صدای معلم

" پرسش « صدای معلم » این است که آن همه تبلیغات و هزینه برای این " رسانه اینترنتی " چه شد ؟ آیا شان وزارت آموزش و پرورش این است که معلمی به خاطر نداشتن یک وایت برد از طریق " یخچال " خانه اش فرآیند آموزش را پی گیری کند ؟ آیا این در شان و منزلت معلمان است ؟ آیا این وضعیت افتخاری برای این وزارتخانه و مسئولان ناکارآمد و غیرپاسخ گوی آن محسوب می شود ؟ چرا وزیر آموزش و پرورش حداقل به عنوان عضوی از " مرکز ملی فضای مجازی " موضوع رفع فیلترینگ از " تلگرام " را مطرح نمی کند ؟ "

" تلویزیون تعاملی سینا " کجا رفت ؟!

صدای معلم بررسی می کند ؛

گروه گزارش/

پرسش صدای معلم در مورد تلویزیون تعاملی سینا و آموزش مجازی در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش در آخرین اظهار نظر مطالبی را در مورد " آموزش های مجازی " بیان کرده است .

پرتال وزارت آموزش و پرورش 20 اسفند 1398 نوشت :

" از آنجا که برگزاری کلاس‌های درس به شیوه معمول احتمال شیوع ویروس کرونا را افزایش می‌دهد لذا بر اساس مصوبه ستاد ملی پیشگیری از بیماری کرونا مدارس تعطیل شد،اما این به این معنا نیست که مسئولیت مدیران، معلمان و کادر آموزشی تعطیل می‌شود بلکه تنها مدل آموزش تغییر کرده است بنابراین ما در این مدت تلاش کردیم تمهیداتی را بیندیشیم تا نتیجه آن استمرار آموزش‌ها باشد.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: در روزهای اخیر در فضای مجازی تصاویری از معلمان را مشاهده کردیم که نشان از تلاش‌های گسترده معلمان برای ادامه آموزش‌هاست  به طور مثال معلمی که به تخته (وایت برد) دسترسی نداشت و از یخچال خانه خود برای آموزش استفاده می‌کرد و یا معلمانی که هر کدام به روش خود در فضای مجازی با دانش آموزان خود ارتباط برقرار می‌کنند.

وی ادامه داد: در این راستا تمهیداتی اندیشیده‌ایم که هر دانش آموز بتواند از طریق رسانه ملی آموزش لازمه را فراگیرد، بنابراین در ابتدا تدریس دروس را با۱۰نوبت آغاز کردیم و اما هم اکنون آموزش‌ها ۲۸نوبت در سطح ملی ارایه می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش از پوشش 98 درصدی شبکه‌های ارائه دهنده آموزش‌ها خبر داد و افزود: این روز‌ها شبکه‌های استانی نیز به میدان آمده و به ما کمک می‌کنند چنانچه دانش آموزانی در ساعت مقرر نتوانند پای درس بنشینند می‌توانند از طریق تلویزیون آن استان آموزش‌ها را ببینند.

وی افزود: در راستای تسهیل امر آموزش و اجرای عدالت آموزشی، شبکه‌ای را هم بر بستر امن اینترنت ایجاد کرده‌ایم که درآن معلمان، دانش آموزان، مدیران و دیگر اعضای کادر آموزشی عضو هستند و دروس نیز همچون برنامه درسی مدرسه از ساعت ۸صبح ارایه می‌شود به طوری که ارزیابی‌ها، حضور و غیاب‌ها، پرسش و پاسخ انجام و آزمون نیزگرفته می‌شود.

 حاجی میرزایی گفت: خانواده‌ها به ما کمک کنند تا دانش آموزان از ۸صبح فعال باشند، حدود یک ماه است که برنامه تحصیلی را از دست داده‌ایم و برای اینکه ناگزیر نباشیم پایان دوره تحصیلی را افزایش دهیم باید با ما همکاری شود.

وی از اعلام حضور 80  هزار مدرسه در سامانه خبر داد و اظهار کرد: این مدارس اطلاعات مورد نیاز را به ما داده‌اند امیدواریم این امکان فراهم شود که همه به کمک هم اتفاق خوبی را رقم بزنیم و شایستگی‌هایمان را به نمایش بگذاریم .

عضو کابینه تدبیر و امید ادامه داد: ویروس کرونا اگرچه اتفاقات تلخی را رقم زد و مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، اما فرصتی رابرای ارائه خلاقیت‌های ما فراهم کرده است، امیدواریم با استفاده از این نرم افزار و همکاری خانواده‌ها اختلالی در بحث آموزش به وجود نیاید، الان فرصتی است که ما از نوع دیگری از آموزش استفاده کنیم.

وی در خصوص جزییات این نرم افزار گفت: این نرم افزار که تا پایان هفته کاربردی می‌شود به گونه‌ای است که معلمان می‌توانند محتوا‌های آموزشی خود را برای دانش آموزان ارایه دهند و محتوا‌هایی هم از طریق آموزش و پرورش به آن‌ها داده می‌شود. "

« صدای معلم » در زمان وزارت « سیدمحمد بطحایی » وزیر پیشین آموزش و پرورش و در 4 دی ماه 1397 در گزارشی نوشت : ( این جا )

" نشست و یا جلسه ای را نمی بینی که سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مورد « تلویزیون تعاملی سینا » سخنرانی نکند و یا فرمایشاتی در این زمینه نداشته باشد .

دامنه تبلیغات " این رسانه وزیرپسند " حتی به " سامانه ضمن خدمت فرهنگیان " هم رسیده است طوری که تکمیل فرآیند آموزش دوره آموزشی منوط به « نصب اپلیکیشن سینا » و معرفی آن به والدین دانش آموزان شده است .

پرسش صدای معلم در مورد تلویزیون تعاملی سینا و آموزش مجازی در آموزش و پرورش

این تلویزیون تعاملی سینا چیست و در عصری که رسانه های قدرتمند و فراگیری حضور دارند و مهم تر از آن وضعیت فقیر وزارت آموزش و پرورش در زمینه بودجه و اعتبارات که حتی از پرداخت حق التدریس و معوقات معلمان عاجز است و بیش از یک سوم مدارس آن تخریبی است و دانش آموزان در آتش بی تدبیری و بی کفایتی مسئولان آن می سوزند ؛ چه توجیهی می تواند داشته باشد ؟

محمدرضا اسماعیلی مشاور وزیر آموزش و پرورش در حوزه فناوری و اطلاعات در نیمه دی ماه 96 در نشست مشترک معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار داشت: تلویزیون تعاملی و iptv این وزارتخانه و یا به تعبیری ott به مرحله آزمایشی رسیده است و هدف آن، این است که برنامه‌ها را به طور مستقیم به سطوح مختلف در آموزش و پرورش برساند.

وی با اشاره به اینکه پروژه «سینا»، آموزش و پرورش را صاحب یک رسانه خواهد کرد، گفت: در پروژه سینا ما قادر خواهیم بود که بینندگان برنامه اعم از اولیا، دانش‌آموزان، معلمان و مدیران را انتخاب کرده و برنامه‌ها را در اختیار آنان قرار دهیم.

او تصریح کرد : علاوه بر تلویزیون تعاملی، بستری برای تمامی ذی‌نفعان آموزش و پرورش تعریف شده است که می‌توانند پس از رجیستر شدن، به محتوایی که برای آنان فراهم شده، دسترسی داشته باشند؛ همچنین بخش خصوصی می‌تواند وارد شود و با نظارت و کنترل بر محتوا به عنوان رگولاتوری، وارد این عرصه شود.

سید محمد بطحایی در نیمه شهریور ماه سال جاری با بیان اینکه این تلویزیون اینترنتی از طریق گوشی تلفن همراه با اپلیکیشن سینا روبیک قابل دریافت است، اظهار داشت: در این شبکه اینترنتی، معلمان مسائل مربوط به دانش آموزان را با والدین در میان می گذارند و از طرف دیگر خانواده ها با رصد برنامه ها، نقطه نظرات خود در خصوص محتواهای آموزشی، محیط مدرسه و مسائل تربیتی را برای مدیر و معلمان ارائه می دهند. "

دومین گزارش صدای معلم از وزارت آموزش و پرورش در این خصوص در 18 بهمن 1397 منتشر گردید . ( این جا )

وزیر آموزش و پرورش هیچ گاه به گزارش های صدای معلم پاسخی نداد .

پرسش ما این است که آن همه تبلیغات و هزینه برای این " رسانه اینترنتی " کجا رفت ؟

مطابق گفته مسئولان این وزارتخانه قرار بود که برنامه‌ها را به طور مستقیم به سطوح مختلف در آموزش و پرورش  و همه ذی نفعان آموزش و پرورش برساند .

چرا در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش و مسئولانی که در آن زمان در این پروژه سهیم بودند سکوت کرده و چیزی نمی گویند ؟

آیا شان وزارت آموزش و پرورش این است  که معلمی به خاطر نداشتن یک وایت برد از طریق " یخچال " خانه اش فرآیند آموزش را پی گیری کند ؟

پرسش صدای معلم در مورد تلویزیون تعاملی سینا و آموزش مجازی در آموزش و پرورش

آیا این در شان و منزلت معلمان است ؟

آیا این وضعیت افتخاری برای این وزارتخانه و مسئولان ناکارآمد و غیرپاسخ گوی آن محسوب می شود ؟

« محسن حاجی میرزایی » از ساخت نرم افزار دیگری نام می برد .

این همه دوباره کاری و اتلاف هزینه و منابع چه معنایی دارد ؟

واقعا جایگاه " مدیریت و برنامه ریزی " در این نظام آموزشی و نیز مراتب بالاتر کجاست و چگونه تعریف شده است ؟

این روزها به علت تعطیلی مدارس برخی مدیران و معاونان معلمان را تحت فشار قرار داده اند که به صورت آنلاین و در گروه های تلگرامی تدریس کنند .

و این در حالی است که شبکه تلگرام با بیش از 40 میلیون کاربر ایرانی هنوز در فیلترینگ به سر می برد .

چرا وزیر آموزش و پرورش حداقل به عنوان عضوی از " مرکز ملی فضای مجازی " موضوع رفع فیلترینگ از این شبکه کارآمد را مطرح نمی کند ؟

این گونه " محافظه کاری ها " و " پنهان کاری ها " تاکنون چه مشکل و یا گرهی از نظام آموزشی بیمار و کشور باز کرده است ؟

پرسش این است که این " قهرمان سازی " ها برای معلمان زمانی که آن ها هنوز در چرخه باطل " تبعیض " گرفتارند و صدایشان به جایی نمی رسد ، چه کمکی به ارتقای سیستم و بهره وری آن می تواند بکند ؟

آیا مناطق محروم و کم برخوردار در جغرافیای آموزشی مسئولان جایگاهی دارند ؟

تدریس برخی همکاران در فضای مجازی دست مایه تمسخر و مضحکه برخی افراد " بیکار و بی مایه " شده است .

* خانم معلمی که  که سالهای سال باید در مدارس کشور با کمترین امکانات و دستمزد، با سی چهل کودک سر و کله بزند و پس از آن هم در خانه برای کودکان و همسر خود خدمات ارائه دهد توسط این افراد مورد تمسخر قرار می گیرد .

این نتیجه عملکرد مسئولان و دستاورد آنان در حوزه " فرهنگ " است :

چهارشنبه, 21 اسفند 1398 15:37 خوانده شده: 720 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -4 --
یک اموزگار 1398/12/21 - 16:06
نشر این صوت توسط دانش اموزان و یا اولیا ان ها کار بسیار غید اخلاقی بود معلمی که مسئولدنه به فکر اموزش دانش اموزانشه حقش تمسخر نیست
پاسخ + 0 0 --
یوسف زارع 1399/01/14 - 21:12
حدود یک سال قبل بود که پیشنهاد ایده انتشار اپلکیشن همگام را برای استفاده بلندمدت و نیز در مواقع تعطیلی مدارس دادم.‌زیرا آموزش و پرورش زیرساختهای نرم افزاری ، سخت افزاری ،پایگاههای اطلاعاتی ،سایتها وپورتالهای زیادی دارد ومی تواند مستقلا یک نرم افزار جامع را تولید وبرای استفاده دانش آموزان ومعلمان منتشر نماید.هم اکنون سایت همگام مدارس، گسترده ترین مجموعه سایتها و ماژولها را در اختیار مدارس وادارات آ.پ قرار داده و لازم است در عصر اپلکیشنها،نرم افزار دکستاپی، اندوریدی ، مک اینتاش ، اپل و... ارائه دهد وجای خالی آن کاملا مشهود است.امروزه و در دوران تعطیلی مدارس به دلیل شیوع تاج ویروس(کوویت۱۹) که ضرورت استفاده از پیامرسانها ، سایتها ، نرم افزارهای تعاملی آموزشی کاملا محرز شده است و اکثر پیام رسانها وسایتها خارجی است وحتی پیامرسانهای داخلی مثل سروش وشاد وروبیکا هم زیرنظر آ.پ نیستند لذا باید یک اپلیکیش اختصاصی ایجاد شود و پیشنهاد این است که چون همگام مدارس واطلاعات آن در دسترس همه کاربران آ.پ قرار دارد اپلیکیشن همگام وهمسو با آن ایجاد گردد.
پاسخ + +4 0 --
GodWithMeInPrison 1398/12/21 - 18:34
در اینترنت سرچ کنید

کنکور، مافیا و ما ایرانیان
https://www.tribunezamaneh.com/archives/222997

و من را به تلویزیون تعاملی سینا دعوت کنید تا مناظره ای مبنی بر اینکه خود وزیر و مشاورانش شاه ریشه های فلاکت ایرانیان هستند داشته باشیم.
پاسخ + 0 -2 --
داود 1398/12/22 - 22:11
از خدا خواهیم توفیق ادب /بی ادب محروم ماند از لطف رب/بی ادب تنها نه خود را داشتبد/بلکه اتش بر همه افاق زد. انتقاد کردن با توهین وتمسخر ودلقک بازی فرق دارد. بر این جوانک بی ادب چندان نمی توان خرده گرفت از کوزه همان برون تراود که دروست.مشکل به نوع نگاه حاکم بر اموزش وپرورش بی قدر ومنزلت بودن این نهاد وچوب حراج زدن بر شان ومنزلت ومعیشت معلمان است که در نهایت خروجی آن چنین رجاله هایی می شوند.فرصت طلبانه وبا عینک بدبینی دنبال نقاط ضعف معلمی گشتن وشکار کردن سوژه (که در کنار سایر خصلت های برتر اخلاقی واجتماعی همکار محترم نباید بزرگ نمایی می شد))واز آن اسباب سرگرمی وتفریح برای خود ودیگران ساختن چیزی جز ابتذال وپوجی وقدر ناشناسی به ذهن متبادر نمی کند.باید از زبان سعدی به همکار عزیزمان گفت:گر احمقی مشک را گنده گفت/تو مجموع باش او پراکنده گفت.
پاسخ + +2 0 --
يغما سازمان پژوهش 1398/12/26 - 08:34
سلام تشكر از انعكاس اين مطلب يادمان باشد گاهي وقت ها ايجاد هاي ساختار هاي داخلي نه براي منافع عامه بلكه براي ايجاد كار وموقعيت براي نور چشمي ها است اگر من اشتباه مي گويم جناب بطحائي رسما پاسخ دهد براي چه بود وچه كرد
اگراين از محل منابع شخصي بود وموقوفه هاي شخصي به مردم بگويد وكسي هم حق پرسش ندارد اما اگر از محل منابع داخلي بود ايشان شرعا واخلاقا بايد جابگو باشد حتي دادستاني بايد ايشان را مجاب به پاسخگويي بايد بكند اگر حقوقي وارزيابي عملكرد ها قوي ومستقل بود ايشان را پاي ميز پاسخگوئي مي نشانداما افسوس
كاش هيچ كس به جاي وصل نبود وجور خودش را خودش مي كشيد
كجايند خبرگزاريها كه اين سوالات را كه نه سياسي ونه غرض ورزانه از وزير سابق بكنند ؟ نيستندنگرديد مديرعاملان خبرگزاريها اگر راست گو وصادقند كه انشااللله هستند به اين سوال جواب بدهند
كاش مدعي العموم از اين وزير اين مطالبه را بكند كاش

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور