صدای معلم

در بیانیه جمعی از فعالان رسانه ای حوزه آموزش و پرورش مطرح شد ؛

آموزش آنلاین را نمایشی - تبلیغاتی نکنید !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه رسانه/

با طولانی شدن تعطیلات مدارس بر اثر " بحران کرونا " و مانور مسئولان و مدیران وزارت آموزش و پرورش حول " آموزش آنلاین " موجب شد تا تعدادی از کنش گران رسانه ای در حوزه آموزش و پرورش در نامه ای ضمن تشریح وضعیت موجود و نقد آن نگرانی خود را نسبت به روند جاری اعلام کنند .

متن کامل این بیانیه که در اختیار « صدای معلم » قرار گرفته است به شرح زیر است.

 

بیانیه جمعی از فعالان رسانه ای در حوزه آموزش و پرورش در مورد آموزش آنلاین و آموزش مجازی

ویروس کرونا تاکنون بیش از سیصد میلیون دانش آموز را از آموزش حضوری محروم و خانه نشین کرده است. هرچند تعطیلی موقت مدارس بر اثر بحران های مختلف و مسایل بهداشتی تازگی ندارد، اما تعطیلی مدارس در این مقیاس جهانی و توقف فعالیت های آموزشی بی سابقه است و اگر ادامه پیدا کند می تواند حق آموزش کودکان مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر، را تهدید کند.

در هفته گذشته بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی این بیماری " آندمی"  اعلام شد. در ایران هم به طور روزافزونی شمار قربانیان و مبتلایان در حال افزایش است. خارج از چین، تا کنون کشورهای ایتالیا، کره جنوبی و ایران بیشترین مبتلایان و تلفات را داشته اند.

تقارن نسبی تعطیلات بهداشتی و تعطیلات سال نو ، بلاتکلیفی وزارت آموزش و پرورش را تشدید کرده است.  بزرگترین و محتمل ترین خطر این است که مدیران ارشد آموزش و پرورش مجذوب آمارسازی و ظاهر سازی شوند .

به نظر می رسد که درک مدیران آموزش و پرورش از موضوع، یک وقفه تحصیلی کوتاه مدت است و انتظار دارند که کلاس های درس در نیمه دوم فروردین و حداکثر اول اردیبهشت ماه  بازگشایی شوند. چنین فهمی از مساله با اظهارات مقامات بهداشتی و مشاهدات عینی در جامعه تضاد دارد. به احتمال زیاد بازگشت به وضع عادی تا خردادماه امکان پذیر نیست.

ما از مسئولین می خواهیم به  طور جدی در فکر ایجاد زیرساخت ها و تهیه یک برنامه جامع و غیر نمایشی برای آموزش آنلاین باشند و از وزیر آموزش و پرورش تقاضا می کنیم  که در جلسات شورای عالی مجازی موضوع رفع فیلترینگ از اپلیکیشن های پرطرفدار مانند تلگرام را مطرح کند .  آموزش و پرورش باید برای سه وضعیت مختلف پایان تعطیلات کوتاه مدت ( نیمه فروردین تا اول اردیبهشت  ) میان مدت (خرداد) و بلند مدت (اواسط تابستان )  سناریوهای مختلفی در ارتباط با ستاد پیشگیری تهیه  کند.

برنامه ریزی ستاد،  منافاتی با آزادی عمل و ابتکار و خلاقیت معلم در کلاس آنلاین ندارد. محتمل ترین حالت این است که آموزش و پرورش سال تحصیلی جاری را از دست بدهد و دانش آموزان مجبور به تکرار پایه در سال تحصیلی آینده شوند. راه گریز از این اتفاق برگزاری کلاس های درس آنلاین است. اما در وضعیت هرج و مرج زده  فعلی تشخیص کار آموزشی از نمایش، ایثارگری از منفعت جویی و تبلیغات از واقعیت بسیار دشوار است.

در کشورهای دیگر برگزاری کلاس آنلاین مثل کلاس واقعی کاری برنامه ریزی شده است و مدیریت آموزش و پرورش در مناطق، نقش برنامه ریزی، سازماندهی و تدارکات و نظارت را برعهده دارد. اما مسئولان که بیشترین امتیازات مادی و معنوی را از سفره آموزش و پرورش می برند، این روزها کنار گود نشسته اند و از معلم دست و پا بسته و گرفتار، انتظار ایثار و از خودگذشتگی دارند و اگر ویدئویی از کار یک معلم در فضای مجازی مورد توجه قرار گیرد، آن را به نفع خود مصادره می کنند.

زیربناهای فعالیت آنلاین در مدارس فراهم نیست.

بیانیه جمعی از فعالان رسانه ای در حوزه آموزش و پرورش در مورد آموزش آنلاین و آموزش مجازی

در شرایط فعلی تعداد معدودی از مدارس کشور زیرساخت های لازم برای آموزش آنلاین  را دارند. به گفته دبیران رشته های فنی آموزش آنلاین در شاخه کاردانش و فنی حرفه ای کارآیی ندارد. معلمان دوره دیده و ماهر برای تولید محتوای آموزش آنلاین اندکند و مهم تر از همه نشاندن دانش آموزان در ایام تعطیل سر کلاس آنلاین از توان معلم و مدرسه خارج است و همکاری اولیا و حداقل امکانات فنی در منزل دانش آموز را می طلبد.

در برنامه آموزش آنلاین داشتن اینترنت، گوشی تلفن هوشمند، تبلت و نیز مهارت کافی معلم، نشاندن دانش آموز سرکلاس آنلاین و همکاری خانواده ها را نباید ساده و مفروض بگیریم. باید امکانات مادی برای خانواده های کم درآمد پیش بینی شود.

متاسفانه به دلیل ناهمگونی وضعیت مادی و فرهنگی خانواده ها بزرگترین بازنده تعطیلی مدارس کودکان خانواده های فقیر هستند که امکانات لازم برای آموزش های آنلاین را ندارند.

همه آنچه گفته شد برای یادآوری این نکته است که بزرگترین و محتمل ترین خطر این است که مدیران ارشد آموزش و پرورش مجذوب آمارسازی و ظاهر سازی شوند و دانش آموزان بدون یادگیری و حتی حضور در کلاس آنلاین بر اساس یک تصمیم سیاسی با نمرات کیلوئی و غیر واقعی به پایه بالاتر بروند و مفهوم آموزش و امتحان آنلاین و قبولی در ذهن دانش آموزان  تبدیل به  فانتزی شود و حرمت معلم و کلاس و امتحان و نمره بر باد رود .

ما از اقدامات همکاران دلسوزی که از وقت و پول و امکانات شخصی خود برای آموزش آنلاین مایه می گذارند قدردانی می کنیم اما نگران سوء استفاده مقامات از این فداکاری های پراکنده و آسیب دیدن دانش آموزان خانواده های کم بضاعت به خطر کمبودها هستیم.

ما نگرانیم که مفهوم آموزش مجازی و مدرسه آنلاین هم مثل مفاهیم دیگری نظیر مدرسه هوشمند و مدرسه محوری از معنا تهی شود. زمانی ادعا شد که بیش از نیمی از مدارس کشور هوشمند شده اند ، وزیر وقت دروغ نمی گفت فقط  تعریف مدرسه هوشمند را عوض کرده بودند و وجود چند دستگاه کامپیوتر در مدرسه را دلیل هوشمند بودن می دانستند.

ما از مسئولین می خواهیم به  طور جدی در فکر ایجاد زیرساخت ها و تهیه یک برنامه جامع و غیر نمایشی برای آموزش آنلاین باشند و از وزیر آموزش و پرورش تقاضا می کنیم  که در جلسات شورای عالی مجازی موضوع رفع فیلترینگ از اپلیکیشن های پرطرفدار مانند تلگرام را مطرح کند .


امضا کنندگان :

- حمزه دعلی نصیری

- جواد بابازاده رها
- مهدی بهلولی
- علی پورسلیمان
- محمد داوری
 -شیرزاد عبداللهی
 - نرگس ملک زاده
- محمدرضا نیک نژاد
- علیرضا هاشمی


بیانیه جمعی از فعالان رسانه ای در حوزه آموزش و پرورش در مورد آموزش آنلاین و آموزش مجازی

سه شنبه, 27 اسفند 1398 16:15 خوانده شده: 774 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
حسینی مجتبی 1398/12/27 - 17:16
بحث استفاده دانش آموزان از تدریس فضای مجازی، متاسفانه در مناطق روستایی و عشایری با موانعی جدی روبروست...
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/12/27 - 19:32
شاید بشود گفت الان داره در حد ۲۰درصد آموزش مجازی صورت میگیره.
پاسخ + +3 0 --
داود 1398/12/27 - 20:23
بسیار درست ومنطقی بود.نداشتن فرهنگ استفاده از فضای مجازی بخصوص در مناطق محروم (اقتصادی وفرهنگی)ویک دست نبودن سامانه اموزشی برای همه دانش اموزن وسرعت پایین اینترنت ودر کل کارایی پایین آن ویم بهم ریختگی در استفاده از فضای مجازی ویک کاسه نکردن آنوغافلگیری معلمان ومدیران بالا دستی و.. را هم بایدبه این بیانیه اضافه کرد.ممنون
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/12/27 - 20:55
انقلاب فرهنگی چگونه بود؟
پاسخ + +1 0 --
دارابی 1398/12/27 - 22:00
برخی از امضا کنندگان بیانیه، رسانه ای به‌ معناي مصطلح و واقعي نیستن،
پاسخ + 0 -1 --
خانم فرهنگی 1398/12/27 - 23:35
بجای بحث در مورد آموزش مجازی دولت بفرماید با کدام پول می خواهد همه مدارس را ضدعفونی کند .با کدام پول بدای هر دانش اموز ومعلم قرار است ژل ضدعفونی تهیه کند.
بلاخره مدرسه هر زمانی بازگشایی شود حتی بعداز کرونا باید ضدعفونی شود
پاسخ + 0 0 --
حاج طوسی عندالله 1398/12/28 - 09:58
پروردگار حکیم می رساند.
پاسخ + +1 0 --
معراج 1398/12/28 - 03:30
وقتی استاندار کلان شهری چون تبریز بدون اطلاع، درک و تحقیق از وضعیت و واقیات جامعه، مدیرکل آ-پ را کنار دستش نشانده و در یک پست این گونه می گوید:«کسب رتبه اول آموزش و پرورش استان در ارزیابی وزارت آموزش و پرورش در سایه تلاش، پشتکار و درایت جمعی مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت استان به دست آمده است.»،آیا امیدی به پیشرفت و نجات باقی هست؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/29 - 15:27
نیست
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1398/12/28 - 13:17
من که استرس حضور در مدرسه را دارم چون ایمان دارم هیچ ضدعفونی درستی در کار نیست و همه عکسهای مسخره ای که یه نیروی خدماتی سمپاش گرفته دستش فقط شو تبلیغاتی است هیچ امکاناتی ندارند و این ویروس شوخی بردار نیست
هر زنگ تفریح میخوان ضدعفونی کنند ؟ دانش اموزا همیشه سر و صورتشونو رو نیمکت مدرسه میزنن هر لحظه احتمال داره آلوده بشن و با خودشون ویروس رو جامعه منتقل کنند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/29 - 15:28
مدرسه رو تعطیل کنن تا هم ما دعا شون کنیم هم بچه ها هم ...
به کجا چنین شتابان؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/09 - 12:08
فعلا که خدا برا شما معلما خوب خواسته
پاسخ + +2 0 --
ک 1399/01/09 - 12:07
تابستان باید کلاسها دایر شودتا جبران شود فضای مجازی ستمی بزرگ بر دانش آموزان ضعیف است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور