صدای معلم

" محمد رضا پورمحمدی جهت تنویر افکار عمومی و اجرای منشور حقوق شهروندی گزارشی مستند و شفاف از وضعیت اجرای قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را ارائه کند "

خط و نشان استاندار آذربایجان شرقی برای مدیران مدارس و چند پرسش !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

خط و نشان استاندار آذربایجان شرقی برای مدیران مدارس و پرسش های صدای معلم

محمد رضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در جشنواره شهید رجایی گفته است :

" وقتي قانون مي‌گويد كه نبايد در مدارس دولتي پول پرداخت شود فقط كافي است در شروع مهرماه مديري  پول بگيرد و قطعا برخورد جدي مي‌شود و من با متخلف دستگاه‌ها چنان برخوردي كنم كه از تبريز تبعيد شود. "

خط و نشان استاندار آذربایجان شرقی برای مدیران مدارس و پرسش های صدای معلم

پورمحمدی تاکید کرده است :

" دنبال تعارف با کسی نیستیم و اگر کسی به امید مردم لطمه بزند با او مقابله خواهیم کرد. "

مطابق قانون " تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " ؛ ریاست شورای آموزش و پرورش استان با استاندار و در غیاب وی با مدیر کل آموزش و پرورش استان است .

بند یک از ماده 4  این قانون در مورد وظایف و اختیارات شورای استان تصریح می کند :

1- تصویب ضوابط مربوط به هزینه سرانه ی دانش آموزی هر یک از مناطق تابعه از بودجه ی دولتی ، به نحوی که امکان توسعه ی کمی و کیفی فعالیت های آموزشی و پرورشی در نقاط محروم و نیز برای مستضعفان فراهم شود و کمبودها و عقب ماندگی های آموزش و پرورش مناطق به تدریج برطرف گردد .

همچنین بند 3 این ماده عنوان می کند :

" تصمیم گیری در مورد توزیع عوارض اخذ شده میان مناطق در شهر یا شهرستان هایی که بیش از یک منطقه آموزشی وجود دارد .

نخستین پرسش « صدای معلم » از استاندار آذربایجان شرقی به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش استان این است که آیا می دانند آخرین باری که سرانه مدارس پرداخت شده است چه زمانی است ؟

مطابق نص صریح قانون اساسی آموزش باید رایگان باشد اما استاندار توضیح دهند که هزینه های مختلف و عادی در مدارس را چه کسی باید پرداخت کند ؟

در ماده 13 این قانون که منابع مالی شوراهای مناطق را برای هزینه های جاری و عمرانی ذکر می کند چنین آمده است :

" ماده 13 - منابع مالی شوراهای مناطق برای هزینه‌های جاری و عمرانی عبارتند از:

1 - سهم منطقه از اعتباراتی که در بودجه جاری و عمرانی سالانه دولت که بر اساس تعداد دانش‌آموزان برای هر استان پیش‌بینی می‌گردد.

2 - یک درصد از بهای فروش کالا و خدمات کارخانه‌ها و مؤسسات خدماتی و تولیدی استان که از طریق شورای استان میان مناطق توزیع‌ می‌شود.

3 - تا پنج درصد عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی، تفکیک زمین ها، پذیره و نوسازی علاوه بر عوارض مذکور را که شهرداری ها دریافت می‌کنند.

4 - عواید حاصل از فروش ساختمان ها و زمین های بلااستفاده و نیز ساختمان ها و زمین های دیگر که در اختیار آموزش و پرورش است و می‌توان آنها را‌ با توجه به نیازهای آموزش و پرورش تبدیل به احسن نمود، در چهارچوب ضوابطی که از سوی وزارت آموزش و پرورش معین می‌شود.

( متاسفانه بند 3 از این ماده آن گونه که در قانون آمده است عمل نشده است و شهرداری ها به آموزش و پرورش بدهکارند و حاضر به تمکین در برابر قانون نیستند . )

لازم است استاندار آذربایجان شرقی گزارشی مستند و شفاف در مورد اجرای ماده 13 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به افکار عمومی ارائه کنند .

خط و نشان استاندار آذربایجان شرقی برای مدیران مدارس و پرسش های صدای معلم

« صدای معلم » پیش تر در گزارشی با عنوان :

" کسر 3 % بابت توسعه متوازن مناطق محروم توسط سازمان برنامه و بودجه از درآمدهای آموزش و پرورش غیرقانونی است ! کسر درصدهای مختلف توسط ادارات کل آموزش و پرورش از محل درآمدهای اختصاصی مناطق و نواحی غیرقانونی است !

نیازی به تدوین قانون خاص برای آموزش و پرورش نیست ! همان " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " را کامل اجرا و بر آن نظارت کنید ! " ( این جا ) نوشت :

" تبصره 4 از قانون الحاق چهار تبصره به « ماده 18 » قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش استان ها و شهرستان ها و مناطق کشور تصریح می کند :

" کلیه محاکم قضایی موظفند ، شکایت موضوع « تبصرهای 2 و 3 « این ماده را خارج از نوبت بررسی و احداث کنندگان مجمتع های مشمول را که از انجام تکالیف خویش امتناع ورزیده اند علاوه بر انجام تعهدات قانونی موضوع ماده فوق به پرداخت جریمه ای معادل بیست و پنج درصد ( 25 % ) ارزش آن محکوم نمایند و درآمد حاصله طی ردیف درآمدی جداگانه که در قانون بودجه هر سال مشخص خواهد شد به حساب خزانه واریز و معادل صد درصد ( 100 % ) آن در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت تا با نظارت شورای آموزش و پرورش استان و توسط ادارات کل نوسازی مدارس نسبت به احداث ، توسعه و تجهیز فضاهای آموزش و پرورش در همان محل اقدام شود . "

تبصره 1 بند 4 ماده 13 و تبصره 1 ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش تصریح می کند :

« صد در صد عواید حاصل از بند ۳ و ۴ باید برای توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی همان شهرستان هزینه شود »

پرسش این است در حالی که طبق قانون تمام درآمدهای وزارت آموزش و پرورش باید در داخل آن هزینه شود اختصاص 3 درصد از این بودجه به سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان " توسعه متوازن مناطق محروم " بر چه اساسی صورت می گیرد ؟

ضمن آن که تاکنون سازمان برنامه و بودجه گزارشی از وضعیت برداشت این درآمدها و چگونگی هزینه آن را به اطلاع افکار عمومی نرسانده است .

همچنین ادارات کل آموزش و پرورش در سراسر کشور درصدهای قابل توجهی بین 40 تا 60 را از درآمدهای اختصاصی مناطق و نواحی کسر و در حساب خود نگه می دارند .

آیا این کار قانونی است ؟

آیا استاندار بر این موارد وقوف و نظارت دارند ؟

لازم است استاندار آذربایجان شرقی گزارشی مستند و شفاف در مورد اجرای ماده 13 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به افکار عمومی ارائه کنند و از این طریق به اجرای مفاد " منشور حقوق شهروندی " کمک کنند .

پایان گزارش/


خط و نشان استاندار آذربایجان شرقی برای مدیران مدارس و پرسش های صدای معلم

چهارشنبه, 13 شهریور 1398 09:23 خوانده شده: 825 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
ائل 1398/06/13 - 09:53
وقتی مدیرکل پاشایی مشغول کار های دیگری است اولویتش اصلا چیزی غیر از آموزش و مدرسه هست اینجور موضع گیری استاندار خام هم طبیعی است استاندار خودش را تا حد یک بازرس ساده تقلیل داده ،کسی به این استاندار برساند سر کاری باباجان مشکل شما مدیر کل است که شما را درگیر کرده ... اگر پاشایی وظیفه اش رو انجام بده وبرای شما بعنوان استاندار پاسخگو باشه نیازی به این اوغات تلخی شما و تبعات مخربش نبود این حیله گر شما را قال گذاشته بیچاره خبرج
نداری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خاک عالم
پاسخ + +1 0 --
معلم 1398/06/14 - 01:01
جناب استاندار محترم
سلام علیکم
در مدرسه ای 214 دانش آموز در 8 کلاس تحصیل می کنندکه در خرداد ماه فقط 20% این دانش آموزان یعنی 42 نفر قبول می شوند. اگر در این مدرسه حداقل 14 دبیر و 6 کادر مشغول بکار باشند و هر کدام حد اقل 3500000 تومان حقوق بگیرند و هزینه یکساله ساختمان و سرانه دانش آموزی و کمک های مردمی را ( تقریباً 100000000میلیون) را هم به این ارقام اضافه کنی سالانه چقدر می شود؟ 940000000 تومان. اگر این رقم را بر تعداد 42 نفر قبولی تقسیم کنی چقدر می شود؟ تقریباً 22500000 تومان!!!!! بقیه در پایین
پاسخ + +1 0 --
معلم 1398/06/14 - 01:19
اگر گزارش کاملاً کذب و دروغ و آمار سازی اداره (که 20% قبولی را بالای 80% اعلام می کند) را هم در نظر بگیریم و با این وضع ارتقای پست کادر(مدیر و معاونان و ...) را توسط شخص مدیرکل به این وضع اضافه کنیم، جای اسلام، قرآن، خون شهدا و حقوق مردم در این وضعیت معامله گری مدیرکل کجاست؟؟؟؟؟؟ هزینه ی یک دانش آموز در یک مدرسه ی غیر انتفاعی بالای متوسط چقدر است؟ نزدیک 5000000 تومان. چرا تاوان نه اشتباه و نه خطا، بلکه معامله گری عزت و شرف انسان ها توسط مدیرکل را جنابتان با عصبانی شدن می پردازید؟؟؟؟ آیا در کشور و یا آذربایجان قحط الرجال است؟ یا از این وضع اطلاع ندارید؟؟؟؟؟ می گویند این شخص مادام العمر مدیرکل هست و خواهد بود، اگر این طور است لااقل این را به استان های دیگر انتقال دهید تا مردم بیشتر از این بیچاره تر نشوند.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1398/06/14 - 01:25
اگر این گزارش را مسئولین محترم صدای معلم پیگیری کنند بنده حاضرم هم این موارد و هم خیلی خیلی بدتر و شدیدتر از این وضعیت را با ارائه ی مستندات لازم روشن نمایم در غیر این صورت می توانند بنده را به جرم نشر اکاذیب تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
پاسخ + +1 0 --
حسین سیفیاری 1398/06/14 - 10:34
آقای استاندار محترم! گرفتن پول توسط مدیر از اولیا، کمتر از گدایی نیست و همانقدر موجب شرمندگی مدیر بیچاره می شود. اگر مدیری از یک خیر پولی را برای هزینه های مدرسه بخواهد، پس از آن، آن مدیر باید پیش آن خیر باید خم و راست شود و احترامش را اشته باشد بنابراین مطلوب و میل هیچ مدیری نیست که بخواهد ریالی از مردم و آنهم برای اداره مدرسه دولت از کسی بگیرد ،اما در صورتیکه دولت محترم سرانه ای را به مدارس واریز نمیکند لطفا بفرمایید که هزینه های جاری مدرسه از کجا تامین خواهد شد؟
پاسخ + +1 0 --
رضایی 1398/06/14 - 15:41
جناب استاندار بی اطلاع،صحبتهای شما مایه ی تآسف است .
باید بدانید جایی که هیچ سرانه ای به مدارس داده نمیشود، هزینه های جاری مدرسه اعم از موادمصرفی وغیر مصرفی، قبوض پربهای آب وبرق ، تجهیزات، نگداری تجهیزات ، شاداب سازی که الان به ویژه در این فصل بسیار مدنظراست واگر مدیری انجام ندهد مورد بی مهری روسا قرار می گیرد،هدایای دانش آموزی و‌........را از کحا باید تآمین کرد؟؟؟؟
ای کاش حداقل یک هفته مدیر مدرسه دولتی بودید بعد حرف می زدید وخط ونشون می کشیدید.
شما در کدوم کشور ومملکت زندگی می کنید ومی کردید ککه از هیچ چیزی خبر ندارید.
مگر وجوه کگمک مردمی به حساب مدیر واریز می شود؟؟؟؟چرا ذهن مردم را علیه دلسوزان خودشان واین قشر زحمتکش خراب می کنید؟؟؟هدف واقعی شما چیست؟؟؟؟پاسخ دهید
لط
پاسخ + +3 0 --
کاکتوس 1398/06/14 - 18:16
رییس اموزش و پرورش ناحیه 1تبریز در اقدامی شگفت انگیز سه تا از معاون های خودش رو در یک روز برکنار کرده این ناحیه ده روزه که فاقد سه معاون و یک کارشناس مشاوره است
پاسخ + +1 0 --
امید 1398/06/15 - 11:43
این آقا خودش هم میدونه دولت ریالی به مدارس نمیده و اینها همه ژستهای تبلیغاتی است،از آن طرف حق التدریسهای ما را از آذر97 هنوز ندادند،جناب استاندار ما دیگه حتی حال نداریم به طنز تلخ شما بخندیم!
پاسخ + +1 0 --
صابر 1398/06/15 - 22:01
جای تاسف است که در این مملکت کسانی در مورد آموزش وپرورش حرف میزنند که اصلا الف بای اداره یک کلاس درس را هم نمی دانند.
آقا مردم احمق نیستند همه می دانند مدیران بیچاره با پول کمکهای مردم و کلاسهای فوق برمانه امور جاری مدرسه را می گذرانند.آنهم باید از هفت خوان رستم رد شوند تا مجوز خرج کردن پول مردم را برای بچه های همین مردم بگیرند.
شما لطفا مراقب استانداری وفرمانداری وشهرداری خودتان باشید وامورات مهم خودتان را رسیدگی فرمایید.هیچکدام از مدیران مدارس دولتی منفعتی از این پست نمی برند .اگر باور ندارید فقط یک ماه مدیر مدرسه دولتی شوید تا بفهمید چه خبر است.
اگر مدیران دست به دست هم دهند وبجای سروکله زده با بتا ونقاش وتعمیرکارو....این روزها به فکر راحتی خود باشند وبگویند چه کنیم، خوب پول نداریم وخرج نمیکنیم آنوقت شما متوجه زحمت اونها خواهید شد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور