صدای معلم

پرسش های صریح صدای معلم از هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در مورد وقایع اخیر این دانشگاه ؛

هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان به جای دعوت به آرامش و نصیحت کردن عذرخواهی کند !

گروه گزارش/

پرسش های صریح صدای معلم از هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در مورد وقایع اخیر این دانشگاه و اطلاعیه رئیس دانشگاه فرهنگیان

پس از اطلاعیه حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در مورد وقایع اخیر این دانشگاه که با واکنش و حتی موج محکومیت در شبکه های اجتماعی رو به رو گردید ؛ هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در این خصوص اطلاعیه ای صادر کرده است .

در این اطلاعیه آمده است :

" دانشگاه شریف و ارزش مدار فرهنگیان هرگز اجازه شبهه افکنی  به آرمان ها و ارزشهای اسلامی را به احدی نخواهد داد به همین منظور ، با قاطعیت برخورد لازم را با خاطی به عمل آورده است. فرد مذکور در هیچ کدام از سلسله مراتب ارشد مدیریتی دانشگاه جایگاهی ندارد و بر خلاف مطلب منتشر شده از سوی برخی منابع خبری از مسئولین دانشگاه محسوب نمی شود. بهتر است مسئولان این دانشگاه که وظیفه ی برنامه ریزی و سیاست گذاری در این دانشگاه را بر عهده دارند تعریف خود را از " معلم شایسته " به صورت دقیق و عملیاتی شفاف کنند .

هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در ادامه آورده است :

" ما اعضای شورای معاونین به همراه کارکنان دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور همچنین اعلام می داریم جای پرداختن به این مباحث در کرسی های آزاد اندیشی است نه فضای غبار آلود مجازی. 

 از زمان استقرار مدیریت جدید دانشگاه، فضای نقد و نظر در حوزه های مختلف سیاسی و اجتماعی از رشد قابل قبولی برخوردار و نمونه بارز فضای آزاد سیاسی و نقد، آمار مناظرات دانشجویی با حضور شخصیت های برجسته سیاسی از تمام جریانات مختلف در دانشگاه و نگاه برابر به تشکل های اسلامی با گرایش های مختلف است و دیگر نمونه آن مراسم شانزده آذرسال گذشته در تمام مراکز و پردیس ها بود که در سطح ملی برای اولین بار یازده تشکل دانشجویی در فضای کاملا آزاد به بیان دیدگاه ها و نقد های خود در حضور وزیر آموزش و پرورش پرداختند.

وجود بیش از 140 نشریه دانشجویی، موفقیت های تیم های راه یافته به مناظرات کشوری دانشگاه فرهنگیان در کنار افزایش تشکل های سیاسی در مدیریت جدید نشان می دهد اتهامات وارده مبنی بر تک صدایی در دانشگاه فرهنگیان  مردود است.

 ما خادمان دانشگاه فرهنگیان در راستای تحقق فرامین رهبر فرزانه انقلاب برای جبران کمبود معلم مورد نیاز برای کلاس های درس، تمام اهتمام خود را به کار بسته ایم و از همه دلسوزان و علاقه مندان به اصلاح نظام تربیتی کشور استدعا داریم به جای حاشیه سازی بر یک اتفاق نامیمون، اهتمام خود را به یاری این دانشگاه برای تامین معلم شایسته نظام جمهوری اسلامی معطوف نمایند.

در پایان ضمن مذمت هرگونه جسارت یا شبه افکنی در احساسات مذهبی ملت شریف ایران،  همه همکاران دانشگاه و دانشجوم علمان را در درون و تمام افرادی که با نقد های تند و بعضا غیرواقعی که از فرصت ایجاد شده سعی در سوء استفاده و تسویه حساب شخصی کردند را دعوت به آرامش کرده و از خداوند سبحان در ایام عزاداری حسینی (ع) طلب  توفیق خدمت به نظام تعلیم و تربیت کشور را مسئلت می نماییم .

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که وقتی نظرات خدیجه گلین مقدم حتی در صفحه شخصی اش تحمل نشده و دستاویز عده ای برای تسویه حساب و شانتاژ رسانه ای قرار می گیرد قرار است تا در کرسی های آزاد اندیشی با تفسیری که آقایان دارند دیدگاه های خویش را مطرح کند ؟ آیا واقعا از سوی مسئولانی که خود را " مدیریت ارشد " این دانشگاه می خوانند و می دانند چنین باوری وجود دارد ؟

هیات رئیسه این دانشگاه ضمن دفاع از حضور فضای باز و نقد آزاد برای اثبات مدعای خویش به  مراسم شانزده آذر سال گذشته اشاره کرده است که در سطح ملی برای اولین بار یازده تشکل دانشجویی در فضای کاملا آزاد به بیان دیدگاه ها و نقدهای خود در حضور وزیر آموزش و پرورش پرداختند.

پرسش این است چند درصد از سخنان نمایندگان این تشکل ها به صورت مشروح در پرتال دانشگاه فرهنگیان و فارغ از کلیشه های  غالب و کسل کننده روابط عمومی منتشر گردید ؟

 فقط رسانه صدای معلم بود که این دیدگاه ها را به صورت کامل منتشر کرد .

پرسش های صریح صدای معلم از هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در مورد وقایع اخیر این دانشگاه و اطلاعیه رئیس دانشگاه فرهنگیان

پرسش دیگر صدای معلم آن است که چرا در این گونه نشست ها و سایر مناظرات دانشجویی از رسانه ها و خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش دعوتی به عمل نمی آید تا جامعه و افکار عمومی بدانند در " دانشگاه فرهنگیان چه می گذرد ؟

با این حال ؛ علی رغم درخواست صدای معلم از مسئولان وزارت آموزش و پرورش برای انتشار کامل این نشست ها توجهی به آن نگردید ؟

بهتر است مسئولان این دانشگاه که وظیفه ی برنامه ریزی و سیاست گذاری در این دانشگاه را بر عهده دارند تعریف خود را از " معلم شایسته " به صورت دقیق و عملیاتی شفاف کنند .

آیا "صلاحیت های حرفه ای " مطابق حداقل استانداردهای آموزش پویا و علمی دنیا در برنامه های این دانشگاه تعریف و تبیین شده است ؟

پرسش های صریح صدای معلم از هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در مورد وقایع اخیر این دانشگاه و اطلاعیه رئیس دانشگاه فرهنگیان

آیا با سازو کاری که در این دانشگاه پیش بینی شده و مهم تر از آن نگرشی که این مقامات نسبت به آموزه های " مدیریت مدرن و علمی " دارند ؛  اساسا از دانشگاه فرهنگیان " معلم حرفه ای " بیرون می آید ؟

اصولا آیا مفهوم تربیت معلم حرفه ای با آموزش ایدئولوژیک سازگار بوده و هم خوانی دارد ؟

در فقدان حضور " سازمان نظام معلمی " چگونه می توان به تربیت و نگهداری معلمان حرفه ای در آموزش و پرورش امیدوار بود ؟

پرسش صریح صدای معلم آن است که چرا هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان تاکنون در برابر گزارش های صدای معلم بی تفاوت بوده است ؟

اگر واقعا " قانون " و اجرای دقیق آن توسط این هیات رئیسه و سایر ارکان دانشگاه پی گیری می شد دیگر چه دلیلی برای ورود نهادهای بازرسی  خارج از آموزش و پرورش به دانشگاه فرهنگیان بود ؟ پرسش دیگر صدای معلم آن است که چرا در این گونه نشست ها و سایر مناظرات دانشجویی از رسانه ها و خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش دعوتی به عمل نمی آید تا جامعه و افکار عمومی بدانند در " دانشگاه فرهنگیان چه می گذرد ؟

نظر این هیات رئیسه در مورد ابقای غیرقانونی دو معاون این دانشگاه چیست و چرا تاکنون " سکوت " پیشه ی خود کرده اند ؟

امیدواریم تا الگوی دانشجو معلمان در قانون مداری و احترام به روح قانون عملکرد این مسئولان نباشد .

داود محمدی نماینده  مردم تهران  پیرامون حواشی دانشگاه فرهنگیان عملکرد خنیفر را دور از اخلاق دانشگاهی و رفتار علمی دانسته و تصر یح می کند :

تحلیل و تفسیر باورها و اعتقادات فرهنگی،  ریشه های دینی و تاریخی داشته و این گونه اظهار نظرها بایستی با توجه و تکیه بر مقتضیات زمان و مکان و همچنین شناخت و درک مناسب از باورهای مذهبی جامعه توسط علما، روشنفکران دینی ،واندیشمندان مذهبی با رجوع بر متون تاریخی و دینی صورت پذیرد.

وی در ادامه رفتار رئیس دانشگاه فرهنگیان را به دور از اخلاق دانشگاهی و مدیریت علمی خواند و بر تسامح و تساهل و همچنین نگاه ارشادی و اصلاحی در دانشگاه فرهنگیان به عنوان یک خانواده و پرهیز از تنش و حاشیه تاکید نمود .

به نظر می رسد هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان به جای توصیه دیگران برای دعوت به آرامش ضمن پاسخ گویی و شفاف سازی از رئیس این دانشگاه بخواهد تا در مورد اطلاعیه خویش عذرخواهی کند .هر چند رفتارشناسی مدیران در این سیستم نشان می دهد که در این مورد نباید خیلی خوش بین باشیم .

پایان گزارش/


پرسش های صریح صدای معلم از هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان در مورد وقایع اخیر این دانشگاه و اطلاعیه رئیس دانشگاه فرهنگیان

جمعه, 22 شهریور 1398 21:00 خوانده شده: 715 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
اشرفی زاده 1398/06/22 - 23:44
متاسفانه دانشگاه فرهنگیان فضایی بسته است که بیشتر بر مدار آموزش ایدئولوژیک استوار است .
در جنین فضایی فرهنگ نقدپذیری شکل نمی گیرد.

اصلا فرض کنیم شخصی یک مراسم مذهبی را مورد نقد قرار داده است. چه اشکالی دارد ؟
تمام تریبون ها که در دست موافقان این مراسم است حالا یک نفر در صفحه شخصی خود نظری متفاوت با شما مطرح کرده ، چرا فوری فتوا علیه اشخاص صادر می کنید ؟ مگر جرمی مرتکب شده است ؟
این رفتارها در تعارض آشکار با آزادی بیان هستند.


از دانشگاهی که با این سیاست های تنگ نظرانه اداره می شود چگونه انتظار داشته باشیم معلمانی مطالبه گر ، منتقد و آزاداندیش تربیت کند ؟!
پاسخ + 0 0 --
مدرس دربند در خانه 1398/06/23 - 11:55
من که هزار سال هم بگذره باور نمی کنم این ..... . - فعلا منافعشان حکم می کند اینگونه وانمود کنند. .....
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/06/23 - 15:48
با صدای معلم موافقم
پاسخ + +4 0 --
مشهدی 1398/06/23 - 10:05
چگونه است که در زمانه‌ای که تاکید رهبر معظم انقلاب به ترویج نقادی و برپایی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌هاست، نماینده ایشان در دانشگاه، در قالب هیئت رئیسه دانشگاه، چنین بیانیه‌ای صادر می‌کند؟
این شیوه مسئول نهاد نمایندگی دانشگاه فرهنگیان، مخالف سیره عملی و فرمایشات رهبری است. بهتر است که ایشان مواضع مستقل و روشنی داشته باشند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/23 - 12:27
انگاربیانیه ضد
پاسخ + +1 0 --
فرزاد 1398/06/24 - 23:58
مگسانند گرد شیرینی.از ترس ترک پست اگر خنیفر گوید ماست سیاه است گویند به به چه افاضات عالمانه ای.
پاسخ + 0 0 --
علی 1398/06/28 - 07:33
هیچ برنامه ای جز منافع خودشان ندارند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور