صدای معلم

پرسش های صدای معلم از حاجی بابایی در اصفهان : چرا در کمیسیون آموزش در این دوره و دوره قبل حضور نداشته اید امّا دائما در امور آن اظهار نظر می کنید؟

حاجی بابایی : کمیسیون آموزش و تحقیقات را کمتر مؤثر می بینم ؛ در طول چهل سال گذشته حق آموزش و پرورش و حق معلم ادا نشده است !

گروه گزارش - اصفهان - نرگس کارگری /

در همایش سالانه تشکل های فرهنگیان انقلابی استان اصفهان به مناسبت بزرگداشت مقام معلم که با محوریت جامعه اسلامی فرهنگیان ، جمعیت اسلامی فرهنگیان عدالتخواه ، کانون تربیت اسلامی ، کانون فرهنگیان فرهیخته و محفل نور فرهنگیان  و به دعوت شورای هماهنگی تشکل های انقلابی ، در دبیرستان امام محمد باقر (ع) استان اصفهان برگزار گردید ، « حمید رضا حاجی بابایی » ایراد سخنرانی نمود.

در بخش پیشین سخنان عاملیان ، مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان اصفهان و پس از آن حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مجلس و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس  منتشر گردید .

در حاشیه نشست ؛ « صدای معلم » پرسش هایی را با حاجی بابایی مطرح کرد که در قالب گفت و گو تقدیم شما می گردد .

 

 

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و آموزش و پرورش در 40 سال گذشته

صدای معلم :

 آقای حاجی بابایی

ضمن عرض سلام

همکاران صدای معلم و آقای پورسلیمان خدمت شما و وقت به خیر و قبولی طاعات و عبادات حضرتعالی در ماه رمضان و با توجه به آنکه روزه هستید و بنده موقع نماز و افطار مزاحمتان شدم عذرخواهی می کنم.

اگر اجازه دهید چند سؤال از حضرتعالی بپرسم.

 

حاجی بابایی :

بنده هم خدمت شما و ایشان سلام عرض می کنم . ولی مگر شما حرفهای من را هم می نویسید؟

 

صدای معلم :

بله ، حتما می نویسیم.

ما با همه گروه های فرهنگیان حساب دوستی داریم و مطمئنا برای انتقال تمام نقطه نظرات راجع به آموزش و پرورش کوتاهی نمی کنیم.

 

حاجی بابایی :

شوخی عرض کردم. همه شما برای ما قابل احترامید. بفرمایید.

 

صدای معلم :

سوال اول از شما راجع به این است که چرا برعلیه مجلس دانش آموزی هنگام افتتاحیه مجلس موضع گرفتید؟

فقط به خاطر اینکه مجلس دستاورد آقای خاتمی است یا اینکه توضیح دیگری دارد؟

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و آموزش و پرورش در 40 سال گذشته

حاجی بابایی :

بنده چنین چیزی را تکذیب می کنم و خودم مدافع مجلس دانش آموزی هستم.

 

صدای معلم :

چرا در کمیسیون آموزش در این دوره و دوره قبل حضور نداشته اید امّا دائما در امور آن اظهار نظر می کنید؟

 

حاجی بابایی :

در همه ی دوره ها عضو این کمیسیون نشدم. برای آنکه کمیسیون آموزش و تحقیقات را کمتر مؤثر می بینم.

من رییس فراکسیون فرهنگیانم که 120 نفرند و کمیسیون آموزش و تحقیقات 23 نفرند. به این نکته توجه کنید.

من روز اولی که وارد مجلس شدم و تحقیق کردم ، گفتند هر نماینده ای که عضو کمیسیون برنامه و بودجه بشود ، این به نفع آموزش و پرورش است و من عضو این کمیسیون برنامه و بودجه شدم و رییس کمیسون تلفیق برنامه ششم هم هستم و در این کمیسیون مطالبی برای آموزش و پرورش نوشتم که در یازده برنامه گذشته در 44 سال نوشته نشد و این نشان می دهد که کمیسیون برنامه و بودجه خیلی برای آموزش و پرورش بهتر است. از طرفی فراکسیون فرهنگیان مجلس را هم داریم.

الان شما فرض کنید من عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات . چه کسی به اندازه ی من در مجلس راجع به آموزش و پرورش حرف می زند؟

 

صدای معلم :

آقای حاجی بابایی ، با توجه به آنکه شما در صحبت های خود اشاره کردید که مجلس باید به داد این کشور برسد ، در خصوص معوقات و مطالبات فرهنگیان و هم چنین خصوصی سازی های فعلی در آموزش و پرورش چه اقداماتی از طرف همکاران شما در مجلس صورت خواهد گرفت؟

 

حاجی بابایی :

ضمن تبریک هفته ی معلم ،  قبل هم گفتم که شأن معلم از چند جهت تضعیف شده است . یکی بحث معیشت است. یکی دیگر خصوصی سازی .

خصوصی سازی با مدارس غیر دولتی فرق می کند. مدارس غیر دولتی مدارسی هستند که عده ای طالبند و آن را انجام می دهند ولی خصوصی سازی یعنی ، با فشار دانش آموزان را به مدارس غیر دولتی بفرستیم. این یعنی مدرسه فروشی و این مغایر با سند تحول بنیادین و قانون اساسی ست. در آینده هیچ مدرسه دولتی باقی نمی ماند و این برای آموزش و پرورش نابود کننده است.

من نقدهای فرهنگیان را قبول می کنم.  دولت اولویت اصلی اش آموزش و پرورش نیست. نمی خواهم بگویم دولت های گذشته هم بودند. در طول چهل سال گذشته ، حق آموزش و پرورش و حق معلم ادا نشده است. خیلی کم شده است امّا حق ادا نشده است. همان طور که رهبری همیشه می گویند و دیدگاه ایشان است ، آموزش و پرورش باید اولویت اصلی دولت باشد. فرهنگیان انتظار دارند که مجلس برای مطالبات آنان ورود کند . بله من هم انتظار دارم که مجلس وارد شود ولی نقد به مجلس هم دارم.

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و آموزش و پرورش در 40 سال گذشته

صدای معلم :

آقای حاجی بابایی ، با توجه به بحث کمبود شدید نیروی انسانی در آموزش و پرورش و بلاتکلیف ماندن چهار گروه مشمول تبصره 10 ماده 17 تا به امروز و بالاخص آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی که از مصوبه ی 3/6/95 نیز باز مانده اند، در مجلس چطور می خواهید از این نیروها دفاع کنید؟ اکثریت این نیروها زیر نظر نهادهای انقلابی فعالیت داشته اند و شما از ساز و کار و روند کار این افراد به خصوص در نهضت سوادآموزی آگاهید.

 

حاجی بابایی :

ببینید بنده یک نماینده ام.

 

صدای معلم :

ولی توانایی شما با توجه به اطلاعات بالایی که با توجه به مدت زمان فعالیتتان در آموزش و پرورش داشته اید برای پایان دادن به برخی بحران ها زیاد است مسلما می توانید برای حل مشکل آموزش و پرورش این نیروها را از سرگردانی رها کنید.

 

حاجی بابایی :

 مجلس و اکثریت مجلس یک چیز را نخواهند ، قانون نمی شود.  الان مگر ما حقوق ها را اضافه نکردیم و مصوب نکردیم؟ شما ببینید دولت چگونه بالا و پایین می کند تا اجرا کند. به خواستن ما نیست فقط. یک دست صدا ندارد.

( وقت نماز بود و یکی از مدیران اسبق آموزش و پرورش استان با داد و بیداد از جناب حاجی بابایی خواستند که مصاحبه را تمام کنند و به نماز برسند.

این موضوع با واکنش همکاران فرهنگی مواجه شد و از رفتار ایشان انتقاد کردند. تعدادی از نیروهایی که زمانی زیر نظر ایشان فعالیت داشتند ، نسبت به تند و خشن بودن همیشگی ایشان اعتراض کردند و این رفتار را صحیح نمی دانستند. ایشان شاگردان زیادی در جلسه داشتند که نسبت به حرکت ایشان بسیار ناراحت شدند. چون اکثریت ضیق وقت را داشتند و نمی توانستند در مکان بمانند.

ناگزیر بعد از پایان نماز و در حین افطار ، ادامه پاسخ را از حاجی بابایی جویا شدیم.)

 

صدای معلم :

جناب آقای حاجی بابایی ، اکنون وضعیت مشمولین تبصره 10 ماده 17 مشخص نیست و این عزیزان هنوز بلاتکلیفند .  وزارت هم مثل اینکه قصد ساماندهی این نیروها را ندارد و در ارائه نهایی آیین نامه ، زمان بیشتری را در اختیار گرفته است. این قانون با تمام ایراداتی که داشته است تصویب شده است ولی چرا اجرا نمی شود؟ نظر شما راجع به این موضوع چیست؟

 

حاجی بابایی :

 یکی از مشکلات ماده 17 این است که مجلس می گوید ، آموزش و پرورش ، به ما بگو این نیروها چند نفرند ، اسمشان را به ما بده. ولی نمی دهند. ما باید در قانونی که  مصوب کنیم بدانیم چند نفر را استخدام کنیم. مثلا بگویند 38 هزار نفر ،یا 40 هزار نفر. با اسامی به ما بدهند تا ما استخدام کنیم.

آموزش و پرورش اعلام می کند که آمار را به مجلس داده است. از مسئولین سازمان نهضت سوادآموزی هم راجع به این موضوع بارها پرسیده شده است که ، آیا آمار و مستندات ارائه شده است یا خیر ؟ می گویند بله . چندین بار هم ارائه کرده ایم.

نه خیر. اگر ارائه کرده بودند ، الان مشخص بود. به شخص بنده بدهند تا این کار را درست کنم. ولی نداده اند و نمی دهند.

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و آموزش و پرورش در 40 سال گذشته

صدای معلم :

آیا شما مطمئن هستید که وزارت آموزش و پرورش ،  سازمان نهضت سواد آموزی و  امور استخدامی به شما آمار نداده اند؟

بله مطمئن هستم که نداده اند . همین چند روز پیش با هم بر سر این موضوع بحث داشتیم. اسامی را نمی دهند. ما قانونی را تصویب می کنیم. بعد می بینیم دویست هزار نفر رفته اند . اصلا معلوم نیست چه کسانی هستند این افراد!

 

صدای معلم :

آقای حاجی بابایی ، با توجه به سهمیه هایی که در خواست می شود ، آیا سهمیه ای برای جذب از طریق حوزه های علمیه هم مورد توجه بوده است؟ با توجه به آنکه رییس ستاد اقامه نماز هم نسبت به تربیت طلاب همانند معلم و به سبک دانشگاه فرهنگیان توجه ویژه ای نشان داده اند.  این سؤال را چگونه پاسخ می دهید؟

 

حاجی بابایی :

ما چنین سهمیه ای نداریم. اصلا این طور نیست.

 

صدای معلم :

نسبت به تضمین امنیت شغلی نیروهای شاغل در خرید خدمات آموزشی که در اصفهان نزدیک به چهار هزار نفر هستند و هم چنین مدارس غیر دولتی و نیروهای آموزش دهنده بعد از سال 92 آیا برنامه ای در مجلس مد نظر دارید؟

 

حاجی بابایی :

بسته های حمایتی نابود کننده ی آموزش و پرورش است. من با این جوانان زحمت کش کاری ندارم . حرف من با آن ها نیست. از نظر من هر کس بیاید و در آموزش و پرورش دو هفته هم کار کند ، من دوست دارم کمکش کنم. اما باید این افراد آزمون بدهند . وارد دانشگاه فرهنگیان شوند .

 

صدای معلم :

همین نیروهایی که شما می گویید تعدادشان را وزارت مشخص نمی کند ، مجلس نوشتند و گفتند که آزمون ندهند و بعد در پیشنهادات اخیر در کمیته تدوین آیین نامه همین آزمون هم به امتحان پایان دوره ، پس از گذراندن ضمن خدمت در دانشگاه فرهنگیان تبدیل شد. و این امتحان هم می تواند چند بار تکرار شود تا همه آنان جذب شوند. زمان نهایی شدن تدوین آیین نامه هنوز مشخص نیست و همه تصمیمات به آن منوط شده است.

یعنی آموزش دهندگان مشمول این تبصره که مصوبه 95 برایشان اجرا نشد ، باید با همه ی این گروه ها آزمون ورودی دهند ؟ آن هم با شرایط سنگینی که هر بار برای این گروه در نظر گرفته می شود؟

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و آموزش و پرورش در 40 سال گذشته

حاجی بابایی :

این موضوع کلاف سردرگمی شده است که آموزش و پرورش باید آمار و اسامی نیروهای حق التدریس ، پیش دبستانی و نهضت سوادآموزی را به مجلس به طور مشخص بدهد تا این مشکل حل شود ولی متأسفانه این آمار را به ما نمی دهند.

به ما تعداد افراد ، سال ورودشان ، اسامی آنان و مستنداتشان را به ما بدهند تا این مشکل حل شود.

 

صدای معلم :

چرا شما مانند سال 89 برای حل این مشکل و با توجه به اشراف کامل تان به مسائل آموزش و پرورش برای این قانون تلاش نمی کنید؟

 

حاجی بابایی :

بنده آن سال اراده این کار را داشتم ولی اکنون نه. نه اینکه نخواهم بلکه چون من آن زمان وزیر بودم . ولی وزارت خانه اراده اش نیست.

 

صدای معلم :

مگر نگفتید که حاضرید به وزیر کمک کنید ، خود پیش قدم شوید.

عملکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و آموزش و پرورش در 40 سال گذشته

حاجی بابایی :

بله ، ولی وزارت خانه نمی خواهد.

 

صدای معلم :

جناب آقای حاجی بابایی از وقتی که در اختیار رسانه صدای معلم گذاشتید و با صبر و تحمل پاسخ دادید سپاسگزاریم .

پایان گفت و گو

مصاحبه ، پیاده سازی و ویرایش : نرگس کارگری

شنبه, 28 ارديبهشت 1398 21:16 خوانده شده: 762 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
مجتبی حسینی 1398/02/28 - 22:12
چرا سوال نکردید هدف دولت و مجلس از سرگرم کردن معلمان با طرح رتبه بندی چی هست؟
سوال میکردید حضور شما در فراکسیون فرهنگیان و کمیسیون...چرا منجر به کاهش مشکلات حوزه آموزش و پرورش نشده؟

چرا سهم بودجه آموزش و پرورش از کل بودجه در حال کاهش هست؟
چرا فقط مصاحبه و توپ و تشر...
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/02/29 - 06:35
حرفهای ایشان منو یاد مثل نوشدارو بعد مرک سهراب مینداره
کاش معیشت منزلت و مقام و شان معلم برا بزرگان و موثرین سیستم مهم بود و...
پاسخ + +2 0 --
امیر 1398/02/29 - 01:46
تو عزیز دل منی باباجی جون چون من همیشه خدا رو شکر می کنم که حق تو یکی در طول این چهل سال به برکت سوار شدن بر مشکلات معلمان با سکه های رنگارنگ طلا کاملا ادا شده به طوری که خودت گفتی که آنقدر سکه گرفتم که مجبور شدم اضافی را به ایل و تبار ببخشم بنابر این خیلی برای ما و خانواده مان ناراحت نباش که سوختیم و خاکستر شدیم چون اصل کار فقط سلامتی شما و تبارتان است که دارای صدها شغل شدید و بر مشکلات ما سوارید و تا چهل سال دیگر خواهید تاخت آره عزیزم موفق باشی
پاسخ + 0 0 --
خواجه ای 1398/02/29 - 04:39
سلام فک کنم به سئوالات جواب دادن.گفتن همه چیز به رای واراده مجلس وابسته است ومن هم یک رای دارم.
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/02/29 - 08:48
کمیسیون آموزش و تحقیقات؟!!!
بعد از انتقادهای دکتر حسینی از آموزش و پ مشهد از زوایای متفاوت، از روی کنجکاوی وارد پورتال اداره کل آموزش و پ مشهد شدم. تاپ ترین معاونت آکادمیک (معاونت پزوهش سازمان آموزش و پرورش مشهد!) آن آقای "سعید صالح" هست که ظاهرا "فوق لیسانس" "علوم اجتماعی" دارند. هر چه درباره اش در اینترنت سرچ کردم "یک" مقاله منتشر شده از ایشان بیشتر نیافتم - آنهم تحت عنوان زیر که تازه همین مقاله را هم با سه نفر دیگر نوشته و ایشان آخرین نفر بوده:

بررسی اثربخشی تبلیغات نوپدید شهری بر میزان استقبال از شیوه ی زیارت پیاده حرم رضوی

https://www.noormags.ir/view/fa/creator/281864/%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF_%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AD
تازه این نوع بکارگیری این نوع افراد .... در راس هرم و اتاق فکر آموزش و پ مشهد هست! بیایید بروید خود مدیر کل و سایر معاونت ها و ... و رزومه و تخصصشان را ببینید؟! پژوهشکده ها و پژوشسراها و گروه های آموزشی و ... "فاجعه" است. این نوع مدیریت کردن "خیانت" و "جنایت" علیه ایرانیان و حتی اسلام بوده و می باشد.
پاسخ + 0 0 --
دبیر شیمی 1398/02/29 - 10:29
من خودم ناحیه 4 مشهدم. در تایید فرمایش شما این "معاونت های آموزش" و مسیولان امتحانات و تحقیق و پژوهش و پژوهشسراها و ... همه لیسانس جغرافی و الهیات و پرورشی هستند حتی در خود اداره کل در مشهد! با وجود این همه همکاران متخصص و دکترا که داریم این یعنی چه؟! این جز حکومت کردن قبیله ای جهت تاراج مردم و همکاران و فرهنگ و آینده این مرز و بوم هست؟! رییس ناحیه خودمون هم که به لیسانس ها تو این همه همکار متخصص علاقه داره یه حاج خانم فوق جامعه شناسی هست.
پاسخ + 0 0 --
قاسمعلی 1398/02/29 - 19:51
بنده خدا مدیر کل مشهد ....چی دارن بگن؟! موندن واقعا. بنظر ما بهتره سریعتر استعفا بدن و یه متخصص که به روش های پادگانی هم اعتقادی نداره بیاد به مردم خدمت کند.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد اول 1398/02/31 - 02:11
سلام
با قبولی طاعات
خندیدم
مب بینم با اسم مستعار " مدرس آزاد" خاص بنده هم که البته می تواند یک اسم عام باشد و شود هم دیگران می نویسند. و ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/30 - 10:14
خودایشون در راس کاره. باز میاد از کی انتقاد میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/30 - 14:43
ممنونم از همکاران در صدلی معلم
ای کاش سکانداران سازمان سواد اموزی وجدانشان بیدار شود که چرا با امار و ارقام عددی دروغین چطور با سرنوشت اموزش دهندگان زحمت کش بازی کرده است
سازمان نهضت سواد اموزی باید تکلیف بیمه اموزش دهندگان را روشن کند.بیش از این تعلل جایز نیست
بیمه های ما را واریز کنید
کدهای ما را بدهید
پاسخ + 0 0 --
علی 1398/02/30 - 19:01
ایشون نماینده تام الاختیار در امور فرهنگیانند. خیلی تابلو و هدفمند طرح صحبت و برنامه در مجلس و دولت و محافل می کنند. به نوعی سوپاپ اطمینان سرگرم کردن معلمان از طریق سخنرانی و و عده وعید هستند. فوق تخصص درین زمینه. ولی خب مکر و حیله همیشه زشت است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور