل آموزش و پرورش مستمرا گام برنداریم فعالیت ما در روابط به پایان رسیده و موفق نمی شویم.
باهری با اشاره به حجم فعالیت کارشناسان روابط عمومی در ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق خواستار استقلال پست روابط عمومی در این ادارات شد. " در فضاي نامناسب سياسي، اجتماعي و فرهنگي و با وجود مديران و فرهنگ مديريتي نامساعد و پايين بودن دانش تخصصي مدير واحد روابط‌عمومي، نوعي پديدار مي‌شود كه به آن روابط‌عمومي توجيه‌گر مي‌نامند. اين نوع روابط‌عمومي يك مشاطه‌گر بزك‌كننده و توجيه‌گر است كه بيشتر شايسته تبليغات‌چي با معني منفي كلمه است. "
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان بر توجه به بار معنایی اخبار منتشر شده در روابط عمومی از صف تا ستاد تاکید کرد و گفت: متاسفانه انتشار بعضی از اخبار در آموزش و پرورش فاصله زیادی تا عملی شدن دارد و نمی توان به خوبی نسبت به روشنگری و پاسخگویی به افکار عمومی اقدام کرد.
مهران باهری با گرامیداشت روز پاسداشت زبان فارسی بر توجه ویژه به این زبان و عدم استفاده از کلمات سایر زبان ها در تبلیغات، اطلاع رسانی و انتشار اخبار تاکید کرد.
وی خواستار عدم رسانه ای کردن پرداخت مطالبات فرهنگیان شد.
 باهری ضمن تقدیر و تشکر از تماس تلفنی وزیر آموزش و  پرورش با همکارانی که در شرایط تعطیلی مدارس به علت شیوع ویروس کرونا جلوه های ویژه معلمی را به نمایش گذاشتند گفت: ایجاد ارتباط موثر بین دانش آموزان، معلمان و اولیا با مسئولان مهمترین رسالت روابط عمومی است.
مهران باهری تصریح کرد: روابط عمومی ها برای خروج از روز مرگی و مرگ زودرس باید در راستای آگاهی بخشی  و بروز رسانی علمی خود گام بردارند‌.
رئیس اداره اطلاع روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: نقد پذیری لازمه پویایی و کار آمدی روابط عمومی در راستای اعتماد سازی است.
بر پایه این گزارش گردهمایی روسای ادارات اطلاع رسانی و روابط عمومی ادارات کل آموزش و پرورش استان های کشور با حضور وزیر آموزش و پرورش به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

پایان گزارش/


استقلال روابط عمومی در آموزش و پرورش و خروج از توجیه گری

پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1399 14:24 خوانده شده: 204 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
دانش آموز 1399/02/25 - 15:49
این مگس بازان که می‌بینی
سنجاقکند گرد شیرینی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/27 - 04:10
۱. جناب آقای سلاجقه رئیس سابق روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان بعد از ۳۲ سال خدمت بازنشسته شده اند و مدیرکل آموزش وپرورش استان علیرغم میل باطنی بر اساس مقررات امور اداری دست به این تغییر زده اند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور