صدای معلم

صدای معلم : در نشست قبلی که جنابعالی به همراه آقای کریمی حضور داشتید به موضوع ساخت مدارس در سوریه توسط جمهوری اسلامی اشاره شد . علی رغم خبری که روزنامه الوطن منتشر کرد و مسئولان ایرانی تکذیب کردند ؛ در مورد تجربیات ساخت و ساز و مکان یابی مدارس صحبت کردید . در این مورد بیشتر شفاف سازی کنید . علیرضا علی‌احمدی، وزیر اسبق آموزش‌ و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر گفت : درست است که مجلس در راس امور است، ولی در برخی موارد پایش را از گلیمش فراتر می‌گذارد و متاسفانه آموزش‌ و پرورش را با برخی مصوبات بیچاره کرده است ! متأسفانه فرهنگ لابی و بده بستان هم وجود دارد و اگر مسئولی بخواهد بماند باید در مواردی بده بستان داشته باشد . نمایندگان مجلس کار آموزش‌ و پرورش را مختل می‌کنند و فرمان آموزش و پرورش را در استان‌ها به دست می‌گیرند و تا تغییر مدیر مدرسه هم مداخله می‌کنند . آقای رخشانی مهر واقعیت سفرهای شما به برخی استان هایی که برگه استیضاح وزیر آموزش و پرورش را امضا کردند چیست ؟

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور: هیچ برنامه ای برای ساخت مدرسه در سوریه نداریم ؛ آن ماجرا شب نامه است !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ؛ سه شنبه 15 بهمن نشست خبری مهراله رخشانی مهر  معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با خبرنگاران و رسانه ها برگزار گردید .

در نشست پیشین و مشترک ایشان و غلامرضا کریمی « قائم مقام وزير در امور بين الملل و رئيس مركز بين الملل و مدارس خارج از كشور» نخستین پرسش « صدای معلم » انتقاد از تعداد بسیار ناچیز نشست های رسانه ای مدیران آموزش و پرورش بود .

صدای معلم پرسید : " آقای رخشانی مهر شما بیش از 2 سال است که معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور هستید .

به جز نشست هم اندیشی و خبری مرحوم محمدرضاحافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز و  جنابعالی در 8 خرداد 1397 نشست دیگری برگزار نشده است .

آیا شما نمی خواهید در برابر عملکرد خویش پاسخ گو باشید ؟"

در نشست خبری امروز مجری جلسه در ابتدا بیان کرد که آقای رخشانی مهر و معاونین ایشان به مدت 1 ساعت به بیان عملکرد و کارنامه خویش خواهند پرداخت .

مدیر صدای معلم ضمن انتقاد از این تصمیم بیان کرد که آیا قرار است یک ساعت سخنرانی باشد و فقط نیم ساعت پرسش و پاسخ ؟

این اعتراض مورد قبول رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور قرار گرفته و عنوان کرد که او  دیگر حرف نمی زند و فقط پاسخ گوی پرسش های خبرنگاران خواهد بود .

صدای معلم هنگام طرح پرسش های خویش از انعطاف و نقدپذیری آقای رخشانی مهر تشکر و قدردانی کرد و تصریح کرد که ای کاش همه مسئولین نظام چمهوری اسلامی مثل ایشان و در این مورد حرف شنوی داشتند و سخن رسانه ها  و پرسش های آنان را می شنیدند و به آنان و افکار عمومی پاسخ گو بودند .

در ادامه صدای معلم به نشست رسانه ای اخیر مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و  ضمن یادآوری سخن ایشان در مورد صدور ضرورت صدور دستورالعمل و یا بخشنامه ای از سوی وزارت آموزش و پرورش برای الزام دعوت همه خبرنگاران به نشست های شوراهای آموزش و پرورش و نیز قول 100 درصد آقای زینی وند برای انجام این کار تا پایان دی ماه 1398 گفت :

هر دو ماه یک بار نشستی میان روسای سازمان های نوسازی در استان ها با جامعه خیرین آن ها برگزار می شود .

چرا نباید رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی و نهاد " ناظر "  در این نشست ها حضور نداشته و یا از آنان دعوتی به عمل نیاید ؟

رخشانی مهر در پاسخ به این پرسش صدای معلم معاونین خودش در  جلسه را مورد خطاب قرار داده و گفت :

این موضوع را ابلاغ کنید که در جلسات هیات مدیره جامعه خیرین مدرسه ساز و مجامع استانی – البته نمی توانیم دستور بدهیم  چون آن ها یک مجموعه مستقل هستند – حتما از رسانه ها دعوت کنند که در این مجامع حضور پیدا کنند .

پرسش و پاسخ صدای معلم و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور را می خوانیم .

ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

صدای معلم :

1- در نشست قبلی که جنابعالی به همراه آقای کریمی حضور داشتید به موضوع ساخت مدارس در سوریه توسط جمهوری اسلامی اشاره شد .

علی رغم خبری که روزنامه الوطن منتشر کرد و مسئولان ایرانی تکذیب کردند ؛ در مورد تجربیات ساخت و ساز و مکان یابی مدارس صحبت کردید .

در این مورد بیشتر شفاف سازی کنید .

2- در آن نشست سوالی مطرح کردم که انگار نشنیدید و سریع از آن رد شدید !

پرسش را دوباره تکرار می کنم :

سه شنبه 23 مهر با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیرآموزش و پرورش ، 1982 پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی با 10هزار کلاس درس در سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس در دماوند افتتاح شد.

صدای معلم پرسید :

" انتظار از وزیر آموزش و پرورش آن است در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی لیست مدارس و تعداد کلاس هر مدرسه، به تفکیک استان، شهرستان و منطقه آموزش و پرورش در اختیار تمامی اصحاب رسانه قرار گیرد .

در نشست اخیر شما هم دوباره این پرسش را مطرح کردم .

خوشحال می شوم در این مورد شفاف سازی فرمایید .

2- علیرضا علی‌احمدی، وزیر اسبق آموزش‌ و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر گفت :

درست است که مجلس در راس امور است، ولی در برخی موارد پایش را از گلیمش فراتر می‌گذارد و متاسفانه آموزش‌ و پرورش را با برخی مصوبات بیچاره کرده است !

متأسفانه فرهنگ لابی و بده بستان هم وجود دارد و اگر مسئولی بخواهد بماند باید در مواردی بده بستان داشته باشد .

نمایندگان مجلس کار آموزش‌ و پرورش را مختل می‌کنند و فرمان آموزش و پرورش را در استان‌ها به دست می‌گیرند و تا تغییر مدیر مدرسه هم مداخله می‌کنند .

آقای رخشانی مهر

واقعیت سفرهای شما به برخی استان هایی که برگه استیضاح وزیر آموزش و پرورش را امضا کردند چیست ؟

به عنوان مثال ؛

سفر بی سر و صدای معاون شما آقای رکوعی در تاریخ نهم آذر ۹۸، بعد از داغ شدن بحث استیضاح وزیر به گلپایگان(شهر زادگاه آقای رکوعی) برای پس گرفتن امضای آقای بختیار نماینده گلپایگان و بعد سفرشان به اصفهان و جلسه با نماینده شهرضا، خانم محمودی، جهت بازپس گیری امضای استیضاح.

سفر ایشان به منطقه آران و بیدگل و در نوش آباد، بزرگترین مجتمع آموزشی شمال استان اصفهان که نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد را کلنگ زنی کرده است.

پرسش این است :

 آیا نوش آباد درگیر سیل است؟ سرانه فضای آموزشی در این شهر کوچک چه میزان است؟

 آیا به مدارس نوش آباد در زلزله مسجد سلیمان و سیل سیستان و زلزله کرمانشاه، آسیب جدی رسیده است؟ !

برخی می گویند به خاطر آقای صدرالدین صدری نوش آبادی معاون سرمایه انسانی سازمان امور اداری و استخدامی بوده است ؟

ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

رخشانی مهر :

این سوال آخر شب نامه است ! یکی از همکاران را اضافه کارش را کم دادیم ، این را نوشته اند !

 

صدای معلم :

ما رسانه هستیم .

شما می توانستید از طریق روابط عمومی تان  پاسخ دهید و تکذیب کنید !

آیا تکذیب می کنید ؟

 

رخشانی مهر :

من نمی گویم کذب است . این را توضیح می دهم .

این مطلب را کانال اخبار فرهنگیان برای من هم فرستاد .

مقاوم سازی – من در این زمینه تخصص دارم . دکترای عمران گرایش سازه دارم -  هر گونه ساختمان مسکونی با ساخت ساختمان که اگریک سوم یا بیشتر باشد تخریب می شود و شیوه اجرایش هم متفاوت است.

وقتی ساختمانی را می خواهید ببینید که در مقابل زلزله مقاوم است و یا نه ، اولین کاری که می کنید نمونه برداری از محل ستون ها و محل تیرک هایش بکنید و پس از نمونه گیری به آزمایشگاه بفرستید ، در آزمایشگاه نتیجه را به شما می دهند و بعد از ارزیابی این ساختمان بر اساس آیین نامه ها به این نتیجه می رسیم که این ساختمان مقاوم سازی می خواهد یا تخریب و بعد از این هزینه تمام شده مقاوم سازی کمتر از یک سوم هزینه تمام شده هست و یا نه و تیم مهندسی به یک جمع بندی می رسد که این ساختمان را مقاوم سازی کنند ، روش و شیوه های مقاوم سازی خیلی مهم است.

در واقع به چه شیوه ای مقاوم سازی کنیم ؟

 آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که در کشور و در آن سالی که بحث مقاوم سازی مطرح بود، اصلا وجود نداشت. هیچ دسترسی به انواع شیوه های مقاوم سازی نداشتیم. در دانشگاه هم تدریس نمی شد و اخیرا یک سرفصل هایی در دانشگاه اضافه شده که مقاوم سازی و شیوه های مقاوم نوسازی را دارند تدریس می کنند.

وقتی می خواهند مدارس را مقاوم سازی کنند بروند سراغ تهیه و تدوین ضابطه ها، دستورالعمل ها و آیین نامه ها. کما این که ما در رابطه با طراحی ساختمان های نوساز آیین نامه هایی داریم.

 که همکاران ما و مدیران قبلی سازمان باید از همه ی آن ها تشکر کنم ، آقای بوربور، آقای افشانی و آقای رئیسی تشکر می کنم که در این زمینه جدیت و اهتمام داشتند.

من به سراغ اساتید این رشته در دانشگاه مطرح کشور رفتم.

 ما در همین سازمان قراردادهای پژوهشی مختلفی با دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت و پژوهشگاه بین المللی زلزله بستیم.

 خروجی انجام کارهای پژوهشی تعدادی دستورالعمل و ضابطه شده است که اگر وقت داشتید بعد به دفتر سازمان فنی می رویم و آنجا از نزدیک این ها را نشان می دهم. یک مجموعه بسیار ارزشمندی است. من نه به عنوان رئیس سازمان نوسازی به عنوان کسی که رشته اش این است. اکنون از این مجموعه برای مقاوم سازی در مدارس استفاده می شود.

ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

 در کشور ما و در طرح بازآفرینی شهری که من خودم در جلساتشان شرکت می کنم در مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان برای مجموعه های مسکونی هم کار مقاوم سازی انجام می دهند. اولین دستورالعمل های موجود و تنها دستورالعمل، همین دستورالعمل مدرسه سازی است که ما آنها را در اختیارشان قرار دادیم و شروع کردند به انجام دادن، در عین حالی که کیفیت ساخت مدارس و هم جانمای مدارس تا امروز در زلزله های مختلف نشان داده که بالاست. خیلی از مدارسی که ساخته شده در دوره مدیریتی من نبود. خیلی از مدارسی که تحت سیل و زلزله قرار گرفتند را من نساخته ام که بخواهم پز آن را بدهم !

در زلزله کرمانشاه یک سنجش خوبی از وضعیت مدارس نوساز انجام شد ؛ مدارسی که در آنجا آسیب دید از چه نوع مدارسی بودند. اکثرا مدارسی بودند که قبل از انقلاب ساخته شدند. مدارسی که از قبل در لیست تخریب بازسازی ما بودند. اگر خدای ناکرده در تهران زلزله بیاید مدارس تخریبی زیادی خواهیم داشت. چرا؟ چون ما به مدارس اعلام کردیم و می گوییم که این مدرسه تخریبی است. مدارسی که در کرمانشاه تخریب شدند ( 7 تا 8 مدرسه ) مدارسی بودند که از قبل در لیست نوسازی و بازسازی ما بودند بنابر کمبود اعتبار و اولویت های ضروری تر مدارس دیگری را ساختند و هیچ مدرسه نوساز ما در برابر این زلزله آسیب ندید.

من یک بحث تخصصی هم کنم.

وقتی یک زلزله ای می آید حتما ساختمان حتما ترک می خورد. ولی جنس ترکش ها، ترک سازه ای است ؟ آیا یک ترک آمده روی ستون خورده است ؟  آیا این ترک تیر اصلی را آسیب زده یا تیر باربر را آسیب زده یا نازک کاری را آسیب زده و یا سقف ترک خورده است. اگر نازک کاری آسیب ببیند اشکالی ندارد و حتما هم باید ترک بخورد. آن مورد خاصی که شما در آن جلسه مطرح کردید در رابطه با مسجد سلیمان خودم رفتم و آن مدرسه را دیدم.

البته باید بیشتر صحبت کنیم چون ممکن است دوباره برای شما شب نامه فرستاده باشند !

 در آن جلسه من بودم و آقای استاندار ، آقای حسینی سرپرست و دادستان  ؛ یک تیمی بودند که بابت این مدرسه به من اعتراض کردند و من هم پاسخ دادم که  شما رفتید از پیمانکار من شکایت کردید ، اشکال ندارد . اگر پیمانکار من و ناظر من مقصر بود حتما با او برخورد می کنم ولی اگر آنها مقصر نباشند چون من می گویم تقصیر ندارند چون ساختمان عملکردی من طراح در زمان طراحی از آن انتظار داشتم  از خودش بروز داده و عملکرد مناسب از خودش نشان داده آن موقع چه؟

شما خبرنگار می برید و در بیست و سی پخش می کنید و در شبکه های مختلف پخش می کنید که مدارس ما معرفی شده اند به دادستان و اگر بعدا تبرئه شد آیا باز هم می آورید و می گویید به پیمانکار من که این تبرئه شد ؟

 غیر از این که یک سازمانی در حوزه ی تخصصی خودش خوب عمل کرده است بدنام می کنید. اعتراض من در آن جلسه از این بابت بود. گفتم شما از پیمانکار شکایت کردید کار خوبی کردید. اگر کار پیمانکار اشکال داشت با او برخورد کنید به او کار ندهید ، جریمه کنید ناظر را هم اخراج کنید اشکالی ندارد ولی قبل از این که ما به آن فردی که داریم به او اتهام می زنیم و به اتهامش رسیدگی کنیم این جنجال ها در رسانه ها برای چیست ؟

 شما دارید خیّرینی که نسبت به نوسازی مدارس که دارند با ما خوب کار می کنند را دارید بدبین می کنید !

ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

 بعد آن خیّر به سازمان نوسازی  می گوید که شما خوب نمی سازید بگذارید خودمان می سازیم و نمی گذاریم شما نظارت کنید. سازمانی که با سابقه پنجاه سال کمتر یا بیشتر تجربه در حوزه ساخت و ساز دارد به عنوان یک مجموعه خوشنام در دستگاه تخصصی اش شناخته شده است این اتهامات را دارید به آنها وارد می کنید و من از این بابت گله مند هستم.

 من خدمت تان عرض می کنم که سیل سه استان را ما تجربه کردیم. زلزله اهر و ورزقان هم تجربه کردیم قبل از این که من خودم به سازمان بیایم همیشه یک تصویری جلوی چشمم بود. یک روستایی که در اهر رویان تخریب شد فقط یک مدرسه وسط روستا باقی مانده بود. در سیل اخیر روستایی که تخریب شده بود فقط یک مدرسه در آنجا سالم مانده بود. در بلوچستان رفتم ( خانم دولت یاری از باشگاه خبرنگاران جوان و خانم  امیر قهرمان از تسنیم تشریف داشتند ) مردم خانه های نوسازشان را رها کرده بودند و رفته بودند روی سقف مدرسه ای که چهل سال پیش ساخته شده بود.

کلیپ آن هم هست .

 پس اعتماد و اطمینان نسبت به مدرسه سازی بالا است.

مکان یابی مدارس هم موضوع خیلی مهمی است. ما بر اساس برنامه ریزی نظام و تجهیزات ملزم هستیم که مبتنی بر جی آی اس کارهایی را انجام بدهیم که در همین دوره مدیریتی ما استعلام کردیم از دانشگاه های مختلف قیمت گرفتیم ، تخصص شان را بررسی کردیم در نهایت دانشگاه خواجه نصیر اساتید جی آی اس آن برنده شدند و شاخص هایشان را درآوردم و در آن جلسه نشان دادم و الآن اینجا هست و الآن داریم نرم افزار آن را می نویسیم. امروز  باز با آنها جلسه داشتیم .سامانه را را دارند تهیه می کنند تا سامانه مکان یابی خوبی از آن بیرون بیاید.

 

صدای معلم :

آیا برای نوش آباد هم از جی آی اس استفاده کردید ؟

 

رخشانی مهر :

نه ! آن بحثش هست .

در رابطه با بحث خیّرین مدرسه ساز امروز نشست  هیئت مدیره جامعه خیرین مدرسه ساز را داشتیم . آقای پیکری در جلسه حضور داشتند به عنوان خبرنگار. شما ابلاغ کنید در جلسات هیات مدیره جامع خیّرین مدرسه ساز و مجامع البته ما نمی توانیم به آنها دستور بدهیم ، با بخش نامه هم نمی شود چون آنها یک مجموعه مستقل هستند ولی ما به عنوان اعضای هیات مدیره می توانیم پیشنهاد بکنیم که در جلسات جامع خیّرین و رؤسای مجامع استانی حتما از رسانه ها دعوت کنند و حضور بیابند .

 ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

صدای معلم :

در مورد ماجرای نوش آباد ؟

 

رخشانی مهر :

آن شب نامه را بگذارید به خودتان توضیح دهم !

 

صدای معلم :

سوال سوریه را فراموش کردید ؟

 

رخشانی مهر :

ما در نوسازی مدارس در سوریه هیچ برنامه ای برای ساخت مدارس نداریم.

 اما در زمینه انتقال این تجربیات اعلام آمادگی کردیم.

 

صدای معلم :

پرسش در مورد آن 1982 پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی با 10هزار کلاس درس در سراسر کشور ؟

 

رخشانی مهر :

این نمودارها را خدمت شما تقدیم می کنم .

ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/


ساخت مدرسه در سوریه و گزارش صدای معلم از نشست خبری رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور

دوشنبه, 21 بهمن 1398 15:52 خوانده شده: 349 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/22 - 22:24
متاسفانه چه زود تعیر رنگ داده و حرف عوص میکنند!!
بالاخره یا ایران برا شوریه مدرسه میسازه یا نمیسازه
اگه میسازه یا با پول دولت اشد یا با پول خود ایران و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/23 - 23:44
در مورد۱۹۸۲پروژه آموزشی,نمودار های ارایه شده چه چیزی را ثابت می کند.اگر راست می گویید آقای رخشانی مهر لیست کلیه پروژه ها را به نام و تفکیک استان و سهرستان و منطقه اطلاع رسانی و شفاف بیان کنید.از کجای این نمودارها پیداست که مثلا پروژه کی و کجا بهره برداری شده است؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/23 - 23:58
کدام شب نامه.در سایت سازمان نوسازی مدارس هم اخبار نوش آباد هست.حتی در آنجا هم به آقای صدری اشاره شده.حتی کنار ایشان عکس شما منتشر شده است.در بحث مذاکره برای بازپسگیری امضا,مستندات حضور گاه و بیگاه و معاونتان آقای رکوعی وجود دارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/24 - 00:07
آیا gis و مکانیابی مدارس در حوزه وظایف سازمان نوسازی,توسعه و تجهیز مدارس است!؟؟این از وظایف سازمان مدیریت و شهرداری هاست و آنها باید از بودجه شان در این راه هزینه کرده و مطالعات
و برنامه نرم افزاری خودشان را در اختیار سازمان قرار دهند.
اینکه هر روز به بهانه مکان یابی یا مدرسه سبز و... بودجه آموزش و پرورش را با قراردادهای سنگین روانه وزارت علوم می کنید, چه توجیهی دارد؟شما از وزارت علوم مامور هستید.چه هدفی را دنبال می کنید الله اعلم.
پاسخ + 0 0 --
خط خطی 1398/11/24 - 00:46
در مورد نمودار منتشر شده,برای نمونه هم که شده ایشان پروژه های امسال استان سیستان و بلوچستان را با نام مدرسه یا... منتشر کنند تا خبرنگاران آزاد به قول خودشان شباهنگام سری به پروژه ها زده و احیانا شب نامه ای منتشر نمایند.
پاسخ + 0 0 --
سجاد 1398/11/24 - 17:23
شاهان همه رفتن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور