صدای معلم

صدای معلم : پیشنهاد ما این است که نشستی در مورد صیانت از حقوق مدنی مردم در حوزه آموزش با حضور رسانه ها برگزار کنید . نخست تلنگر بزنید به نهادهای ناکارآمد درونی آموزش و پرورش و بعد نهادهای بیرونی را به کمک بگیرید . این که شورای عالی آموزش و پرورش به وظایف اصلی ذاتی و قانونی خودش عمل نمی کند یک واقعیت است و فکر می کنیم پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در این زمینه کم کاری کرده و دچار محافظه کاری شده است .در افکار عمومی طرح سوال نکرده است که شورای عالی آموزش و پرورش باید مرجع اولیه برای صیانت از این حقوق جامعه باشد

انصاری ؛ مدير گروه پژوهشي اقتصاد آموزش و پرورش : " حقوق آموزشی " مردم دارد مورد تخطئه و حمله و تهاجم قرار می گیرد ! تکلیف " کیفیت " در خرید خدمات آموزشی مشخص نیست !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛  پژوهشکده تعلیم و تربیت « گروه  پژوهشی اقتصاد و برنامه ریزی نیروی انسانی » پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نشست تخصصی با عنوان : " بررسی زمان آموزش در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران " برگزار کرد .

سخنرانان این نشست « منیره رضایی ، محمد جواد محسنی نیا ، مسعود کبیری و علیرضا محمدی » بودند .

مدیریت این نشست را « عبدالله انصاری » بر عهده داشت .

« صدای معلم » در این بخش ؛ مشروح سخنان « عبدالله انصاری » عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش را منتشر می کند .

حقوق آموزشی مردم ایران و تکلیف کیفیت در خرید خدمات آموزشی و وضعیت تنوع مدارس

اگر بخواهم یک جمع بندی داشته باشم و نیز بحث های همکاران دلالت بر این دارد که " زمان آموزش " بر خلاف ادعایی که وزارتخانه مطرح می کند بسیار کم تر از آن چیزی است که در دنیا وجود دارد و به ویژه برای کشوری که دنبال این است که در این سند چشم انداز قید کرده است که می خواهد به عنوان رتبه اول منطقه در افق چشم انداز نایل شود ؛ این وضعیت زمان آموزش و این شرایطی که به عنوان آخرین کشوری که به عنوان  کشورهای شرکت کننده در آزمون تیمز و  پرلز به لحاظ زمان آموزشی وجود دارد ؛ این اتفاق احتمالا نخواهد افتاد .

من از این زاویه می خواهم به آن نگاه کنم و آن این است که ما اصل 30  قانون اساسی داریم .

در این اصل 30 قانون اساسی قرار بر این است که دولت اختیار منابع ملی این کشور را در ید خودش داشته باشد ، این منابع را استخراج کند ، بفروشد و درآمدهایش را تحصیل کند .

در مقابل این منابعی که به وکالت از طرف مردم و نسل های آتی این کشور در اختیارش قرار گرفته است یک سری خدمات  دارد ؛ از جمله این خدمات طبق قرارداد اجتماعی که ما به عنوان قانون اساسی از آن ذکر می کنیم الزام دارد که آموزش عمومی را به صورت رایگان تا پایان متوسطه ارائه کند اما از اول انقلاب یعنی پس از تصویب قانون اساسی و اصل 30 شما اگر روند را دنبال کنید می بینید که یک نیروی فراوانی دارد صرف می شود که به طرق مختلف از این اصل 30 عبور کنند و گریز کنند از این که آن منابعی که باید برای آموزش عمومی تعبیه شود این ها فراهمش کنند .

و اگر بخواهم اشاره کنم دستور قانون مدارس غیرانتفاعی یکی از همین هاست .

من وارد درست و یا غلط بودن آن نمی شوم .

حقوق آموزشی مردم ایران و تکلیف کیفیت در خرید خدمات آموزشی و وضعیت تنوع مدارس

اما این که در سال 1367 بعد از سال 58 و 59 یک دفعه این بحث مطرح می شود و " مدارس ملی " که طبق مصوبه شورای انقلاب آن زمان همه آن ها تعطیل شده بودند دوباره این ها جهش پیدا می کنند ؛ این به این معناست که دولت می خواهد مسئولیت تامین منابع مالی آموزش و پرورش را از گردن خودش باز کرده و به دوش خانواده ها منتقل کند .

بعد از آن شما ملاحظه می کنید وزرای مختلف سعی می کنند در برنامه هایش این را لحاظ کنند مثلا دکتر علی احمدی در برنامه هایش موقع گرفتن رای اعتماد به عنوان وزیر آموزش و پرورش صریح ذکر می کند از رهبری یک تفسیری بگیرم که تکلیف این اصل 30 را روشن کنم و از شر این راحت شوند . ما نمی خواهیم نیت خوانی کنیم اما این که این بحث مطرح شود که ساعات آموزشی در نظام آموزشی ایران نسبت به کشورهای دیگر  زیاد است ؛ این ممکن است دنبال تدارک آن زمینه ای هستند که فردا بگویند برای آن که معلم کم تری استخدام کنیم و بار مالی دولت را پایین بیاوریم ؛ ساعات آموزشی را از این که هست کم تر کنیم .

عمدتا هم دنبال این بودند که بتوانند مجوز اخذ شهریه را کسب را کنند .

این که قانون اساسی و شورای نگهبان چه جواب هایی داده و چه سوال هایی کرده اند نهایتا برای این که بتوانند این دریافت شهریه را مجاز کنند سرانجام موفق نمی شوند .

بعد از آن وقتی می فهمند این اتفاق هم نمی افتد به دنبال ترفندهای دیگری می گردند از جمله گزینه های جانشین را در نظام آموزشی دولتی یکی یکی تضعیف کنند و یا این که آن را حذف کنند .

بحث های زیادی در مورد مدارس خاص وجود دارند مانند نمونه دولتی ، شاهد ، سمپاد و... موافق و مخالف وجود دارند و بحث های روان شناسی ، پیشرفت تحصیلی و... همه سرجایش هستند اما وقتی گزینه های آموزش دولتی را در قالب نمونه ، سمپاد و ... می خواهید حذف کنید ؛ در واقع این نوع تقاضای خدمات آموزشی با کیفیت تر و متمایز را به بخش غیردولتی منتقل می کنید .

موضوع جایی عجیب می شود ؛ کسانی که این بحث را مطرح می کنند نمی گویند بار دولت را از این چیزی که وجود دارد می خواهیم سبک ترش کنیم ؛ در مقابل بحث " عدالت " را مطرح می کنند .

می گویند این عدالت نیست که مدارسی مانند سمپاد و نمونه و ... باشند .

کسانی که این بحث ها را می کنند باید تکلیف مدارس غیردولتی را هم معلوم کنند .

اگر یک نظام سوسیالیستی در حوزه ی آموزش عمومی مورد توجه و ایده آل ماست نمی شود فقط در بحث عدالت در مورد مدارس دولتی صحبت کرد و مدارس غیردولتی را فراموش کنیم .

غیر از آن طرح بحث خرید خدمات آموزشی را راه می اندازند .

حقوق آموزشی مردم ایران و تکلیف کیفیت در خرید خدمات آموزشی و وضعیت تنوع مدارس

طرح خرید خدمات آموزشی فی نفسه مشکل ندارد ؛ آن چیزی که دنبالش هستند این است که می گویند ما چرا باید به یک معلم 2 تا 3 میلیون بدهیم ؟ ما می توانیم با توجه به بیکاری که در کشور وجود دارد 700 تا 800 هزتار تومان به موسس مدرسه غیردولتی بدهیم ، او هم یک معلم را پیدا کند . یک درصدی خودش بردارد و حدود 300 تا 400 تومان و حتی کم تر کسی را پیدا کند و سر کلاس بفرستد !

خیلی تلاش کردم تا بفهمم کسی تحقیق کرده است تا تکلیف ماجرای " کیفیت " در خرید خدمات آموزشی را را روشن کند تاکنون چیزی ندیدم !

از قبل هم شنیده بودم و در طرح مجلس هم دیدیم . دنبال این بودند که شمار درس ها را پایین بیاورند .

ماجرای زبان انگلیسی را می دانید . خیلی واضح مطرح شد . قبل از آن هم به طور غیررسمی می شنیدیم که یکی از معاونین آموزشی وقت وزرای سابق این بحث را مطرح کرده بود که اصلا ما چرا " ریاضی " درس می دهیم ؟!

چرا فیریک تدریس می کنیم ؟ این خطر وجود دارد که خود دولت به طرق مختلف و به لحاظ کمی گزینه های در دسترس مدارس دولتی قابل ثبت نام را کم می کند ؛ شما مناطق بالای تهران را ببینید ! مدارس دولتی را جمع می کنند برای آن که شما ناگزیر شوید در مدارس غیردولتی ثبت نام کنید !

هر کس این ها را می خواهد ؛ این دروس دیگر جزء اصل 30 نیست !

خانواده پولش را پرداخت کند و آموزش ها را ببیند .

در درس زبان انگلیسی و در قالب طرح " رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی " آن را برون سپاری کنیم و هزینه اش را خود خانواده ها بدهند .

یعنی بار مالی آن از گردن دولت ساقط شود .

ما نمی خواهیم نیت خوانی کنیم اما این که این بحث مطرح شود که ساعات آموزشی در نظام آموزشی ایران نسبت به کشورهای دیگر  زیاد است ؛ این ممکن است دنبال تدارک آن زمینه ای هستند که فردا بگویند برای آن که معلم کم تری استخدام کنیم و بار مالی دولت را پایین بیاوریم ؛ ساعات آموزشی را از این که هست کم تر کنیم .

هر کسی هم که بیشتر از این دوست دارد فرزندش آموزش ببیند دست در جیبش کند و مدارس غیردولتی هستند و خدمات را بگذراند .

این نگرانی و دغدغه وجود دارد که یک جور " حقوق آموزشی " مردم دارد مورد تخطئه و حمله و تهاجم قرار می گیرد .

نهادی در این جا لازم است که وظیفه صیانت از حقوق آموزشی مردم را بر عهده بگیرد .

فلسفه شورای عالی آموزش و پرورش همین است .

کار این نهاد این است که از کمیت و کیفیت آموزش ، از اختصاص بودجه کافی برای خدمات آموزشی ، بحث این که زمان آموزش کم و یا زیاد شود و... دفاع کند و وظیفه ی نهادی اش این است .

اما به دلایل مختلف که این جا در مورد آن بحث نمی کنیم ، شورای عالی آموزش و پرورش نمی تواند این  کار را انجام دهد .

نه این که فقط به ضعف این شورا مربوط شود ؛ یک اتفاقاتی مانند اساسنامه ، مقررات که این شورا بر اساس آن شکل گرفته است وجود دارد که به همین جا منجر شده است یعنی به عنوان یک نهاد ناظر از سوی مجلس شورای اسلامی که قرار است بر فعالیت های وزارت آموز ش و پرورش نظارت کند و مقررات بگذارد نیست .

عملا خود وزیر عنان سیاست گذاری و قانون گذاری شورای عالی آموزش و پرورش را بر عهده گرفته است و یا تابع شده اند .

این شورا امکان نظارت را ندارد .

یک پیشنهاد خام می خواهم مطرح کنم .

حقوق آموزشی مردم ایران و تکلیف کیفیت در خرید خدمات آموزشی و وضعیت تنوع مدارس

برای این اموری که عرض کردم ؛ بحث رعایت حقوق آموزشی ، جلوگیری از ایجاد موقعیت انحصاری برای مدارس غیردولتی مشهور ، نظارت بر هزینه کرد مصرف منابع با حداقل اتلاف و ممانعت از تکوین فساد و رانت و امتیازاتی که در حین تصمیم گیری ممکن است اتفاق بیفتد ، توزیع عادلانه منابع و... ما به یک سری نهادهای مدنی مستقل از دولت احتیاج داریم .

همان نهادهای مردم نهاد در مورد همین بحث ها که آیا منابع اختصاص یافته به آموزش و پرورش کفایت می کند ، آیا عادلانه توزیع می شود یا نه  و همین طور تحلیل پیامدهای ناشی از سیاست های  مختلفی که آموزش و پرورش وضع می کند و این ها روی حقوق آموزشی مردم موثر است .

همان نکته ای که آقای دکتر نویدی فرمودند و این کار کاملا به جاست .

خود مردم هم احساس می کنند که این حق مردم است که از زمان آموزش بهره مند شوند چون در مقابل مالیات ، عوارض و سهمی از منابع ملی کشور که در اختیار دولت است و به درآمد تبدیل می شود این سرویس را باید مردم بگیرند اما خودشان غافلند که این سرویس هم به لحاظ کمی به آن ها کم تر ارائه می شود و همین که کیفیت اش هم نامناسب است .

این خطر وجود دارد که خود دولت به طرق مختلف و به لحاظ کمی گزینه های در دسترس مدارس دولتی قابل ثبت نام را کم می کند ؛ شما مناطق بالای تهران را ببینید ! مدارس دولتی را جمع می کنند برای آن که شما ناگزیر شوید در مدارس غیردولتی ثبت نام کنید !

و هم به لحاظ کیفی . وقتی شما منابع کافی برای حقوق معلمان اختصاص نمی دهید می دانید که این به تنزل سطح کیفی آموزش منجر می شود .

یک سری از خانواده هایی که این پتانسیل درآمدی را دارند ناگزیر می شوند فرزندشان را از سیستم آموزش دولتی خارج به غیردولتی ببرند .

این تعمدا در حال رخ دادن است .

حقوق آموزشی مردم ایران و تکلیف کیفیت در خرید خدمات آموزشی و وضعیت تنوع مدارس

این نهاد به غیر از آن که سیاست ها و برنامه های نظام آموزش عمومی را رصد می کند و آن را به مردم اطلاع رسانی می کند که در مورد حقوق شما یک چنین اتفاقاتی در حال رخ دادن هستند ، می تواند وظیفه ی آگاه سازی مردم را به دوش بگیرد و همین را روشن کند که این که شما خوشحال می شوید دارید به خودتان صدمه می زنید و آینده بچه ات را دارید نابود می کنید  .

صدای معلم :

ضن تشکر از نقطه نظرات شما .

پیشنهاد ما این است که نشستی در مورد صیانت از حقوق مدنی مردم در حوزه آموزش با حضور رسانه ها برگزار کنید .

و نخست تلنگر بزنید به نهادهای ناکارآمد درونی آموزش و پرورش و بعد نهادهای بیرونی را به کمک بگیرید .

این که شورای عالی آموزش و پرورش به وظایف اصلی ذاتی و قانونی خودش عمل نمی کند یک واقعیت است و فکر می کنیم پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در این زمینه کم کاری کرده و دچار محافظه کاری شده است .در افکار عمومی طرح سوال نکرده است که شورای عالی آموزش و پرورش باید مرجع اولیه برای صیانت از این حقوق جامعه باشد .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

ادامه دارد


حقوق آموزشی مردم ایران و تکلیف کیفیت در خرید خدمات آموزشی و وضعیت تنوع مدارس

چهارشنبه, 27 آذر 1398 15:21 خوانده شده: 539 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -2 --
آنتی توهّم 1398/09/27 - 17:10
از کلمات روحی له الفدا سید جمال الدین اسدآبادی:

" اگر به دست و پای انسان زنجیر انداخته شود بهتر از اینست که اوهام و خرافات بر عقل او بند و زنجیر بیندازد "
پاسخ + 0 0 --
آنتي دروغ 1398/09/30 - 10:44
با ابتلاي الهيار به عارضه توهم موافق نيستم.اينكه وي ادعا كند كه زمان آموزش در ايران بيش از ميانگين كشورهاي دنيا است، ناشي از غلبه وهم و خيال نيست.اين نشانه دروغگوئي و تلاش براي انتشار اباطيل با هدف و غرض خاص است. اگر به فرض ضعيف به او اطلاع غلط داده بودند، پس از بررسي موشكافانه آقايان محسني نيا و كبيري موضوع روشن شد. به علاوه سابقه وي نيز چنين دلالتي را تأئيد نمي كند.آيا ادعاي فوق ليسانس از فرانسه و دكترا از آلبرتاي كانادا ريشه در توهم دارد؟ حتما چنين نيست.اين دروغگوئي و اغفال عموم با انگيزه هاي تبهكارانه است. البته انديشه جايگزيني بطحائي كه به دلخور شدنش از بابت عدم صدور ابلاغ سرپرستي منجر شد و نيز زدن زيرآب حاجي ميرزائي در گفتگوهاي خصوصي مي تواند نشانه غلبه توهم برخاسته از خودشيفتگي باشد كه البته با اقدامات فرصت طلبانه و فريبكارانه مبتني بر برنامه دنبال شده و مي شود.
پاسخ + 0 0 --
آنتي دروغ 1398/09/30 - 10:51
ادامه: در هرحال او نيز به زودي همچون كف روي آب زايل و همچون اربابش براي هميشه فراموش خواهد شد. پس از آن خواهد فهميد كه اغفال فرهنگيان، پياده ساختن برنامه معلم تمام وقت و طرح خريد خدمات، مانع تراشي براي اعمال مدرك تحصيلي دوم معلمان، عدم تلاش براي افزايش بودجه و حقوق فرهنگيان، منحرف ساختن طرح رتبه بندي فرهنگيان و تقليل ميزان افزايش و محدود ساختن دايره افراد مشمول، عدم دفاع از اختصاص بودجه رفاهي براي معلمان، همراهي با دولت براي فروش املاك آموزش و پرورش و... كه اگرچه خوش رقصي براي نوبخت محسوب مي شود،اما همچون رسيدن عمر سعد به ملك ري، در نهايت بي اجر و مواجب مانده و معلمان نيز نام وي را در زمره خدمتگزاران به فرهنگيان ثبت نكرده و از او به نيكي ياد نخواهند كرد.
پاسخ + 0 0 --
كارشناس سازمان پژوهش 1398/09/30 - 11:33
واقعا جالب است.آقاي محسني نيا به عنوان كارشناس خبره سازمان مديريت اعلام ميي كند كه "به مردم اعلام بکنیم که داریم چقدر به آنها خسارت می زنیم. این حق مردم است که خسارت وارده را بدانند. این خسارت فقط در زمان آموزش است ." و در مقابل الهيار كه او هم از سازمان مديريت خود را به آموزش و پرورش تحميل كرده است مي گويد كه: در ايران زمان آموزش 4000 ساعت بيشتز كشورهاي دنيا است" شرافت و بزرگ منشي ريشه در شخصيت افراد دارد و نه در شغل و محل كارشان.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/27 - 19:34
درود بر صدای معلم و تشکر از پیگیری و انتشار مطالب این نشست های علمی و کارشناسی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/27 - 19:45
برگزاری این نشست ها توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش یعنی هنوز چند نفری هستند که خوابشان نبرده و حواسشان به .... که اینبار در تلاشند لقمه های خود را از سفره آموزش بچه های مملکت بردارند هست آقااااااااااااااااااااااا/ خانم ممممممممممم مسئول محترم اگر از ساعت آموزش این بچه ها دزدیدید بیسوادی آنها آینده مملکت را به ویرانی و نابودی خواهد کشاند / بیایید یکدیگر را نسبت به این موضوع هشیار کنیم پیش از آنکه از سیلاب آبی که در شیر آموزش کرده اند و می کنند هست و نیست سرزمینمان نابود شود
پاسخ + +2 0 --
جعفری 1398/09/28 - 21:53
نماینده نوبخت در وزارت آموزش و پرورش درصدد انجام ماموریت محول شده از سوی دولت یعنی کاهش ساعات آموزش و به دنبال آن کاهش استخدام معلمان،کاستن از کیفیت آموزش و سوق دادن خانواده ها به مدارس غیردولتی، حذف مدارس نمونه دولتی و شاهد و سمپاد که پناهگاه خانواده های قشر متوسط از جهنم مدارس رها شده دولتی است، فروش املاک آموزش و پرورش در قالب عباراتی چون مولد سازی و.. می باشد.از صدای معلم و پژوهشگاه برای توجه به ماموریت نفوذی های نوبخت در آموزش و پرورش و تبیین آن برای معلمان و خانواده ها قدردانی میکنم اما کافی نیست و باید تداوم و شدت پیدا کند.
پاسخ + 0 0 --
ه 1398/09/29 - 08:11
ذنفوذی نوبخت کدام است آقا ؟
همین امثال این انصاری بس است مخ حال اقتصاد آموزش وپرورش این باشد
شما نتایج پژوهشهای ایشان را بررسی بفرماییدوخواهید دید که نتایج نیاز به تحقیق نداشته است سپس مبلغ قراردادهای پژوهش ها را بررسی بفرمائید
نتیجه حرفهای خوبی برای وضع امروز اقتصاد آموزش وپرورش خواهد داشت .
پاسخ + +4 0 --
کارشناس پژوهشگاه 1398/09/29 - 15:13
محض اطلاع برافروختگان و کارگزار آقای نوبخت عرض شود در پژوهشگاه با کارکنان قراردادی منعقد نمی شود و انجام طرحهای پژوهشی به عنوان کار موظف اعضای هیات علمی و کارشناسان محسوب می شود. از صدای معلم تقاضا می شود به نمایندگی از جامعه فرهنگیان این موضوع را با دقت بررسی و اطلاع رسانی کنند.این حربه که هرکس نقدی را مطرح کند، بلافاصله در فضای مجازی با اتهام مالی و منافع شخصی روبرو و تلاش شود در این معرکه اصل موضوع به فراموشی سپرده شود، حربه ای کهنه و مندرس است.
پاسخ + +3 0 --
دبیر منطقه ۱۷ 1398/09/29 - 17:34
جناب ه من شناختی از آقای انصاری ندارم و از پژوهشهای ایشان نیز مطلع نیستم. موضوع اصلا اینها نیست. نکته ادعای فردی است به نام الهیار ترکمن که عنوان کرده که ساعات آموزش در ایران بیشتر از کشورهای دیگر است.گروه اقتصاد پژوهشگاه هم این ادعا را بررسی کرده و به طور مستند گزارش کرده است که ادعای الهیار ترکمن بی پایه و اساس است‌.ترکمن پیش از این در مورد مدرک تحصیلی خود نیز دروغ گفته بود که در صدای معلم به آن پرداخته شد و الهیار ناگزیر شد که از ادعای دکترای آلبرتا و فرانسه عدول و اعلام کند که در دانشگاه آزاد رودهن روانشناسی خوانده است. اکنون نیز به جای این حرفها یا از ادعای خود مبنی بر زمان آموزشی بیشتر ایران در مقایسه با کشورهای دیگربه زور مستند دفاع کند و یا مثل موضوع دکترای آلبرتا بگوید که اشتباه کردم و مثل سابث حرف مفت زدم. همین و بس
پاسخ + +1 0 --
كارشناس دفتر بودجه 1398/09/30 - 17:02
جناب الهيارتركمن و يا جناب ه، به نظرم بد نيست توضيحي در مورد موضوع قراردادطرح پژوهشي با عنوان" طراحي مدل رياضي تخصيص منابع مالي با رويكرد عدالت بين ادارات كل آموزش و پرورش استانها" بدهيد.براي شروع به اين پرسشها پاسخ دهيد: الهيار تركمن در اين قرارداد چه نقشي داشت؟ مبلغ قرارداد چقدر است؟آيا الهيار تركمن در زماني كه در سازمان مديريت بود اين طرح را به واسطه آنكه مزخرف بود رد نكرده بود؟ چه اتفاقي افتاد كه پس از ملاقات با مجاوري از نظرش عدول كرد و انجام آن را لازم و مفيد دانست؟ چرا هيچ نسخه اي از اين طرح كه با اعتبارات معاونت توسعه وزارت آموزش و پرورش انجام شده است، در دسترس قرار نگرفته و مخفي است؟ چگونه تأئيديه انجام اين طرح از عصاره گرفته شد؟چه ارتباطي ميان انجام اين طرح با قرارداد اولين همايش ملي اقتصاد آموزش و پرورش: مديريت منابع انساني و مالي و شخص صمد برزويان وجود دارد؟
پاسخ + +1 0 --
كارشناس دفتر بودجه 1398/09/30 - 17:04
چرا مقالات همايش تا كنون منتشر نشده است؟ مبلغ قرارداد همايش چقدر بوده است؟ و.....جناب الهيار تركمن مانند كبك سر در برف فرو برده، گمان مي كني كه كارشناسان معاونت و دفتر بودجه از همه چيز بي خبر و غافل هستند؟آيا علاقمند هستي تا مجموعه مستندات و مكاتبات در اختيار رسانه ها قرار گيرد؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور