صدای معلم

پرسش « صدای معلم » از مسئولان سازمان برنامه و بودجه آن است که چرا دولت تنظيم کننده ي لايحه برنامه پنجم توسعه تبصره 63 قانون برنامه دوم را در اين لايحه ناديده گرفته است ؟ پرسش ما این است که صحبت های آقای جهانگیری در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان را باید پذیرفت و یا عملکرد سازمان برنامه و بودجه را ؟ انتظار می رود مسئولان سازمان برنامه و بودجه و نیز وزیر آموزش و پرورش و شورای معاونین اش به ویژه معاون برنامه ریزی و توسعه منابع در این مورد مواضع شفاف خود را اعلام کنند "

عملکرد مبهم و غیرشفاف سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان ! چرا ؟

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

عملکرد مبهم و غیرشفاف سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و انتقاد صدای معلم

امروز سه شنبه 21 آبان وزیرآموزش ‌و پرورش و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور و معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه کشور دیدار داشته اند ..

روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌ و پرورش می نویسد :

"  محسن حاجی میرزائی وزیرآموزش ‌و پرورش و معاونان وزارت آموزش‌ و پرورش، مهر اله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور و الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش ‌و پرورش با دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه ‌و بودجه کشور دیدار کردند.

عملکرد مبهم و غیرشفاف سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و انتقاد صدای معلم

در این دیدار موضوعاتی با محور فعالیت‌های خیرین مدرسه‌ساز، ساخت و توسعه فضاهای آموزشی، مشکلات حوزه عمرانی آموزش‌ و پرورش و تأمین اعتبارات این حوزه مطرح و تبادل‌نظر شد . "

هیچ گونه جزئیات دیگری از این نشست منتشر نشده و از رسانه ها نیز برای پوشش دعوتی به عمل نیامده است .

« صدای معلم » پیش تر در گزارشی تحلیلی از موضاع سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان انتقاد کرد . ( این جا )

شنبه 23 شهریور ؛ « اسحاق جهانگیری » معاون اول رئیس جمهور در مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد گفت : ( این جا )

" ظرفیت های بسیار بزرگی در بین مردم ما وجود دارد که علاقه مندند که این ظرفیت ها در خدمت آموزش و پرورش قرار بگیرد. خیرین مدرسه ساز یکی از این ظرفیت ها هستند. خود امکاناتی که در آموزش و پرورش است ؛ صندوق ذخیره فرهنگیان که یک زمانی باید مسائل این صندوق ذخیره باید به خوبی باز بشود و 900 هزار فرهنگی در آنجا سهامدار هستند. اخیرا مسئولان آنجا با من ملاقاتی داشتند ، طرح های بزرگ اقتصادی پیش بینی کردند و مطالبی که آقای دکتر حسینی گفتند در این کشور ظرفیت زیاد است . این تعریف را مکرر از من شنیده اید که ایران کشور ثروتمندی است ، ایران کشور فقیری نیست مهم این است که ما بتوانیم این ثروت ها را به فعلیت در بیاوریم و در خدمت توسعه کشور قرار بدهیم. به هر حال یک مجموعه برنامه ریزی و سیاست گذاری در آموزش و پرورش می شود و انجام می گیرد نسبت به جوانان ما ، نسبت به کودکان ما ، نسبت به نوجوانان ما . یک موضوعی که به نظر من مهم است و شاید در برنامه ریزی ها نیست ، در رویکردها هست . در کل نظام ، رویکرد ما نسبت به نظام و پدیده های مختلف در جامعه چیست ؟ رویکرد آموزش و پرورش نسبت به مسائل چیست ؟ این رویکردها را باید با حساسیت دنبال بکنیم. "

عملکرد مبهم و غیرشفاف سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و انتقاد صدای معلم

پرسش « صدای معلم » از مسئولان سازمان برنامه و بودجه آن است که چرا دولت  تنظيم کننده ي لايحه برنامه پنجم توسعه تبصره 63 قانون برنامه دوم را در اين لايحه ناديده گرفته است ؟

چرا سازمان برنامه و بودجه که به طور منطقی باید پیرو و بسط دهنده سیاست های دولت باشد به رأي ۱۵ دی ۹۷ از دیوان عدالت اداري اعتراض کرده است ؟ مگر نه آن که دیوان عدالت اداری به  نفع معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان و اجرای قانون رای داده است ؟

مهدي نيکدل مدير عامل کنوني صندوق ذخيره فرهنگيان در روزنامه ايران شنبه 6 مهر 98 مي گويد :

" متاسفانه در برنامه پنجم گفتند که چون معلم ها خودشان صندوق دارند این سهم را واریز نمی کنیم و دولت هم خودش را مکلف به پرداخت نکرد.

در دولت گذشته، آقای فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش اعلام کرد از دولت شکایت کنید. ما هم در دیوان عدالت اداری شکایت را مطرح کردیم و ثابت کردیم که موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان خصوصی است و دیوان عدالت اداری هم پذیرفت و توانستیم علیه دولت رای بگیریم. دولت مجبور به پرداخت تعهدات مغفول مانده در برنامه پنجم شد که مبلغ آن ۶۳۴ میلیارد تومان است که در مرحله تجدید نظر است. اگر این مرحله تایید شود سازمان برنامه و بودجه ملزم به پرداخت این پول است."

نيکدل در جاي ديگر دولت  روحاني و نه سازمان برنامه و بودجه  را مورد خطاب قرار مي دهد و مي گويد :

"در این جا لازم است این را هم بگویم ما یک پول دیگری را هم از دولت می خواهیم بگیریم . در برنامه ششم توسعه حق معلمان را آورده ایم اما الان دو سالی از برنامه ششم می گذرد و برای همین حق قانونی که معلم ها دارند دولت تاکنون یک ریال پرداخت نکرده است . این بند در بودجه آمده است اما تخصیص داده نشد. ما هم اکنون ۴۱۳ میلیارد تومان طلب قطعی از دولت داریم. وزارت اقتصاد هم تاییدیه این پول را به ما داده است و ما می خواهیم با بانک ها تهاتر کنیم اما هنوز موفق نشده ایم. بنابراین ما این مقدار پول هم از دولت طلب داریم و معلم ها سهم خودشان را پرداخت کرده اند اما دولت در برنامه ششم سهم خودش را نداده است که پیگیر این موضوع هم هستیم . اگر این دو پرونده مالی را پیگیری کنیم چیزی در حدود هزار و ۵۰ میلیارد تومان از دولت مطالبات داریم که به دنبال وصول آن هستیم."

عملکرد مبهم و غیرشفاف سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و انتقاد صدای معلم

حال پرسش ما این است که صحبت های آقای جهانگیری در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان را باید پذیرفت و یا عملکرد سازمان برنامه و بودجه را ؟

رئیس جمهور لایحه "شفافیت" مصوبه هیات وزیران به تاریخ 25 / 2 / 1398  را در تاریخ  1 / 4 / 1398  به مجلس تقدیم کرده است.

در این لایحه واژه شفافیت به صورت زیر تعریف گردیده است:

" وضعیتی که در آن اطلاعات، صلاحیت ها، رفتارها و عملکرد های موسسات مشمول در زمان مناسب و با کیفیت مناسب در معرض دسترسی و استفاده اشخاص ذینفع یا عموم مردم یا مراجع نظارتی قرار می گیرد."

لایحه شفافیت در دو سطح تکالیف عام و اختصاصی مهمترین حوزه‏‌های شفافیت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، مأموریت‏‌ها و صلاحیت‌‏ها»، «شفافیت فرآیند‌های سازمانی» و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است. "

انتظار می رود مسئولان سازمان برنامه و بودجه و نیز وزیر آموزش و پرورش و شورای معاونین اش  به ویژه معاون برنامه ریزی و توسعه منابع در این مورد مواضع شفاف خود را اعلام کنند .

پایان گزارش/


عملکرد مبهم و غیرشفاف سازمان برنامه و بودجه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و انتقاد صدای معلم

سه شنبه, 21 آبان 1398 21:31 خوانده شده: 254 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
حسینی مجتبی 1398/08/21 - 22:23
صندوق ذخیره ابهامات بسیاری دارد...
وقتی گزارش تحقیق و تفحص مجلس به سرانجام نمی رسد ...

وقتی برنامه ۵ ساله پنجم سهم دولت" پر" می کشد به ناکجا آباد...
وقتی برنامه ششم توسعه و مصوبه قانونی اجرا نمیشود...

وقتی برای صندوقی با تعداد اعضای بالا شفاف سازی به خوبی صورت نمی گیرد...

باید متولیان صندوق در برنامه های تلویزیونی با حضور کارشناسان و منتقدان بنشینند صحبت کنند و پاسخگوی سوالات معلمان باشند؛ نمیشود با گزارش کلی در سایت انتظار داشت معلمان همچنان امیدوار باشند و سهم خود را از۱/۵ درصد حقوق به ۵ درصد افزایش دهند...
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/08/21 - 22:57
درود

آقای حسینی

گزارش صدای معلم بر اساس لینک های ارائه شده کلی نیست و به جزئیات یه صورت دقیق و کارشناسی پرداخته شده است .

آن ها را مطالعه فرمایید .

البته صدای معلم بارها نسبت به عدم حضور کارشناسان مستقل و منتقد تاکید کرده است .


اما کو گوش شنوا ؟!

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1398/08/22 - 16:11
جناب پورسلیمان سلام

منظورم گزارشی هست که مربوط به سایت ذخیره فرهنگیان هست و معلمانی که عضو هستند یک صورتحساب ساده را رویت می کنند...

بی شک اشاره سایت صدای معلم به موضوعات مختلف و حوزه های مختلف آموزش و پرورش ناشی از دغدغه های حوزه تعلیم و تربیت هست و در حد توان و امکان به مطالب پرداخته میشود؛ امکان ارائه نظرات مختلف و پاسخگویی مسئولین فراهم شده است که جای تقدیر دارد.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/08/22 - 16:20
درود بر شما

آقای حسینی

از توضیحات شما سپاسگزارم .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
سعید 1398/08/23 - 19:24
صندوق ذخیره یک درصد کسر می کرد شفافیت نشده از اینماه قرار است سه درصد حقوق را بعنوان ذخیره صندوق کسر کنند
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/08/22 - 15:00
خدایا خودت کمک کن و...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور