صدای معلم

" وقتی سن بالا می‌رود حافظه کوتاه مدت ضعیف می‌شود " !

وزیر آموزش و پرورش به جای اقتصاددان ها ابتدا پای متخصصان تعلیم و تربیت را به آموزش و پرورش باز کند !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

اقتصاد آموزش و پرورش و جای خالی متخصصان تعلیم و تربیت

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با تبریک سال جدید، اظهار داشت: سال 1395 را به دانش‌آموزان، اولیای دانش‌آموزان و فرهنگیان سراسر کشور تبریک عرض می‌کنم.

وی در ابتدا به دانش‌آموزان، نوجوانان و جوانان کشور گفت: صبحت‌های بنده را به عنوان فردی که 46 سال معلم بوده و هنوز هم معلم است بپذیرید؛ قدر دوران کودکی، نوجوانی و جوانی را بدانید؛ وقتی سن بالا می‌رود حافظه کوتاه مدت ضعیف می‌شود. ( این جا )

روزنامه آرمان  به قلم سید محمد بطحایی نوشت : ( این جا ) « فانی کسی است که معلمان را از آمپاس خارج ساخته و  نه در شعار بلکه در عمل بر کرامت و منزلت اقتصادی و اجتماعی آنان خواهد افزود».

فانی در آغازین روز معارفه در کنار نهاوندیان در جملاتی هرچند کوتاه، اما قول و قرارهایی شنیدنی داد؛ ازجمله آنکه قرار است در ساختار آموزش و پرورش، معاونتی پا به عرصه وجود بگذارد که رنسانسی در آموزش و پرورش ایجاد کند؛ معاونت اقتصادی تا هم بی سر و صدا جیب معلمان را پر پول کند و درد بی درمان بودجه را التیام بخشد.

اقتصاد آموزش و پرورش و جای خالی متخصصان تعلیم و تربیت

دیروز کسانی که در مراسم تکریم و معارفه محسن حاجی میرزایی شرکت کردند لابد فراموش کرده اند که علی اصغر فانی در نخستین نشستی که با تشکل های فرهنگیان در زمان سرپرستی اش بر وزارت آموزش و پرورش داشت تاکید کرد که در وزارت آموزش و پرورش به دنبال ایجاد معاونت اقتصادی و تحولی بزرگ و شگرف در اقتصاد آموزش و پرورش و معیشت معلمان است .

فانی در این نشست که مدیر صدای معلم هم حضور داشت چنان با آب و تاب سخن می راند که کم تر کسی تصور می کرد پس از ماه ها پرسش گری و مطالبه گری نه از سوی آن تشکل های شرکت کننده در نشست بلکه از سوی همان رسانه ای که بعدا حضورش در نشست های بعدی تحمل نشد و حتی به نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش راهش ندادند در پاسخ بگوید که ایجاد چارت جدید سازمانی با سیاست ها و دستور العمل سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تضاد است و عملا این شعار انتخاباتی به ورطه فراموشی سپرده شد .

پرسش صدای معلم در آن زمان از فانی استخوان خرده کرده در آموزش و پرورش این بود که آیا ایشان قبل از رای اعتماد مجلس به ایشان از چنین موضوعی اطلاع نداشت و بعدا متوجه شده بود که این شعار با چابک سازی سازمانی در تعارض و تضاد است ؟

اقتصاد آموزش و پرورش هم تاکنون و شاید با وضعیتی نامساعدتر به حیات بیمار خویش ادامه داده است .

بخش بزرگی از این نا به سامانی در اقتصاد آموزش و پرورش تابعی از اقتصاد کلان جامعه و سیاست های سیاست گذاران و تصمیم گیران است که حداقل در حوزه آموزش و پرورش کم تر کسی نقدی بر آن وارد می کند و یا حتی جرات وارد شدن در آن و نقد سیاست های موجود را ندارد و به عبارت بهتر » " نگاه سیستمی ابتر است " .

 بخشی از این به هم ریختگی و شلختگی هم معلول مدیریت های ناکارآمد،  غیرعلمی و بدون نظارت است که باز هم  غالبا از نگاه وزیر و تیم وی مغفول باقی می ماند .

« محسن حاجی میرزایی » در نشست دیروز و در پایان سخنان خویش گفت :

" ما باید واقع بین باشیم . واقع بینی در این شرایط به این معناست که ما ابتدا مسائل آزاردهنده ای که روی زمین مانده و ما را از اهداف مان دور می کند این ها را بهبود ببخشیم تا زمینه دوراندیشی و فرصت و مجال برای اندیشیدن و گام های بلندتر برای رسیده به هدف فراهم بوشد .

وضعیت اعتبارات ، نیروی انسانی آموزش و پرورش نیازمند توجه صحیح و عاجل است . برای سال های طولانی به دلیل این که اعتبارات آموزش و پرورش علی رغم آن که بیش از 100 درصد اختصاص پیدا کرده چون اشکال ساختاری در پیش بینی بودجه هست ، دچار مساله و مشکل است . ما باید عاجل حل کنیم و برای درازمدت تلاش کنیم و فعالیت کنیم برای مطالبات معوق و کارهایی که باید انجام شود ؛ بنابراین ما تلاش خواهیم کرد بودجه سال 99 کاستی های کم تری داشته باشد و ما با پدیده ی انباشت مطالبات و انتقال آن به سال های بعد مواجه نشویم .

اقتصاد آموزش و پرورش و جای خالی متخصصان تعلیم و تربیت

من فکر می کنم وقتی یک معلم حقوقش را با تاخیر دریافت کند درست است که معیشت او آسیب می بیند اما بیش از معیشت او " حکمرانی " ما آسیب می بیند .

نظام مدیریت ما ، اقتدار ما ، صلابت ما آسیب می بیند و برای آن که اقتدار نظام را تثیبت کنیم و تقویت کنیم برای حل این مشکلات باید تلاش کنیم .

اقتصاد آموزش و پرورش بسیار مهم است . من از برادر عزیز و ارجمندم جناب آقای دکتر طیب نیای عزیز که سرافراز کردند و حضور دارند در این مراسم سپاسگزاری می کنم و امیدوارم که تحت هدایت و راهنمایی های ایشان بتوانیم " اقتصاد آموزش و پرورش " را سامان دهیم .

پای اقتصاد دان ها به آموزش و پرورش باز بشود و از زوایه پایدار کردن منابع و بهره مندی از دارایی های انبوه آموزش و پرورش برای حل مسائل و مشکلات استفاده کنیم . "

شاید بهتر باشد جهت یادآوری به وزیر آموزش و پرورش اعلام کنیم که هنوز مدیریت علمی در آموزش و پرورش شکل نگرفته است که بخواهد اقتصاد به عنوان یک شاه کلید اوضاع آن را بهبود ببخشد .

به نظر می رسد اگر ابتدا پای " متخصصان تعلیم و تربیت و مدیریت " به آموزش و پرورش باز شود به " واقعیت " نزدیک تر و عملیاتی تر باشد .

تاکنون وزرای پیشین آموزش و پرورش از جمله دانش آشتیانی ، بطحایی و سیدجواد حسینی به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش نشست هایی با متخصصان و اساتید علوم تربیتی داشته اند اما نتیجه مشخص و قابل اندازه گیری برای آموزش و پرورش و مدرسه نداشته است .

« صدای معلم " با توجه به تجارب پیشین و بر مبنای یافته های علمی به وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد می کند تا " دفتر همکاری های آموزش و پرورش و دانشگاه " در این وزارتخانه تاسیس شود .

( البته این رسانه در گزارش دیگری عملکرد ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش را مورد نقد و ارزیابی کارشناسی قرار خواهد داد . )

همچنین پیشنهاد می گردد با توجه به عملکرد ضعیف معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش یکی از متخصصین عملگرا در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش به این سمت برگزیده گردد .

بدون تردید نظارت علمی ، نافذ و مستمر در بهبود فرآیندهای مدیریتی و مدیریت اثربخش نقش مهمی ایفا خواهد کرد .

پایان گزارش/


اقتصاد آموزش و پرورش و جای خالی متخصصان تعلیم و تربیت

یکشنبه, 24 شهریور 1398 14:43 خوانده شده: 426 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
بیاتی 1398/06/24 - 16:00
تا چرخ اقتصاد آموزش وپرورش روان نچرخد هزاران متخصص تعلیم وتربیت هم همفکری کنند راه بجای نخواهد برد.
اول بودجه بعد برنامه ریزی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/24 - 16:40
افرین موافقم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/24 - 18:43
کاملا درسته
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/06/24 - 21:00
انشاا...یک متخصص اقتصاد بجای جناب ترکمن معا ون وزیر شود
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/06/24 - 21:02
انشاا...معاونان و مدیران کل قوی انتخاب شوند
پاسخ + +3 -2 --
معلم 1398/06/24 - 16:53
اگر معاونت اقتصادی در وزارت آ.پ ایجاد شود واقتصادا ن قوی همچون طیب نیا عهده دار این معاونت شود تحول عظیمی در ا. پ ایجاد مشود یقیناَ هر شهری می تواند بودجه پرسنل خودش را تامین کند.
پاسخ + +2 0 --
محمد 1398/06/24 - 19:01
درود بر استاد پور سليمان
تعويض معاون برنامه ريزي از اوجب واجبات است
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/06/24 - 20:18
درود بر شما

آقای محمد

در این 2 سال در میان معلمان کم تر کسی را می بینم که از عملکرد آقای اللهیار ترکمن رضایت داشته باشد .

مهم تر از آن اخبار نادرستی است که ایشان بیان می کند .

انگار همه دروغ می گویند و فقط حق با ایشان است .

پایدار باشید .
پاسخ + +2 -1 --
سید 1398/06/24 - 19:40
اقای پورسلیمان ببرن وزارت خونه کلن همه چی حله
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/06/24 - 20:18
آقای سید

سلام

در مشاورت شما نور علی نور می شود !

پایدار باشید .
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1398/06/24 - 21:15
ورود آقای طیب نیا به آ.پ تاثیر مهمی براقتصاد این وزارتخانه خواهدداشت البته انتظار معجزه نمی توان داشت
پیشنهاد من این است یک اقتصاددان توانمندمانند طیب نیا وزیر آ.پ شود ودر ذیل این پست معاونت تعلیم وتربیت ایجادشود فعلا بزرگترین ومهمترین مشکل آ.پ اقتصادآن است
پاسخ + +1 -1 --
محمدی 1398/06/25 - 12:22
مگه این وزارتخونه چه مشکل لاینحلی داره که باید اقتصاددانها بیایند و راهکار بدن؟ تا بودجه مناسب اختصاص پیدا نکنه، مادام اسمیت خدابیامرز هم بیاد نمی تونه. ضمنا میز جلوی وزیر رو نیگا کنیم، زهوار در رفته و رنگ پریده ست.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/25 - 13:00
آخه وقتی دولت در پرداخت مطالبات و اداره مدارس مشکل دارد و پولی بابت آن هزینه نمی کند مشاور اقتصادی دیگه چه کشکی.؟ این اقا یک شبه شده وزیر. فکرشم نمی کرد. پس حرفه‌ای الکی نزنه
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1398/06/25 - 14:06
جای تأسف و توهّم است که اقتصاد فقط به معنای پول و بودجه معنی شود
پاسخ + 0 0 --
مدرس دربند در خانه 1398/06/25 - 20:20
متخصصان واقعی را در خانه هایشان زندانی و تحت ازار و اذیت و ارعاب دارند تا ...
پاسخ + 0 0 --
پژوهش چی 1398/07/02 - 15:43
نگاه مادی به آموزش وپرورش تحت الشعاع نفوذ حوزه پشتیبانی باعث پسرفت آموزش وپرورش گردیده و روز به روز با افزایش بدهی های این وزارتخانه به کارمندان و معلمان که در دوران درخشان وزرای قبلی و معاونین پشتیبانی پیشین به کمترین میزان خود رسیده بود باعث ایجاد چالش های زیادی خواهیم بود. وزیر محترم خواهشمندیم نگاه همه جانبه به آموزش وپرورش داشته باشید.
تقویت موتور آموزش
احیاء و تقویت موتور پژوهش
را نیز در اولویت هایتان قرار دهید
پاسخ + 0 0 --
محمودزاده 1398/07/06 - 23:35
مدارس حاشیه خیابانها را مغازه بیندازید درامدزایی دارد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور