صدای معلم

" نخستین پرسش صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی آن است که مبنای کارشناسی و پژوهشی این مصوبه چه بوده است ؟ آیا اختصاص سهمیه نوعی تبعیض و ایجاد رانت در سیستم نیست ؟ مگر نه این است که طبق اصل نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ؛ مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود. آیا از نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تجربه سهمیه بندی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تجربه مثبتی بوده و به ارتقای کارآمدی سیستم و افزایش اعتماد عمومی منجر شده است ؟ در کدام نظام آموزشی موفق و توسعه یافته چنین کارها و برنامه هایی پیاده می شود ؟ "

شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اختصاص سهمیه استخدامی در آموزش و پرورش برای طلاب پاسخ گو باشد !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اختصاص سهمیه استخدامی آموزش و پرورش برای طلاب

در نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش ، « صدای معلم » از وزیر پرسش کرد : ( این جا )

" چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس سنت دیرینه در مسائل ریز و درشت این وزارتخانه وارد می شود آن چنان که گویی وزارت آموزش و پرورش فاقد قوه عاقله و ممیزه برای تصمیم گیری است ؟

چرا شورای عالی آموزش و پرورش از وظایف سیاست گذاری و برنامه ریزی فاصله گرفته و بیشتر نقش آیین نامه نویس و مقررات نویس پیدا کرده است ؟

چرا  اکثر وزرای آموزش و پرورش در این  4 دهه پس از انقلاب اسلامی محافظه کار و توجیه کننده وضع موجود بوده اند ؟ "

انتقاد صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اختصاص سهمیه استخدامی آموزش و پرورش برای طلاب

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش صدای معلم گفت :

" من دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی  و شورای نگهبان را دخالت غیرتخصصی نمی دانم . اعتقاد من این است که ای کاش دخالت ها محدود به همین نهادهای تخصصی موضوع باشد و این ها با صلاحیت های بیشتری در موضوع آموزش و پرورش وارد شوند اما تعدد عرصه های سیاست گذاری نوعی آشفتگی را را در حوزه آموزش و پرورش ایجاد می کند . "

آخرین گزارش صدای معلم در انتقاد از جایگاه و کارکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 25 آبان 1398 مننتشر گردید . ( این جا )

هنوز شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا سایر نهادهای مسئول پاسخی به این مطالب و پرسش ها  نداده اند .

واقعا برای ما جای بسی پرسش و ابهام است زمانی که موضوعی خام و غیرکارشناسی مانند حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس تحت عنوان " حذف انحصار "  مطرح و افکار عمومی نسبت به آن بازتاب منفی می دهد و حتی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رد می شود ؛ چطور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی صحبت از طرح مجدد آن هم در شورایی می دهد که هنوز به لحاظ " قانونی " جایگاه آن مورد پرسش است ؟

به تازگی مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور صحبت از اختصاص سهمیه به طلاب در موضوع استخدام در وزارت آموزش و پرورش کرده است .

انتقاد صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اختصاص سهمیه استخدامی آموزش و پرورش برای طلاب

حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت‌ پور  گفته است  : شورای عالی انقلاب فرهنگ مصوبه‌ای ابلاغ کرده که طی آن ۱۰ درصد استخدام آموزش ‌و پرورش کشور باید از بین طلاب باشد.

ایشان در توجیه این علت هم بیان کرده است :

" استفاده از ظرفیت طلاب و دانش‌آموختگان حوزه‌های علمیه و مدارس مذهبی یکی از راه‌های ارتقای معرفتی آتیه سازان ایران اسلامی است. "

نخستین پرسش صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی آن است که مبنای کارشناسی و پژوهشی این مصوبه چه بوده است ؟

آیا اختصاص سهمیه نوعی تبعیض و ایجاد رانت در سیستم نیست ؟

مگر نه این است که طبق  اصل نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ؛ مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.

انتقاد صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اختصاص سهمیه استخدامی آموزش و پرورش برای طلاب

آیا از نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تجربه سهمیه بندی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تجربه مثبتی بوده و به ارتقای کارآمدی سیستم و افزایش اعتماد عمومی منجر شده است ؟

در کدام نظام آموزشی موفق و توسعه یافته چنین کارها و برنامه هایی پیاده می شود ؟

آیا از نظر وزیر آموزش و پرورش این مصوبات و دخالت ها ، همچنان " تخصصی " است ؟

نظر رئیس دانشگاه فرهنگیان و آن 138 نشریه و 1200 تشکل در این دانشگاه در این مورد چیست ؟

نظر روسای دانشکده های روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه ها و اعضای هیات علمی آنان در این مورد چیست ؟

« صدای معلم » بارها در گزارش ها و مطالب خود بر تاسیس و تعریف " معلم حرفه ای " و " سازمان نظام معلمی "  در نظام آموزشی تاکید کرده است .

برای رسیدن به یک نظام آموزشی کارآمد که پاسخ گوی نیازهای جامعه باشد چاره ای نداریم جز آن که بهترین ها را به عنوان " معلم " پذیرفته و از طریق آموزش های ضمن خدمت موثر و کارآمد کیفیت آموزشی را تضمین کنیم .

چنین مصوباتی از سوی یک نهاد غیرقانونی آن هم بدون طرح اولیه در شورای عالی آموزش و پرورش و یا پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نتیجه ای جز فریه تر کردن بحران ناکارآمدی نخواهد داشت .

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اختصاص سهمیه استخدامی آموزش و پرورش برای طلاب

شنبه, 16 آذر 1398 16:18 خوانده شده: 630 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 -1 --
مدرس آزاد 1398/09/16 - 16:48
معنی طلاب چیست؟ جمع طلبه
طلبه کیست؟ آنکه به دنبال علم است
علم نسبتاً دست کیست؟ آنکس که بیشتر به دنبال علم بوده است و آنکس که استعداد بیشتری داشته و وقت بیشتری را گذاشته و اخلاص بیشتری داشته و توفیق بیشتری یافته، و آنکس که تجربه بیشتر موجب علم بیشتر او شده، نه هر تجربه کاری و نه هر تحصیل کرده‌ای؛ چه علمها که در بی علمی سیر می‌کند همانند " فروع اصول حرکتی چرخش خورشید به دور زمین! "
عالم بودن الزاماً به لباس نیست ولیکن امکان وجود در هر لباسیست جز لباس بی علمی و توفیق نایافتگی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/16 - 21:32
البته علوم دینی اخوی نه علوم محض.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/09/18 - 15:35
کی جرات داره از ...بخواد پاسخگو باشه؟
پاسخ + +6 -12 --
ضد توهم 1398/09/16 - 20:29
عجب توجیه توهم آمیزی!!
آنقدر انرژی منفی نسبت به توهم ارسال کردید
که تمام وجودتان را توهم تسخیر کرده است.
صغری و کبری تان غلط اندر غلط است
عالیجناب توهم!!
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/09/16 - 21:03
# صرفا جهت اطلاع :
در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی متخصصان تعلیم و تربیت را بر کنار و روحانیون را جایگزین فرموده اند.

در همین مدت ۹ ماه بدون اجازه مولفان و متخصصان، اعم اعلب کتاب های درسی را دستکاری و تغییر داده اند.

اینکه به جملات، عبارات و تصاویر کتاب های درسی با چه هدفی و با چه اجازه ایدست اندازی می شود مطلبی سوال برانگیز است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/17 - 00:04
پاسخ روشن است جناب :
در مکتب رادیکالیسم و آنارشیسم، تفکر ماکیاولیستی حاکم است،
در این تفکر، هدف وسیله را توجیه می کند.
به نام اجرای سند تحول بنیادین، قلع و قمع کارشناسان، صاحب نظران و متخصصان از سازمان پژوهش به جرم نکرده اجرای سند ۲۰۳۰ آن هم توسط کسی که خود از امضا کنندگان و شارحین آن است !!!
تاریخ قضاوت خواهد کرد.
دور نیست.
ولی پشیمانی سودی نخواهد داشت.
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1398/09/16 - 21:05
وقتی ۴۰ سال تعلیم و تربیت را مورد بی مهری و کم لطفی قرار می دهند یکباره می خواهند با چنین تصمیماتی گذشته را جبران کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/17 - 00:07
امیر المومنین امام علی علیه السلام :

لا یری الجاهل الا مفرطا او مفرطا
جاهل را نمی بینی مگر در حالت افراط و تفریط

نهج البلاغه حکمت ...
پاسخ + +5 -3 --
حسن 1398/09/17 - 16:14
ما هر چه داریم از روحانیون داریم و بهتر است این افراد در آموزش و پرورش بیشتر فعال باشند زیرا این صنف کاراییها و معجزاتی دارند که هیچ گروهی از جامعه آن تواناییها را ندارند به عنوان مثال مردم بخصوص قشر فرهنگی بسیار زحمت کشیدند و یک فرد روحانی را به عنوان رایس جمهور انتخاب نمودند و حال بعد از حدود هفت سال از انتخاب این فرد یک نگاه به جامعه بکنید و ببینید که چه معجزاتی انجام داده است مثلا در صد ازدواج را به حدود صفر رساند و طلاق را بسیار بالا برد و یا پیمان بسیار ارزشمند و سودمندی با آمریکا بست و در مدت کوتاهی بیش از دو سوم دارایی ملت را از بین برد و یا تقریبا جهت رفاه حال کارگران و استراحت آنها در خانه تقریبا تمام کارخانه ها و کارگاهها را ورشکست کرد و یا برای خلوت شدن بیشتر کشور کاری کرد که تمام مغزها و نیمچه مغزها به خارج فرار کنند و ‍جایگاه فرهنگیان را چنان بالا برد که آنها از این دنیا کنده شدند و در این دنیا چیزی برایشان باقی نماند پس بیایید و قدر اینها را بدانیم و به وجودشان افتخار کنیم
پاسخ + +10 -1 --
آنتی توهّم 1398/09/17 - 16:19
حیف که سه شنبه همین هفته امتحان دارم و لیکن پاسخ موارد فوق را به شایستگی می دادم؛ الخیر فی ما وقع

10 درصد از طلاب چرا؟ 100 درصد از شایستگان بهتر نیست؟ چه طلبه باشند و چه غیر طلبه؟ آیا عدد ده در صد نوعی توهّم و بر گرفته از نوعی تفکّر ناقص نیست؟
پاسخ + +9 -4 --
امیر علی علوی 1398/09/18 - 10:56
با سلام به نظر من باید تعدادبیش تری از طلاب درآ موزش و پرورش جذب شوند چون که طلاب گاها سطح علمی بالاتر ی در زمینه که درس میخونند گاها سواد بیش تری از دانشجوها در اون زمینه دارند چون با عمق بیش تری در حوزه خونده میشه حالااگر بر فرض 2000 طلبه کار اشتباهی رو انجام میدهند دلیل نمیشه که همه مثل همند وطلاب با سواد و خو بهم هستند که با عث میشوند هم سطح علمی مدارس بالاتر برورد هم مقداری از کمبود نیرو در آ موزش و پرورش حل شوند وهم اثرات مطلو بتر هم داشته باشند در مدارس کاراهای مخصوص وتبلیغ خودشون برا یادادن درست دین رو به دانش آ موزان انجام بدهند حت بنده نظرم بر این است که اگر طلاب در همون شش سال اول هم درشون رو درست بخونند و اخلاق رو هم داشته باشند میتوانند کمک شایانی به آ موزش و پرورش داشته باشند حالا اینکه بعضی دوستان مخالفت شدید نسبت به ورود طلبه ها د رآموزش و پرورش را دارند به نظر از رور اغراض شخصی از طلبه هست وگرنه اگر کلی در نظر بگیریم ورود طلبه ها ی خوب وبا سواد در جا ی جای آ موزش و پرورش اثرات خوبی هم دارد العاقبه اللمتقین
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/09/18 - 22:17
بار الهی !! شاهدی که العاقبه للمتقین فرمایش برگرفته از آیه 83 سوره قصص بود در خطبه شقشقیه!!

سخنی از جناب امیرمؤمنان(ع) در پی توهّمِ توهّم زدگان!!

توهّم جامعه ای توهّم زده با خلفایی غرق در توهّم در معنی کردن عدالت و آراستگی دنیا !!

هان ! دیدیم که علامه طباطبایی به کنایه فرمودند: ابوبکر از پیامبر(ص) داناتر بود، چون ابوبکر فهمید که پس از خود کسی(عمر) را منصوب کند، ولی پیامبر(ص) نفهمید!

آه که چه آزمون استخدامی ای عمر ظاهر فریب برقرار کرد! که از آن عثمان نابود کنندۀ بیت المال بیرون جست!

بار الهی!! روزگار ما را قرینِ تاریخ زشت و شرم آور قرار مده! و ابوذر صفتان را به ربذه ها هدایت مگردان !! ای آزمونگر بی انتها !! که تشنگی ننوشیدن، برای سپاهیان طالوت تشنگی است!
پاسخ + +7 -2 --
ناشناس 1398/09/18 - 13:04
این برنامه ها به غیر از نتیجه عکس هیچ حاصلی نداشته و نخواهد داشت. دین گریزی به مدرسه گریزی شیوع پیدا خواهد کرد. نکنید اینکارها را
پاسخ + +1 -1 --
معلم متفکر 1398/10/22 - 22:10
این چهل سال بچه ها از دین به حد کافی زده شدن لطفا دیگه از علم و درس زده شون نکنید. همین یه ذره رو هم دیگه نمیخونن. ما خودمون بهتر میدونیم چطور خدا رو بهشون نشون بدیم. شما زحمت نکشید. به عنوان پیشنماز و مبلغ دارید میایید کافیه. بچه ها رو بیشتر از این اذیت نکنید. نمیدونید پشت سرتون چقدر غر میزنن که.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور