صدای معلم

« ادامه سهمیه ها به صلاح کشور و نظام نیست. معیارهای ایدئولوژیک برای گزینش‌های شغلی و حرفه‌ای فلسفه خود را از دست داده و باید جمع شده و شایسته سالاری، تخصص‌گرایی و مهارت-محوری جایگزین آن شود»

حق ناحق: نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

علیرضا طالب‌زاده

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

0- ورود به سخن

برای محک زدن عیار و سنجه دولت سیزدهم که با کلیدواژه «عدالت» به طور عام و «عدالت آموزشی» به طور اخص شروع به کار کرده حذف سهمیه های غیرعادلانه کنکور که خواب و خوراک را از بی سهمیه ها گرفته است و به نوعی در سیستم آموزشی کشور نهادینه شده می تواند استارت خوبی برای نشان دادن عدالت آموزشی و در راستای زدودن و یا حداقل کم رنگ کردن تبعیض آموزشی در سال آتی باشد.

«اجرای عدالت» که این روزها تکیه کلام و لقلقه زبان مسئولین جدیدالانتصاب و جدیدالانتخاب شده با حذف سهمیه های کنکور در همه مقاطع می تواند در حیطه آموزش شکل عملی به خود بگیرد.

شاید هنوز هم دیر نباشد که ایمان بیاوریم به آغاز واقعی فصل عدالت آموزشی و کنکور را مساوی قسمت کنیم و سهم همه را بدهیم و دست از پاداش دادن و هزینه کردن از دانشگاه که دروازه ورود به توسعه نام گرفته برای آنهایی که به زعم ما خدمات دلخواه ما را به نحو احسن انجام می دهند برداریم و دید خود به ورود به دانشگاه به عنوان جایزه برای قهرمانان و دیه و جبران خسارت برای قربانیان و بازماندگان بلایای بشری و طبیعی و حتی اعطای سهمیه شاهد یا ایثارگر برای ورود به دانشگاه و تحصیلات تکمیلی به بازماندگان سوانح ساخت بشر که به طور مستقیم یا غیرمستقیم نتیجه بی کفایتی و سوء مدیریت مدیران و مسئولین حکومت است یا حتی هزینه کردن از دانشگاه برای آرام کردن و بستن دهان قربانیان و بازماندگان اعتراضات مدنی یا معترضان به این بی کفایتی ها عوض کنیم و آن را برای آنهایی که شایستگی اش را دارند رزرو کنیم و حداکثر تلاشمان این باشد که بهترین ها در دانشگاه ها تحصیل و تحقیق کنند تا اندکی به شایسته سالاری و گردش نخبگان و کند کردن سرعت کوچ آنها کمک کنیم و به بالا نگه داشتن استاندار علمی کشور که تنها در دهان ها و در حد شعار و صدا مانده نزدیک شویم که این، هم به مصلحت کشور است، هم عین عدالت آموزشی است و هم به حفظ و بالا بردن شان و مقام و احترام سهمیه داران مخصوصا خانواده شهدا، آزادگان، ایثارگران و خادمان واقعی کشور کمک خواهد کرد.

انتظار می رفت و انتظار به جایی هم بود که در نطق وزرای پیشنهادی در صحن مجلس خاصه وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی حداقل اشاره مختصری به معضل سهمیه ها در کنکور که پاشنه آشیل (چشم اسفندیار) این آزمون است شود و درباره روش های هرس کردن علف های هرز کنکور از جمله سهمیه ها بحث شود. اما این اتفاق نیفتاد. کسی از وزرا و نمایندگان درباره جراحی روی این دمل چرکین و درآوردن این دندان فاسد بر پیکره کنکور یا ترمیم و اصلاح آن سخنی به میان نیاورد و همه خود را به آن راه زدند و انگار نه انگار که سرنوشت نزدیک به یک و نیم میلیون نفر از جمعیت کشور برایشان محلی از اعراب دارد. اما حتی بچه دبیرستانی ها هم متوجه شدند که هر جا پای منافع شخصی «آنها» در میان باشد و پا روی دمشان گذاشته شود به سرعت عکس العمل نشان می دهند و شاخک هایشان به سرعت تکان می خورد و منافع کشور و ملت برایشان کمترین اهمیت را پیدا می کند. پس موردی نداشت که به مساله ای بپردازند که با منافع آنها اصطکاک و تضاد داشت و با علایق آنها در تعارض بود و دل کندن و از دست دادنش بسی برایشان گران و سخت است. آنها دوست نداشتند دست روی این جای حساس گذاشته شود و این نعمت نظام داده را از دست بدهند و حاضر نیستند به خاطر کشور و مردم اندکی از منافع و خواسته های غیرمعمول و غیرمعقول خود کوتاه بیایند.

همچنین نطق های نمایندگان و وزرا در جلسات بررسی صلاحیت وزیران کابینه سیزدهم که بیشتر با کلی گویی و شعاری و تعریف و تمجیدهای غیرقابل تفسیر و حرف های غیر تخصصی همراه بود «عیب و هنر نهفته» و نیت آنها را تا حد زیادی هویدا کرد. لذا به نظر نمی رسد دولت جدید مایل باشد کاری در این زمینه انجام دهد و با ریسک کردن روی این مسئله سهامداران خود را دلخور کند. حتی می توان انتظار داشت که در صدد تقویت چندباره سهمیه ها بیایند.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

شاید یکی از این نشانه های این امر را باید در انتصاب امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده سابق مشهد و کلات به سمت ریاست سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران جست و جو کرد. قاضی زاده در مقابل مخالفان استعفایش از نمایندگی مجلس و قبول ریاست بنیاد شهید گفت: «قوانین ایثارگری نیاز به پالایش دارد، برخی از قوانین باید تکمیل شوند. جامعه هدف ما ۱۲ میلیون نفر است اما امروز کمتر از ۳ میلیون نفر خدمات دریافت می کنند، جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان نیز سهمی از این خدمات ندارند.»

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

او همچنین گفت: «بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب، خانواده شهدا و ایثارگران باید تاج افتخار ما باشند نه آنکه از مسائل حداقلی آنها صحبت کنیم، در گام نخست رویکرد سازمان باید تغییر اساسی کند و این سازمان باید یک نهاد حقوقی شود نباید مستقیما در مسائل درگیر باشد بلکه باید پشتیبان قوی ایثارگران برای احیای حقوق آنها باشد. در هر نهادی و دستگاهی که ایثارگران به مشکل خوردند یک وکیل قوی از سازمان باید به یاری آنها برود. در گام بعدی این سازمان باید به یک نهاد راهبردی تبدیل شود یعنی سازمانی که مرجعیت سازی می کند باید یک شجره برای فرزندان شهدا و نسل شهدا ایجاد شود، یک فرزند شهید به خود افتخار کند و جامعه به احترام او بایستد.»

   نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

بدون اینکه به جزئیات، نوع و نحوه اعمال سهمیه های ناعادلانه بپردازیم تنها به یک تناقض و پارادوکس آشکار در آزمون کنکور اشاره می شود: از یک طرف سهمیه مناطق (پنج گانه یا سه گانه) که سابقه طولانی در کنکور دارد فلسفه اش بر می گردد به فاصله و تفاوت هایی که در امکانات آموزشی و توزیع نابرابر آنها در مناطق کشور وجود دارد و کم کردن این فاصله از طریق تقسیم مناطق کشور به چند منطقه آموزشی و از طرف دیگر گنجاندن سهمیه هایی مانند سهمیه ایثارگران که با هیچ علت علمی و آکادمیک قابل توجیه نیست و با عدالت آموزشی در تضاد است. اگر در زمانی به عللی مانند «اضطرار جنگ»، «برهه حساس کنونی» یا «مبارزه با دشمنان» موفق به توجیه افکار عمومی می شدند اما در حال حاضر بهانه قابل قبول و قانع کننده ای برای ادامه آن ندارند.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

شوربختانه به جای زدن بال و پر این پدیده منفی و متوقف ساختن آن گروه ها و منابع قدرت هر از چندی به آن بال و پر می دهند. زمانی کار را به جایی رساندند که در دانشگاه آزاد از سهمیه ای به نام «سهمیه بسیج فعال» رونمایی کردند و گروهی داوطلب را مشغول جور کردن کارت و کد بسیجی فعال کردند. دور از انتظار نیست که اگر چاره ای بنیادی و اساسی برای این بی آبرویی علمی اندیشیده نشود در آینده ای نزدیک سهمیه های دیگری (مثلا سهمیه مداحان که قدرتشان در سال های اخیر رو به فزونی گذاشته، سهمیه قاریان، سهمیه هیئت عزاداران، سهمیه حوزویان، سهمیه حجاب داران برتر، سهمیه مدافعان حرم و ... ) هم توسط گروه های قدرت به سهمیه های فعلی اضافه شود. اما این روند و راه کج ممکن است به ناکجاآباد ختم و سر از خرابه های شام درآورد.

شاید هم این روندی طبیعی و نهادینه شده برای دولت ها مخصوصا در منطقه ای مانند خاورمیانه باشد که به آدم هایشان به زعم خود برای مستحکم کردن پایه های قدرت امتیازاتی بدهند تا از آنها قدردانی و آنها را به ادامه راه تشویق کنند. اما راه های دیگری به غیر از فروش علم وجود دارد. مضافا قانع کردن افکار عمومی برای ادامه سهمیه و حتی امتیازات ویژه دیگر با گذشت زمان سخت تر شده است.

در یادداشتی که در پیش رو دارید به دو موضوع پرداخته می شود: سهمیه های کنکور و فساد در این آزمون.

1- سهمیه‌های کنکور

خبرگزاری ایلنا در 28 آذر 1398 خبر زیر را با تیتر «ادمین کانال سهمیه‌ها در تبریز دستگیر شد» مخابره کرد:

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی اظهار کرد: «ادمین کانال سهمیه‌ها که به قصد توهین به پزشکان و زیر سوال بردن آنها تشکیل شده بود، دستگیر شد.» وی افزود: «فرد دستگیر شده در کانال خود اقدام به انتشار مطالبی کذب در خصوص پزشکان و برخی از شهروندان می‌‌کرد و حتی به برخی از پیشکسوتان هشت سال دفاع مقدس نیز اهانت می‌کرد.» رئیس پلیس فتای استان خاطرنشان کرد: «این فرد با تلاش‌های شبانه روزی، پیچیده و فنی پلیس فتا دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد.» وی متذکر شد: «اگر افرادی شکایتی از این فرد دارند، می‌توانند به مراجع قضایی مراجعه کنند.»

 نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

اما این کانال تلگرامی بعد از بلاک شدن، محتوا و مطالبش به کانال تلگرامی دیگری با نام Sahmiehaa | سهمیه‌ها منتقل شده است. ادمین کانال جدید که نزدیک به 100 عضو دارد در پست اول خود قید کرده است: «مطالب کانال سهمیه ها را کپی کرده و اینجا گذاشتیم تا زحمات این عزیزان به مرور زمان از دست نرود.»

حالا برای کنجکاوی هم که شده نگاهی بیندازیم به محتویات و پست های کانال جدید یعنی پست هایی که از کانال قدیمی و بلاک شده کپی شده است. بیشتر پست ها شرح مختصری است از نام و مشخصات پزشکان و متخصصانی از سراسر کشور خاصه پزشکان تبریز و نیز چگونگی راهیابی و قبولی آنها با احتساب سهمیه هایی مانند سهمیه جانبازان و ایثارگران و خانواده شهدا یا تسهیلات برای فرزندان اساتید هیئت علمی در دانشگاه های کشور. به ادعای گردانندگان این کانال اشخاص ذکر شده در کانال با رانت و سهمیه و راه های میانبر و بعضا غیرقانونی مدارج ترقی را پیموده و در دانشگاه ها و موسسات مهم با حقوق های بالا مشغول ارائه خدمات به خلق هستند. در مواردی تصاویر و کارنامه های کنکور این پزشکان و متخصصان هم در این کانال پست شده است.

اما نکته مهم این است که به زعم مدیران این کانال که مطالب خود را مستند و قابل دفاع می دانند حتی اگر 20 تا 30 درصد مطالب پست شده در این کانال سندیت و اعتبار داشته باشد آن را باید فاجعه ای تکان دهنده برای نظام آموزش عالی و آزمون ورودی آن یعنی کنکور تلقی کرد.

شاید بد نباشد چند تا از این پست ها را مرور کنیم:

"-------- فرزند شهید

پدر او نظامی بود و با اتومبیل شخصی در جاده اهواز تصادف کرد و شهید لقب گرفت!

او اهل ----------- در استان ------------ است که با سهمیه شاهد در پزشکی تهران پذیرانده شد.

از طرح معاف گشت و با پر کردن گزینه حضور در امتحان رزیدنسی، وارد تخصص جراحی‌عمومی تبریز گردید. طرح دوران تخصص را به لطف سهمیه به عنوان رئیس بیمارستان ----------- طی کرد.

پس از چندین مرتبه شرکت در امتحان، بالاخره وارد دوره فوق تخصصی جراحی‌پلاستیک در تهران گردید و اکنون به عنوان پزشک ضریب کا به عضویت هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در آمده است."

"----------

او در رشته دامپزشکی قبول شد؛ سپس با سهمیه هیئت علمی مادرش در گروه زنان اصفهان، به پزشکی یزد و سپس به پزشکی اصفهان منتقل شد. نطق های نمایندگان و وزرا در جلسات بررسی صلاحیت وزیران کابینه سیزدهم که بیشتر با کلی گویی و شعاری و تعریف و تمجیدهای غیرقابل تفسیر و حرف های غیر تخصصی همراه بود «عیب و هنر نهفته» و نیت آنها را تا حد زیادی هویدا کرد.

وی اکنون با سهمیه مناطق محروم، رزیدنت قلب در بیمارستان ---------- تهران است."

"این دو برادر/خواهر با سهمیه جانبازی پدرشان به ترتیب در سا‌ل‌های ۹۳ و ۹۸ وارد دانشکده پزشکی ------ شدند. این دو در حال مشاوره دادن برای دانش‌آموزان هستند و رتبه حدود ۴۰۰۰۰ خود را رتبه‌ای در حدود ۱۰۰ اعلام می‌کنند!"

"او که در رشته دامپزشکی پذیرفته شده بود، با سهمیه عضویت هیئت علمی پدرش، وارد رشته داروسازی تبریز گردید. وی پس از مردودی‌های مکرر فارغ‌التحصیل شد و عازم خارج از کشور است."

"او فرزند جانباز بالای ۷۰ درصد است؛ بنابراین رتبه ۶۰۰۰۰ برای پذیرشش در پزشکی زاهدان در سال ۸۹ کفایت می‌کرد. بلافاصله پس از قبولی با توجه به سکونتش به پزشکی اهواز انتقال یافت."

 نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

اما در قبال این کانال تلگرامی کانال های دیگری مانند کانال سهمیه کنکور (۲۵درصدی-۵درصدی-شهدا) هستند که به زعم خود برای توجیه و دفاع از این حق مشروع و قانونی و مقابله با تحرکات ضدسهمیه ای فعالیت دارند و در خصوص راه های ادامه و تقویت بیشتر این رانت علمی بحث می کنند. آنها اعضای خود را تشویق می کنند که از این حق به اصطلاح «مسلم» خود دست برندارند. نگاهی هم به چند پست این کانال: نه مشاوران کنکور قادر به دادن اطلاعات شفاف و دقیق در این مورد هستند و نه سازمان سنجش از استقلال کافی برای مشخص کردن موضعی شفاف و ارائه راهکار در این موضوع است .

"امشب همه عزیزان جهت طوفان پیامکی آماده باشن و با هماهنگی هم متن های مربوط به مصوبه اصلاح سهمیه ها را به نمایندگان فقط و فقط از طریق پیامک(SMS) به اطلاع نمایندگان خواهیم رساند!"

"حضور همه ی عزیزان الزامی می باشد و این آخرین فرصت می باشد دوستان."

"سلام نماینده گرامی لطفا با رای مثبت دادن به طرح اصلاح سهمیه ایثارگران ، راه را برای ورود ایثارگران با صلاحیت علمی بیشتر به دانشگاه هموار سایت ، به امید پیشرفت علمی هر چه بیشتر ایران اسلامی."

در مستند «من سهمیه ای نیستم» (1391) ساخته علیرضا کاظمیان این سوال مهم که چرا باید دانشجویی با رتبه دو رقمی کنکور (سهمیه آزاد) با دانشجوی رتبه چهار یا پنج رقمی در کنکور که با استفاده از اعمال سهمیه به رتبه‌اش به دانشگاه راه یافته در یک کلاس و حتی یک ردیف بنشینند بی‌جواب گذاشته می‌شود. طرفداران سهمیه ها در این مستند از پس ارائه دلیلی قانع کننده برای توجیه این بی‌عدالتی آموزشی و دوپینگ علمی و ادامه سهمیه بازی و رونق بازار سهمیه بر نمی‌آیند. همین طور سوالاتی که متوارد به ذهن بیننده متبادر می‌شود. سوالاتی از قبیل:

 • آیا جانبازی پدر یا مادر یا از دست دادن یک عضو بدن یا خانواده یا قهرمان ورزشی بودن یا قربانی سیل، زلزله، آتش سوزی، کشتی غرق شده و سقوط هواپیما می تواند مجوز و پاسپورت ورود ما به دانشگاه باشد؟
 • آیا صرف هیئت علمی دانشگاه بودن والدین حقی برای ما ایجاد می کند که رشته و شهر خود را تغییر و ارتقا دهیم؟
 • آیا امتیاز ورود به دانشگاه می تواند مرهمی برای تسکین دردها و زخم و نوعی خدمت رسانی در نظر گرفته شود؟
 • آیا پژوهش های میدانی و تئوریک ارتباطی بین شایستگی ها، پیش نیازها، مهارت ها و اطلاعات ضروری برای ورود به دانشگاه و شرکت در جنگ های منطقه و فرزند شهید، جانباز یا هیئت علمی بودن یافته است؟
 • آیا در طول این سالهای اعمال سهمیه پژوهشی در این خصوص که سهمیه نقشی در پیشرفت کشور و توسعه بهتر تخصص ها، مهارت ها و عدالت اجتماعی ایفا کرده انجام گرفته است؟
 • آیا سهمیه ها باعث همدلی در جامعه می گردد یا برعکس به انشقاق و ناهمگونی و چندگونگی گروه ها و طبقات اجتماعی منجر می‌شود؟
 • آیا سهمیه‌ها را می توان با سیستم آموزش فراگیر (Inclusive) که در آن با قرار دادن همه دانش‌آموزان دادن از جمله دانش‌آموزان با معلولیت‌ها و نقص‌های مادرزادی/اکتسابی با دانش آموزان عادی در یک کلاس واحد برای دادن فرصت‌های برابر به آنها توجیه کرد؟
 • آیا دادن سهمیه به شیوه نظام آموزشی کشور ما نرم و در همه جای جهان مرسوم است و در همه مناطق جهان برای قهرمانان ملی و جنگ از دانشگاه هزینه و برای آنها در بهترین دانشگاه‌ها جا رزرو می‌شود یا این شیوه فقط منحصر به ایران است؟
 • آیا والدین شرکت‌کنندگان غیرسهمیه‌ای قادرند جوابی قانع کننده در خصوص ادامه سهمیه‌ها به فرزندان خود که شاهد استفاده همسایه‌های خود از سهمیه هستند بدهند و آنها را قانع کنند؟
 • آیا از طریق سهمیه‌ها آنان که می‌دانند با آنان که نمی‌دانند برابر می‌شوند و آنهایی که «علم سماوات ناخوانده اند» می‌توانند به یاران و همتایان خود (غیرسهمیه ای ها) برسند و سطح خود را با آنها یکی کنند؟
 • آیا راه‌های دیگری به غیر از هزینه کردن از دانشگاه برای سهمیه‌ها وجود ندارد؟
 • آیا با اختصاص سهمیه‌ها تغییراتی در ذهن و بافت مغز و علم و دانش سهمیه‌دار به وقوع می پیوندد؟

 • نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور
 • آیا اربابان سهمیه که گلوم وار (Gollum) سالهاست مسحور قدرت حلقه سهمیه شده اند قادر خواهند بود حلقه سهمیه را برای همیشه در گدازه های کوه محشر (Doom) انداخته و آن را برای همیشه ذوب و از بین ببرند تا اندکی آرامش را به آزمون کنکور برگردانده و به دور نگه داشتن علم از سیاست و رانت‌خواری کمک کنند؟
 • آیا وزرا و وکلای ملت قادر خواهند بود که «اول خود، بعد ملت» را معکوس و به «اول منفعت همه، بعد خود» تغییر دهند؟
 • آیا دولتمردان و حاکمان هنوز متوجه نشده‌اند که ادامه سهمیه بازی با تولید علم که این قدر روی آن مانور داده می شود و نیز با سند چشم‌انداز بیست ساله‌ جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ همخوانی ندارد؟
 • آیا امکان آن وجود دارد که ژنرال ها، کهنه سربازها، وکلا، مدیران و مسئولین به خاطر توسعه کشور اندکی از خواسته‌ها و زیاده‌خواهی خود که به آن عادت کرده‌اند کوتاه بیایند و این رانت و ویژه را برای همیشه حذف و تمام شده تلقی کنند؟
 • همان طور که «تقوا معیار و ملاک برتری انسان‌‌هاست» آیا سیاستگذاران قادرند «علم و شایستگی‌های علمی معیار و ملاک ورود به دانشگاه است» را معنی کنند؟
 • آیا برقراری سهمیه‌ها مفهوم شهروند درجه یک و دو را تداعی نمی کند؟
 • آیا بهتر نیست به جای پایین آوردن استانداردهای علمی کشور بنیه علمی سهمیه‌دارها را تقویت کنیم تا آنها هم همراه همتایان خود و همرنگ جماعت از خط شروع همراه با دیگران مسابقه خود را شروع کنند؟
 • آیا این مسیر درستی است که برای راضی نگه داشتن قربانیان سوانحی که نتیجه سوءمدیریت و بی‌کفایتی ماست یا برای لاپوشانی و حتی آرام کردن معترضین به فجایع از دانشگاه برای آنها هزینه کنیم و سهمیه جانبازی و شهدا به آنها اعطا کنیم؟
 • آیا صرف این که پدر و مادر شما یا خودتان خدماتی برای کشور کرده‌اید می‌تواند دستاویزی محکم برای پاداش دادن به شما از طریق رزرو یک صندلی در دانشگاه باشد؟
 • آیا ما مجاز هستیم که از طریق وضع سهمیه جداگانه و راه انداختن یک بیزینس به نام سهمیه در ماراتن ورود به دانشگاه به سهمیه‌داران کلید نیترو یا بوستر وصل کنیم یا داروهای نیروزا و غیرمجاز به آنها بدهیم و آنها را برای شرکت در المپیاد کنکور دوپینگ کنیم یا با هلی‌کوپتر آنها را ده‌ها کیلومتر جلوتر از خط شروع پیاده کنیم تا از آنجا مسابقه خود را شروع کنند؟
 • آیا ادامه این روند کمکی به توسعه و عدالت آموزشی می‌کند و ما قادر به اقناع افکار عمومی برای ادامه روند سهمیه ها هستیم؟
 • آیا دانش آموزان بی سهمیه می توانند با این رانت ویژه کنار بیایند و داستان «تو حاضری یک انگشت کوچک دستت را بدهی؟» می تواند آنها را توجیه کنند؟
 • آیا این از انصاف دور نیست که ما به آپاراچیک های خود از دانشگاه پاداش بدهیم یا صرف اینکه پدر من هیئت علمی است با رتبه ده هزار بیایم در کلاس رتبه های هزار و دو هزار بنشینم؟
 • آیا نسخه ها جدید و به روز شده بازی سهمیه همچنان ارائه خواهد شد یا این که این بازی دیگر خسته کننده شده و کنار گذاشته خواهد شد؟
 • آیا اراده‌ای برای حذف این بی‌عدالتی آشکار وجود دارد یا نقص سیستم ایمنی آموزش عالی ادامه خواهد یافت؟
 • آیا مراکز پژوهشی مخصوصا پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و پژوهشکده های تابعه اجازه ورود به این حوزه را داشته و مطالعات آنها جدی گرفته می شود؟
 • آیا سیاست گذاران و بالانشینان نگرانی از این ندارند که ادامه این بازی و پافشاری بر آن ممکن است موجبات نزدیک شدن گردبادهای سهمگین از نوع «صد سال تنهایی» را فراهم و به تنش های بیشتر دامن بزند؟
 • آیا حذف سهمیه‌ها به نگه داشتن شان و مقام رزمندگان، جانبازان، شهدا و آزادگان و افزایش احترام و قرب و ارج آنها در جامعه کمکی خواهد کرد؟
 • آیا عدم استفاده داوطلبانه گروهی از سهمیه‌داران از سهمیه خود و چشم پوشی از این حق ناحق و رانتی و ملحق شدن به گروه بی‌سهمیه‌ها خود دلیل محکمی برای محکوم کردن این پدیده مذموم نیست؟
 • آیا مخالفان سهمیه ها فرصتی برای عرض اندام پیدا خواهند کرد یا گروه‌های قدرت و عوامل آنها در ارگان‌ها و سازمان‌ها اجازه نخواهند داد که سهمیه ها از پیکره کنکور زدوده شود؟
 • آیا هنگام استفاده از سهمیه اتفاق خاصی می افتد و به روال سری فیلم‌های علمی-تخیلی مانند ماتریکس دانش و اطلاعات زمینه‌ای در ذهن فرد سهمیه‌ای بارگذاری می‌شود تا با افراد دیگر هم سطح شوند.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

با وجودی که حتی معدودی از گروه سهمیه‌داران و سهمیه‌سازان اعتقادی به فلسفه وجودی و ادامه حیات سهمیه‌های کنکور ندارند و اذعان به ناعادلانه و زائد بودن آن دارند اما با منافع کلانی که سهمیه‌ها نصیبشان می‌کند حاضر به کوتاه آمدن و دل کندن از این ثروت بادآورده نیستند به طوری که سهمیه دارانی هستند که با شجاعت از این امتیاز چشم پوشی کرده و برای اثبات توانایی خود و جلوگیری از خوردن استیگما و برچسب «سهمیه ای» در دانشگاه و کمپس (Campus) عطای آن را به لقایش می بخشند و بدون استفاده و چشم داشت از آن در آزمون شرکت می کنند. صدای اعتراض این گروه از سهمیه داران که از سهمیه چشم پوشی می کنند باید بلندتر از دیگران شنیده شود. این می تواند تلنگر و کورسوی امیدی برای نزدیک شدن به عدالت آموزشی باشد. در همین راستا سنت حسنه‌ای به وجود آمده که هر سال از این گروه که با وجود داشتن سهمیه، با جسارت بدون استفاده از سهمیه خود در آزمون شرکت و موفق به کسب رتبه‌های برتر می شوند تمجید و تقدیر می شود.

برای مثال مراسم امسال در 16 دی 1399 با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وقت برای تجلیل از برگزیدگان شاهد و ایثارگر حائز رتبه زیر ۱۰۰ در کنکور سراسری بدون استفاده از سهمیه برگزار شد. اگرچه غلامی به جای اظهار امیدواری به حذف سهمیه ها و تاکید و سفارش به برچیدن سهمیه ها آب پاکی را روی دست بی سهمیه ها ریخت و با سخنانی نه چندان خوشایند که از یک آکادمیک بعید می نمود بدون ارائه دلیلی، بر حق بودن سهمیه ها تاکید کرد:

«نباید درباره استفاده از سهمیه کنکور سراسری برای خانواده های شاهد و ایثارگر، شائبه‌ای مبنی بر غیر حق بودن این سهمیه ها ایجاد شود. این سهمیه ها علیرغم اینکه در حال برخی تغییرات هستند اما نباید آن ها را غیر حق بدانیم.»

شاید بر زبان آوردن این چنین سخنانی توسط دیگران مخصوصا ذی نفعان قابل قبول و توجیه پذیر باشد اما ایراد اظهاراتی از این نوع توسط کسی که عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را یدک می کشد بسی ناگوار و غیر قابل قبول بود. شاید حالا بهتر می شود درباره این وزیر که همراه با اعتراض گروهی از دانشجویان به انتخابش به عنوان وزیر علوم به مجلس برای اخذ رای اعتماد معرفی شده بود قضاوت کرد. اما شاید به غلامی حق بدهیم که برای ادامه حیات و نگه داشتن هوای بالایی ها و آنهایی که قدرت و سکان واقعی در دست آنهاست و او را بر سر وزارت آورده بودند این سخنان را بر زبان بیاورد یا شاید خود او هم در این حلقه بوده و فارغ از این ماجرا نیست و سهمی دارد و سهمیه‌ای.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

به دنبال اعتراض دانشجویان به سهمیه ها، در سال 1398 لایحه ای سه صفحه‌ای با عنوان «لایحه توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی» ظاهرا برای ساماندهی و نه حذف سهمیه ها توسط وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت وقت (منصور غلامی-سعید نمکی) به دولت ارائه شد که تا به امروز مسکوت و کاری برای آن انجام نشده است. به نظر می رسد این لایحه که اقدامی در خصوص آن انجام نگرفته ظاهرا برای خالی نماندن عریضه و آرام کردن دانشجویان معترض بوده است. از طرفی ارائه دهندگان این لایحه وزیرانی بودند که کارنامه درخشانی در به انجام رساندن لوایحی از این دست نداشتند.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

همچنین سهمیه هیئت علمی یا به عبارت دقیق تر «پساسهمیه یا پست سهمیه‌ای» تحت عنوان «تسهیلات برای فرزندان اعضای هیأت علمی» دارد که با وجود رای دیوان عدالت اداری به ابطال آن همچنان به حیات خود ادامه می دهد و کار چندانی در مورد آن انجام نشده و در اجرا معطل مانده است. این نوع سهمیه که به آن «سهمیه آقازاده ها» هم گفته می شود و کمتر به آن پرداخته شده است بعد از آزمون موتورش به کار می افتد و قدرت مانور زیادی در انتقال یک دانشجوی هیئتی (داری والد/ین هیئت علمی دانشگاه) از یک دانشگاه درجه 2 به درجه 1 یا حتی تغییر رشته او ایفا می کند. برای مثال قادر است یک دانشجوی دامپزشکی در دانشگاهی درجه 2 در دورترین شهر را که که والد یا والدینش جزو هیئت علمی دانشگاه اصفهان است به این دانشگاه منتقل و را به جای رشته قبلی خود در کلاس درس دانشجویان پزشکی بنشاند.

سوال بنیادی این است که با تمام اقدامات، تلاش ها و اعتراضات و طومارنویسی ها و صدای رسانه‌ها و شرکت‌کنندگان و با وجود دلایل متقن چرا اراده و خواست جدی برای حذف سهمیه‌ها و رانت های علمی از کنکور وجود نداشته و اقدامات انجام گرفته بیشتر قطره‌چکانی و نمایشی بوده و حذف و ساماندهی آن هر سال به سال بعد موکول می شود ؟ آیا دولتمردان و حاکمان هنوز متوجه نشده‌اند که ادامه سهمیه بازی با تولید علم که این قدر روی آن مانور داده می شود و نیز با سند چشم‌انداز بیست ساله‌ جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ همخوانی ندارد؟

یک دلیل که همگان اذعان دارند مانع برداشتن قدم های بلند برای حذف سهمیه ها ذکر می شود و زدودن این رانت را به این سادگی امکان پذیر نخواهد ساخت این است که آنهایی که باید در این خصوص کاری بکنند خود در این مسئله ذینفع (Stakeholders) بوده و مانعی برای انجام هر نوع اقدامی بر علیه آن به حساب می آیند. برای مثال یک پای ابطال «دستورالعمل اجرایی تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی » خود وزارت عفت است. پرواضح است که این وزارتخانه تمایلی به دست دادن این امتیاز نشان ندهد چرا که خود در تصویب آن نقش داشته و به عبارت بهتر «حسابی به خود رسیده اند» و رانت ویژه برای خود وضع کرده اند. از طرفی بعضی از نمایندگان مجلس با مدارکی که از طریق سهمیه و ویژه خواری کسب کرده اند پاتوق و راندوو اصلی‌اشان دانشگاه است و عنوان هیئت علمی را یدک می‌کشند. به محض اینکه برای دوره بعد رای نمی‌آورند یا به عللی از چشم نظام می‌افتند یا نمایندگی ملت جذابیت خود را برای آنها از دست می دهد تنها مسیری که می شناسند مسیر دانشگاه و قاطی هیئت علمی شدن در یک دانشگاه است. لذا به نوعی با اساتید دانشگاه که خود جزوی از مجموعه آنها هستند هم داستان بوده و دوستی دیرینه دارند. شاید این بتواند تفاوت فاحش حقوق اساتید دانشگاه با معلمان را هم به نوعی توجیه کند.

این نکته قابل ذکر است که آموزش و پرورشی ها هم از این قافله عقب نمانده و با تاسیس دانشگاه هایی با نام «دانشگاه فرهنگیان» و مراکزی تحت عنوان «پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و پژوهشکده های تابعه آن » از این خوان نعمت گسترده بی نصیب نمانده و از مزایای هیئت علمی و رانت ها مترتب و مربوطه بهره ها و سودها می برند. همچنین حضور فرماندهان نظامی و رزمندگان دوران جنگ در کابینه دولت جدید و مجلس که خود و خانواده هایشان از سهمیه ها استفاده می کنند به سادگی حاضر به دست دادن این امتیاز ویژه نیستند و آن را حق خود می دانند و شاید قدمی در این خصوص برندارند چرا که کشور را وامدار خود تلقی می کنند که این موضوع هم به نوبه خود وضعیت سهمیه ها را بغرنج تر می کند.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

همان طور که اشاره شد اگرچه همه بی‌سهمیه‌ها  و حتی گروهی از سهمیه‌داران اذعان دارند که سهمیه‌ها از همه بنای اولیه سنتی نامیمون و برنامه‌ای نامعقول و بدون پشتوانه علمی و تنها هل دادن آنهایی بود که شایستگی و توانایی علمی ورود به دانشگاه را نداشتند بود اما در حال حاضر اقدامی عملی برای حداقل ساماندهی آن انجام نمی گیرد. با توجه به قدرت و نفوذی که سهمیه‌داران و طرفداران آنها در شبکه قدرت دارند اراده و خواست جدی برای حذف و ابطال سهمیه ها و لغو سهمیگی هنوز در کشور وجود ندارد. به این علت است که مشاوران و مدیران هم قدرت مخالفت با سهمیه ها را ندارند و حتی در جلسات عمومی، مشاوران کنکور با آگاهی از این موضوع قدرت و جرات ورود و پرداختن به بحث سهمیه‌ها را ندارند. آنها می توانند ساعت‌ها درباره روش های مطالعه و نوع سوپ و تعداد جوهای آن برای  کنکوری ها داد سخن بدهند یا رتبه ها را تحلیل و تجزیه کنند اما هنوز قدرت و جرات ورود و پرداختن به سهمیه ها را پیدا نکرده و از توضیح درباره آنها طفره می روند و تنها به گفتن جملاتی مانند «سهمیه ها حق است.» بسنده می کنند. آنها با تاکید بر حق بودن سهمیه ها و ترس از دست دادن و درافتادن با گروه ها و عوامل قدرت سهمیه دارها موقعیت خود را به خطر نمی اندازند. به نظر می رسد هنوز آوردن نام و بحث درباره سهمیه ها در محافل و جلسات شبیه آوردن اسم «لرد ولدمورت» در داستان هری پاتر آرام و یواشکی و توام با ترس است.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

در این نوشته قصد پرداختن به جزئیات و نحوه محاسبه سهمیه ها را نداریم چرا که نه مشاوران کنکور قادر به دادن اطلاعات شفاف و دقیق در این مورد هستند و نه سازمان سنجش از استقلال کافی برای مشخص کردن موضعی شفاف و ارائه راهکار در این موضوع است. همان طور که بیشتر سازمان‌ها تحت نفوذ و قدرت عوامل سهمیه‌دارهاست سازمان سنجش هم از این قاعده مستثنی نیست. به این علت است که محتاطانه و با وانمود کردن این که مسئله نهادینه شده و جاافتاده کجدار و مریز جلو می رود و تمایلی برای ورود به بحث سهمیه‌ها نشان نمی‌دهد. آیا سهمیه ها باعث همدلی در جامعه می گردد یا برعکس به انشقاق و ناهمگونی و چندگونگی گروه ها و طبقات اجتماعی منجر می‌شود؟

2- فساد در کنکور

در آزمون کنکور 1400 وجود رتبه‌های غیرعادی توجه زیادی را به خود جلب کرد، شایعه یا ادعای لو رفتن سوالات و سوال فروشی یا ترتیب دادن گروه‌های تست‌زنی دروس کنکور همزمان با آزمون کنکور در اتاق‌های دربسته خصوصی یا اتاق‌های هتل‌ها حقیقت تلخی را بیان نمود: سازمان سنجش هم از فساد و تقلب در امان نمانده است. ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش با تایید لو رفتن سوالات حین برگزاری آزمون در 15 تیر 1400 گفت:«اصولا با قاطعیت می‌توان گفت که قبل از برگزاری آزمون هیچ‌گونه سوالی لو نرفت اما در گروه ریا‌ضی یک داوطلب بعد از شروع امتحان موفق شد از سوالات عکس‌برداری و به یکی از کانال‌ها ارسال کند که در همان روز این کانال و افراد مرتبط با آن توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شدند. یک مورد نیز روز جمعه ۱۱ تیر در گروه تجربی و در زمان برگزاری کنکور علوم تجربی داشتیم که یک عکس از صفحه دروس عمومی این گروه حدود ساعت ۹:۳۰ صبح منتشر شد که این عکس توسط یک داوطلب با تلفن همراه از سر جلسه منتشر شده بود.»

 عقب ماندن این سازمان از تکنولوژی های روز مانند استفاده شرکت کنندگان از هدفون های سیم کارت دار یا نامرئی و دوربین های میکرو و انگشترها و ساعت های هوشمند و نیز ضعف در اجرای آزمون و نفوذ عوامل قدرت و تطمیع عوامل اجرا در آن می تواند اعتبار این آزمون را تا حدی زیادی زیر سوال ببرد و حتی با توجه به حساسیت بالای این آزمون می تواند به ناآرامی های اجتماعی منجر شود یا به بهانه ای برای اعتراضات گسترده تبدیل شود چرا که جامعه آماری گسترده ای را در کشور دربر می گیرد.

همچنین ادامه سهمیه ها خود زمینه را برای فساد بیشتر و باز شدن مغازه هایی برای خرید و فروش یا ارتقای سهمیه فراهم می کند. به سخن دیگر ممکن است با کانکشن هایی که دارند به تولید سهمیه مصنوعی بپردازند.

و بالاخره در خاتمه اشاره مختصری به پدیده ای به نام «صندلی فروشی» می شود. چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم بیرون هر از چندی اخبار ناگواری از فروش صندلی دانشگاه ها به گوش می خورد و به ما گوشزد می کند که همه چیز را حتی علم و مدرک را هم می شود با پول خرید. اگر چاره ای اساسی برای این پدیده اندیشیده شود آموزش را به چیزی توخالی تبدیل خواهد کرد.

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

حاصل این مقاله دو سخن بیش نیست:

یک اینکه ادامه سهمیه ها به صلاح کشور و نظام نیست و این بازی ناجوانمردانه (Foul Play) تا ابد نمی تواند ادامه یابد و ضرورت دارد که هر چه زودتر برداشته شود.

 و سخن دوم اینکه معیارهای ایدئولوژیک برای گزینش‌های شغلی و حرفه‌ای فلسفه خود را از دست داده و باید جمع شده و شایسته سالاری، تخصص‌گرایی و مهارت-محوری جایگزین آن شود. این دو قدمی‌هایی هستند کوچک اما خود می تواند آغاز خوبی برای دولت سیزدهم باشد و بی‌شک تکه کوچکی از چینی شکسته اعتماد مردم به دولت را بند خواهد زد.

واژه نامه (Glossary)

سهمیه: نوعی امتیاز ویژه به افرادی خاص است که با اعمال آن در آزمون ورودی دانشگاه رتبه‌های آنها به طور چشم‌گیری بهبود می‌یابد به طوری که می توانند با سهولت وارد دانشگاه دلخواه خود شوند.

سهمیه‌بازار: بیزنسی که متقاضیان در آن سهمیه‌ها به طور غیرقانونی خریدوفروش می شود.

سهمیه‌باز: فردی سهمیه‌دار که تلاش دارد امتیاز سهمیه خود مثلا ماه‌های حضور در جبهه یا اسارت یا جانبازی خود را با روش‌هایی بالا ببرد تا قادر باشد حداکثر استفاده از سهمیه خود را برای ورود خود یا اعضای خانواده به دانشگاه ببرد.

سهمیه‌ساز: به کسی گفته می شود که سهمیه‌ای ندارد اما با روش‌های غیرقانونی و با استفاده از نفوذ و کانکشن های خود برای می تواند برای خود یا دیگران سهمیه‌ای دست و پا کند.

سهمیه‌سازی: به فرآیندی گفته می‌شود که در آن برای فردی که سهمیه‌ای ندارد از طریق رشوه و نفوذ در ارگان‌ها سهمیه درست می کنند تا با اعمال آن به دانشگاه راه یابد.

سهمیگی: سیستمی که در آن برای ورود افرادی خاص به دانشگاه تسهیلات و ساپورت ارائه می شود.

سهمیه اعضای هیئت علمی: سهمیه ای است خاص فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها که بعد از آزمون اعمال می‌شود. از طریق این نوع سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاهها می‌توانند از یک دانشگاه به یک دانشگاه دیگر منتقل یا رشته خود را در یک گرایش تغییر دهند.

سهمیه آقازاده‌ها: نام دیگر سهمیه اعضای هیئت علمی است .

سهمیه‌دار: به کسی گفته می‌شود که دارای یکی از سهمیه های کنکور باشد.

بی‌سهمیه: به فردی گفته می شود که سهمیه ای ندارد و در یکی سهمیه‌های مناطق در آزمون شرکت می کند. سهمیه آزاد نام دیگر آن است.

پساسهمیه: نام دیگر سهمیه اعضای هیئت علمی است. به این علت به این نام خوانده می شود که بعد از آزمون می تواند اعمال شود. پست‌سهمیه نام دیگر این نوع سهمیه است.

سهمیه‌ای: به دانشجویی گفته می شود که با سهمیه قبول شده است. برای نشان دادن ناراحتی و عدم رضایت استفاده می شود.

پزشک سهمیه‌ای: پزشکی که با استفاده از سهمیه به دانشگاه راه یافته و تحصیلات خود را به اتمام رسانده است. بیشتر برای نشان دادن ناراحتی و عدم رضایت به کار می‌رود.

دکتر سهمیه‌ای: کسی که با استفاده از سهمیه در برنامه مقطع تحصیلات دکتری قبول شده و مدرک دکتری (PhD) خود را اخذ کرده است.

دانشجوی سهمیه‌ای: دانشجویی که در بین همکلاسان خود از سهمیه استفاده کرده و وارد دانشگاه شده است. برای نشان‌دار کردن و عدم رضایت به کار می رود. ممکن است به شوخی یا جدی برای دانشجویانی به کار رود که از نظر تحصیلی ضعیف و نمرات آنها نسبت به دیگران در سطح پایینی قرار دارند.

دوپینگ علمی: کنایه از استفاده از سهمیه یا امتیازات ویژه دیگر برای ورود به دانشگاه با احذ مدرک.

رانت علمی: استفاده از امتیازات ویژه و خاص برای وردود به دانشگاه یا اخذ مدرک با سواستفاده از موقعیت و پست.

صندلی فروشی: پدیده‌ای غیرقانونی که در آن بدون اینکه آزمونی اجرا شود در قبال اخذ مبلغی پول جا برای فرد موردنظر در یک دانشگاه خرید و رزرو می شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نگاهی گذرا به معضل سهمیه‌ها و فساد در آزمون کنکور

جمعه, 02 مهر 1400 13:53 خوانده شده: 1108 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +18 -1 --
احمدی 1400/07/02 - 22:14
درود بر آقای طالب زاده
متن کامل و مفصل

اما فساد در آزمون کنکور یعنی فساد در همه جا

یعنی می شود گفت ۴۰ سال هست فساد تار و پود این اجتماع را گرفته و بیهوده نیست که گندش درآمده

و هر روز یک اختلاس یا بهار دزدی دولتی داریم

ننگ و مرگ بر سهمیه از هر نوع
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/19 - 19:21
نویسنده بدبخت چقدر سوخته.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/19 - 19:24
ایا در جنگ عادلانه شرکت کردید؟همه رفتید ؟حالا سهمیه ناعادلانه است ؟
ایا روستایی زندگیش مثل شهری است. ایا تحصیلش عادلانه است که سهمیه اش ناعادلانه باشد. عجب منطق کوری !عجب !
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/19 - 19:28
چرا دروغ به این بزرگی می گویید؟
من معلمم و دانش اموزان سهمیه دارم اگر زرنگ بودن قبول شدند از دانشگاه ملی اگر نه اصلا مجاز به انتخاب رشته نشدند.
چرا دروغ می گویید با 60000 دانشگاه قبول شده حرفی بگویید که لااقل یک احمق باور کند.
دانش اموز من دانشگاه ازاد قبول شد اونم که منتی نداره. همه بدون کنکور میرن.
دروغ نگویید. مردم نفهم نیستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 07:22
از مدارس بیشتر آنهایی به جبهه ها رفتند که قادر به ادامه تحصیل نبودند. بیشتر تجدیدی ها رفتند.... یعنی دانش آموز تنبل برای فرار از درس به جبهه رفت و مزدش را هم گرفته و الان مدیر و جزو مقام های ارشد دولتی شده است. و البته به دانشگاه هم که خوابش را هم ندید با سهمیه کذایی وارد شد.
لابد داستان ساختگی شهید فهمیده را باور کرده ای؟ و اگر هزاران مدرک هم بیارن که بابا با نارنجک نمیشه تانک را منفجر کرد و این تنها یک داستان ساختگی و ساخته دست رسانه دولتی برای تحریک و کشاندن جوانان معصوم به جنگی بی حاصل که ادامه اش نتیجه حماقت مسئولان بود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 07:25
با این فرمایشات به احتمال خیلی قوی خودتان هم با سهمیه وارد دانشگاه شده اید که سنگ سهمیه داران را به سینه می زنید و الا هر بچه ای می فهمه که با سهمیه هیچوفت جدول ضرب را نمیشه یاد گرفت. سواد و علم وقت، حوصله و زمان می خواد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 10:34
وقتی از روی تعصب و جهل یا ذی نفع بودن و معتاد به رانت شدن چیزی را قبول نمی کنیم خدا هم بیاد کاری نمی تونه بکنه و ما همچنان بر نظر باطل خود اصرار می ورزیم. اونی که خود را بخواب زده نمیشه بیدار کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 14:41
عه !!!! تو هم می رفتی خوب ؟
اگه زرنگ بودی که الان آواره نبودی حسادت کنی به مردم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 14:45
از روی عقل و ادب سنگشان را به سینه می زنم انها جای هیچ کس را نگرفته اند لایق ها همیشه لایقند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:32
اگر جای هیچ کس را نگرفته اند پس بود و نبودشان چه فرقی به حال کشور داره؟ یعنی عملا خنثی و زائد هستند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 18:03
خنثی و زائد توهستی آنها تاج سرند انها ناموس و شرفت را محافظت کرده اند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:29
پس چرا برای شما سهمیه در نظر می گیرند اما برای روستایی نه؟ شما ویژه هستید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:31
پس کار ارتش و نیروهای نظامی که حقوق می گیرند چیه؟ محافظت از کشور
هر کسی وظیفه ای داره.
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/21 - 19:48
با تشکر از این کامنت.
نویسنده بدبخت قصدش این بود که یک معضل اجتماعی را مطرح کند (:
بیشتر ما معلما در طول این سالها سوخته ایم و ساخته ایم! اخیرا بیشتر.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 20:01
یعنی اگر سهمیه دارها جلوی دشمن را نمی گرفت تا روستایی در سرخس میامد و ناموس آن کسی را که سهمیه ندارد حفظ میکرد. آون دانش آموزی که هزاران کیلومتر دور از جبهه و جنگ بود چی؟
پاسخ + 0 0 --
سهمیه سازی 1400/07/23 - 19:25
اونی که سهمیه ها دروغ بزرگ می شمارد نگاهی به این کارنامه ها بیاندازد:

https://www.baharnews.ir/news/299406/بلایی-دانشجویان-سهمیه-ای-سر-کشور-می-آورند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1400/07/24 - 10:45
همکار ارجمند آیا منظورت از دروغ بزرگ این کارنامه ها هستند چرا نمی خواهید باور کنید که با 10 درصد زیست شناسی میشه پزشکی خواند و هزاران نفر را به کشتن داد.
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 08:38
اینی که آقای دکتر فرموده اند:
« .... سازمانی که مرجعیت سازی می کند باید یک شجره برای فرزندان شهدا و نسل شهدا ایجاد شود، یک فرزند شهید به خود افتخار کند و جامعه به احترام او بایستد.»
آیا مسیرش از برقراری سهمیه ها می گذرد؟ اگر این مسئول درک خوبی از اوضاع داشته باشد اولین کاری که باید برای جلب احترام جامعه به فرزند شهید بکند تلاش برای حذف سهمیه ها باید باشد. در حال حاضر نوعی نفرت عمومی از آزادگان، ایثارگران و خانواده شهدا و جانبازان به واسطه رانت ها و ویژه خواری مخصوصا سهمیه ها که دریافت می کنند در جامعه بوجود آمده است. لذا کاری که رییس بنیاد شهید باید بکند توجه به این نکته است.
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1400/07/03 - 08:43
سهمیه ها بازی کثیفی است که راه انداخته اند اما به نظرم در دولت جدید که نسخه و ویرایش جدیدی از دولت احمدی نژاد است کاری نمیشه کرد. فقط میشه یه کار کرد: اینکه اجازه ندهند سهمیه ها را بیش از این گسترش و توسعه دهند. مطمئن باشید فرداست که مجلس سهمیه های دیگری برای رانت خواران وضع خواهد کرد.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 09:59
کاش می دانستند که با این سهمیه ها چقدر خون شهیدان را لوث کردند. کاش خود خانواده شهدا راضی به این کار نمی شدند و از همان بنای اولیه این گندکاری به ان معترض می شدند.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 10:01
فساد تا مغز استخوان کشور رسوخ کرده است. هیچ وقت سهمیه ها تا این رژیم سر کار است حذف نخواهد شد.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 10:08
قاضی زاده می گه که خانواده شهدا و ایثارگران باید تاج افتخار ما باشند. با سهمیه و برنامه های مضحک کاری کرده اید که اینها تاج ننگ جامعه شده اند.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 14:27
من بی سوادم من فساد اخلاقی دارم من تخصصی در این زمینه ندارم اما فرزند حانبازم و حق دارم که مدیر فنی این موسسه دولتی باشم.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 22:24
اگر موفق شدند سهمیه ها را حذف کنند آن وقت میشه به حرف هایی که درباره مبارزه با فساد و رانت و ویژه خواری می زنند اندکی امیدوار شد. البته وقتی از نمایندگان مجلس گرفته تا فرماندهان و وزرا و ... همه از سهمیه و رانت استفاده می کنند بعید به نظر میاد که کاری انجام دهند.
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1400/07/03 - 22:25
شهیدسازی را هم باید به سهمیه سازی اضافه می کردید.
پاسخ + +6 0 --
زیبا 1400/07/04 - 09:08
باسهمیه وارددانشگاه شدم لیسانس گرفتم فوق لیسانس گرفتم دکتری گرفتم عنوان رساله دکتری بنده:سیاست خارجی پیامبر!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/04 - 17:39
دکتر، پایان نامه فوق لیسانس چی؟
پاسخ + 0 0 --
مهدی شرقی 1400/07/07 - 03:23
بدون سهمیه در دانشگاه دنور درس خوندم، وقتی همه راهی جبهه می شدند من درآمریکا به هوای درس خواندن تفریح می کردم، همیشه آنجا بودم، وقتی وزیر خارجه شدم دوست داشتم با کری بگو بخند داشته باشم، من ذلیل غربی‌ها بودم برجام را بزک کردم و باعث بدبختی مردمم شدم، با آنکه تمام عمر انگلیسی حرف زدم معنی تعلیق را با لغو اشتباه گرفتم، جالبش کمیسیون برجام بود یه بیسوادی که با سهمیه خونده بود به من گفت تحریم‌ها لغو نمیشه من جواب دادم تمام تحریم های مالی، بیمه، اشاعه ای از روز اجرای برجام لغو خواهدشد!!! عزیز که گفتی فلانی با سهمیه همه کار کرده قربانت کلامت حق ولی چرا وقتی دختر صفدر طی نطق آتشین رانت خواری پدرش را حق دانست زبان امثال شما گرفته بود کاش اون موقع هم اعتراضی می کردید تا بدانیم پشت این همه غر زدن عدالتخواهی هست یاحق
پاسخ + +4 0 --
داوود 1400/07/04 - 17:27
ادامه سهمیه ها به صلاخ کشور ونظام نیست!یاد این ابیات در متنوی افتادم: آتشی افتاد در عهد عمر/همچو چوب خشک می خورد او حجر/ درفتاد اندر بنا وخانه ها/تازد اندر پر مرغ ولانه ها/نیم شهر از شعله ها آتش گرفت/آب می ترسید از آن ومی شکفت/مشک های آب وسرکه می زدند/بر سر آتش کسان هوشمند/آتش از استیزه افزون می شدی/می رسید اورا مدداز "بی حدی" خلق آمد جانب عمر شتاب/کاتش ما می نمیرد هیچ ازآب/ گفت آن آتش زآیات خداست/شعله ای از آتش بخل شماست/آب وسرکه چیست نان قسمت کنید/بخل بگذارید اگر آل منید/....
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1400/07/05 - 10:18
با سپاس فراوان از داوود عزیز برای این کامنت هوشمندانه و نکته ظریفی که در خصوص «سهم» مطرح کردند.
این تمثیل خوبی است که به کشورداری هم مربوط می شود. اگر نان را به طور مساوی قسمت نکنیم، اگر رانت خواری و ویژه خواری را از بین نبریم آتشی فراگیر همه جا را فرا می گیرد.
بحث قسمت کردن نان که می آید ناخودآگاه شعر آن شاعر جوانمرگ «کسی که مثل هیچ‌کس نیست» به ذهن متبادر می شود.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1400/07/05 - 10:19
.....
کسی که از آسمان توپخانه در شب آتش‌بازی می‌آید
و سفره را میندازد
و نان را قسمت می‌کند
و پپسی را قسمت می‌کند
و باغ ملی را قسمت می‌کند
و شربت سیاه‌سرفه را قسمت می‌کند
و روز اسم‌نویسی را قسمت می‌کند
و نمرهٔ مریض‌خانه را قسمت می‌کند
و چکمه‌های لاستیکی را قسمت می‌کند
و سینمای فردین را قسمت می‌کند
درخت‌های دختر سیدجواد را قسمت می‌کند
و هرچه را که باد کرده‌باشد قسمت می‌کند
و سهم ما را می‌دهد
من خواب دیده‌ام...

فروغ فرخزاد
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1400/07/05 - 10:23
سهم همه را باید داد به طور مساوی مخصوصا سهم معلما را.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1400/07/05 - 10:32
با تشکر مجدد از داوود عزیر که توچه ما را به داستان زیبای «آتش اُفتادن در شهر به اَیّامِ عُمَر رَضِیَ اللهُ عَنْهُ» در دفتر اول مثنوی جلب کردند. جهت اطلاع خلاصه این داستان پست می شود:
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1400/07/05 - 10:33
خلاصه داستان:

در دوران خلافت عمر آتشی در شهر می افتد. آتشی بزرگ چیزی شبیه آنش سوزی بزرگ لندن در سال 1666. آتشی که حتی سنگها را مانند چوب خشک می سوزاند. همه چیز در کام آتش فرو می رفت: ساختمانها و بناها و آشیانهای پرندگان و ...... آتش چنان خشمگین و فروزنده بود که نیمی از شهر را گرفت.
حتی آب و سرکه هم نمی نوانست حریف آتش شود و مردم ناتوان از خاموش کردن آتش بودند.
مردم ناچار پیش خلیفه زمان عمر رفتند و راه چاره خواستند.
عمر گفت : این آتش معمولی نیست. این آتش از جهانی دیگر است و از عالم علوی می آید. آین آتش از جانب خداست ... این آتش بخل و آزمندی شماست و چاره کار آب و سرکه ریختن روی آتش نیست. به جای این کار بیهوده بروید و به نیازمندان و فقرا کمک کنید.
مردم گفتند: ما همیشه سخی و جوانمرد و بخشنده بوده ایم و به فقرا کمک کرده ایم.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1400/07/05 - 10:33
بقیه داستان ...

عمر گفت: همه این بذل و بخشش های شما از روی ریا بوده است نه بخاطر خدا. احسان و بخشش دو شرط دارد ... باید به مستحق بدهید زیرا کمک به غیرمستحق مانند دادن تیغ به دست زنگی مست است و دوم اینکه باید فقط برای رضای خدا و تقوا باشد نه از روی ریا و برای نشان دادن و خودنمایی (بوش) و ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/05 - 10:48
مولوی تنها راه خاموش کردن آتش را نه آب و زنگ زدن به آتش نشانی و راه حل های موقتی و نمایشی می داند بلکه راه خاموش کردن آتش عظیم را تقسیم مساوی و عادلانه نان می داند ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/05 - 10:52
آتشی اُفتاد در عَهدِ عُمَر
هَمچو چوبِ خُشک می‌خورْد او حَجَر

دَر فُتاد اَنْدر بِنا و خانه‌ها
تا زَد اَنْدر پَرِّ مُرغ و لانه‌ها

نیمِ شهر از شُعْله‌ها آتش گرفت
آب می‌تَرسید ازان و می‌شِگِفت

مَشک‌هایِ آب و سِرکه می‌زَدَند
بر سَرِ آتش کَسانِ هوشْمَند

آتش از اِسْتیزه اَفْزون می‌شُدی
می‌رَسید او را مَدَد از بی‌حَدی

خَلْق آمد جانِبِ عُمَّر شِتاب
کآتشِ ما می‌نَمیرَد هیچ از آب
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/05 - 10:53
گفت آن آتش زِ آیاتِ خداست
شُعله‌یی از آتشِ بُخْلِ شماست

آب و سِرکِه چیست؟ نانْ قِسْمَت کُنید
بُخلْ بُگْذارید اگر آلِ مَنید

خَلْق گُفتَندَش که دَر بُگْشوده‌ایم
ما سَخی وَاهْلِ فُتُوَّت بوده‌ایم

گفت نان در رَسْم و عادت داده‌اید
دست از بَهرِ خدا نَگْشاده‌اید

بَهرِ فَخْر و بَهرِ بَوْش و بَهرِ ناز
نَزْ برایِ ترس و تَقوی و نیاز

مالْ تُخم است و به هر شوره مَنِه
تیغ را در دستِ هر رَه‌زَن مَدِه

اَهلِ دین را باز دان از اَهْلِ کین
هَم‌نِشینِ حَق بِجو، با او نِشین

هرکسی بر قوم خود ایثار کرد
کاغه پِنْدارد که او خود کار کرد
پاسخ + 0 0 --
زیبا 1400/07/12 - 15:42
دوست عزیزنظرشماهم کاملادرست ومحترم است.درطول 40سال اخیراداره مملکت دست دوگروه بیشترنبوده است باصطلاح اصولگراهاوباصطلاح اصلاح طلبان.کشورازدوگروه یادشده ضربه خورده.هدف اینجانب ازنوشتن این کامنت این نبودکه ازگروه خاصی حمایت کنم وگروه دیگری رابه چالش بکشم.
پاسخ + +4 0 --
داوود 1400/07/04 - 17:37
باز هم یاد این شعر زیبا از حافظ می افتم:ساقی به جام عدل بده تا گدا/ غیرت نیاورد که جهان پر بلا کند وباز هم شعر دیگری:سخن درست بگوییم نتوانم دید / که می خورند حریفان ومن نظاره کنم!... امام علی در نهج البلاغه علت شورش مردم علیه خلیفه سوم و فرجام تلخ ایشان را استیثار وخودکامگی وعدم فتوت وناجوانمردی ومقدم داشتن منافع خود وبستگان خود بر منافع مردم می داند! :او خودکامگی وخود سری پیش گرفت تا آنجا که این امر در او قوی شدواز حد تجاوز کرد شما هم به هراس افتادید وبی تابی کردید وکارتان از حد تجاوز کرد! جایی دیگر هم می فرماید:حیف ومیل ابیت المال شمیشرها را فرا می خواند! عبرت ها چه بسیار وعبرت گیرنده چه کم!!
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1400/07/04 - 22:49
60 درصد پذیرش در رشته های اصلی، سهمیه هست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/05 - 10:36
......
و مردم محله کشتارگاه
که خاک باغچه‌هاشان هم خونیست
و آب حوضشان هم خونیست
و تخت کفش‌هاشان هم خونیست
چرا کاری نمی‌کنند
چرا کاری نمی‌کنند

چقدر آفتاب زمستان تنبل است

من پله‌های پشت‌بام را جارو کرده‌ام
و شیشه‌های پنجره را هم شسته‌ام.
....
پاسخ + +5 0 --
داوود 1400/07/05 - 11:49
درود و تشکر فراوان از جناب طالب زاده عزیز! و توضیحات مبسوطی که در شرح داستان فوق و شعر زیبای فروغ عزیز با حوصله دادید.راستش بعد از خواندن مقاله وزین گرانسنگ شما،که با صراحت از سر درد و آگاهی و دلسوزی نوشته بودید،حالم خیلی گرفته شد ولی امیدوار شدم که در نهایت " چنین نماند و چنان نیز هم نخواهد ماند" پایدار پوینده باشید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/19 - 19:57
چرا چنین نماند ؟
در جنگ عدالت بود. در سهمیه بی عدالتی ؟
در زندگی بچه روستایی عدالت است در سهمیه اش نه ؟
انها که خیلی می سوزند بیایند یک عضو شان را بدهند قطع کنیم. چند برابر این سهمیه را به شما بدهند.
چقدر ظالمید.
من یکبار پایم شکست یکماه نتوانستم راه بروم
زندگیم جهنم بود
چقدر ظالمید با کسانی که جان دادند تا زنده بمانید تا ناموستان شرفتان را حفظ کردند چه ظالمانه رفتار می کنید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:13
خوب شما درست می فرمایید! اما خوب جواب بدید آخر تا کی باید این سهمیه ادامه پیدا کنه تا 20 سال 50 سال یک قرن تا بی نهایت ...؟ یعنی سقفی نداره؟
سهمیه ای خجالت نمی کشه با 10 درصد زیست شناسی که زده بره پژشکی در ردیف جلو با اونی که 80 درصد زده تو یه جا بشینه؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:14
من حاضرم یک پنجم حقوقم را هر ماه کسر کنند بدن به خانواده شهدا و ایثارگران و اسرا .... اما سهمیه ها را جمع کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:16
آخر این چه شیوه ای است؟ چرا گیر داده اند به دانشگاه به خانواده شهدا و جانبازان و .... سهمیه نفت بدن سهمیه بورس بدن سهام بدن تو شرکت ها کسی اعتراض نخواهد کرد ...
اما سهمیه سواد دادن به اینها اشتباه است سواد و علم و دانش دادنی نیست کسب کردنی است عزیران.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:43
و به خاطر اینکه پایتان شکسته بود ایا می شود به این خاطر شما را بدون کنکور به دانشگاه ببرند؟ این منطق درست است یا نه.
من چون پایم آسیب دیده من چون زخمی شده ام این حق برای من ایجاد شده که برایم امتیاز ویژه ای قائل شوند و مرا به دانشگاه در رشته دلخواهم ثبت نام کنند.
پاسخ + +5 0 --
داوود 1400/07/05 - 12:05
عدل چبود؟ وضع اندر موضعش/ ظلم چبود؟ وضع در ناموضعش عدل چبود؟ آب ده اشجار را/ ظلم چبود؟ آب دادن خار را/ موضع رخ،شه نهی ویرانی است/ موضع شه،پیل هم نادانی است.دفترششم مثنوی ای کاش به آن حد از بلوغ وجدانی و عقلانی برسیم که هر کسی را با توجه به استحقاقش در موضع خودش قرار دهیم.که این به صلاح کشور و نظام است.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1400/07/05 - 13:18
متاسفانه یکی از منفی های انقلابات این است که آدم های کوتوله می آیند جای آدم های حسابی و متخصص را می گیرند و این کوتوله ها هم زیردستان خود را کوتوله تر انتخاب می کنند و این چرخه ادامه پیدا می کند تا جامعه به فلاکت و نیستی بیافتد.
همه ما به خوبی می دانیم که بیشتر مدیران و مسئولین کشور از چه مسیری به موقعیت کنونی دست یافته اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/06 - 18:08
معلمان را هم بر لیست مدیران و مسئولین بیفزا
پاسخ + +4 0 --
سلام 1400/07/05 - 14:48
آیا این یک کار کوچک را رژیم می تونه انجام بده؟ بعید می دونم سهمیه ها جمع بشه. خود رییس سازمان سنجش هم که از مهره های .... دولت احمدی نژاد است ....
پاسخ + +3 -1 --
سهام 1400/07/05 - 22:19
فرمودند: خانواده شهدا و ایثارگران باید تاج افتخار ما باشند.
چه حرفا! دهه هاست که جنگ تمام شده چرا هنوز نمی دانند و خواب هستند. همه شون را معتاد به رانت بار اوردین و لوسشون کردین.
اگر کشور کشور باشد باید معلما تاج سر باشند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/06 - 18:10
باید؟
همشون؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/19 - 19:59
بله سالهاست جنگ تمام شده اما درخت نیستند که شاخ و برگ بدهند دست و پایشان رشد نکرده هنوز بی دست و پایند بی چشمند بی ریه اند دیگر دارند تمام میشوند نگران نباشید.
با این غیرتتان ببینیم چه گلی به سر مملکتتان خواهید زد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:24
یعنی هیچ راهی به غیر از سهمیه دانشگاه برای جبران زحمات اینها وجود ندارد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:24
همه چیز برای یک گروه خاص اقلیت اختصاص داده شده است والسلام.
پاسخ + +4 0 --
Alireza 1400/07/07 - 16:39
این کوت را از مطلب ارزشمند همکار ارجمندم هاشمی عزیز با عنوان "قرار دادن سهمیه یا رانت در استخدام و تحصیل ؛ چرا ؟" پست می کنم:
«اما مهمترین یا یکی از مهمترین دلایل فساد در دوره انقلاب اسلامی، قرار دادن سهمیه یا رانت در استخدام و تحصیل، به فراموشی سپرده شده است که البته از آن هایی که بر مسند تصمیم گیری نشسته اند جای تعجب ندارد چرا که خود آن ها نتیجه همین سهمیه و رانت ها هستند و اگر بخواهند به مقابله با این عامل بر آیند و از آن بد گویند ابتدا باید با خود مقابله کنند و خود را از کار برکنار کنند.»
پاسخ + +5 0 --
Alireza 1400/07/07 - 16:44
لینک مقاله همکار فرهیخته هاشمی عزیز در صدای معلم VOT که حاوی نکات ارزشمندی در خصوص سهمیه و رانت است.
http://sedayemoallem.ir/یادداشت/item/21520-قرار-دادن-سهمیه-یا-رانت-در-استخدام-و-تحصیل-؛-چرا-؟
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1400/07/07 - 22:39
به غیر از سهمیه ها معضل و مصیبت دیگری هم در این نظام هست: محروم کردن اقلیت های مذهبی از دانشگاه و پست و مقام. نه آقا درست شدنی نیست. این سیستم درست شدنی نیست. اگر درست شدنی بود تو این ۴۰ سال درست می شد.
پاسخ + 0 0 --
مهدی شرقی 1400/07/15 - 00:04
اقلیت های مذهبی یعنی منظورت اگه یهودی و مسیحی باشه هم می تونه بره دانشگاه هم استخدام بشه! اطلاعات غلط نده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:26
اصلا چرا تحصیل در دانشگاه را باید به دین و مذهب وصلش کنیم؟ مگر یهودی از کره دیگر اومده؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:27
و همچنین زرتشتی و آشوری و بهایی و کلیمی و همه و همه ایرانی ها باید از حقوق مساوی برخوردار باشند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:57
یعنی غیر از این فکر می کنید؟
پاسخ + +4 0 --
ویژه خوار احمق 1400/07/08 - 07:59
انتصاب رییس جدید صدا و سیما نشان داد که معیار انتخاب همچنان سرسپردگی و گوش به فرمان بودن، پیراهن سفید یقه بسته، ریش و تسبیح و شرکت در مراسم نماز جماعت و تظاهرات دولتی و مقدس مآبی و خود را به اصطلاح انقلابی نشان دان و .... است.
پاسخ + +4 -1 --
داوود 1400/07/08 - 09:06
به امام گفتندکه:مردم به دنیا دلبسته اند معاویه با هدایا وپول های فراوان آنها را جذب می کند شما هم در اموال عمومی به اشراف عرب وبزرگان قریش ببخش واز "تقشیم" مساوی بیت المال دست بردارتا به تو گرایش پیدا کنند. امام گفت:آیا به من دستور می دهید برای پیروزی خود از جور وستم درباره امت اسلامی که بر آنها ولایت دارم استفاده کنم؟ به خدا سوگند !تا عمر دارم وشب وروز برقرار است وستارگان از پی هم طلوع م وغروبی کنند هرگز جنین کاری نخواهم کرد !اگر این اموال از خودم بود به گونه ای مساوی در میان مردم تقسیم می کردم تا چه رسد که جزو اموال خداست!آگاه باشید!بخشیدن مال به آنها که استحقاق ندارند زیاده روی واسراف است ممکن است در دنیا مقام بخشنده آن را بالا ببرداما در اخرت پست خواهدکرد درمیان مردم ممکن است گرامی اش بدارند اما در پیشگاه خدا خوار وذلیل است.خطبه 126 نهج البلاغه
پاسخ + +3 0 --
Alireza 1400/07/09 - 12:01
یک جمله از مقدمه بیانیه استقلال ایالات متحده که در سال 1776 تحریر شده است:

«ما این حقایق را بدیهی و آشکار در نظر می گیریم که:
همه انسان ها برابر آفریده شده اند،
آفریننده و خالقشان به آنها حقوق ویژه ای اعطا کرده است که هیج وقت نمی توان این حقوق را از آنها گرفت.
در میان این حقوق حق حیات، حق آزادی و حق حستجو و تعقیب خوشبختی وجود دارد.»
پاسخ + +2 0 --
داوود 1400/07/11 - 14:28
حاشیه های بی پایان فرزندان هِیات علمی !!! روزنامه همشهری 11مهرماه کدخبر:14074
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:00
با سپاس فراوان از داوود عزیر برای معرفی این مطلب. بریده هایی ازاین مطلب را که در همشهری آنلاین منتشر شده پست می کنم:
«ظاهرا هیچ نقطه پایانی بر ابلاغیه تبعیض‌آمیز دولت دهم مبنی بر انتقال فرزندان اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها نیست؛ چرا که این ابلاغیه پس از ۸ سال و با وجود ابطال از سوی هیأت‌عمومی دیوان عدالت اداری همچنان در حال اجراست.»
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:02
از مقاله معرفی شده توسط داوود عزیز:

پافشاری به نادیده گرفتن حکم دیوان

پافشاری آموزش عالی برای تداوم اجرای این مصوبه تبعیض‌آمیز - هر چند با حرج و تعدیل در حالی است که هیأت‌عمومی دیوان عدالت اداری در تیر ماه ۱۴۰۰ طی حکمی دستورالعمل وزرای علوم، بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد را مبنی بر نقل‌وانتقال و تغییر رشته فرزندان اعضای هیأت‌علمی به محل خدمت عضو هیأت‌علمی «تبعیض ناروا در حق مشمولان» و «مغایر با بند ۹ اصل سوم و اصل ۱۹ قانون اساسی» دانست و آن را باطل کرد. اما در مردادماه امسال و پس از ابلاغ رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در ملاقات با رئیس قوه‌قضاییه، با انتقاد نسبت به ورود دیوان عدالت اداری در لغو مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مانند لغو مصوبه جابه‌جایی فرزندان هیأت‌علمی،گفت:«هیچ جایگاهی نمی‌تواند مصوبات شورای‌عالی را لغو کند مگر خود شورای‌عالی انقلاب فرهنگی یا مقام معظم رهبری.»
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:03
بقیه مطلب...
پس از این واکنش، دیگر مشخص نبود که این مصوبه در سال ۱۴۰۰ هم اجرا می‌شود یا نه تا اینکه اول مهر امسال مشخص شد که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و به‌دنبال آن وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد با وجود رأی دیوان عدالت اداری، همچنان بر موضع خود برای تداوم امتیازدهی به فرزندان اعضای هیأت‌علمی باقی مانده‌اند. هر چند که هنوز واکنشی از سوی دیوان عدالت به‌خاطر نقض رأی صادره از سوی هیأت عمومی دیده نشده است.
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:04
قسمتی دیگر از این مطلب:

«یکی از مواردی که درباره انگیزه‌ استفاده از امتیاز تغییر دانشگاه محل تحصیل فرزندان اعضای هیأت‌علمی عنوان می‌شود، منتقل کردن فرزندان به یک دانشگاه بهتر و سطح بالاتر از دانشگاه محل قبولی‌شان است. مهدی اسماعیلی، نماینده مردم میانه در مجلس در این‌باره به همشهری می‌گوید: «انتخاب دانشگاهی که فرزندان اعضای هیأت‌علمی می‌خواهند به آن منتقل شوند هم محل حرف‌وحدیث‌های بسیاری شده است. ما به مردم حق می‌دهیم که نسبت به این امتیازات اعتراض داشته باشند. به این جهت بر لغو مصوبه قبلی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای نقل‌وانتقال فرزندان اعضای هیأت‌علمی تأکید می‌کنیم و امیدواریم دانشگاه‌ها هم تمکین کنند و تلاش همه ما این باشد که تمام دانشگاه‌های کشور در ترازی قرار گیرند که همه جوانان دانشجو ازجمله فرزندان اعضای هیأت‌علمی به‌دنبال یک راهکار یا استفاده از یک امتیاز برای جابه‌جایی به دانشگاه دیگر نباشند.»»
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:04
...
«اسماعیلی با تبعیض‌آمیز خواندن اقدام ویژه برای نقل‌وانتقال فرزندان اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها، می‌گوید:«ضمن اینکه به اعضای هیأت‌علمی احترام می‌گذاریم و می‌دانیم که آنها چقدر در راستای تقویت بنیه علمی دانشجویان زحمت می‌کشند ولی باید این را هم درنظر داشته باشیم که دوری محل تحصیل با محل زندگی دانشجویان، دغدغه بسیاری از خانواده‌ها در کشور است. بنابراین عدالت اقتضا می‌کند که موقعیتی فراهم باشد که همه دانشجویان بتوانند از این مزیت به‌طور یکسان استفاده کنند. ولی اینکه اعضای هیأت‌علمی بتوانند به‌راحتی فرزندان خود را از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر منتقل کنند و دیگر دانشجویان باید برای نقل‌وانتقال، هزار دلیل و مدرک بیاورند تا شاید درخواست‌شان پذیرفته شود، قابل‌قبول نیست.»
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:07
تسهیلات نقل‌وانتقال، تسهیلات رفاهی است؟

مهرداد ویس‌کرمی، دیگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که خود هم استاد دانشگاه است، دلایل خود برای قابل‌قبول بودن امتیازها برای فرزندان اعضای هیأت‌علمی را اینگونه تشریح می‌کند:«چون عضو هیأت‌علمی دانشگاه و ذی‌نفع در موضوع تسهیلات نقل‌وانتقال فرزندان اعضای هیأت‌علمی هستم، از زاویه یک نماینده مردم و یک شهروند می‌گویم که هر سازمان و مجموعه‌ای برای کارکنان خود و خانواده‌هایشان امتیازها و امکانات رفاهی فراهم می‌کند اما خانواده اعضای هیأت‌علمی جز در یک‌سری دانشگاه‌های خاص از تسهیلات ویژه‌ای بهره‌مند نیستند. بنابراین گفته‌اند حالا یک تسهیلاتی درنظر بگیریم تا فرزندان آنها بتوانند در چارچوب قواعدی از تسهیلات نقل‌وانتقال محل تحصیل استفاده کنند و دیگر خانواده استادان دغدغه دوری فرزندان‌شان را نداشته باشند و یک اطمینان‌خاطری هم برای خود استادان ایجاد شود که بتوانند کارشان را درست انجام دهند.
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/12 - 23:08
....
«اکنون قوانین مختلفی داریم که امتیازاتی برای کارکنان سازمان‌هایی قائل می‌شوند؛ اگر این تسهیلات نقل‌وانتقال را در چارچوب تسهیلات رفاهی درنظر بگیریم، فکر می‌کنم مانعی نداشته باشد.» حال اگر این استدلال هم بپذیریم، جای پاسخ به این پرسش خالی می‌ماند که پس چرا این تسهیلات رفاهی برای فرزندان کارمندان دانشگاه‌ها درنظر گرفته نشده است؟»
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1400/07/17 - 20:32
این بحث سهمیه هیئت علمی بد است اما به نظرم در جامعه ای که سهمیه و ویژه خواری سر و پای ان را گرفته یک چیز طبیعی است پس به جای پرداختن به سهمیه آنها باید کلا با سهمیه ها مقابله کرد یعنی یا همه یا هیچ. وجود حتی یک سهمیه هم نادرسته
پاسخ + +2 0 --
داوود 1400/07/14 - 11:13
درود بر استاد عزیز اقای علیرضا ممنون از شما به خاطر توجه وحساسیتی که به یادداشت معرفی شده داشتید وخلاصه آن را هم زحمت نوشتن کشید.(مثل توضیخات شعر مولوی) کاش مخاطبین عزیز خودشان مقاله را سرچ کرده ومطاله می نمودند.پخته خواری ذهن را راکد می کند.
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1400/07/14 - 19:38
همیشه یاددهنده و یک معلم واقعی هستید. درود بر شما!
«پخته خواری ذهن» فوق العاده بود! نکته ای از شما یاد گرفتم.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1400/07/15 - 11:20
متاسفانه شنیده ها و اخبار حاکی از تقلب و سوال فروشی گسترده در کنکور امسال دارد. رتبه های غیرعادی دانش آموزانی که با تجدید و تبصره قبول شده اند انگیزه ها را کم کرده است. البته سازمان سنجش گروهی را به خاطر تقلب محروم کرده و برایشان SMS فرستاده اما گروهی دیگر موفق شده اند با تقلب و خرید سوال وارد دانشگاه شوند.
پاسخ + +2 0 --
Alireza 1400/07/15 - 11:25
به نظر بیشتر باید روی رییس سازمان سنجش تمرکز کرد ایشان از تیمی هستند سابقه خوبی در مدیریت ندارند و ....
یکی از نمایندگان درخواست ممنوع الخروجی ایشان را داده است.
پاسخ + +2 0 --
داوود 1400/07/15 - 14:28
سپاس گزار از لطف شما بنده در محضر شما ومخاطبین عزیز درس پس می دهم. واژه "پخته خواری" را ار جناب سعدی عیله الرحمه در بوستان باب هفتم باب تربیت وام گرفتم.
پاسخ + 0 -2 --
هستی 1400/07/21 - 14:38
نویسنده مقاله مبسوطی ارائه داده از حق و نا حق و بی عدالتی در سهمیه ها. ولی بزرگترین ایراداین آقا این است همه کنکوری ها را در یک سطح و همه زندگی هارا عادلانه می بیند و حالا در کنکور ادعای بی عدالتی دارد.
درست است جنگ خیلی وقت است تمام شده اما آثارش هنوز ازبین نرفته نابیناها بینا نشده اند
قطع عضو ها دست و پا در نیاورده اند و زحمت اینها روی دوش فرزندانشان است.
بچه های ما در آسایش اند بچه های انها در بردن و آوردن پدر به بیمارستانها.
هیچ سهمیه داری جای با استعدادی را نگرفته است و این از رتبه های برتر کنکور معلوم است.

بچه های من رتبه دورقمی کشوری هستن و من این حرفها را مغرضانه میدانم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:45
می شود به اعضای خانواده شهدا یا جانبازان و خانواده آنها یا اسرا و اعضای خانواده شان میلون ها دلار پول نقد داد، مجوز واردات ماشین خارجی بهشون داد آنها را به سفر خارج برد با هزینه دولتی و کسی هم اعتراضی نکند.
اما آیا میشه سواد بهشون داد یعنی مثلا بگن چون این فرزند شهید است و سطح علمی اش در دانشگاه پایین است برای ایشان باید دو دوز علم سفارش داد و تزریق کرد یا از داروخانه گرفت یا رو مغزش آپلود کرد تا سطحش با آنهای دیگر یکی شود؟
آیا می شود بهشون یک شبه تخصص داد یعنی برای کاری که متخصص می خواد فرزند شهید با وجود تخصص نداشتن باید تو اولویت باشد؟ و باید این شغل را به ایشان داد نه به آن متخصص. آیا تخصص را هم میشه از جایی سفارش داد؟
از آن گذشته شاید جواب بعضی از پدران به این سوال که آیا حاضری یک پایت را از دست بدی و فرزندت با دیپلم معدل ناپلئونی در دانشگاه نهران پزشکی بخونه مثبت باشه و بله را بگن.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:47
فرموده اید: درست است جنگ خیلی وقت است تمام شده اما آثارش هنوز ازبین نرفته نابیناها بینا نشده اند
قطع عضو ها دست و پا در نیاورده اند و زحمت اینها روی دوش فرزندانشان است.
یعنی باید برای جبران اینها بی سوادها را بفرستیم دانشگاه آیا تنها راه برای جبران این نابینایی مجور ورود به دانشگاه است؟
فکر می کنید شخصی مانند محسن رضایی با عنوان دکتری اقتصاد که بعدا آمده و مدرک گرفته چقدر سواد داره. ایشان مظهر مدرک سهمیه ای هستند. وقتی در خصوص اقتصاد صحبت می کنه متوجه می شوی که با سهمیه به دانشگاه رفتن یعنی چه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:51
این فرمایش شما را هیچ کس قبول نخواهد کرد.
«هیچ سهمیه داری جای با استعدادی را نگرفته است و این از رتبه های برتر کنکور معلوم است.»

هر دانشگاهی تعدادی مشخص دانشجو می پذیرد یعنی از هر راهی برین بالاخره سهمیه دارها با آزادها تو یک جا هستند.
وقتی دانشگاهی 50 دانشجوی پژشکی گزینش می کنه این یعنی چه؟ یعنی با سهمیه ها.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:52
با برقراری سهمیه هم اون نابینا بینا نخواهد شد اما کشور به طرف بی سوادی و جهل و نابینایی حرکت خواهد کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:55
البته اگر بچه های آنها به دانشگاه بروند کسی نیست که پدر را به بیمارستان ببره پس چرا اینقدر سهمیه جذابیت داره که پدر را ول می کنند به امان خدا و میرن با سهمیه درس بخونند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 17:56
آیا فکر می کنید کسی پیدا شود که این فرمایش شما را قبول کنه؟
«هیچ سهمیه داری جای با استعدادی را نگرفته است و این از رتبه های برتر کنکور معلوم است.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:39
قطع عضو اگر واقعا دلش به حال این کشور می سوزه نباید اجازه بده بی سوادها و بی استعدادها برن دانشگاه.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:20
فرد قطع عضو ی در جنگ اگر واقعا برای وطن جنگیده باید به سهمیه ها که باعث عقب ماندگی علمی کشور می شود اعتراض کند اما اگر به خاطر سهمیه رفته جبهه و جنگ دیگر حرفی نیست.
همه ما باید یادمون مونده باشه که بودند دانش آموزانی که به خاطر استفاده از سهمیه رفتند جبهه و خودشان هم اعتراف می کردند که بخاطر استفاده از سهمیه به جبهه اعزام شدند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/07/21 - 19:37
یعنی سهمیه داران و ران خواران علمی دستشان را از گلوی دانشگاه و علم و دانش برخواهند داشت؟
نه! بعید به نظر می رسد.
پاسخ + 0 0 --
داوود 1400/07/23 - 15:15
درود بر ناشناس عزیز !حرف حساب جواب نداره ولی می شود با زور ساکتش کرد.قانون مبتنی بر زور وبی عدالتی !اخر وعاقبت خوشی ندارد. آب بگذارید نان قسمت کنید!
پاسخ + +1 0 --
سهمیه کار 1400/07/23 - 19:18
سایت اصلاحات‌نیوز، با انتشار تصاویر تعدادی از کارنامه‌های سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در کنکور ۱۴۰۰ نوشت: زیست ۱۰ درصد و شیمی ۶ درصد! قبولی در رشته پزشکی! این کارنامه ها در سایت گزینه دو منتشر شده است، سهمیه‌های عجیبی که هر سال مثل قارچ سبز می‌شوند. وجود انواع سهمیه‌های ورود به دانشگاه‌ها به یکی از موضوعات چالش‌برانگیز عرصه رقابت ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تبدیل شده است. اگر چه این موضوع مسبوق به سابقه است و طی چهار سال اخیر نیز بسیاری از داوطلبان با برگزاری تجمعات اعتراضی در مقابل وزارت علوم و مجلس با تبعیض‌آمیز خواندن قوانین مربوط به سهمیه‌ها،‌ اصلاح این قوانین را خواستار شده‌اند.
پاسخ + +1 0 --
سهمیه کار 1400/07/23 - 19:19
ادامه مقاله:
گفتنی اینکه، قبولی بسیاری از نفرات سهمیه‌ای با رتبه های پایین در کنکور، به پایین آمدن سطح دانش بسیاری از رشته‌های حساس جامعه خصوصا رشته‌های پزشکی که با جان و سلامتی مردم ارتباط مستقیم دارند منجر شده و باعث مهاجرت اجباری هزاران جوان مستعد از کشور را فراهم آورده است.
پاسخ + +1 0 --
سهمیه کار 1400/07/23 - 19:20
بسیار غم انگیز است تصاویر کارنامه سهمیه ای ها:
https://www.baharnews.ir/news/299406/بلایی-دانشجویان-سهمیه-ای-سر-کشور-می-آورند
پاسخ + +1 0 --
سهمیه سازی 1400/07/23 - 19:22
و عنوان جالبی هم داره این یادداشت در اصلاحات نیوز
"بلایی که دانشجویان سهمیه‌ای بر سر کشور می‌آورند"
پاسخ + +1 0 --
سهمیه سازی 1400/07/23 - 19:28
بیدار شویم
آیا این کارنامه های سهمیه ای ها دروغ بزرگ است. همانطور که همکار عزیز بالا گفته اند:
ننگ و مرگ بر سهمیه و لعنت بر آنهایی که سهمیه ها را پایه گذاری کردند.
پاسخ + +1 0 --
سهمیه سازی 1400/07/23 - 19:35
از یادداشت:
قبولی بسیاری از نفرات سهمیه‌ای با رتبه های پایین در کنکور، به پایین آمدن سطح دانش بسیاری از رشته‌های حساس جامعه خصوصا رشته‌های پزشکی که با جان و سلامتی مردم ارتباط مستقیم دارند منجر شده و باعث مهاجرت اجباری هزاران جوان مستعد از کشور را فراهم آورده است.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1400/07/24 - 10:46
سهمیه ها خود نشانه های روشنی از فساد سیستماتیک در نظام جمهوری اسلامی است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/07/24 - 17:36
چه باری کثیفی راه انداخته اند.
پاسخ + +1 0 --
طنز 1400/07/24 - 17:39
وقتی متهم جای قاضی نشسته دزد جاب امانتدار جانی جای پلبس را گرفته .... انتظار اصلاح نمی توان داشت
پاسخ + +1 0 --
طنز 1400/07/25 - 07:53
رییس جدید موفق شد جلوی تورم را بگیرد، عدالت اجتماعی و آموزشی برقرار کند، وقتی ....را بر سر امور می گذاریم نباید انتظار تغییر داشته باشیم.
پاسخ + +1 0 --
ننگ دانشگاه 1400/07/25 - 21:00
روزنامه اینترنتی فراز در مطلبی با عنوان "سهمیه‌ها؛ اولین عنصر مخرب در تولید متخصص بی‌سواد" نوشت:
سهمیه‌ای یا آزاد، مسئله این است؛ مسئله‌ای مهم که مشخص می‌کند دانشجویی براساس شایستگی و نمره مطلوبی که به‌دست آورده وارد رشته‌ای مانند پزشکی شده، یا براساس سهمیه‌ای انتصابی یا انتسابی.
پاسخ + +1 0 --
ننگ دانشگاه 1400/07/25 - 21:01
بقیه مطلب فراز:
این روزها، اخبار مختلفی در مورد دانشجویان پزشکی که با سهمیه‌های مختلف وارد این رشته شده‌اند و افشای اطلاعات کارنامه کنکوری آن‌ها بر سر زبان‌هاست و تصویر این کارنامه‌ها در شبکه‌های مجازی، دست به دست می‌شود و البته هم موجب تعجب کاربران شده و هم آنان را نگران سلامت آینده خود و خانواده‌شان می‌کند. عجیب‌ترین نکته در این مورد، قبولی 60 درصدی داوطلبان سهمیه‌ای در رشته‌های پزشکی است، موردی که حتی صدای قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت را هم درآورده است. شاید برای بسیاری ازما پیش آمده که با دیدن پیشوند تخصص یا فوق تخصص فلان پزشک، به مطب وی مراجعه کرده‌ایم؛ اما به‌عنوان یک بیمار که تنها می‌تواند از علایمی که دارد گزارش بدهد، در نهایت متوجه شده‌ایم این پزشک، انتخاب درستی نبوده است
پاسخ + +1 0 --
ننگ دانشگاه 1400/07/25 - 21:03
براساس گزارش قائم مقام معاونت وزارت بهداشت، 60 درصد از دانشجویان رشته پزشکی، سهمیه‌ای هستند، افرادی که نمرات و رتبه آنان در کارنامه آزمون کنکور، به‌شدت پائین است و حتی در برخی از دروس، نمره صفر یا منفی دریافت کرده‌اند، اما با رتبه‌های بالای حداقل 50 هزار-و گاهی بیش از 100هزار-، وارد دانشکده‌های پزشکی دولتی روزانه می‌شوند! این افراد در دانشکده پزشکی، در کنار آن 40 درصدی می‌نشینند که با تلاش شبانه‌روزی و مطالعه دقیق دروس مختلف، توانسته‌اند رتبه‌های واقعی تک، دو یا حداکثر سه رقمی به دست آورند. طبعا حضور این افراد با پیش‌نیاز اندکی که در رابطه با این رشته دارند، هم بار آموزشی کلاس را پائین می‌آورند و هم بر زحمت اساتید می‌افزایند که باید در بسیاری از موارد وقت کلاس را صرف توضیح اولیات دروس به این دانشجویان کنند، دانشجویانی که در طول تحصیل حداقل سه ترم مشروط می‌شوند! اما نکته نگران‌کننده، خروجی این افراد به‌عنوان پزشک عمومی و گاه متخصص است. افرادی که فاقد کمترین اطلاعات و تجربه لازم در خصوص رشته‌ای هستند که با جان و سلامت مراجعان ارتباط مستقیم دارد.
پاسخ + +1 0 --
ننگ دانشگاه 1400/07/25 - 21:04
مطلب روزنامه فراز در لینک زیر قابل دسترسی است:

https://www.baharnews.ir/news/299868/سهمیه-ها-اولین-عنصر-مخرب-تولید-متخصص-بی-سواد
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/07/25 - 21:10
زمان جنگ هم سهمیه تو این حد و اندازه نبودند. خدا به داد بچه ها ما برسه! تنها یک را مونده رفتن از ایران ...
پاسخ + +1 0 --
ننگ دانشگاه 1400/07/25 - 21:12
بریده دیگری از مطلب روزنامه فراز:
پزشکان سهمیه‌ای و اعتقاد راسخ به اختراع دوباره چرخ
آن 60 درصد سهمیه‌ای که به افراد مختلف و به دلایل مختلف واگذار می‌شود؛ اعتماد عمومی به جامعه پزشکی را از بین می‌برد. اگر بخشی از گرایش مردم به خوددرمانی و مراجعه به عطاران، گرانی حق ویزیت پزشکان و دارو باشد؛ مسلما دلیل بخش دیگری از این گرایش، عدم اعتماد به پزشکان است. اخیرا برخی از بیماران با وارد کردن علایم بیماری خود در گوگل، داروهای مرتبط با بیماری را- درست یا غلط- به‌صورت آزاد از داروخانه‌ها تهیه می‌کنند و البته در برخی موارد، به جسم و جان خود آسیب می‌زنند؛ وقتی از آنان علت چنین رفتاری پرسیده می‌شود؛ به صراحت می‌گویند که سواد علمی من از فلان دکتری که چندبار به وی مراجعه کرده‌ام، بیشتر است. اگر نتیجه این سهمیه 60 درصدی در رشته‌های پزشکی؛ افزایش فساد در میان پزشکان متبحر و عدم اعتماد و مراجعه مردم به پزشکان است؛ باید پرسید هنگام سیاستگذاری در رابطه با سهمیه‌مدار کردن دانشگاه‌های به‌ویژه پزشکی، مسئولان ذیربط به چنین عوارضی اندیشیده‌اند یا باید هربار در هر موردی دوباره چرخ اختراع شود؟
پاسخ + +1 0 --
ننگ دانشگاه 1400/07/25 - 21:16
و در ادامه....
ثروت؛ دومین عنصر مخرب در تولید متخصص بیسواد
پس از سهمیه، که معمولا در دانشگاه‎های دولتی و در سه رشته مهم پزشکی، یعنی داروسازی، پزشکی و دندان‎پزشکی، اعمال 60 درصدی می‌‎شود. برخی از دانشجویان، با رتبه و تراز پائین، وارد دانشگاه‌‎های آزاد می‎‌شوند. این دانشجویان به‌واسطه ثروت والدین خود، در بسیاری از موارد در کلاس درس حاضر نمی‌شوند، اما می‌توانند نمره های مطلوب را بخرند. در دوره اینترنی و رزیدنتی نیز، در حالی‌که باید در بیمارستان‌های دانشگاهی حضور داشته و به‌طورعملی دانشی را که حفظ کرده‌اند، تجربه کنند و به‌صورت عملی بیاموزند، شیفت و نوبت خود را در ازای مبلغی به دانشجویان کم‌بضاعت سپرده و خود به تفریح و سرگرمی‌ می‌پردازند.
پاسخ + +1 0 --
داوود 1400/07/25 - 22:55
مروت نباشدبدی با کسی /کزو نیکویی دیده باشی بسی/شنیدم که خسرو به شیرویه(پسر خسروپرویز)/در اندم که چشمش زدیدن بخفت/برآن باش تا هرچه نیت کنی/نظر در صلاح "رعیت "کنی/الا تا نپیچی سر از" عدل ورای"/که مردم زدستتن نپیجندپای/گزیزد رعیت زبیداگر(فرارمغزها) کند نام زشتش به گیتی سمر/بسی بر نیاید که بنیاد خود/بکند آنکه بنهاد بنیاد بد/خرابی کند مرد شمشیر زن/نه چندان که دوددل طفل وزن/چراغی که بیوه زنی برفروخت/بسی دیده باسی که شهری بسوخت/ازآن بهروتر در آفاق کیست/که در ملکرانی به "انصاف "زیست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور