صدای معلم

پرسش های صریح صدای معلم در نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش : آقای اللهیار ترکمن ! روی آن تابلو نوشته اید : نشست خبری با موضوع " مسکن، بیمه، رتبه بندی فرهنگیان و بودجه وزارت آموزش و پرورش " . آن صحبت هایی که ابتدا در مورد " انتخابات " فرمودید در کجای بحث و فریم قرار می گیرد ؟ جناب عالی به عنوان يکي از دست اندرکاران تدوين کننده برنامه پنجم توسعه ، چرا سهم صندوق ذخيره فرهنگيان را در برنامه پنجم حذف نموديد ؟ چرا به فرهنگيان اجحاف کردید ؟

اللهیار ترکمن : در برنامه ی پنجم توسعه فرض این بود که صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان یک موسسه اقتصادی به رَسِش مالی و درآمدزایی رسیده و به کمک مالی نیاز ندارد

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان

امروز دوشنبه 30 دی نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با موضوع " مسکن، بیمه، رتبه بندی فرهنگیان و بودجه وزارت آموزش و پرورش " در سالن جلسات این معاونت برگزار گردید .

این نشست راس ساعت 30 / 10 صبح مطابق برنامه اعلام شده آغاز گردید .

علی اللهیار ترکمن در این نشست 24 دقیقه به ارائه مطالب و دیدگاه های خویش پرداخت .

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت :

خوشحالم از این که فرصتی فراهم شد تا خدمت شما بزرگواران بتوانیم مسائل آموزش و پرورش را با هم اطلاع رسانی کنیم و هم این که اذهان عمومی را برای اجرای فعالیت ها و برنامه ها آماده کنیم برای پیشبرد اهداف آموزش و پرورش و اهداف توسعه در این بخش ضروری و لازم است .

با توجه به ضیق وقت و سوالاتی که شما بزرگواران که باید به طور مبسوط به آن پرداخته شود سعی می کنم کلیاتی را ظرف چند دقیقه خدمت شما بزرگواران عرض کنم و بعد در خدمت شما برای طرح سوالات مد نظرتان باشیم .

گزارش صدای معلم از نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان

در مصاحبه های قبلی روی این خیلی تاکید می کردم که یک برنامه و چارچوب مشخص برای پیشبرد اهداف آموزش و پرورش باید تهیه و تدوین شود و ما از حرکات موردی، مقطعی و بدون برنامه ریزی شده باید اجتناب کنیم تا بتوانیم از همه ظرفیت هایمان استفاده کنیم  تا در چارچوب اهدافی که برای ما پیش بینی شده است بتوانیم حرکت کنیم .

خوشبختانه در طول سال گذشته تا امسال و علی رغم تعهداتی که از لحاظ مدیریتی در بخش آموزش و پرورش بود ما این مهم را از مد نظر خودمان دور نگاه نداشتیم و کارهای خودمان را در حوزه مطالعه ، آسیب شناسی و برنامه ریزی ادامه دادیم و بعضی اقداماتی که امروز خدمت شما عرض می کنم به مرحله اجرایی رسیده است و برخی دیگر به روزدی به مرحله اجرایی می رسد که خدمت شما به صورت کامل عرض می کنم .

« اللهیار ترکمن » در ادامه به موضوع " انتخابات " پرداخته و ادامه داد :

صرف نظر از بعضی مسائل اجرایی که در حوزه آموزش و پرورش داریم ما یک مرحله حساس زمانی را پیش روی خودمان برای سال 1399 داریم که خیلی ضروری است که روی آن متمرکز شویم و از همه ظرفیت ها استفاده کرده و به آن توجه کنیم و این که همه با یک همدلی و یا یک نگاه مشترک و وحدت رویه در راستای ارتقای آموزش و پرورش به این مواردی که در سال 1399 بر دوش ماست و باید به صورت زمانی از آن استفاده مناسب بکنیم و این بهره برداری را داشته باشیم و در کنار هم برای پیشبرد اهداف کمک کنیم .

در درجه اول یک اقدامی که پیش روی کل کشور هست و آموزش و پرورش هم  سهم بزرگی در این زمینه دارد بحث " انتخابات مجلس " است .

مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه ی مقننه ی کشور تاثیرگذاری بسیار زیادی در تصویب خط مشی های توسعه ی کشور دارد . هر چه مجلس قوی تر و فعال تر با خط مشی های کلی و بخشی برخورد کند قطعا پازل توسعه ی کشور در بخش های مختلف راحت تر چیده می شود و راحت تر تدوین می شود .

قطعا با توجه به فرمایشی که مقام معظم رهبری  در مورد مشارکت حدااکثری در انتخابات داشتند ، آموزش و پرورش آمادگی کامل برای مشارکت در حوزه انتخابات دارد هم شرکت فرهنگیان در انتخابات و هم مشارکت فرهنگیان در اجرا و برگزاری انتخابات که خیلی تاثیرگذار است و خودش از ارکان اصلی در برگزاری انتخابات سراسر کشور است ، " فرهنگیان عزیز ما " هستند .

مستحضر هستید ما طبق قانون کاملا در برگزاری انتخابات بی طرف هستیم . کاندیداهای محترمی که در حوزه انتخابات خودشان تبلیغات خودشان را چند وقت دیگر شروع می کنند ابن را باید حتما مد نظر داشته باشند که وزارت آموزش و پرورش مطابق قانون نمی تواند له و یا علیه هیچ کاندیدایی وارد شود .

ما به شدت با توجه به دستوری که وزیر محترم دادند و مجموعه آموزش و پرورش روی این حساس است نظارت خواهیم کرد .

موارد خلاف قانون را حتما به نهادهای ذی ربط منعکس خواهیم کرد .

امیدواریم که کاندیداهای محترم هم در برخورد با آموزش و پرورش و هم در برخورد با مسائل و مشکلات آموزش و پرورش یک نگاه واقع بینانه داشته باشند .

از وعده هایی که جامعه فرهنگیان را در اجرا و مقاطع بعدی کار مجلس آینده سردرگم می کند خودداری کنند و ان شاء الله بدانند که همدلی دولت و مجلس و نگاه موشکافانه به مجلس و آموزش و پرورش است که می تواند زمینه ی خوب و مهمی را برای آموزش و پرورش فراهم کند .

سپس معاون برنامه ریزی و توسعه منابع در چهار موضوع یاد شده به برخی نکات اشاره کرد .

اللهیار به موضوع روز آموزش و پرورش یعتی " رتبه بندی معلمان " پرداخته و ادامه داد :

" رتبه بندی حرفه‌ای معلمان از احراز و ارتقای صلاحیت‌ها آغاز و به ارتقای کیفیت منجر می‌شود و در این زمینه برخی مشوق‌های مالی در نظر گرفته خواهد شد اما برخی از افراد فضایی را ایجاد کردند که این مشوق مالی به عنوان افزایش حقوق تعریف شده است.

نظام آموزش و پرورش کشور برای رتبه بندی اولین تجارب خود را سپری می‌کند و در یک فاصله کوتاه نمی‌توانیم آنچه که هدف کامل رتبه بندی است را محقق کنیم بلکه در یک بازه زمانی با تغییراتی که اعمال می‌شود رتبه‌بندی به نقطه نهایی خواهد رسید.

1450 میلیارد تومان به حقوق دی ماه آموزش و پرورش اضافه شد و بر این اساس حقوق معلمانی که در رتبه‌های دو تا 5 قرار می‌گیرند در دی ماه براساس رتبه‌بندی پرداخت شد. رتبه یک در حال احراز است که احکام آنها نیز بهمن ماه صادر خواهد شد.

رتبه‌های دو تا پنج را تطبیق دادیم؛ یعنی رتبه‌های گذشته که از پایه تا عالی بود در رتبه‌های دو تا پنج قرار گرفتند و برای رتبه مقدماتی باید شرایطی فراهم کنیم که صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای بررسی شود و معیارهای رتبه بندی دو تا پنج تقریبا همان است و تغییری نداشتیم. "

پس از پایان سخنان ایشان نخستین پرسش کننده « صدای معلم » بود .

صدای معلم برای این نشست 11 پرسش تحلیلی آماده کرده بود که فقط توانست 7 پرسش را مطرح کند .

گزارش صدای معلم از نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان

مطابق معمول مجری مراسم به ذکر برخی تذکرات نسبت به خبرنگاران حاضر پرداخته و تاکید کرد که سوالات " چند وجهی " و " چند سوالی " را نپرسند و بگذارند که سوالات همه مطرح شود .

ایشان ضمن خطاب قرار دادن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع با عنوان " دکتر اللهیار " گفت :

از آقای دکتر اللهیار تقاضا می کنم که هر چه صلاح می دانند و هر چه مختصرتر بفرمایند که ما بتوانیم چون تعداد سوالات زیاد است مطرح شود .

این تذکرات و به عبارتی خط و نشان های مودبانه برای خبرنگاران و اشاره به تعداد زیاد سوالات خبرنگاران در حالی مطرح شد که  این نشست رسانه ای به علت آن که همه خبرنگاران برای طرح پرسش ثبت نام نکرده بودند حدود 15 دقیقه زودتر به اتمام رسید !

مجری جلسه تاکید کرد که این وقت برای خبرنگار صدا و سیما اختصاص داده شده است .

محوریت اکثر پرسش های خبرنگاران حاضر به موضوع " رتبه بندی معلمان " اختصاص داشت و به جز « صدای معلم » خبرنگار دیگری وارد حوزه " بودجه آموزش و پرورش و مسائل " آن نشد .

نکته جالب آن که خبرنگار ایسنا از اللهیار ترکمن در مورد معوقات اجرای طرح رتبه بندی معلمان  پرسید و این که کی پرداخت می شود ؟

اللهیار هم در پاسخ گفت که امروز یک جا و از مهر ماه معوقات واریز گردیده است .

این در حالی است که این خبرنگار می توانست قبل از حضور در نشست از چند معلم این پرسش ساده را بپرسد .

گزارش صدای معلم از نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان

« علی پورسلیمان » مدیر صدای معلم در ابتدا با انتقاد از محتوای سخنان معاون  برنامه ریزی و توسعه منابع در ابتدای جلسه و غیر مرتبط بودن آن با موضوع نشست تصریح کرد :

آقای اللهیار ترکمن !

روی آن تابلو نوشته اید :

نشست خبری با موضوع " مسکن، بیمه، رتبه بندی فرهنگیان و بودجه وزارت آموزش و پرورش " .

آن صحبت هایی که ابتدا در مورد " انتخابات " فرمودید در کجای بحث و فریم قرار می گیرد ؟

معاون برنامه ریزی و توسعه منابه در مورد این تذکر صدای معلم سکوت کرد .

یکی از پرسش های صدای معلم در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان چنین بود :

"  جناب عالی به عنوان يکي از دست اندرکاران تدوين کننده برنامه پنجم توسعه ، چرا سهم صندوق ذخيره فرهنگيان را در برنامه پنجم حذف نموديد ؟ چرا به فرهنگيان اجحاف کردید ؟ "

گزارش صدای معلم از نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان

اللهیار ترکمن در پاسخ گفت :

در برنامه ی پنجم توسعه فرض این بود که صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان یک موسسه اقتصادی به رَسِش مالی و درآمدزایی رسیده و به کمک مالی نیاز ندارد .

مشروح این پرسش و پاسخ در صدای معلم منتشر خواهد شد .

لازم به ذکر است یکی از ابتکارات مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در نشست های اخیر ارائه برگه ی نظرسنجی به خبرنگاران و رسانه ها در مورد ارزیابی کیفی نشست است .

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان

دوشنبه, 30 دی 1398 15:15 خوانده شده: 519 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/10/30 - 20:07
غلط کردن خودسر سهم صندوق را زیاد کردن پول کم آوردن دست کردن در جیب معلمان بی عرضه من خودم به شخصه به دیوان شکایت میکنم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/30 - 22:18
این مرد یعنی دکتر عزیز ترکمن باید دیگه بازنشسته بشه.
بسه بابا خجالت هم خوب چیزیه
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1398/11/01 - 01:01
شایسته است وزارت آموزش و پرورش دقیق اعلام نماید اجرای کامل طرح رتبه بندی به چه مبلغی نیاز دارد؟

زمان اجرای کامل طرح اعلام شود؟ آیا مثلا این طرح در ۲ سال پیاپی به نتیجه خواهد رسید یا مسئولین سرانجامی برای اجرای کامل متصور نیستند...

با اجرای کامل طرح رتبه بندی وضعیت معیشتی و حقوق معلمان به چه نتیجه ای مطلوبی ختم خواهد شد؟
آیا فاصله و عقب ماندگی حقوق با واقعیتهای اقتصادی متناسب خواهد شد؟

آیا طرح فعلی رتبه بندی محسوب میشود یا دولتهای دیگر باز " رتبه نویسی" خواهند داشت؟
آیا...
آیا...
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1398/11/01 - 01:04
در برنامه پنجم فکر کردید صندوق به " رسش" رسیده...
حال که رسش نداشته، نسخه شما چیست؟معلمان کی نتیجه رسش را حس خواهند کرد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/01 - 19:18
حیف.. این آقایان وقت و عمر عزیز خودشون و معلم ها رو دارند به باد میدن. تاسف که قدر زندگی و عمر رو ندودنی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/01 - 19:18
حیف.. این آقایان وقت و عمر عزیز خودشون و معلم ها رو دارند به باد میدن. تاسف که قدر زندگی و عمر رو ندونی.
پاسخ + +2 0 --
معلم مفت 1398/11/02 - 00:11
کلا هرچی طرح به درد نخور و کلاهبرداریه میارن تو آموزش و پرورش. چون میدونن اکثر معلما اصلا فکر نمیکنن. تقصیر خودمونه به دوتا کتاب درسی بسنده کردیم. باید اطلاعات اقتصادی و حقوقیمونو ببریم بالا.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/11/11 - 09:26
از الهیار ارتباط بین فوق لیسانس روانشناسی با معاونت مالی رو بپرسید تا شاید به نظریات روانشناسی اضافه کنیم من نمیدونم چه ارتباطی بین روانشناسی با معاونت مالی است؟ اگه مدیر سایت صدای معلم میدونه برای ما بگه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور