صدای معلم

" مدیران در هر سطحی و متناسب با اختیارات خویش باید که در برابر افکار عمومی و رسانه ها پاسخ گو باشند "

در آموزش و پرورش خوزستان چه می گذرد ؟

گروه استان ها و شهرستان ها/

دعوای مدیر کلی آموزش و پرورش در استان خوزستان

این روزها از آموزش و پرورش خوزستان اخبار مختلفی به گوش می رسد .

« صدای معلم » پیش تر مطلبی را در انتقاد از عملکرد اداره کل آموزش و پرورش خوزستان در مورد جذب و به کارگیری و استخدام نیروها در این استان منتشر کرد . ( این جا )

هر چند مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان پاسخی به آن نداد اما رویداد مهم شکایت مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان از یک رسانه بود . ( این جا )

در این مورد صدای معلم در گزارشی نوشت :

" خبر منتشر شده در کانال کانون صنفی معلمان حاکی است نعیم حمید ،خبرنگار و مدیر سایت عصر خبر و نشعان آلبشو طنزنویس به دلیل شکایت محمد تقی زاده، مدیر کل آموزش و پرورش در اهواز فردا دادگاهی می‌شوند.

شنیده ها حاکی است که موضوع در باب استخدام های حق التدریسی پاییز سال جاری بوده است .

در این ارتباط « صدای معلم »  در 10 / 10 / 96 پرسش های یک فرهنگی خوزستانی با عنوان " آیا جذب و به کارگیری و استخدام نیروها بدون هیچ آزمونی صحت دارد؟ " ( این جا ) را منتشر کرده و خواهان پاسخ گویی مسئولان شده بود .

پیش از آن شریعتی استاندار خوزستان گفته بود :

"تا من استاندار هستم هیچ مدیری حق شکایت علیه خبرنگاران را ندارد" اما در یکسال اخیر شاهد مراجعه بیش از 23 منتقد در قالب 79 شکایت از سوی مدیران و دستگاههای دولتی به دادگاه ها هستیم که سهم آموزش و پرورش  حدود 35 درصد از کل شکایت ها می باشد. "

 به نظر می رسد فضای تهدید و شکایت در وزارت « سیدمحمد بطحایی » شدت گرفته است .

در ادمه چنین آمده بود :

" اخبار شکایت مدیر آموزش و پرورش بناب از معلمان ، شکایت مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی از معلمان و در آخرین مورد تهدید صدای معلم به شکایت در محاکم قضایی توسط « علی الهیار ترکمن » معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بود که در پرتال وزارت آموزش و پرورش منتشر گردید . ( این جا )

در بخشی از این جوابیه چنین آمده بود :

" ... در پايان، ضمن تشكر از همراهي رسانه ها، همه فعالان عرصه مجازي و حوزه خبر را به دقت بيشتر به منظورحصول اطمينان از منابع خبري خود، قبل از انتشار هرگونه ادعا دعوت مي نمايد. بدون شك، هر فردي كه اندك تجربه اي در امر اطلاع رساني داشته باشد، بر اين موضوع واقف است كه آزادي رسانه به معني آزادي تخريب و تهمت نيست و هرگونه اتهامِ بدون ارائه مدارك مستند، نوعي تضييع حق فرد و قابل پيگيري در محاكم رسمي است، ليكن در اين مورد به احترام افكار عمومي فرهنگيان عزيز، به پاسخ فوق بسنده كرده و در صورت تكرار تهمت ها، ساير نكات به همراه مدارك مناسب در مراجع قضايي مطرح خواهد شد."

« صدای معلم » همه مدیران و مسئولان وزارت آموزش و پرورش را به حرکت در جهت " قانون " ، " پاسخ گویی " و عمل به " منشور حقوق شهروندی " دعوت می کند ."

اخبار و شنیده ها حاکی از تقابل نیروهای پیدا و نهان برای کسی پست مدیر کلی آموزش و پرورش این استان است .

« عصر ما « می نویسد :

" این روزها پروسه مهره چینی انتخاباتی و قومیتی در ستاد آموزش و پرورش خوزستان علی رغم نگرانی معلمان ، خانواده های دانش آموزان و کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت با سرعت و شدت عجیب و غریب و بدون رعایت اصول شایسته سالاری و نیازسنجی دقیق به طور علنی و بدون اندک ملاحظه ای در حال انجام است .

عزل و نصب های اتوبوسی آنهم با گرایش سیاسی خاص ، رویکرد انتخاباتی و صرفا با نگاه قومیتی ، آموزش و پرورش خوزستان را در سراشیبی سقوط قرار داده و باتوجه به آسیب های ناشی از سیلاب اخیر بر روند درسی دانش آموزان این موضوع در آینده نزدیک موجب شکاف ها و عقب ماندگی های غیرقابل جبران خواهد بود.

سکوت و عدم نهیب و نظارت نهادهای مربوطه ، همراهی و تشویق نمایندگان با هدف تقویت ائتلاف های انتخاباتی از رهگذر تقسیم سهمیه های استخدامی و انتصابات و چراغ سبز مدیریت استان با تغییرات شتاب زده در ستاد مدیریت آموزش و پرورش از پرسش های مهم افکار عمومی است که متاسفانه هیچ فرد و نهادی خود پاسخگوی آن نمی داند. مزید بر علت تعلل در تعیین تکلیف پرونده های سنگین تخلفات مفتوح در بازرسی و عدم برخورد با خاطیان با وجود تاکیدات رئیس جدید قوه قضائیه شبهات فراوانی را برای فرهنگیان و کارشناسان ایجاد کرده است .

دعوای مدیر کلی آموزش و پرورش در استان خوزستان

خبر دیگری نیز حاکی است که به زودی با حمایت نمایندگان خوزستان ،  کریمی مدیرکل برکنار شده لرستان  به عنوان جایگزین تقی زاده معرفی و منصوب شود.

از سویی شنیده شده است بطحایی برای تحکیم موقعیت خود در دولت پس از تشکیل مجلس جدید ، به شدت بدنبال مهندسی انتخابات و زمینه سازی برای ورود مهره های دلخواه خود از حوزه های انتخابیه مختلف من جمله خوزستان ، بوشهر ، لرستان ، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان است و بر اساس مشاورت های "زینی وند" سردسته لابی حامیان تقی زاده در تشکیلات وزارتی،  بطحایی متقاعد شده که محمد تقی زاده از شانس های نخست حوزه انتخابیه اهواز با توجه به حمایت های استاندار کنونی در انتخابات مجلس یازدهم می باشد و همین امر سبب همراهی وزیر با این تغییرات "انتخاباتی - فامیلی" گردیده است .

اکنون انتظار می رود حداقل برای جلوگیری از سقوط آموزش و پرورش خوزستان به دره قهقرایی و رفع نگرانی خانواده ها و معلمان ، اراده ای در استان و کشور یافت شود که ترمز "ارابه انتصابات انتخاباتی" در بدنه این سازمان نحیف و فرتوت را بکشد و این کشتی پرتلاطم را به ساحل آرامش برساند.

دعوای مدیر کلی آموزش و پرورش در استان خوزستان

همچنین در این باره سایت " خورنا » در مطلبی کوتاه می نویسد :

" مدیرکل برکنارشده ی آموزش و پرورش لرستان؛ گزینه آموزش و پرورش خوزستان

وی که مورد حمایت حسنوند نماینده پایداری اندیمشک و برخی از مسئولین استان خوزستان و یکی از معاونین وزارتخانه می باشد، عملکرد ضعیف وی در لرستان به حدی بود، که فرهنگیان لرستان و رسانه ها از وزیر وقت به خاطر عزل ایشان قدردانی کردند.

 معرفی ایشان به عنوان گزینه آموزش و پرورش خوزستان؛ اعتراض جدی فرهنگیان خوزستان را نسبت به بطحایی، استاندار خوزستان و نمایندگان اصولگرای خوزستان را به همراه داشت.

 نخبگان خوزستانی نیز نسبت به معرفی یک گزینه غیر بومی که شناختی از بافت موزاییکی و فرهنگی خوزستان ندارند، معترضند!
 با توجه به حواشی ایجادشده و دوقطبی نمایندگان استان لرستان، در زمان مدیریت ایشان؛ آزموده را آزمودن خطاست!

« صدای معلم » جهت گیری خاصی در مورد دو گزارش فوق ندارد اما همیشه در گزارش ها و اخبار بر این نکته مهم مدیریتی باور دارد که هر گونه عزل و نصب مدیریتی باید مبنای کارشناسی و علمی داشته و تا جایی که می شود ضمن رعایت اصل تفکیک قوا به افکار عمومی توجه کافی گردد .

مدیران نیز در هر سطحی و متناسب با اختیارات خویش باید که در برابر افکار عمومی و رسانه ها پاسخ گو باشند .

پایان گزارش/

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 13:31 خوانده شده: 1728 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
اشرفی 1398/03/02 - 18:26
درود بر شما

متاسفانه انتصاب های فامیلی و قوم گرایی ها در این استان هم --مثل سایر استان ها -- تمامی ندارد
داشتن تخصص و تجربه کافی برای انتصاب مدیریت ها ، ظاهرا معیاری نیست و روابط فردی و جناح بازی ها در اولویت است
البته در سطح کلان مدیریت های کشور هم همینطور است
پاسخ + +1 0 --
@ 1398/03/14 - 16:57
باسلام آموزش وپرورش زنجان کم از سایر استانها ندارد رفیعی مدیر کل مورد حمایت کمرئی ونماینده هتاک خدابنده الان از سه انتصاب خود ۲ نفر هم روستائی خود(سجاسی) معاون پرورشی ورییس اداره دبیرخانه ویک نفر دیگر یعنی مشاور اجرائی گرمابی از بخش های شهرستان خدابنده است،برای آقای بطحائی متاسفیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور