صدای معلم

دانشجو معلم سال اول در دانشگاه ( پردیس ) فرهنگیان شهر ری : بسیاری از افراد و حتی معلمان باسابقه به جای آن که به من و جوان ها انگیزه بدهند ما را متاسفانه ناامید می کنند . پاسخ من دانشجو معلم با 18 سال سن به این گونه معلمان آن است که اگر شما این حرفه را نمی شناختید و یا از آینده آن بی خبر بودید چرا خودتان " معلم " شدید ؟! معلم بازنشسته با 31 سال سابقه : امیدوارم بتوانم گامی حتی کوچک در جریان پرورش تفکر نقادانه در آموزش و پرورش بردارم . از گام یکم نمی توان به گام دهم رفت . ما باید بتوانیم جریان تفکر انتقادی را به تدریج و گام به گام در آموزش و پرورش نهادینه کنیم .

شورای سازمان معلمان شهر ری با رویکرد " تفکر انتقادی " رسمیت یافت

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه تشکل ها/

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

امروز پنج شنبه صبح  نشست فرهنگیان شهر ری با موضوع " تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری " در مرکز آموزشی – فرهنگی شهر ری برگزار گردید .

در ابتدای این نشست ، « علی پورسلیمان » مدیر صدای معلم به ارائه دیدگاه های خویش در حوزه جامعه مدنی و نهادهای موثر آن یعنی " رسانه و تشکل " پرداخت .

پورسلیمان ضمن نقل قول از برخی سخنان مصطفی ملکیان و حسن قاضی مرادی خود انتقادی و فرآیند خودارزیابی ر ا لازمه اقتضائات جامعه امروز و به ویژه رسانه و تشکل دانست و تصریح کرد :

" اگر آموزش ما دچار چالش ها و آسیب های متعدد و فراوان است باید به دنبال " متعیرهای مستقل " باشیم و خیلی روی متغیر های وابسته نایستیم .

ما در این جامعه تجربه جنبش مشروطیت را داریم .

جنبشی که به بیش از 1000 سال دوران اقتدار ایلی پایان داد .

ترجیع بند و حرف اصلی و روح مستتر در این جنبش معطوف به " قانون " و روح آن بود .

اما چر ا پس از گذشت بیش از یک سده هنوز در جامعه رفتارهای ایلی و قبیله ای به عنوان هنجار و یا نرم مطرح است و حرف اول را می زند ؟

باید به این موضوع به صورت جدی اندیشید .

چرا هنوز به جامعه مدنی و حتی الفبای آن نرسیده ایم ؟

این جامعه مدنی توسط نهادهای مدنی بنا می شود .

در واقع اورلپ  ( Overlap ) دو حوزه شخصی و حکومتی و سیاسی ، نهادهای مدنی از جمله رسانه ها و تشکل ها هستند . "

در ادامه مدیر صدای معلم در فرآیند پرسش و پاسخ با فرهنگیان شهر ری شرکت کرد و به مدت بیش از 90 دقیقه به گفت و گو با همکاران پرداخت .

 در ادامه طاهره نقی ئی ، محمد داوری و برخی از اعضای شورای مرکزی سازمان معلمان ایران که هم زمان " نشست فصلی استان ها " را در همین مکان برگزار کرده بودند در نشست فرهنگیان حاضر شده و از حرکت مسئولانه معلمان برای تشکل پذیری و تشکل یابی تشکر و قدردانی به عمل آوردند .

دبیر کل سازمان معلمان ایران گفت :

" ما معلم هستیم . من معلم هستم . و ما به توسعه کشور فکر می کنیم . می دانیم خیلی از مسائلی که باید حل شود از مسیر " آموزش " باید سازمان دهی شود .

می ایستیم تا این تلاش عظیم را به سامان برسانیم .

می خواهیم آموزش های کشوری مان را فعال کنیم .

ما معلمان باید سطح آموزش و تعاملات کشوری مان را باید ارتقا دهیم .

اگر فرهنگیان جامعه ای این کار را نکنند و مخصوصا آن هایی که کار مدنی را انجام می دهند نمی توانند از وقتی که می گذارند در جهت " آموزش بهتر " بهره بگیرند .

نقی ئی در ادامه به واقعه ی مهمی در کشور که جریان " انتخابات " اتفاق افتاده اشاره کرد و ضمن انتقاد از رد صلاحیت های صورت گرفته آن را " پایان انتخابات " نامید .

ایشان تصریح کرد این نظر افراطی نیست و حاضریم از آن دفاع کنیم .

دبیر کل سازمان معلمان ایران گفت 160 کرسی از الان تکلیفش مشخص است حتی بدون رای !

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

در 70 کرسی رقابت بین اصول گراهاست و ما احتمالا در 30 کرسی احتمال انتخاب داریم . این رد صلاحیت ها به معنای حذف یک جریان ریشه دار تاریخی ایران بوده و یک " فاجعه " محسوب می شود .

سپس « محمد داوری » به عنوان عضو و سخنگوی شورای مرکزی سازمان معلمان ایران از انگیزه و حرکت معلمان برای تشکیل یک نهاد مدنی تشکر و عنوان کرد :

موسسان پیشگامان هر جریانی هستند . یکی از این تحلیل گران می گفت ما در تاریخ معاصر مدیون یک بخشی از تاریخ هستیم که ایده " تاسیس " خیلی قوی بود .

نهادهای مختلف تاسیس شدند و شرکت های اقتصادی و جریانات اجتماعی مختلف تاسیس و این آغاز " مدنیت " بود .

بذرهای مدنیت کاشته شد . شما امروز با هر انگیزه و دلیلی امروز به این جا آمدید و زمانی که این جا را ترک می کنید خیلی متفاوت تر باشید از آن کسی که صبح این جا آمده و گفته چون فلانی از ما خواسته ، چون رابطه دوستی داریم برویم یعنی ما  احتمالا با  انگیزه خیلی کمی آمدیم .

شاید نمی دانستیم کجا می رویم و برای چه می رویم ولی حالا که آمده و مهم ترین بخش زندگی که همان " زمان " است را در اختیار این جا گذاشته که قابل جبران هم نیست تا این جا برای یک جریان جدی و برای یک مسئولیت مشترک و برای سرنوشت مشترک نرسیدید این را رها نکنید .

داوری ریشه بسیاری از مشکلات و ناهنجاری ها را در " فرهنگ " نهفته دانسته و تصریح اگر از توسعه متوازن حرف می زنیم باید سنگ بنای آن را سنگ بنای فرهنگی بگذاریم . یعنی توسعه فرهنگی و فرهنگ توسعه باید محور اصلی فعالیت های ما باشد .

در ادامه کاندیداهای عضویت در شورای منطقه شهر ری به معرفی خود پرداختند .

یکی از کاندیداها دانشجو معلم پردیس شهر ری بود که تازه وارد دانشگاه فرهنگیان شده است .

وی در گفت و گو با  « صدای معلم » شرکت خود در این تشکل را با انگیزه " مسئولیت پذیری " خوانده و گفت که با علاقه و انگیزه وارد حرفه معلمی شده است .

وی از جریان و فضای روزمره موجود در آموزش و پرورش انتقاد کرده و تصریح کرد که بسیاری از افراد و حتی معلمان باسابقه به جای آن که به من و جوان ها انگیزه بدهند ما را متاسفانه ناامید می کنند .

پاسخ من دانشجو معلم با 18 سال سن به این گونه معلمان آن است که اگر شما این حرفه را نمی شناختید و یا ازآینده آن بی خبر بودید چرا خودتان " معلم " شدید ؟!

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

یکی از معلمان بازنشسسته با 31 سال سابقه که کاندید ورود به شورای منطقه بود در معرفی خویش و برنامه های خود گفت :

امیدوارم بتوانم گامی حتی کوچک در جریان پرورش تفکر نقادانه در آموزش و پرورش بردارم .

از گام یکم نمی توان به گام دهم رفت .

ما باید بتوانیم جریان تفکر انتقادی را به تدریج و گام به گام در آموزش و پرورش نهادینه کنیم .

 از نکات مهم در برگزاری این نشست آن بود که معلمان شرکت کننده اکثرا جوان و نزدیک به 70 درصد آن را " بانوان " تشکیل می دادند .

گزارش مشروح این نشست در صدای معلم منتشر خواهد گردید .

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

پایان گزارش/


تشکیل شورای سازمان معلمان شهر ری و گزارش صدای معلم

پنج شنبه, 17 بهمن 1398 17:12 خوانده شده: 240 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -6 --
khakhs 1398/11/17 - 21:42
دلخوشان
پاسخ + 0 0 --
سهیل 1398/11/18 - 01:13
من امروز با در این جمع بودم و افرادی را که در این جمع دیدم و صحبت کردم افرادی مومن،انقلابی،شجاع و با تدبیر بودند که اکثریت آنها نظرشون شرکت در انتخابات ولو با انداختن یک رای سفید بود و عمدتا علاقه ای به این مناسبات اصلاح طلب و اصولگرا نداشتند...و دغدغه اشون وضعیت آموزش و پرورش نواحی شهرریه که همین الانش توسط هیولایی باصطلاح اصلاح طلب همچون انجمن اسلامی معلمان بلعیده شده...بود و عمده ی صحبت ها هم در ارتباط با ضرورت ایجاد تحول در سیستم آموزش و پرورش بودو دو دقیقه صحبت خانم نقیئی هم که رنگ و بوی سیاسی داشت اصلاً مورد اقبال و توجه قرار نگرفت و همکاران دغدغه در ارتباط با وضعیت آموزش و پرورش داشتند!!
پاسخ + +8 -1 --
پروانه تقی زاده 1398/11/18 - 01:03
باسلام،اطمینان دارم که با حضور و هدایت دکتر شهریاری،دفتر سازمان معلمان ری بر روی مسائل آموزش و پرورش متمرکز خواهد شد و کاری با موضوعات و مسائل سیاسی نخواهد داشت...شعار ایشان همیشه احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر در آموزش و پرورش جهت پیشگیری از مفاسد اداری همچون نقض حقوق شهروندی و عدم سپردن کار به کاردان و اصلاح فرآیندهای اداریه و اساساً شخصیت ایشان NGOیی و غیر سیاسیه...
پاسخ + +8 -1 --
مریم شیخی 1398/11/18 - 11:20
واقعا لذت بردم از اینکه در جمعی از همکاران فرهیخته ی شهرری ساعاتی را سپری کردم...جز صحبت گوتاه خانم نقیئی بعنوان دبیرکل سازمان معلمان که به نظرم دیدگاه شخصی ایشان بود،همکاران آگاه و منتقد به وضعیت آموزش و پرورش پرداختند که به نظرم این رویکرد خوب و مطلوب تشکل است که سالها تجربه مدیریتی دکتر شهریاری در عرصه سازمان ها ی مردم نهاد مسبب این شد که برای اولین بار یک تشکل معلمی غیر سیاسی و با حضور همکاران جوان و بانوان کمتر مجال پیدا کرده ی فرهنگی در شهرری شکل بگیرد...امیدوارم بعد از سالها وضعیت آموزش و پرورش شهرری که ناامیدکننده و اسف بار است با بهره گیری از نظرات اعای شورای دفتر سازمان معلمان تغییر کند و این انحصار مستبدانه انجمن اسلامی معلمان و سهمیه گیری مجمع فرهنگیان به پایان برسد.
پاسخ + +5 0 --
سنگسری 1398/11/18 - 19:24
کاش در اد اره کل شهرستان های تهران از این ظرفیت ها ی مدنی بیشتر استفاده می شد...تا کی انحصار انجمن اسلامی معلمان باید وضعیت آموزش و پرورش شهرری را ببلعد..مدیرکل محترم شهرستان های تهران که اعتقاد به مشروعیت مدنی مدیران مناطق دارندد کاش در جمع دیروز بودند و مشروعیت مدنی دکتر شهریاری را میان همکاران و فرهنگیان شهرری متوجه می شدند،بیستم تیرماه هم ایشون با بیش از 120 رای بالاترین رای را در کنگره سازمان معلمان ایران حائز شدند اما متاسفانه این مشروعیت مدنی برای شهرری هیچ کاربردی تاکنون نداشته است!!
پاسخ + +3 0 --
الهام فخاری 1398/11/20 - 22:50
گام بعدی سازمان معلمان شهرری باید تلاش در جهت ایجاد تغییرات در بافت مشکل دار نواحی یک و دو شهرری باشد،اینکه سازمان معلمان برخلاف سایر تشکل ها به جوانان و بانوان بیشترین بها را داده عامل موفقیت این سازمان خواهد شد به شرط آنکه این سازمان از سوی استان فرصت تلقی شود و نه مثل برخی دیگر از پتانسیل ها و ظرفیت ها معطل بماند!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور