صدای معلم

«‌امروزه در هر محفلی که وارد شوید سخن از کارآفرینی و نوآوری است و همه افراد دوست دارند کارآفرینی موفق و به نام باشند، اما هیچ کس سوال نمی‌کند که برای طی کردن این مسیر، نقطه آغاز کجاست؟»

پژوهش سرای خوارزمی کرج در مسیر بالندگی

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

گزارش صدای معلم از پژوهش سرای خوارزمی کرج

دکتر مهدی آقابالی دانش‌آموخته دکترای ریاضی از دانشگاه زنجان شریف و دارنده دو پست دکترا از دانشگاه تهران و ادینبرای اسکاتلند بوده و یک تریلی رزومه کاری، عناوین و مدارج علمی، جوایز ملی و بین‌المللی دارد. آقابالی با توجه به شانیت علمی و سوابق کاری درخور توجهش هرگز در جایگاهی که باید باشد نبوده و نیست.

وی جدیدا مدیریت پژوهش سرای خوارزمی ناحیه ۳ کرج را به عهده گرفته و در تلاش است در تداوم سلسله موفقیت‌هایی که با دانش‌آموزان المپیادی ناحیه۳ و استان البرز تجربه کرده، این بار مشق عشق را از پژوهش سرای دانش‌آموزی خوارزمی کرج استارت زده و بنیاد پژوهش سرایی واقعی، پویا و کاربردی را دراندازد.

آقابالی معتقد است:  «مفهوم پژوهش نباید با مقوله‌ی آزمایش و فعالیت‌های آزمایشگاهی خلط شود. اساسا در پژوهش نخستین گام طرح مساله‌ی خوب و کاربردی است و نقش اصلی پژوهش سرا در بدنه‌ی دانش‌آموزی نظام تعلیم و تربیت تمهید فضایی برای ایجاد سوال در ذهن کنجکاو نوجوانان و سپس فراهم ساختن امکانات مقتضی و بستر مناسب جهت یافتن پاسخ سوال طرح شده در لابه‌لای تکاپوهای پژوهشی و دنبال کردن مطالعات و تجربیات مشابه در موقعیت‌ها، جغرافیا و زمانهای مختلف می باشد » .

پژوهش سرای خوارزمی واقع در ابتدای بلوار ماهان جهانشهر ساختمان قدیمی اداره آموزش و پرورش ناحیه۳، به عنوان قطب استانی گیاهان دارویی و هوا و فضا در حال فعالیت است. آزمایشگاه‌های مجهز زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی در کنار دو تلسکوپ فوق حرفه‌ای از امکانات پژوهش سرا در حال حاضر است.

آقابالی اولویت اول پژوهش سرا را اشاعه‌ی فرهنگ آموزش در سطح شهر و مخصوصا در میان دانش‌آموزان و همکاران فرهنگی قلمداد کرده می‌افزاید:

گزارش صدای معلم از پژوهش سرای خوارزمی کرج

«برای جاری شدن روح پژوهش در پژوهش سرا و تسری آن در لایه‌های مختلف جامعه، ضروری است حداقل‌ها از نظر سخت افزاری در این مجموعه تدارک دیده شود. ناگفته پیداست فضایی که فاقد اینترنت، کتابخانه‌ی مجهز، دسترسی آسان به پایگاه داده‌ها جهت دریافت منابع و مقالات، فضای مطلوب و توام با آرامش جهت اقامت پژوهشگران و حداقل‌هایی جهت ارائه‌ی سرویس در شأن چهره‌های شناخته شده و گنجینه‌های عرصه‌ی پژوهش باشد و در آن نشانی از حداقل استانداردهای محیط پژوهشی نتوان یافت نمی‌تواند سرای پژوهش و پژوهشگران نام بگیرد».

وی در پایان می‌گوید: تلاش خواهد شد با همراهی مسئولان استان، چه در سطح آموزش و پرورش و چه در سطح برون سازمانی، به سرعت ساختمان پژوهش سرا بازسازی و به اتاق‌های کار، کتابخانه‌ای درخور، اینترنتی پرسرعت، سالن مطالعه و اتاق کنفرانس مجهز گردد.

پژوهش‌سرا؛ نقطه آغاز خلاقیت و کارآفرینی

‌امروزه در هر محفلی که وارد شوید سخن از کارآفرینی و نوآوری است و همه افراد دوست دارند کارآفرینی موفق و به نام باشند، اما هیچ کس سوال نمی‌کند که برای طی کردن این مسیر، نقطه آغاز کجاست؟ پول قرض کردن و به هر ضرب و زوری کسب و کار راه انداختن است و یا به دنبال ایده‌های مختلف بودن؟ البته که این موارد مهم هستند، اما نقطه آغاز جایی است که بتوانید علایق و استعداد خود را کشف کنید و مهارت های لازم را فرا گیرید و این مهم تنها در پژوهش سرای دانش‌آموزی امکان پذیر است.

 

فلسفه وجودی پژوهش‌سراها

پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در چارچوب اهداف و وظایف آموزش و پرورش و در زمینه‌های علمی–پژوهشی و آموزشی از جمله آموزش روش‌های مبتنی بر پژوهش، طراحی و انجام پروژه‌های تحقیقی، پژوهشی و فناوری دانش‌آموزی و برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات علمی و پژوهشی و فناوری، فعالیت دارند. حمایت مالی و معنوی از دانش‌آموزان برای حضور در جشنواره‌ها و برنامه‌های علمی و پژوهشی داخلی و خارجی، آزمایش و تجربه ایده‌های پژوهشی دانش‌آموزی، حمایت از کاربست و تولید ایده‌ها و یافته‌های علمی و پژوهشی و تجاری‌سازی آنها و تعامل اثربخش پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، از دیگر فعالیت‌های پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی به شمار می رود.
در دنیای امروز با گسترش ابعاد مختلف علمی، مسئله‌ آموزش از اولین و برترین نیازهای فردی به شمار می‌آید. در همین راستا وجود مراکزی که از سنین پایه کودکان را جهت شرکت در عرصه‌‌های بزرگ علمی و فناوری آماده‌سازی کنند، امری ضروری است؛ به همین علت مراکزی با عنوان پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی تشکیل شده‌اند و دانش‌آموزان مستعد را در زمینه‌های مختلف علمی پرورش می‌دهند.

گزارش صدای معلم از پژوهش سرای خوارزمی کرج

وظایف پژوهش سرای دانش آموزی:

- حمایت از دانش آموزان پژوهشگر از راه نظارت و هدایت طرح های تحقیقاتی آنان.
- ایجاد کارگاه ها، آزمایشگاه ها، کتابخانه های مورد نیاز برای اجرای پژوهش های دانش آموزی.
- ایجاد بانک اطلاعاتی مورد نیاز دانش آموزان.
- برگزاری کنفرانس ها، همایش ها و جشنواره های علمی.
- ایجاد زمینه ارتباط دانش آموزان و پژوهشگران با نهادها و مراکز علمی ، پژوهشی و آموزشی.
- تشکیل انجمن های علمی دانش آموزی.
- برگزاری مسابقات علمی ، پژوهشی و آزمایشگاهی.
- برپایی نمایشگاه هایی از دست ساخته ها و یافته های پژوهشی دانش آموزان پژوهنده.
- مشارکت دادن پژوهندگان در مجامع علمی و پژوهشی کشور.
- آموزش تهیه و تنظیم طرح های تحقیقاتی به دانش اموزان پژوهنده.
- راهنمایی طرح های پژوهشی با به کارگیری اساتید با تجربه.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارش صدای معلم از پژوهش سرای خوارزمی کرج

پنج شنبه, 01 مهر 1400 16:25 خوانده شده: 282 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
احمد 1400/07/02 - 10:33
نویسنده این یادداشت را نمی شناسم!
ولی وصله پینه کردن دسته ای مفاهیم بی ربط و بی سر و ته مانند کارآفرینی، پژوهش، پول قرض گرفتن ، فلسفه و ... فی الواقع استعداد شگرفی در مغلطه و سفسطه می خواهد!
واقعاً به این دوست گرامی تبریک عرض می کنم!
حقنه کردن پژوهش با دوختن آن به کارآفرینی و تزریق آن به مخاطب اوج ...
دوست عزیز ترم هایی چون کارآفرینی ، کلاس های پول درآوردن،کلاس های موفقیت و سعادت ، انرژی درمانی ، فال قهوه و .از همه مهمتر روان شناسی مثبت گرا از همه جدا نبوده و به اذعان اکثر جامعه شناسان مستقل با هدف انقیاد ذهن سوبژه در عصر پسا مدرن توسط نظام سرمایه سالار هرمی بین المللی بوده و چیزی جز خیمه شب بازی و حقه بازی مدرن به میانجی رسانه ها و بالطبع اربابان آن ها نیست؟!
پاسخ + +4 0 --
احمد 1400/07/02 - 10:34
ادامه احمد :
نتیجه :
بی عدالتی و فقر در جهان پسا مدرن و در اختیار داشتن ۸۶ درصد از منابع ثروت توسط ۱۲ درصد ساکنین زیست کره تنها ناشی از بی عدالتی و ستمگری و حس پایان ناپذیر گونه ی دوپا نبوده و نیست! بینوایی بینوایان نتیجه ی کاملاً طبیعی بی استعدادی فرودستان در کارآفرینی ، بد شانسی یا بخت سیاه و نیز فقدان انرژی مثبت و از این اراجیف است!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور