صدای معلم

واقعیت تاریخی در مورد « خسرو گلسرخی »

کانال « نجات بهرامی » می نویسد :

واقعیت تاریخی در مورد خسرو گلسرخی

روزی در کتاب‌فروشی نشسته بودم که دیدم جلوی مغازه‌ام تجمع و هیاهو شد. رفتم بیرون و دیدم جوان خوش‌چهره‌ای با چشم‌های درشت و صورت روشن در حال کش‌مکش و دعوا با کسی است. رفتم وسط و آنها را جدا کردم و همین جوان را کشیدم کنار و علت دعوا را از او جویا شدم. معلوم شد خسرو گلسرخی است .

تعهداتش را تقبل کردم و همین سبب آشنایی شد و او کتابی به نام «واپسین دم استعمار» از فرانتس فانون برای چاپ به من داد ... که به نام خسرو کاتوزیان منتشر کردم ... پس از انقلاب، عاطفه گرگین (همسر گلسرخی) و پسرش روزی آمدند و حق‌الترجمه را محاسبه و پرداخت کردم.

بعد تصمیم گرفتم کتاب را ... به اسم خسرو گلسرخی منتشر کنم، اما روزی کسی آمد که نامش به خاطرم نیست. مردی محترم و موقر که پایش می‌لنگید. گفت من دایی خسرو گلسرخی هستم و کارمند ادارهٔ رادیو و این کتاب را من ترجمه کرده‌ام و نه او. گفت خسرو اصلاً زبان خارجی نمی‌دانست.

من کتاب را فصل به فصل ترجمه می‌کردم و خسرو ویرایش می‌کرد و به اسم خودش در مجلات انتشار می‌داد ... گفتم بنده بی‌اطلاع و بی‌تقصیرم، اما خوب بود که خانم گرگین این نکته را می‌گفت.»

▪️از گفت‌وگوی محسن باقرزاده، بنیانگذار انتشارات توس، با پروژه تاریخ شفاهی نشر ایران| ( منبع )

پایان پیام/


واقعیت تاریخی در مورد خسرو گلسرخی

سه شنبه, 16 دی 1399 15:20 خوانده شده: 154 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
علی ادامه۱ 1399/10/16 - 16:09
با سلام جناب آقای پورسلیمان عزیز. در صدای معلم با زحمات شما وهمکاران و نظرخوانندگان چالش های اساسی و مسایل روز در آموزش و پرورش انعکاس می یابد و بسیار سودمند است اما هدف شما از چاپ این خاطره چیست ؟چه نسبتی بین این خاطره و اهداف صدای معلم است؟با این خاطره چه پیامی را می خواهید انتقال دهید ؟( گلسرخی چون کمونیست بوده کلاهبردار است ) .چگونه به راوی می توان اعتماد کرد ؟یا صرف یک گفتگو شواهد معتبر ی برسخن راوی است ؟از کجا معلوم دایی جان اشتباه می کنند؟ایشان می تونستند موضوع را قانونی پیگیری کنند چرا به راوی گفتند؟ وده ها سوال دیگر که می تواند اعتبارخاطره را زیر سوال قرار دهد .شواهد موجود خواه تصویری خواه مکتوب چون اشعارمرحوم گلسرخی نشان از باسوادی و ایمان ایشان به مبارزه بود آیا با این خاطره مورد شک قصد دارید یک مبارز با ایمان و باسواد را که امروزه جامعه سخت به آنان نیازمند است به یک قهرمان پوشالی تبدیل کنید . خواهشمند است ازدرج چنین خاطره های نامعتبر در مورد همه پرهیز کنید و با ندای سهراب همنوا شویم "کارمانیست شناسایی راز گلسرخ کارما این است که در افسون گلسرخ شناور باشیم"
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/10/16 - 16:35
درود

آقای علی


معلم باید " تاریخ " بداند و آن را به جامعه منتقل کند .


به قول معروف :

" تاریخ معلم انسان هاست . "

یکی از اهداف صدای معلم ، بازخوانی تاریخ به ویژه در حوزه آموزش است .

در کنار آن به پرورش تفکر انتقادی دست یازد .

برخی از فعالان صنفی معلمان که گرایش های چپ دارند از برخی چهره ها ، قدیس ساخته اند .

خرافات صنفی و برخی تحریفات تاریخی باید شفاف سازی شوند و نگاه فلسفی باید جایگزین نگاه تقلیدمحور شود .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه۱ 1399/10/16 - 19:51
با سلام و سپاس. آقای پورسلیمان عزیز شما بهتر ازمن میدانید تحریف تاریخ را باید با شواهد و مستندات قوی و استدلال های منطقی شناساند و بازخوانی کرد نه با خاطره آن هم خاطره مشکوک.اگر قرار بود با خاطره های شخصی غیرمتواتر و استناد به نقل وقول های شخصی تاریخ را شناساند که باید کتاب های درسی ما پراز خاطره های بریده افراد درمورد موضوعات باشد .استناد به یک خاطره یا نقل صرفا خاطره یک فرد ،نقل واحد است نه متواتر لذا ازلحاظ علم تاریخ هم مقبول و معتبر نیست. نقل واحد در قالب خاطره خود صدمات جبران پذیری بر تحریف واقعیت های تاریخی وارد کرده است که آثارمنفی آن هنوز باقی است.لطفا یک خاطره یا نقل واحد را پایه استدلال و نتیجه گیری قرارندهید چون روزی می رسد که با نقل صرفا یک خاطره نه مستندات قوی نتیجه مییرند که آقای پورسلیمان خدای ناکرده در تلاش های خود صادق نبوده است که یقینا با نقل یک خاطره چنین نتیجه گیری مقبول و معتبر نیست یا حق با آرزوی موفقیت.
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه ۲ 1399/10/16 - 20:27
ادامه..... اما قدیس سازی که یک گرایش افراطی و مطرود است فقط در حوزه صنف سوسیالیست های مطرح نیست متاسفانه در صنف دینداران هم رایج است و تقلید وار اشخاصی به بت تبدیل می شوند
راه مبارزه با قدیس سازی همانطور که شماهم فرمودید جایگزین کردن نگاه و نقد علمی و استدلالی مبتنی بر شواهد و مستندات معتبر به جای نقل واحد از نوع خاطره درمورد هرموضوع خصوصا قدیس سازی است. لذا اگر می خواهید دراین حوزه خواه روشنگری خواه پرسشگری کنید با این پدیده با شواهد معتبر و استدلال منطقی وارد شوید. بااستناد به یک نقل در قالب خاطره روشنگری راه به جایی نمی برد و جو بحث را بیشتر هیجانی می کند و بر تحکیم تفکر قدیس سازی می افزاید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور