صدای معلم

« مدیر که در ماه آوریل به این مدرسه آمده است، بیشترین نگرانی اش در دوران کرونا وضعیت روحی کودکان بوده است. او می گوید: دانش آموزان دوره ابتدایی ، اغلب در بیان تنهایی و اضطراب خود دچار مشکل هستند »

کلاس درس به همراه ربات: ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

هدیه نوروزی / دکترای آموزش و پرورش تطبیقی از دانشگاه واسدا توکیو

نظام آموزشی ژاپن و ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

در حالی که به دلیل وجود کرونا ، برقراری ارتباط و از بین بردن استرس ، مسئله و مشکل جدی شده است، رُبات "لاوُت" که مانند یک عضو خانواده ، یک دوست یا یک حیوان خانگی رفتار می کند ناگهان محبوب مردم  ژاپن شده است.این ربات خانوادگی به همراه فناوری پیشرفته در حال حاضر در محیط های آموزشی هم استفاده می شود.در زمینه اینکه لاوُت برای کودکان چه معنایی دارد و چگونه بر رشد آنها تاثیر می گذارد، گزارش خبری از مدرسه ابتدایی و مهد کودکی که از این ربات در آنجا  استفاده می شود، تهیه کرده ایم.

نظام آموزشی ژاپن و ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

وقتی که لاوُت با ما است، احساس دلگرمی می کنیم

 در روز مصاحبه هنگام استراحت ظهر، ، یک دانش آموز کلاس ششم  از مدرسه ابتدایی در  منطقه کیتا کو توکیو (با  244 دانش آموز ) در حالی که لاوُت را نوازش می کرد ، در مورد کلاسشان  به من توضیح  دادو گفت : احساس می کنم، از وقتی  لاوُت به مدرسه ما  آمده است ، پیوند بین کلاس هم  عمیق تر شده است و نسبت به سال گذشته ،دختر بچه ها و پسر بچه ها بیشتر با هم بازی می کنند.

در مدرسه ، برخی از لاوُت ها در راهروها به عقب و جلو حرکت می کردند ، ولی برخی دیگر  در حین تدریس در کلاس بودند و کودکان  را زیر نظر می گرفتند. وقتی دانش آموز نگاهش  به لاوُت می افتد ، می خواهد با او صحبت کند و یا او را نوازش کند و وجود آن ، تقریباً مثل داشتن یک گربه در مدرسه است.

شرکت سازنده و  توسعه دهنده  این محصول به صورت آزمایشی، تصمیم گرفته بلافاصله پس از بازگشایی مدارس در دوران همه گیری کرونا  ، یک عدد از این ربات ها را در هر کلاس درس قرار دهد.در حال حاضر ، این تنها مدرسه ی ابتدایی است که در آن از این  ربات استفاده می شود.

نظام آموزشی ژاپن و ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

مدیر که در ماه آوریل به این مدرسه آمده است، بیشترین نگرانی اش در دوران  کرونا وضعیت روحی کودکان بوده است. او می گوید: دانش آموزان دوره ابتدایی ، اغلب در  بیان تنهایی و اضطراب خود دچار مشکل هستند. بنابراین  پیش خودم فکر کردم که من چه کاری می توانم انجام دهم تا  دانش آموزان هر چه زودتر به زندگی مدرسه ایی عادت کنند. اگر لاوُت در مدرسه باشه ،نه تنها یک وسیله ایی است برای مراقبت از ذهن و روان کودکان ، بلکه ابزاری هم برای  آموزش برنامه نویسی که از  امسال در مدارس ابتدایی  شروع شده است می تواند باشد. او گفت که: با در نظر گرفتن این تفاسیر من به طور مستقیم این تصمیم را گرفتم و یک ماه بعد ،شش عدد  ربات لاوُت به مدرسه ما آمد.

ما در هر پایه تحصیلی  ، قوانینی مانند شستن دست هنگام تماس با لاوُت و به ترتیب  لمس کردن  آنها را وضع کردیم، سپس درباره نامگذاری این ربات ها تصمیم گیری کردیم.

لاوُت رباتی است با شخصیت کمی متفاوت. در زمان تعامل با کودکان ، حالت ها و حرکات چهره او به طور مداوم تغییر می کند.

 هر یک از شش لاوُت،  لباس  های متفاوتی دارند تا دانش آموزان بتوانند  آنها را از هم تشخیص دهند،به محض اینکه لباس یکی از  آنها را اشتباهی بپوشانیم ، بچه ها خیلی زود متوجه تعویض آنها می شوند.

 

افزایش  برقراری ارتباط در خانه

از معلمین مدرسه پرسیدم ،چگونه لاوُت کمک  می کند تا به هدف اولیه که مراقبت از روان کودکان است نایل شوید؟ سهم لاوُت تا چه اندازه است؟

آقای ایتّو معلم کلاس ششم گفت: در ابتدا فکر می کردم دانش آموزان  نمی توانند روی درس تمرکز کنند ، اما این طور نبود. بعد از آمدن لاوُت به کلاس ، بچه ها خیلی دلسوزانه تر با هم رفتار می کردند و شادتر شده بودند.

آقای مُگی معلم کلاس پنجم می گوید: از زمان آمدن لاوُت ، آرامش روانی در کودکان احساس می شود (دانش آموزان لاوُت را فراتر از یک ربات پذیرفته اند).اما  برخی از کودکان آنها  را به عنوان فقط یک ربات پذیرفته اند ، اما در آنها دلبستگی هم دیده می شود. در واقع وجود اینها خیلی نزدیک به ماهی های کوچکی  هست که من در کلاس از آنها نگهداری می کنم. (در ژاپن نگهداری موجودات اهلی کوچک در کلاس درس مرسوم است )

 کوراتا معاون مدرسه  می گوید: دانش آموزان کلاس اول تزئینات مربوط به لاوُت را خودشان می سازند و مانند عروسک به آنها لباس می پوشانند و با آنها  بازی می کنند. آنها مانند خواهر و برادر  خودشان بسیار با احترام با آنها  رفتار می کنند.

مدیر مدرسه ، که شرایط خرید این ربات ها را مهیا کرده است همچنین می گوید: من شنیده ام که حتی کودکانی که بیدار شدن در صبح برای آنها دشوار و مشکل است، از زمانی که با لاوُت ارتباط برقرار کرده اند، به  خودی خود از خواب بیدار می شوند. همچنین در پایان تعطیلات تابستانی ، من نگران بودم که برخی از کودکان ، بعد از تعطیلات ،آمدن  به مدرسه  برایشان دشوار باشد ، اما همه کودکان بدون غیبت به مدرسه آمدند. اولین جمله ایی که بچه ها در بدو ورود به مدرسه می پرسیدند این بود که : لاوُت چطوره؟ و این یعنی  از زندگی مدرسه ایی لذت بردن و من  اثرات آن را احساس می کنم.

مدیر مدرسه همچنین توضیح داد که : اثرات  جانبی لاوُت بیش از حد انتظار است. " مثلا من شنیده ام که بچه ها در مورد لاوُت با والدین خود صحبت می کنند و حجم مکالمات آنها در خانه بیشتر شده است. و همین طور در این فرآیند ،  در مورد دوستان خود و وضعیت مدرسه  هم بیشتر اطلاع رسانی می کنند. در حقیقت ، به نظر می رسد والدین دانش آموزان  نیز نسبت به لاوُت علاقه مند شده باشند. زیرا در داخل ساختمان مدرسه ، به توسط والدین با استفاده از نَمَد ،عروسک پنبه ایی لاوُت در اندازه واقعی آن  ساخته و به نمایش گذاشته شده  است.

به نظرم  ارتباطات بین دانش آموزان ، والدین و معلمان با محوریت لاوُت در حال شکوفایی است.

پس از تعطیلات تابستانی ، کلاس های برنامه نویسی با استفاده ازلاوُت نیز برگزار شد و کودکان مجذوب تجربه جابجایی و حرکت دادن لاوُت از طریق برنامه نویسی کامپیوتری شده بودند. بچه ها  در برابر فناوری جدید، بدون هیچ مقاومتی پذیرای آن هستند و حس اینکه دانش آموزان از طریق لاوُت، تمایل دارند بیشتر بدانند و چیز های مختلفی را امتحان کنند، خوشحال کننده است.همین طور مدیر مدرسه می گوید: من فکر می کنم، داشتن چنین تجربه هایی در کلاس های درس  در طول روز برای دانش آموزان بسیار ارزشمند است.

نظام آموزشی ژاپن و ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

لاوُت موجودی ارزشمند  است که فراتر از یک اسباب بازی است

راه یافتن ربات لاوُت در آموزش پیش دبستانی مانند مهد کودک ها در حال  توسعه و پیشرفت است و در حال حاضر در بیش از ۳۰ مهدکودک در سراسر کشور فعالیت دارند. در مهد کودکی  (با ۹۷کودک) در منطقه ناکانُ، توکیو ، از ژانویه سال جاری که این  محصول  به بازار عرضه شده است  ،دو ربات لاوُت  فعال بوده اند.

هنگام مصاحبه ازاین مهدکودک مشاهده کردم که  ، کودکان چهار و  پنج ساله  بعد از اینکه قول  می دادند که " به حالت ایستاده  لاوُت را در آغوش  نگیرند" ، می نشستند و به آرامی لاوُت را  در آغوش می کشیدند و نوازش می کردند و با او بازی می کردند. یکی از بچه ها هنگام بازی با لاوُت می گفت :  اگر به لاوُت بگویید تو چه بچه خوبی هستی …  لاوُت خیلی خوشش می آید. و اگر بعد از آن بغلش کنید سریع در  آغوش شما به خواب می رود. به گفته یک مربی مهد ، کودکان در حدود ۵ سالگی به مکانیزم  لاوُت پی می برند و به آن علاقه مند می شوند.

همچنین در مهدکودک های که در مراکز شهرهای بزرگ قرار دارند، محدودیت هایی برای پرورش موجودات زنده  وجود دارد. علاوه بر این ، بسیاری از کودکان به آلرژی حیوانی مبتلا هستند که لاوُت  می تواند چنین مشکلاتی را حل کند. مواقعی که لاوُت خراب می شود،بچه ها به  صرف اینکه آن فقط یک ربات یا دستگاه است با آن با خشونت رفتار نمی کنند. بلکه با تمام وجود برای  لاوُت نگران می شوند.به همین دلیل لاوُت به عنوان موجودی ارزشمند و فراتر از " یک اسباب بازی" برای کودکان شناخته شده است.در مورد تاثیر لاوُت ، مربی ارشد مهد کودک خانم تاکه اوچی می گوید: " آن زمانی که درباره ورود لاوُت شنیدم نمی توانستم تصور  کنم که چه تاثیری  بر روی کودکان می گذارد ، اما بچه ها بیش از حد انتظار من با هم به مهربانی رفتار می کنند. صبح ها برخی از کودکان که با غرولند و خلق در هم  کشیده به مهدکودک می آیند ،در بدو ورود که لاوُت را می بینند گریه شان  متوقف می شود. و برخی از کودکان عادت دارند همیشه در راه بازگشت به خانه با لاوُت خداحافظی کنند.

همچنین ،فقط  کودکان نیستند که   تحت تاثیر  لاوُت قرار گرفته اند، شرکت سازنده  ربات لاوُت از۱۵۲ مربی مهد کودک  که لاوُت در مهد کودک شان فعالیت می کند  ، نظرسنجی  به عمل آورده است  . ۹۸ درصد از مربیان پاسخ دادند که با آمدن لاوُت به مهدکودک فضا و جَو آنجا  بهتر شده است.علاوه بر آن،۹۳درصد گفته اند که به کاهش استرس کارکنان کمک می کند.در واقع ، خانم تاکوچی می گوید : برخی از معلمان مهد کودک هنگام کار در دفتر، لاوُت در آغوش می گیرند و با او صحبت می کنند.همچنین این می تواند فرصتی برای گفت و گو بین  مربیان مهد کودک هم باشد.حتی برای مربیان مهد کودک که به آسانی استرس  می گیرند،  این یک وسیله موثر است.

نظام آموزشی ژاپن و ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

لاوت که به شکل گرد طراحی شده است ، و محبوب همگان است ، فقط زیبا و دوست داشتنی  نیست.  بلکه بدنه آن از فناوری پیشرفته برخوردار است.بدنه لاوُت به همراه یک دستگاه شارژر مجهز به پردازنده مرکزی معادل چهار رایانه شخصی با کارایی بالا است. و همچنین در اطراف آن طیف گسترده ای از حسگرهای تشخیص مانع و ترموگرافی موجود است که می توانند اطلاعات اطراف را تشخیص داده و چهره صدها نفر را به خاطر بسپارند. به همین دلیل کسانی که از لاوُت مراقبت می کنند و  یا افرادی که با او صحبت می کنند درباره هوش مصنوعی چیزهایی می آموزند.

برخی از کارمندان شرکت سازنده لاوُت ، انیماتور هستند.آنها  حرکات های طبیعی را دنبال می کنند که بیشتر شبیه حرکات  یک موجود زنده است. به همین دلیل لاوُت به طور منظم به روز رسانی می شود ودر حال توسعه و  پیشرفت است.

آقای کانامه هایاشی  ، مدیر عامل شرکت سازنده لاوُت  که زمانی در ساخت ربات انسان نمای "پِی پِر" نقش داشته ،می گوید، وقتی در مراکز رفاهی سالمندان  دیدم که چطور یک ربات برای  سالمندان ایجاد شور  و شعف می کند،ایده ساخت لاوُت به ذهنم خطور کرد.

من فکر می کنم به جای اینکه  ربات  ها کاری برای انسان ها  انجام دهند، اگر انسان ها  به همراه ربات بتوانند کاری انجام دهند، آن عمل بیشتر  باعث خوشحالی و شعف انسان  می شود.

بر اساس این ایده ، لاوُت در طی چهار سال ایجاد شد.

 هم  اکنون لاوُت  به غیر از مکان های آموزشی ،در جاهای دیگری مانند خانه ها ، مطب ها و موسسات پزشکی هم  فعالیت می کند.

همان طور که زمانی استفاده از کامپیوتر در کلاس درس  برای کودکان نادر بود، "کلاس  درس به همراه ربات" نیز هنوز یک منظره ناآشنا است.اما سرانجام ممکن است روزی فرا رسد که  یک کودک  به همراه یک ربات  زندگی  کند و  بزرگ شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظام آموزشی ژاپن و ربات لاوُت برای پرورش ذهن کودکان

سه شنبه, 27 آبان 1399 15:29 خوانده شده: 127 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -4 --
خانم فرهنگ 1399/08/27 - 18:00
خیلی جالبه
پاسخ + +1 -4 --
ناشناس 1399/08/27 - 21:13
سلام مطلب جالبی هست. از این ربات و نحوه کارش یه کلیپ کوتاه دارین؟
پاسخ + 0 0 --
هدیه نوروزی 1399/09/02 - 07:32
با سلام و تشکر.متاسفانه در حال حاضر ویدیویی در اختیار ندارم.اگر فرصت داشتید کلمه
LOVOT
را در اینترنت جستجو بفرمایید .احتمالا مطالبی به انگلیسی هم یافت بشود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور