صدای معلم

چهره‌های ماندگار

  • « شاعران نباید گریه و زاری و خفت و خواری را به وسیله اشعار خود رواج دهند، بلکه شادی و امید و سرفرازی را باید »

چهره های ماندگار : " محمود افشار یزدی " ؛ معلم و بنیادگذار آینده

گروه تاریخ/ هفتم بهمن ۱۲۷۲: ۱۰۷ سال پیش در چنین روزی محمود افشار در یزد زاده شد: «مراست قبله‌ام ایران و هرکجا گذرم / به کعبه وطنِ خویشتن بود نظرم.»
  • « کاش جنابان مدیران آموزشگاه ، شورای اسلامی روستا و مسئولان راه آهن ، از آرزوهای نوجوانی تو سوال می کردند و در به جا آوردن آنها تلاش می کردند »
  • مینو امامی/ دبیر بازنشسته

" دهقان فداکار " 13 ساله این بار در یکی از روستاهای خراسان رضوی

داستان واقعی دهقان فداکار نیز سهم خود را از حذف و یا تغییر ماهیت اصلی عکس در کتاب فارسی دوره ابتدایی دریافت کرده است و از تغییرات و تحولات عظیم فرهنگی ! تألیف کتب درسی در آموزش و پرورش بی نصیب نمانده است. داستان ریزعلی ، سال ها با عنوان " دهقان فداکار " در کتاب فارسی مدارس کشور به چاپ رسیده بود ولی حدود چهار پنج سال قبل ، از متن…
  • « صراحت و سخت گیری‌های مینوی در کارهای‌ علمی، زبانزد اهل علم و ادب اسـت. این امر حتی گاهی موجب‌ رنجش برخی شده است‌. حضور هوشیار و آگاه مینوی تا بدانجا رسیده‌ بود که‌ در زمان‌ حیاتش‌ کمتر اهل‌ قلمی‌ جرأت می‌کرد، مقاله یا کتابی را بدون دقت علمی منتشر کند زیرا مینوی در نقد و ارزیابی‌ هیچ‌ گونه کوتاهی نمی‌کرد »

چهره های ماندگار : " مجتبی مینوی " ؛ معلم ؛ رئیس تعلیمات عالیهٔ وزارت فرهنگ و سرپرست علمی بنیاد شاهنامهٔ فردوسی مطلب ویژه

گروه تاریخ/ ششم بهمن ۱۳۵۵: ۴۴ سال پیش در چنین روزی مجتبی مینُوی در تهران درگذشت . در مقدمه یکی از کتاب ها می‏ نویسد: «اگر به اندازه ‏ی بال پشه ‏ای به پیشرفت فرهنگ سرزمینم کمک کرده باشم، عمرم‏ بیهوده نبوده است.»
  • « وی در خصوص موسیقی و علم آن گفته است: «علوم همیشه به هم بستگی داشته اند. موسیقی و علم آن جزو ریاضی و از قدیم هم معمول بوده است. بحث درباره موسیقی تازگی ندارد و از سده های گذشته تا کنون در میان فلاسفه اسلامی و پیش از اسلام در یونان مطرح بوده است و همه فلاسفه اسلامی با وجودی که ظاهرا اشکالاتی به موسیقی وارد شده اما به این علم نیز آگاه بوده اند و معلوماتی داشته اند و ساز را به قدری با مهارت و دقیق زده اند که توانسته اند به عمق و مفهوم آن پی ببرند »

چهره های ماندگار : مهدی بركشلی ؛ معلم ، موسیقیدان، آهنگساز و فیزیکدان

گروه تاریخ/ سوم بهمن۱۲۹۱: ۱۰۸ سال پيش در چنين روزی مهدی بركشلی در تهران زاده شد. او می‌گفت: اگر دوباره به دنيا بيايم همان كارهايی را می‌كنم كه كرده‌ام.»
  • « غلامحسین ساعدی » از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان زبان فارسی به‌ شمار می‌رود

" غلامحسین ساعدی " و " معلم انشا " !

زنده یاد غلامحسین ساعدی (گوهرمراد) در دوران تحصیلات دبیرستان همیشه پایین‌ترین نمره انشا به او تعلق داشت چون معلمش معتقد بود غلامحسین تمامی آنها را از جایی کپی‌برداری می‌کند و این وضع با چاپ قصه «آفتاب و مهتاب» در مجله سخن، به قلم نویسنده‏ای به اسم غلامحسین ساعدی بدتر شد. آن روز معلم با آوردن این مجله به سر کلاس شروع به مذمت غلامحسین کرد که چرا قصه‏ های این نویسنده را…
  • « به یاد آوردم و فکر کردم که در سرزمین ما هنوز شعری که بتوان آن را شعر کودک خواند، به وجود نیامده است »
  • صدای معلم گزارش می کند ؛

چهره های ماندگار : محمود کیانوش ؛ معلم و پدر شعر کودک در ایران مطلب ویژه

گروه تاریخ/ محمود کیانوش، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و مترجم روز سه شنبه ۱۲ ژانویه ( 23 دی ) ، در بیمارستانی در شمال لندن درگذشت، او ۸۶ سال داشت. او با وجود رنجوری تن، بیماری همسر، با روحی شاداب، تا پایان عمر در زمینه‌های گوناگون به نوشتن ادامه داد. به نظر وی برای کودکان چیزی مهم‌تر از بازی وجود ندارد و بازی به موسیقی پرتحرک نیاز دارد؛ در نتیجه، وزن و قافیه…
  • « ۱۹ ساله بود که رکورد دو صد متر خودش را به ۱۲ و نیم ثانیه رساند که در آسیا بی‌سابقه بود: «این بهترین خاطره ورزشی من بود. می‌خواهم همه جهان من ایرانی را بشناسند »

چهره های ماندگار : ژانت کهن صدق ؛ معلم ، ورزش‌کار سال ایران و سبک‌‌وزن‌ترین قهرمان جهان

گروه تاریخ/ ۲۱ دی ۱۳۵۱؛ ۴۸ سال پیش در چنین روزی ژانت کهن صدق در تهران درگذشت. می‌گفت: «ژانت هرگز درجا نمی‌زند.»

نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور