صدای معلم

برنامه مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش برای " اعتماد سازی " در بدنه آموزش و پرورش یعنی " معلمان " چیست ؟

پرسش های صدای معلم از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش ؟

گروه گزارش/

پرسش های صدای معلم از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و امنیت فرهنگی و فرهنگ امنیتی

ایرنا نوشت :

فخرالدین محدث روز شنبه 2 آذر 1398 در آیین تودیع و معارفه رییس اداره حراست اداره کل آموزش و پرورش البرز اظهارداشت: اخلاق، شرع، قانون و مستندات چهار شاخصه اصلی کار در حراست را تشکیل می دهد که باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی فردی یک نیروی حراست خردمندی او است، خاطرنشان کرد: مردمی بودن، مهربانی، رازداری و هوش بالا از دیگر ویژگی های نیروهای حراست است.

پرسش های صدای معلم از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و امنیت فرهنگی و فرهنگ امنیتی

محدث بیان داشت: یک مدیر حراستی اگر بتواند احساس ضرورت وجود حراست را در تمام کارکنان سازمان ایجاد کند موفق عمل کرده است.

معاون  حراست مرکزی وزارت آموزش و پرورش یادآورد شد: آموزش و پرورش یک دستگاه مهم است و برای موفق شدن در برنامه ها نیاز به مشارکت همه نیروهای زیرمجموعه دارد.

 مدیرکل آموزش و پرورش البرز نیز در این آیین گفت: نیروهای حراست در اعتماد سازی به آموزش و پرورش نقش مهمی دارند. در دوران وزارت « سیدمحمد بطحایی » که مجددا فرهنگ امنیتی و بر امنیت فرهنگی غالب شد موضع این دوستان چه بود و چه کردند ؟

سالار قاسمی اظهارداشت: بزرگترین سرمایه هر سازمانی به خصوص آموزش و پرورش اعتماد است و مجموعه نیروهای حراست می توانند در این اعتمادسازی نقش داشته باشند.

وی تصریح کرد: طبق شعاری که دولت از ابتدا مطرح کرد همواره به دنبال امنیت فرهنگی و نه فرهنگ امنیتی بوده ایم لذا شاداب سازی، رشد مدرسه و آموزش و پرورش با همین امنیت فرهنگی می تواند ایجاد شود.

قاسمی ادامه داد: آموزش و پرورش یک دستگاه زیربنایی و مهم در کشور است که برای تحقق اهداف سند تحول بنیادین نیاز به مشارکت دارد.

وی اضافه کرد: ایجاد اعتماد و امنیت در محیط مدرسه و فضای اداری دو رکن اصلی است که در فضای آموزش و پرورش باید به آن توجه کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز عنوان کرد: باید در مدارس فعالیت های ویژه سبک زندگی اسلامی - ایرانی را افزایش دهیم و  امید آفرینی را نیز در بین جامعه هدف تقویت کنیم.

در این آیین از خدمات علی تفضلی رییس سابق اداره حراست اداره کل آموزش و پرورش استان قدردانی و سید داود حسینی به عنوان رییس جدید اداره حراست آموزش و پرورش استان البرز منصوب شد.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز و ۲۵ هزار فرهنگی دارد."

پرسش های صدای معلم از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و امنیت فرهنگی و فرهنگ امنیتی

پیش تر ؛ جلال دلقندی رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش در آیین تکریم و معارفه که نخستین انتصابات محسن حاجی میرزایی بود گفت : ( این جا )

"لازمه توسعه هرکشوری اشراف اطلاعاتی سازمان‌ها و دستگاه‌ها است.نگاه ما در حراست نگاه معلمی و تمام ساحتی خواهد بود و معتقدم بهترین و خوش اخلاق‌ترین افراد باید در حراست باشند لذا رویکرد ما اخلاق، شرع و قانون است.

دلقندی بر فراجناحی فکر و عمل کردن در حراست تأکید و عنوان کرد؛ پاسخگو بودن در مرکز حراست یک اصل است و حراست مدرسه امن و حافظه پنهان آموزش‌ و پرورش است.
حراست باید به‌گونه‌ای عمل کند که همه وجود چنین مرکزی را ضروری بدانند."

در این نشست ؛ وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت کار در مرکز حراست تاکید کرده است : اگر دوست نداریم علیه ما پرونده‌سازی شود نباید علیه دیگران پرونده‌سازی کرد.

این که رئیس و معاون حراست وزارت آموزش و پرورش تاکید می کنند که معلمان باید احساس کنند که وجود و حضور حراست در این مجموعه یک ضرورت است خود یک پرسش جدی است .

در واقع پرسش این است که آیا فرهنگیان در حال حاضر نگاه مثبت و خوش بینانه ای به نهادهای نظارتی در وزارتخانه دارند ؟

ریشه های شکل گیری این " ذهنیت " و " نگرش " چگونه حاصل شده است ؟

آیا عملکرد مجموعه حراست در دولت های نهم و دهم که فرهنگ امنیتی غالب بود مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته است ؟

در دوران وزارت « سیدمحمد بطحایی » که مجددا فرهنگ امنیتی و بر امنیت فرهنگی غالب شد موضع این دوستان چه بود و چه کردند ؟

رئیس مرکز حراست به این پرسش پاسخ دهد که " پاسخ گو بودن " در این مجموعه چگونه باید تبلور و عینیت پیدا کند ؟ آیا حراست وزارت آموزش و پرورش در دوران فعالیت و سابقه خویش حتی یک " جوابیه " برای رسانه ها ارسال کرده است هر چند برای نخستین بار این صدای معلم بود که با " محمدحسین کفراشی " رئیس وقت گفت و گویی انجام داد . ( این جا )

کفراشی گفته بود : " معلمین نجیب ترین قشر جامعه و انسان سازند.حفظ کرامت آن ها واجب بوده و کارکنان حراست همواره باید به خود متذکر شوند که معلمین شاغل در حراست هستند و کار اصلی آن ها معلمی است.

وی حمایت از معلم و اعتماد سازی بین کارکنان آموزش و پرورش را رمز موفقیت حراست می دانست . " اگر دوست نداریم علیه ما پرونده‌سازی شود نباید علیه دیگران پرونده‌سازی کرد "

آیا حراست در مورد گزارش های صدای معلم تاکنون پاسخی ارائه کرده است ؟

لازمه ی پاسخ گویی ، « شفافیت و شفاف سازی » است . آیا این مفهوم با تعبیر رویکرد رئیس حراست که آن را " حافظه پنهان " می خواند تناسب و هماهنگی دارد ؟

مهم تر از همه این ها ؛ برنامه مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش برای " اعتماد سازی " در بدنه آموزش و پرورش یعنی " معلمان " چیست ؟

پایان گزارش/


پرسش های صدای معلم از مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش و امنیت فرهنگی و فرهنگ امنیتی

دوشنبه, 04 آذر 1398 15:35 خوانده شده: 544 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
شاکی 1398/09/04 - 22:44
جناب آقای دلقندی عزیز،اجحافی که مسوول سابق حراست شهرستان های استان تهران در حق یکی از شریف ترین و نجیب ترین همکاران این استان انجام داد و ایشان را که برای مسوولیت مشاور اجرایی مدیرکل معرفی شده بود بدلایل شخصی مورد اجحاف قرار داد و نامه ی استعلام ایشان را اساساً ارسال ننود که جوابی نیاید و این موقعیت ایشان تضییع بشود،همچنان باقیست و علی رغم پیگیری و دلجویی شما هنوز این حق احقاق نشده است،لطفاً برای جبران این ظلم که از ناحیه مدیر وقت حراست شهرستان ها حادث شده است،دستور اقدام عاجل دهید.با سپاس.
پاسخ + 0 0 --
استاد رانتی 1398/09/06 - 08:01
بعضی ها فکر میکنند مردم هم مثل خودشون فکر مکنن.!!؟
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/09/06 - 13:31
بعنوان یک معلم، در همینجا از فرصت استفاده میکنم و از مسیولان پاک و صالح حراست اموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران دعوت به یک مناظره در برنامه تلویزیونی زنده در برابر قضاوت همکاران و مردم محترم دارم. مسایلی هست که ما و ملت تشنه شنیدن پاسخ به انها هستیم.

بقول شهید بهشتی حکومتی که نقد پذیر نباشد اسلامی نیست.

ما همه بر این باوریم که این حکومت اسلامی است و پاسخگو.
پاسخ + 0 0 --
مختارنژاد 1398/09/07 - 00:40
مشکلی نیست شما به جای این همه وقتی که میذاری زیر هر مطلب صدای معلم پیام میذاری یه مدت پیگیر صدا و سیما باش و انقدر تماس بگیر و پیام بده که خود رئیس صدا و سیما یه برنامه رو ترتیب بده و هماهنگ کن...چشم میاییم خدمتتون!!
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/09/07 - 14:32
نمیدانم شما چه کسی هستید اما اگر حراستی هستید بخوبی می دانید که صدا و سیمای میلی به درخواست من و امثال من ترتیب اثر نخواهد داد هر چند برای مافیای کنکور و دیگر شرکایشان هزاران ساعت برای غارت مردم وقت می دهد. لطفا شما که به همه چیز اشراف دارید هماهنگ کنید در خدمتتان خواهم بود. مناظره بسیار جذابی خواهد بود. بی صبرانه منتظرم تا با افراد به قول خودتان باهوش و ... تان مناظره ای دیدنی و تاریخی داشته باشم. با تشکر - اجرکم عندالله
پاسخ + 0 0 --
مختارنژاد 1398/09/07 - 17:08
نه دیگه نشد....شما متقاضی مناظره هستید،پس بسک ا...هماهنگ کنید...یا دیگه هی...ناله نکنید!!
پاسخ + 0 0 --
معلم شیرازی 1398/09/07 - 20:19
ناله نمیکنه حاج اقا! ما همه میدانیم شما و تیم باهوش شما توان مناظره با فردی مثل دکتر حسینی انهم در پیشگاه قضاوت ملت و مستضعفان رو ندارید.
پاسخ + 0 0 --
مختارنژاد 1398/09/07 - 23:16
دکتر برو دکتر...برادر چقدر متوهم هستی...با این رویکردت اسباب استهزاء میشی ...دوصدگفته چون نیم کردار نیست...
پاسخ + 0 0 --
معلم شیرازی 1398/09/08 - 07:19
من دکتر نیستم حاج اقا! من یه معلم شیرازی هستم از خیل همکاران دکتر و ناظر بر .... متاسفانه این شما هستید که توهم توطیه و ... دارید و همه رو دکتر حسینی و ... میبینید. ایشان دعوت به مناظره کرده و شما هم لطفا ترتیب این مناظره تاریخی رو بدید.
پاسخ + 0 0 --
دبیر اصفهانی 1398/09/08 - 07:26
ما هم انتظار داریم برادران خدوم و فساد ستیز و مومن و پاک و صالح حراست که به درستی اموال و دین و ایین مستضعفان را به حراست و پاسداری نشسته اند و مانع ظلم و ستم به مظلومان میشوند این دعوت به مناظره دکتر سید محمد حسن حسینی را بپذیرند تا صداقت ایشان بیش از پیش بر مردم (ولی نعمتانشان) اشکار شود. لطفا این دعوت دکتر بعنوان نماینده ما را بپذیرید و پاسخگو باشید.
پاسخ + 0 0 --
پرستو طوسی 1398/09/08 - 10:01
ما هم معتقدیم

دو صد گفته چو نیم کردار نیست
پاسخ + 0 0 --
مختارنژاد 1398/09/08 - 11:16
عه پس منم معلم مازندرانی ام احتمالاً...برادر به نظرم من باید به یه دکتر مراجعه کنم چون احتمالاً من دچار اختلال دو قطبی ام...!!به جای این کار ها برو یه کم مطالعه کن و واقع بین باش عزیز دل...ببین تو جامعه چه خبره...تصوراتت رو بگذار کنار....آقا جایی که انقدر بیکار باشه که بخواد به شما بپردازد رو باید تعطیل کرد...فقط من شخصاً نظرم اینه که شما با دانش آموز ارتباط نداشته باشی هم برای خودت بهتره و هم برای دانش آموز بهتره معاون اجرایی بشی یا مسوول انبار...
پاسخ + 0 0 --
صندوقدار ذخیره فرهنگ 1398/09/08 - 18:20
اخلاق، قانون، شرع و مستندات خیلی مهمه. کاملا صحیح فرمودید شما اساتید بزگوار ناظر بر اموزش پ و تخلفات و ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور