صدای معلم

صدای معلم در نشست خبری مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان به مناسبت هفته معلم : شما و تقریباً همه ی مدیران آموزش و پرورش مدافع سرسخت شبکه ی شاد هستید. نسبتِ اجبار، الزام و بعضاً تهدید معلمان و مدیران با اصل مدرسه محوری چیست؟

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان : قرار نیست که قوانین و مقررات در مدرسه محوری نادیده گرفته شوند !

گزارشگر : نرگس کارگری

گروه گزارش/

نشست خبری « محمد اعتدادی » مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در تاریخ 10 اردیبهشت 1399 ساعت 10:10 تا 11:15 دقیقه در سالن اجتماعات اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد.

با آن که خبرنگار « صدای معلم » به عنوان اولین نفر از جمع خبرنگاران  یک ربع پیش از مراسم در سالن حاضر شده بود اما خبری از ثبت اسامی نبود و به عنوان " نفر دوم " پرسش های خویش را مطرح کرد .

در این نشست ابتدا مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان به ارائه نظرات و دیدگاه های خویش پرداخت و سپس خبرنگاران پرسش های خود را مطرح کردند .

این نخستین بار است که از « صدای معلم » برای حضور در این گونه نشست ها دعوت به عمل می آید .

در بخش نخست مشروح سخنان مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان منتشر  شد .

در این بخش پرسش و پاسخ خبرنگاران با مسئولان آموزش و پرورش این استان منتشر می گردد .

نظر معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در مورد مدرسه محوری و شبکه شاد

ژیان پور

تشکر می کنم از مدیرکل محترم به جهت توضیحات کامل و جامعی که ارائه فرمودند. عرض سلام و خیر مقدم دارم خدمت بردار بزرگوارم آقای ممیز که به جمع ما اضافه شدند. ایشان در اسفند ماه به افتخار بازنشستگی نائل آمدند اما با عنایت و تدبیر مدیرکل هم چنان ، جامعه ی فرهنگیان استان و اداره ی کل از حضور و وجودشان به عنوان مشاور مدیرکل بهره مند خواهد بود. برای ایشان آرزوی موفقیت داریم. اگر معاونین محترم اجازه دهند به سؤالات بپردازیم و عزیزان پاسخگو باشند. من خواهشی که از عزیزان خبرنگار دارم این است که خودشان را معرفی نمایند و رسانه ای که از طرف آن در جلسه حضور دارند را بفرمایند. به جهت کمبود وقت من فکر می کنم به دو سؤال از هر عزیزی بسنده کنیم. از همین سمت راست شروع می کنیم. در خدمت عزیزان هستیم.

 

اصلانی خبرگزاری ایلنا:

جناب اعتدادی ، درباره ی پایه های دهم و یازدهم هم چنان سؤال هست و خانواده ها نگرانند که این امتحانات به صورت حضوری هست یا غیر حضوری و همه ی خانواده ها البته آن درصدی که من اطلاع دارم علاقه مندند که غیرحضوری باشد . چون کیفیت آموزش به این شیوه آن طوری نیست که آزمون حضوری با آن دقت و ریزبینی هرساله برگزار شود. همه یدانش آموزان درخواستشان این است که شما صدای آن ها در وزارتخانه باشید و امسال این آزمون ها به صورت غیر حضوری برای پایه های دهم و یازدهم باشد.

 

ژیان پور

سؤالات یادداشت می شود و بعد به صورت جمعی پاسخ می دهند. سؤالاتی که مطرح می شود تکراری نباشد که دامنه ی وسیع تری از سؤالات دوستان را پاسخگو باشند.

 

کارگری خبرنگار صدای معلم :

با توجه به این که ما یک وقت مصاحبه از شما می خواستیم و هنوز مهیا نشده است ، اینجا بنده به جای دو سؤال 3 سؤال از شما می پرسم.

1- شما و تقریباً همه ی مدیران آموزش و پرورش مدافع سرسخت شبکه ی شاد هستید. نسبتِ اجبار، الزام و بعضاً تهدید معلمان و مدیران با اصل مدرسه محوری چیست؟

2- « محمد اعتدادی» مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در نشست نمایندگان مدیران استان اصفهان با دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش که از آن به عنوان « نشست صمیمی» نام برده شده است به مطالبی اشاره کرده است.

پرتال اداره کل اموزش و پرورش استان اصفهان نوشت: « به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل اموزش و پرورش استان اصفهان ، در بیست و هفتمین روز از آذرماه 1398 ، اعتدادی مدیرکل آموزش و پرورش استان در نشست صمیمی با نمایندگان مدیران استان اصفهان که در سالن نقش جهان مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان شماره 3 شهر اصفهان با حضور مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای آموزش و پرورش برگزار شد در سخنانی ضمن تشکر از ادامات شورای عالی آموزش و پرورش در در راستای اجرایی شدن سند تحول بنیادین در استان ها گفت : تاکنون اقدامات خوبی در استان اصفهان انجام شده و در اجرایی کردن سند تحول بنیادین از تمام توان خود استفاده نموده ایم.

وی در ادامه به بیان برخی اقدامات انجام شده در این خصوص پرداخت و گفت : تشکیل کمیته های تخصصی تفکیک برنامه ها براساس اهداف دوره ی تحصیلی ، تشکیل شورای هماهنگی تدوین برنامه های اجرایی سند تحول بنیادین ، برگزاری جلسات متعدد با روسای نواحی و مناطق آموزش و پرورش استان ، مدیران مدارس و ... از جمله سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در استان اصفهان بومی سازی شد و پس از انجام برش های منطقه ای به نواحی و مناطق ابلاغ و اکنون در تمامی مدارس در حال اجرایی شدن است.

این سخنان شما به عنوان مدیر کل در حالی بیان می شود که نظرسنجی صورت گرفته در پورتال این اداره کل چیز دیگری را نشان می دهد.

عنوان این نظر سنجی این است که : « آیا با محتوای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آشنایی کامل دارید؟»

تاکنون 1181 نفر در این نظر سنجی شرکت کرده و 73 درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی گزینه « منفی» را انتخاب کرده اند. حال باید دید مدیرکل آموزش و پرورش اصفهان راست می گوید یا نظر سنجی بدون کنترل؟!

3- آقای اعتدادی ، مجلس آینده با توجه به وضعیت و ترکیبی که دارد ممکن است در آینده بخواهد اعمال نفوذ بیشتری روی عزل و نصب مدیران انجام دهد . شما به عنوان نماینده ی آموزش و پرورش و معلمان و ذی نفعان آموزش چقدر باور و البته شجاعت در حفظ استقلال حرفه ای آموزش و پرورش و ممانعت از دخالت آنان را دارید؟

 نظر معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در مورد مدرسه محوری و شبکه شاد

مؤمنی از روزنامه مواجهه اقتصادی

 می خواستم ببینم که این اپلیکیشن شاد آیا نظارت خاصی نسبت به حضور معلمان و کیفیت کار آن ها از طریق آموزش و پرورش به خصوص در استان اصفهان دارد و انجام می گیرد یا خیر؟

پیش بینی شما درباره ی سواد دانش آموزان مخصوصاً در پایه ی ابتدایی برای ورود به دبیرستان چیست؟ آیا سواد آن ها دچار مشکل نمی شود؟ آیا برنامه ای برای این موضوع ندارید؟

 

ژیان پور

بنده جا دارد قبل از طرح سؤال بعدی ، از همکارانم در حوزه ی روابط عمومی و اطلاع رسانی که برای این نشست تلاش کردند ، آقایان اعتباری و نصرتی و خانم گرامی تشکر نمایم.

 

مقیمی از اصفهان زیبا:

سؤال من در مورد نحوه ی پرداخت حقوق حق التدریسان هست. با توجه به شرایط که پیش آمده برخی از معلمان حق التدریس می گویند که یا حقوقشان پرداخت نمی شود و یا بر اساس کارکردها و ویدئو هایی که روی سامانه بارگذاری می شود پرداخت می شود. در این مورد توضیخ دهید ممنون می شوم.

یکی هم در مورد پیش دبستانی ها ، با توجه به شرایطی که پیش آمده ، باید بخشی از شهریه ها به خانواده ها برگردانده شود ؟ در این مورد توضیح بفرمایید ممنون می شوم.

 

شفیعی از خبرگزاری ایسنا:

یکی از دو سؤال من راجع به عدالت آموزشی هست که دغدغه ی خیلی هاست و علی رغم اینکه استان اصفهان به عنوان یک استان برخوردار شناخته می شود ولی این موضوع در خود استان اصفهان و حتی در شهر اصفهان مشهود است. اینکه تمام اتفاقاتی که در این دوران افتاد و استفاده از اپلیکیشن ممکن است عدالت آموزشی را زیر سؤال ببرد و کسانی که دسترسی بیشتر و بهتری دارند ، از آموزش بیشتری برخوردار باشند. راجع به این عدالت آموزشی بفرمایید که چه تدابیری اندیشیدید که این تعادل حفظ شود؟

سؤال دومم راجع به راهبران آموزشی هست که برای مناطقی که هیچ دسترسی حتی به تلویزیون هم ندارند ، بفرمایید این ها چه تعدادی هستند؟ چه افرادی اعزام شدند ؟ آیا این افراد داوطلب بودند یا از همکاران شما بودند که اعزام شدند و این وضعیت تا کی خواهد بود؟

 

سجادی از خبرگزاری تسنیم:

حوزه های امتحانی که برای مقطع پایه ی دوازدهم فرمودید ، با این بحث فاصله گذاری اجتماعی ، چند حوزه در استان اصفهان داریم ؟ آیا افزایشی نسبت به سال های قبل دارد یا خیر؟

بعضی از معلمان عنوان می کنند که در این مدت هزینه های زیادی به آنها تحمیل شده و برای آموزش آنلاین و اینترنت می خواستم بدانم آیا قرار هست این هزینه ها به آن ها پرداخت شود یا خیر؟

 

کامران از خبرگزاری ایرنا:

دو تا سؤال داشتم یکی اینکه آموزش و پرورش برنامه ای برای استمرار آموزش مجازی و یا برخی دوره ها یا برخی پایه ها دارد؟ سر فصل ها را به صورت مجازی برگزار کند که با توجه به کمبود نیروی آموزش هم که دارد،  بتواند از این طریق جبران کند و به صورت کلی یک روند به صورت آموزشی ادامه پیدا کند؟

در جهتی که این بیماری مجدداً برگردد ، با توجه به زمزمه هایی که در برخی جاها هست ، آیا برنامه ای دارید که مجدداً غافلگیری صورت نگیرد؟

 

ژیان پور

تشکر می کنم از همه ی عزیزان با سؤالاتی که مطرح نمودند . ان شاء الله در خدمت معاونین هستیم و سؤالاتی که مربوط به مدیرکل محترم هست با جمع بندی پایانی پاسخگو خواهند بود.

 نظر معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در مورد مدرسه محوری و شبکه شاد

خانم جوانی؛ معاون ابتدایی اداره کل

"بسم الله الرحمن الرحیم- الحمدلله رب العالمین"

عرض سلام و خیر مقدم دارم خدمت اصحاب رسانه و ادای احترام می کنم به مقام شامخ معلم ، معلم در ذات کار خودش سه ویژگی را داراست . انسان پروری ، امانت داری و آینده نگری و این روز را هم خدمت شما عزیزان تبریک عرض می کنم.  در خصوص سؤالاتی که بزرگواران فرمودید. یک سؤال عزیزمان در خصوص شیوه ی آزمون ها در دوره ی ابتدایی بود. مستحضرید که ارزشیابی در دوره ی ابتدایی به شکل ارزشیابی کیفی – توصیفی رقم می خورد و معلمین ما متناسب با آن آموزش که ارائه کردند به دانش آموزان ارزشیابی را صورت می دهند. در دوره ی ابتدایی ، ارزشیابی تفسیری تربیتی بر عهده ی معلمان و مدیران هست. چرا می گوییم مدیران ؟ چون مدیر به عنوان معلم شایستگی های تربیتی دانش آموزان در دوره ی ابتدایی و سایر دوره ها که توصیفی نیست شناخته می شود. گزارش نتایج پیشرفت تحصیلی متناسب با روند و شیوه ی آموزش و شواهد و مستنداتی که معلم جمع آوری کرده است در طول سال تحصیلی اعم از پوشه ی کار ، مشاهداتش ، فعالیت های یادگیری که در داخل و خارج مدرسه داشته ، فعالیت های پروژه محوری که دانش آموز انجام داده ، بازخوردهایی که از این آموزش مجازی معلم دریافت کرده و به اولیا دانش آموزان بازخورد داده است. گزارشات کتبی و شفاهی و نهایتاً ارزشیابی عملکردی و نتایج نوبت اول، این مبنای کارش قرار می گیرد. برای بحث ارزشیابی نوبت دوم به شکلی توصیف می کند عملکرد دانش آموز را در نوبت دوم.

سؤال دیگری دوستان داشتند در خصوص بحث پیش دبستانی ها و شهریه ی آن ها که جناب محمودی پاسخ لازم را خواهند داد.

در خصوص راهبران سؤالی داشتند که ما در کل استان  55 راهبر آموزشی داریم که این بزرگواران و هم چنین گروه های آموزشی ما و اعضای محترم گروه آموزشی با تشکیل کلاس های مجازی که بنا بر شرایط ما این بحث آموزش مجازی را شروع کردیم حضور پیدا کنند به صورت آنلاین در کلاس ها و بحث آموزش را رصد می کنند.

به شکل مجازی معلمین را در واقع آموزش می دهند و به هر حال فضاهایی داریم که به دلایل مختلف دانش آموزانمان دسترسی به امکانات فناوری ندارند و بحث موبایل و از این دست ، تلویزیون . اینها را حضور پیدا می کنند گاهاً با رعایت پروتکل های بهداشتی درب منازل دانش آموزان ، درسنامه هایی را ارائه به آن ها ارائه می کنند و مجدداً برای دریافت بازخورد ارائه ی طریق می کنند. برای دانش آموزانمان بسته های آموزشی را در سطح مناطق و نواحی و به خصوص نواحی کمتر توسعه یافته که دانش آموزان نمی توانند دسترسی به فضای آموزش مجازی داشته باشند . این بسته ها آماده می شود ، در پاکت گذاشته می شود به مدرسه تحویل داده می شود تا به دانش آموزان عزیز در مناطق محروم ارائه شود.

در برخی مناطق عشایری که در فضای باز و کوه و دشت و دمن این بچه ها حضور پیدا می کنند و در جمعیت های یکی دو نفره هستند بعضاً مدارسمان و آموزش در ساعات بسیار کم و با رعایت پروتکل ها صورت می گیرد به خصوص برای دانش آموزانی که شرایطی با نیاز ویژه تری داشته باشند.

در مجموع این نکته را یادآوری می کنم که هیچ چیز جای حضور حقیقی معلم را در فضای مهم و حقیقی مدرسه نمی گیرد و آن ارتباط دو جانبه و تعامل که بین دانش آموز و معلم باید برقرار شود. اما با توجه به شرایط موجود ، بهترین کاری که می توانسته است صورت بگیرد ، یا سعی شده است که عمل شود . حتی مدیران ما با تماس های تلفنی که با خانواده ها برقرار می کردند ، خود ما در اداره کل با تماس های تلفنی که با مدیران مدرسه برقرار می کردیم . بعضاً با اولیای دانش آموزان سعی کردیم وضعیت آموزشی را بررسی و رصد می کردیم. جاهایی که قرار بود ورود پیدا کنیم ، ورود پیدا کنیم. فرم های خاصی را درERP  تنظیم کردیم که توسط مدیران محترم آموزشگاه ها تکمیل شد. وضعیت آموزشی تک تک مدارس که چگونه کار و تدریس می کنند بررسی شد. چه تعداد از دانش آموزان دسترسی به موبایل و فضای مجازی ندارند. آموزش آنها از چه طریقی دارد انجام می شود . تک تک این ها با نام مدرسه اطلاعاتش دریافت شده و هر جایی که قرار است ورود پیدا کنیم ، ورود پیدا کردیم. به خصوص جاهایی که احساس کردیم آموزشمان کمی ضعیف تر عمل شده .

الحمدلله مفتخرم که اینجا اعلام کنم که در دوره ی ابتدایی ، بحث آموزش تقریباً می توانیم بگوییم که به خوبی اجرایی و عملیاتی شده و آن جاهایی که نقاط ضعفی بوده و سعی شده که یک مقدار پوشش دهی شود که حق بچه ها ادا شود . ما به مدیران عرض کردیم که وظیفه ی یک مدیر از نظر راهبر آموزشی مسئولیت آموزشی در قبال بچه هاست و رساندن آنها به محتوای درسی که آن را به پایان برسانند و بچه ها با مشکل خاصی مواجه نشوند. در رابطه با هزینه ی معلمین پرسیدند. در باب مدارس خرید خدمات ، کاری که در این حوزه توانسته انجام شود ، بسته 50 گیگ اینترنت که در اختیار همکاران قرار بگیرد و معلمان خرید خدمات بتوانند از این بستر استفاده کنند. پیشنهادات بسیاری هم به وزارت خانه داده شده است که برای بحث شبکه ی آموزش شاد که من خودم به عنوان یکی از مدافعین این شبکه دارم صحبت می کنم. به عنوان رخداد بزرگ آموزش و پرورش که در کشور اتفاق افتاده و یک اَپ اختصاصی و خاص آموزش و پرورش با قابلیت های بالاتری نسبت به سایر فضاهای فیلتر شده که همکارانمان استفاده می کنند. بعضا نقاط ضعفی هم دارد که در ادامه راه بسیاری از اینها حل شده . با انعکاس هایی که به وزارت متبوع داده شده است و یکی از مطالبات جدی آموزش و پرورش هم همین هست که ما بتوانیم یک سرعت بالای اینترنت  را ان شاء الله داشته باشیم و مورد دومایجاد بستر اینترنت رایگان برای این شبکه هست که اگر این اتفاق هم بیفتد من فکر می کنم اتفاقات میمون و مبارکی هست که در این راستا افتاده است. در خصوص بحث سواد دانش آموزان سرکار خانم مؤمنی سؤال کردند که باز عرض کردم ، هیچ چیز جای فضای حقیقی مدرسه را نمی گیرد . در فضای موجود ، من فکر می کنم بهترین بهره وری از این فضای مجازی صورت گرفته . این هم بستگی به همکاری های اولیای محترم ، نوع تدریس هایی مه همکاران بزرگوار ما دارند که بعضا شاید در مدارسمان متفاوت باشد. تسلطی که همکاران بزرگوار ما نسبت به فضای مجازی و این ارتباط دارند . خودتان می دانید که این بحث یک دفعه اتفاق افتاد که در جلسات متعدد اعلام کردم ، ما ناخواسته چند سال به جلوتر در فضای مجازی پرت شدیم . به هر حال ناشی از این پرت شدنمان یک سری ابهامات و گیجی هایی در مسیر راه وجود دارد که اینها به مرور دارد بر طرف می شود. یکی از مواردی که ما داریم روی آن تأمل بیشتری می کنیم. ارتقای سواد رسانه ای در ذی نفعانمان دانش آموزان و هم اولیای دانش آموزان هستند که چگونه از این فضا استفاده کنند و ارتقای سطح توانمندی همه ی این ذی نفعان هست که این آموزش بتواند به نحو احسن عملیاتی شود.

 

مؤمنی :

با توجه به تعطیلی مدارس ثبت نام بچه ها به چه صورت خواهد بود؟ به خصوص آن هایی که مقطعشان تغییر می کند. اولیا باید چه کنند؟

 

جوانی:

ان شاء الله 15 اردیبهشت قرار است که دستورالعمل ثبت نام از طرف وزارت متبوع حاصل شود ، به محض حصول دستورالعمل ، قطعاً به نواحی و مناطق ارسال خواهد شد و بحث ثبت نام عملیاتی خواهد شد.

 

ژیان پور:

تشکر می کنیم از سرکار خانم جوانی ؛ قبل از اینکه در خدمت جناب آقای ناظم زاده باشیم من دو نکته را خدمت شما عزیزان عرض کنم. نکته ی اول اینکه گرچه این ویروس کرونا ، جسم ها را از هم جدا کرد . اما دلها را به هم نزدیک کرد . همان گونه که پرستاران و جامعه ی پزشکی به میدان آمدند. همان گونه که نیروهای نظامی ، ارتش ، سپاه و بسیج ما به یاری پزشکان و جامعه آمدند، جامعه ی محترم  فرهنگیان هم باید شهادت دهیم که از همان روزهای اول جهادگرانه به میدان آموزش آمدند. اگر در سال های پیش تعطیلات نوروز 13 یا 14 روز بود . امسال از لحظاتی بعد از تحویل سال ، معلمین عزیز ما آموزش را رها نکردند. اگر روزانه چند ساعت در مدرسه بودند ، الان شاهد هستیم که بیش از 14 ، 15 ساعت با دانش آموزان مشغول آموزش هستند. این نکته اول که خدمت شما عرض کردم. نکته ی دوم اینکه از شما جامعه ی رسانه انتظار هست که با توجه به این اتفاقی که افتاده و جامعه آماده ی پذیرش هست ، قلم بزنید بنویسید که از یک سری سنت ها و روش های گذشته جدا شویم و به روش های جدید رو بیاوریم. جامعه این آمادگی را الان دارد. چه در زمینه مسائل بهداشتی و چه در زمینه های مسائل آموزشی و امیدوارم با آمادگی که در جامعه هست با کمک شما ، ان شاء الله به یک دوران و عرصه جدید ورود پیدا کنیم.

آقای ناظم زاده بفرمایید. در خدمتتان هستیم.

 

محمد رضا ناظم زاده معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان :

"بسم الله الرحمن الرحیم"

عرض سلام و ادب خدمت تمام حضار گرامی ، اصحاب محترم رسانه و همکاران محترم حاضر در جلسه، عرض تبریک دارم ایام ماه مبارک رمضان را و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان . هم چنین پیشاپیش هفته ی بزرگداشت مقام معلم را خدمت همه ی همکاران گرامی خودم در استان و در سطح کشور تبریک عرض می کنم و از همه ی خدمات بسیار ارزنده ی همکارانمان در طول سال تحصیلی و به ویژه همکارانی که در طول این دو ماه گذشته در ارائه آموزش های مجازی به دانش آموزان تقدیر و تشکر می کنم. من بدون مقدمه وارد سؤالات خبرنگاران محترم می شوم.

در ارتباط با سؤالی که خانم اصلانی فرمودند پیرامون امتحانات پایه های غیر از دوازدهم چون امتحانات پایه ی دوازدهم ، همین طور که مدیر کل محترم فرمودند تعیین تکلیف شده و حضوری هست از 17 خرداد لغایت 15 تیرماه این امتحانات برگزار می شود. پیرامون حوزه های امتحانی تمهیداتی که برای فاصله های اجتماعی باید رعایت شود . این پیش بینی ها شده و ما در جاهایی که لازم باشد افزایش می دهیم و در جاهایی بعضاً حوزه ها را به ورزشگاه ها منتقل می کنیم و دو حوزه را در یک حوزه تجمیع می کنیم. بستگی به ناحیه و منطقه ی ما دارد که داریم برنامه ریزی می کنیم. ان شاء الله در نهایت سلامت که خانواده ها نگرانی نداشته باشند با رعایت پروتکل های بهداشتی امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم را به صورت حضوری آمادگی داریم که برگزار کنیم. پایه های غیر دوازدهم ، هنوز به صورت رسمی چیزی به استان ها اعلام نشده و پایه ی هفتم تا یازدهم ، یعنی دوره های متوسطه اول و 2 پایه از متوسطه دوم هنوز تعیین تکلیف نشده . اما آن چیزی که پیشنهاد غالب هست ، این بوده که امتحانات به وسیله ی معلمین هر کلاس باشدو دانش آموزان نمرات پایانی سال را دریافت کنند. با توجه به شناختی که معلم در طول آموزش های حضوری و آموزش مجازی از دانش آموزان کسب کرده و احتمالا آزمون های آنلاینی گرفته است بتواند شرایط تحصیلی دانش آموزان را رقم بزند و نمرات پایانی را اعلام کند . ولی آن چیزی که تا به حال بخواهم به صورت رسمی اعلام کنم ، چیزی اعلام نشده. اما پایه های نهم که امتحاناتش هماهنگ بود ، امسال هماهنگ نیست و مثل پایه های دیگر امتحاناتش برگزار می شود. در مورد میزان محتوای آموزشی هم که سؤال برخی از دوستان بود که چند درصد از محتوای آموزشی در امتحانات ، گرفته می شود با توجه به اینکه در امتحانات ما باید عدالت آموزشی را در نظر بگیریم حدود 80 درصد محتوای آموزشی را تا اسفند ماه که مدارس تعطیل شد ، معلمان ما به صورت حضوری تدریس کردند و 20 درصد باقی مانده را در حوزه ی متوسطه ، در آزمون های مجازی و روش های دیگر آموزش می بینند . به جهت آنکه برخی دانش آموزان ما در مناطق محروم ممکن است از این 20 درصد محروم مانده باشند ، قرار بر این هست که 80 درصد محتوای آموزشی امتحان گرفته شود و 20 درصد مابقی به صورت اختیاری سؤال از آن طرح شود که دانش آموزان به صورت اختیاری می توانند به این سؤالات پاسخ دهند.

در رابطه با سؤال خانم کارگری از 3 سؤالی که مطرح فرمودند ، یک سؤال را من پاسخ می دهم و دو سؤال را هم آقای اعتدادی جواب خواهند داد.

در رابطه با شبکه ی شاد و مدرسه محوری که سؤال کردید باید عرض کنم که مدرسه محوری بنایش بر این است که کار در مدرسه مدیریت شود ولی با رعایت قوانین و مقررات ، قرار نیست که قوانین و مقررات در مدرسه محوری ، نادیده گرفته شوند .

 در شرایط موجود وزارت آموزش و پرورش تکلیفی را برای مدارس و ادارات کل مشخص کرد و آن اینکه کار برای آموزش در شبکه مجازی ، در جهت شبکه ی اختصاصی طراحی کرده و مربوط به آموزش و پرورش باشد و این امنیت خاطر را به خانواده ها و همکاران داشته باشند که در این شبکه فقط آموزش و پرورش دخیل است و جای دیگری دخیل نیست. این شبکه ی امن را برای دانش آموزان ایجاد شد از آن طرف بله ، بعضی از معلمان ما شاید تمایل نداشته باشند از وسایل شخصی خودشان برای شبکه ی شاد استفاده کنند . معلم می گوید من یک موبایل شخصی دارم و تمایل ندارم از این موبایل شخصی برای این کار استفاده کنم. ما هم مشکلی با این قضیه نداریم . گفتیم که همکارانی که یا ندارند ، یا نمی خواهند فرقی نمی کند اما امکانات فناوری مدرسه را در اختیار همکارانمان می گذاریم که می توانند حضوری در مدرسه حضور پیدا کنند و از امکانات اینترنتی مدرسه ، سیستم های کامپیوتری مدرسه استفاده کنند و کار آموزششان را ادامه دهند. هیچ تهدیدی هم در کار نبوده و طبق قانون همان طور که معلم در فضای حقیقی کار می کند و آموزش دانش آموزان را ادامه  می دهد ، الان هم در این شرایط موظف هستیم که نسبت به آموزش های مجازی ، خودمان را مقید بدانیم و کار را ادامه دهیم و فکر نمی کنم این مبحث را به عنوان یک تهدید مطرح کرده باشیم. به عنوان یک وظیفه ی قانونی که معلم باید آموزش دانش آموزان را حدالمقدور پیگیری کند و انجام دهد .

در رابطه با نظارت بر شبکه شاد که خانم مؤمنی سؤال کردند ، من باید عرض کنم که در تکمیل فرمایشات خانم جوانی این که قطعاً نظارت هست و اتفاقاً نظارت بر آموزش های مجازی بیشتر از آموزش های حقیقی شاید صورت بگیرد. شاید در آموزش های حقیقی وقتی معلم درِ کلاس را می بندد ، خودش هست و دانش آموز و نظارت بالینی به آن صورت اعمال نمی شود ولی در آموزش های مجازی قطعاً نظارت مدیران ، معاونین آموزش و افراد دیگری هم بر نحوه ی آموزش و ارائه آموزش لحاظ خواهد شد. در ارتباط با عدالت آموزشی هم باز عرض کنم که ما در سطح استان آماری گرفتیم که چه تعداد یا چه درصدی از دانش آموزانمان از فضای آموزش مجازی بهره مند نیستند . به این عدد و تقریباً به این درصد رسیدیم که حدود 20 تا 25 درصد دانش آموزان ما از آموزش های مجازی یا داشتن وسایل ارتباطی محروم هستند. ببینید 70 تا 75 درصد از دانش آموزان ما می توانند از آموزش های مجازی استفاده کنند و نمی توانیم بگوییم که این 75 درصد همه از متمولین و افرادی هستند که شرایط ویژه دارند ؛ نه، از افراد معمولی هم هستند ولی حالا از افرادی هستند که می توانند از آموزش مجازی استفاده کنند. من فکر می کنم عدالت این است که ما این 75 درصد را ارائه دهیم و برای آن 25 درصد هم فکر کنیم نه اینکه بگوییم آن ها را کنار بگذاریم. قطعاً ما برای آن ها برنامه داریم. همان طور که توضیح دادند برنامه های ویژه برای دانش آموزانمان داریم. ما یک به یک مدارس و دانش آموزانمان را رصد کردیم. اسامی دانش آموزانی که نتوانستند از فضای مجازی استفاده کنند را احصاء کردیم . با مدیران مدارس در تماس هستیم راهکارهایی را ارائه داده ایم که این دانش آموزان که از همان 25 درصد باقی مانده هستند، به نوعی از آموزش های مجازی ما بهره مند شوند و راهکارهای جایگزین را برایشان ارائه دهیم.

در ارتباط با هزینه ی اینترنت و مسائل و مشکلاتی که ممکن است همکاران ما داشته باشند . خانم جوانی فرمودند من هم عرض می کنم که اگر همکاری مشکل اینترنت یا هزینه های این چنین داشته باشد ، قطعاً می تواند برای ارائه آموزش های خودش از امکانات مدرسه استفاده کند که هزینه ای تحمیل نشود. در عین حال الان اگر هزینه ی اینترنت یا چنین هزینه هایی بر همکاران تحمیل می شود از آن طرف ممکن است در قبالش هزینه های ایاب و ذهاب از آن کم شده باشد و این می تواند این جایگزین آن هزینه شده باشد. در ارتباط با استمرار آموزش های مجازی ، قطعاً این شبکه شاد که وزرات آموزش و پرورش طراحی کرده است ، شبکه ای دائمی ست و مخصوص ایام تعطیلی و کرونا نبود. قصد آموزش و پرورش این است که این شبکه را به صورت دائمی برنامه ریزی کند و مشکلات آن را رفع کند. آسیب هایی که در این مدت شناسایی شد را برطرف کند و یک شبکه با حضور 14 ، 15 میلیون دانش آموز و معلم فعالیتش را به خوبی ادامه دهد . در زمانی که مدارس باز هست ، به عنوان آموزش های مکمل و فوق برنامه ما بتوانیم از آن استفاده کنیم و نهایتاً می توانیم کارمان را بدون استرس در فضای مجازی با استمرار و ارتقا در این شبکه ادامه دهیم. من عذر خواهی می کنم. ان شاء الله توانسته باشم پاسخ هایی که در خور سؤالات دوستان بود را داده باشم.

ژیان پور

با تشکر از آقای ناظم زاده ، آقای محمودی بفرمایید.

"بسم الله الرحمن الرحیم- الحمدلله رب العالمین"

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت اصحاب فهیم و هوشمند رسانه و همکاران محترم. لازم می دانم حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض کنم و آرزوی توفیق عبادت و آرزوی استجابت دعای همه ی دوستان  پیشاپیش فرا رسیدن هفته ی معلم را گرامی می داریم و خاضعانه احترام می گذاریم به مقام شامخ معلم و یاد و خاطره ی شهید معلم استاد مطهری را گرامی می داریم. از این فرصت پیش آمده استفاده می کنم و لازم می دانم که از زحمات همه همکاران فرهنگی که چه در مدارس دولتی و چه در مدارس غیردولتی هستند تقدیر و تشکر کنم که با یک جهاد آموزشی در این شرایط بحرانی ،رصد و پیگیری مسائل آموزشی را داشته اند.

یکی از همکاران محترم خبرنگار در مورد بحث شهریه مدارس غیردولتی سؤال فرمودند. همان طور که مستحضرید شهریه ی مدارس غیر دولتی از دو قسمت شهریه ی مصوب و شهریه بابت خدمات جانبی اخذ می شود که آنچه از وزارت خانه ابلاغ شده این است که شهریه ی مصوب با توجه به اینکه آموزش و پرورش رویکردش عوض شده ولی تعطیلی آموزشی وجود نداشته است ، بازگشت شهریه مصوب موضوعیتی ندارد اما در خصوص شهریه ای که بابت خدمات جانبی از قبیل اردوها ، استخر ، کلاس های فوق برنامه ی غیر درسی و از این دست اخذ شده ،مقرر گردیده است که پس از اعلام پایان سال تحصیلی از سوی وزارت خانه ، کمیته ی نخصصی که در سازمان و مراکز غیر دولتی تشکیل شده است اعلام نظر کند و در این خصوص هر ابلاغی که از سوی وزارت خانه به استان ها شده باشد ما همان را اجرایی می کنیم. در خصوص پیش دبستانی هم به همین ترتیب گاهاً بعضی از آموزش ها متوقف شده یا آموزش مناسبی را در این خصوص نداشتند که در این مورد ما منتظر هستیم هر تصمیمی که از سوی مرکز نظارت وزارت خانه اتخاذ و اعلام شود به استناد آن ابلاغیه خواهیم داد.

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : نرگس کارگری

نظر معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در مورد مدرسه محوری و شبکه شاد

بخش اول


نظر معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در مورد مدرسه محوری و شبکه شاد

دوشنبه, 15 ارديبهشت 1399 20:52 خوانده شده: 249 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دبیر مفت 1399/02/15 - 22:09
تحویل بگیرید دوستان! میفرمایند:
اگر هزینه ی اینترنت یا چنین هزینه هایی بر همکاران تحمیل می شود از آن طرف ممکن است در قبالش هزینه های ایاب و ذهاب از آن کم شده باشد و این می تواند این جایگزین آن هزینه شده باشد.

تقصیر خودمونه که تا الان هزینه ایاب و ذهاب رو از شما مطالبه نکردیم. خاک بر سر ما با داشتن چنین مسئولینی که حیا را خوردن و آبرو را قی کردن.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/02/15 - 22:21
.... خجالت بکش. جای تشکرته از معلما؟ شعور ندارید....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/02/15 - 22:36
یه مرد تو جلسه نبود ....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/02/15 - 23:34
برای تهیه فایل هر جلسه کلاس 5 ساعت زمان گذاشتم که این بی شعورای.... بیان هرچی لایق خودشونه به زبون بیارن؟
برای چی اینا رو دعوت کردید؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/02/16 - 11:49
در کشور ترکیه برای انجام امتحانات، قرار شده برای کاهش ازدحام جهت شناسایی محل امتحان در مدرسه دیگر و کاهش استرس دانش آموزان ، دانش آموزان در مدرسه خود امتحان خواهند داد.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/02/16 - 13:34
امروز برای بچه ها امتحان گذاشته بودم تو ایتا به اصرار مدرسه. شاد ندارم و نصب هم نمیکنم. چراشم به خودم مربوطه. فضولو بردن جهنم.
کلی قبل از امتحان پیام گذاشتم که امتحان مهم نیست و برای ارزیابی خودم دارم آزمون میگیرم و مستمرها بالاست و اصل یادگیری خودتونه...

قبل از شروع آزمون وسط گروه کلاسم یهو بابای یکی از بچه ها اومد پیام گذاشت: من سر کار هستم و گوشی دست منه و بچم استرس داره چیکار کنم خونه نیستم؟

تا اومدم جواب بدم نوشت چرا جواب نمیدید؟ من الان از استرس بچه که هی بهم زنگ زد تصادف کردم.
کلی تو پی وی صحبت کردم و اونم بنده خدا معذرت خواهی و تشکر و ... بماند. و خدا رو شکر تصادف هم به خیر گذشته بود.

یکی نیست بگه آخه بی انصافها این چه وضعیتیه که درست کردید؟ این بنده خدا پول گوشی نداره باید هزینه تصادفم بده؟ نمیگید ممکنه خدای نکرده باعث حوادث بدتر و جانی بشه؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/17 - 01:34
بجای این جلسات بی ثمر چرا کمک هزینه مهد فرهنگیان استان اصفهان را پرداخت نمی کنید؟ حداقل این یک کار مفیده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور