صدای معلم

گزارشی از سازمان بین المللی یونسکو ؛

عواقب نامطلوب تعطیلی مدارس

مترجم: ر.هاشمی/معلم

گزارش یونسکو در مورد عواقب نامطلوب تعطیلی مدارس

تعطیلی مدارس هزینه های اجتماعی و اقتصادی بالایی را برای افراد در جوامع به همراه دارد. تأثیر آنها به ویژه برای پسران و دختران آسیب پذیر و حاشیه نشین و خانواده های آنها بسیار شدید است. اختلالات ناشی از این اختلافات و مشکلات موجود در سیستم آموزش و پرورش مشکلات سایر جنبه های زندگی آنها را تشدید می کند که این شامل:

یادگیری قطع شده:

آموزش و پرورش یادگیری اساسی را فراهم می کند و هنگامی که مدارس تعطیل می شوند ، کودکان و جوانان از فرصت های رشد و توسعه محروم می شوند. این معایب برای فراگیرانی که از امتیاز خاصی برخوردار نیستند و تمایل دارند فرصت های آموزشی کمتری را فراتر از مدرسه داشته باشند ، متناسب نیست.

تغذیه نامناسب:

بسیاری از کودکان و جوانان برای غذا و تغذیه سالم به وعده های غذایی رایگان یا تخفیف داده شده در مدارس اعتماد می کنند. وقتی مدارس تعطیل می شوند ، تغذیه به خطر می افتد.

 گیجی و استرس برای معلمان:

وقتی مدارس تعطیل می شوند ، به ویژه به طور غیرمنتظره و برای مدت نامعلومی ، معلمان اغلب از تعهدات خود و نحوه برقراری ارتباط با دانش آموزان برای حمایت از یادگیری مطمئن نیستند. انتقال به سیستم عامل هاییادگیری از راه دور ، حتی در بهترین شرایط ، کثیف و ناامید کننده است. در بسیاری از زمینه ها ، تعطیلی مدارس منجر به جدایی معلمان می شود.

والدین که آمادگی لازم برای تحصیل از راه دور و خانه را ندارند: وقتی مدارس تعطیل می شوند ، معمولاً از والدین خواسته می شود تا یادگیری کودکان را در خانه تسهیل کنند و می توانند برای انجام این کار با مشکل روبه رو شوند. این امر به ویژه در مورد والدین با تحصیلات و منابع محدود بسیار صدق می کند.

چالش های ایجاد ، حفظ و بهبود یادگیری از راه دور: تقاضا برای یادگیری از راه دور هنگامی که مدارس تعطیل می شوند و اغلب پورتال های موجود را به آموزش از راه دور غرق می کند ، سر به فلک می کشد. انتقال یادگیری از کلاسها به خانه در اندازه زیاد، چالش های عظیمی از نظر انسانی و فنی به وجود می آورد.

شکاف در مراقبت از کودکان:

در صورت نبود گزینه های جایگزین ، والدین شاغل معمولاً هنگام تعطیلی مدارس کودکان را تنها می گذارند و این می تواند منجر به رفتارهای پرخطر شود ، از جمله افزایش فشار بر همسالان و سوء مصرف مواد.

گزارش یونسکو در مورد عواقب نامطلوب تعطیلی مدارس

هزینه های بالای اقتصادی:

والدین شاغل هنگام تعطیلی مدارس به منظور مراقبت از فرزندان خود ، کار را از دست می دهند. این نتیجه از دست دادن دستمزد است و تمایل به تأثیر منفی بر بهره وری دارد.

فشار ناخواسته در سیستم های مراقبت های بهداشتی:

کارکنان مراقبت های بهداشتی مرتبط با کودکان به دلیل تعهدات مراقبت از کودکان که ناشی از تعطیلی مدارس است ، نمی توانند به راحتی در محل کار شرکت کنند و کار خود را انجام دهند. این بدان معناست که بسیاری از متخصصان پزشکی در مراکزی که بیشترین نیاز به آنها در طییک بحران سلامتی است ، حضور ندارند.

افزایش فشار بر مدارس و سیستم های مدارس که باز می مانند:

تعطیلی محلی مدارس ، بارهایی را بر دوش مدارس می گذارد زیرا دولت ها و والدین به طور یکسان کودکان را به مدارس باز نمی گردانند.

 افزایش نرخ ترک تحصیل:

اطمینان از بازگشت کودکان و جوانان و ماندن در مدرسه هنگام بازگشایی مدارس پس از تعطیلی ، یک چالش است. این امر به ویژه در مورد تعطیلی های طولانی مدت و هنگامی است که شوک های اقتصادی، به کودکان برای کار کردن فشار می آورد و برای خانواده های مضطرب و با اقتصاد ضعیف، درآمد ایجاد می کند ، صادق است.

گزارش یونسکو در مورد عواقب نامطلوب تعطیلی مدارس

 افزایش مواجهه با خشونت و استثمار:

وقتی مدارس تعطیل می شوند ، ازدواج های زودرس افزایش می یابد ، کودکان بیشتری در گروه های شبه نظامی جذب می شوند ، استثمار جنسی از دختران و زنان جوان افزایش می یابد ، بارداری در نوجوانان بیشتر می شود و کار کودکان رشد می کند.

انزوای اجتماعی:

مدارس مرکز فعالیت های اجتماعی و تعاملات انسانی هستند. وقتی مدارس تعطیل می شوند ، بسیاری از کودکان و جوانان ارتباط اجتماعی را که برای یادگیری و رشد ضروری است از دست می دهند.

چالش های اندازه گیری و اعتبارسنجی یادگیری:

ارزیابی های تقویمی ، به ویژه امتحانات پرمخاطره که تعیین پذیرش یا پیشرفت در مقاطع تحصیلی و موسسات جدید را بر عهده دارند ، با تعطیلی مدارس به بی نظمی می روند. راهکارهای به تعویق انداختن ، رد کردن یا امتحانات مدیر از راه دور ، نگرانی های جدی در مورد انصاف ، به ویژه هنگامی که دسترسی به یادگیری متغیر می شود ، ایجاد می کند. اخلال در ارزیابی ها منجر به استرس برای دانش آموزان و خانواده های آنها می شود و می تواند باعث از بین رفتن ارزش کار شود.

منبع:

https://en.unesco.org/covid19/educationresponse/consequences


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارش یونسکو در مورد عواقب نامطلوب تعطیلی مدارس

شنبه, 24 آبان 1399 16:09 خوانده شده: 300 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 0 --
ناشناس 1399/08/24 - 20:26
اون تغذیه رو خوب اومدین.... اون مال ممالکی هست که به بچه ها وعده غذایی و میوه می دهند و در هفته حدا اقل یک روز می برند بازدید علمی و تفریح.. آره برا اون بچه ها خیلی سخته توی خونه موندن و مضر . اینجا به محض اینکه زنگ خونه ها زده میشه همه الفرار و هجوم به درب ها.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/08/24 - 21:15
هجوم شاگردان به سمت درب به هنگام شنیدن زنگ تفریح نشانه ای از ضعف و عدم جذابیت درس و نحوۀ تدریس معلم است و این نشانۀ وجود و بقای چه توهّمی در سیستم مفاهیم آموزشی و پرورشی و جذب نیرو در آموزش و پرورش است؟!
پاسخ + +11 -1 --
محمد باقر شیبانی 1399/08/24 - 21:03
به نظر من اتفاقا خیلی مطلوب شده است.برای اینکه اولا رشته های تربیتی و پرورشی و آموزشی معلم توسط مدیران و معاونین دست نشانده پنبه نمی شود.ثانیا:قدر معلمان شناخته می شود و دانش اموزان از الگوهای پنهان درسی که بسیار متضررند و بیشترینش از جانب مدیران و معاونینش است راحت شده اند.ثالثا:معلمین بزرگوار هم از دست یک عده افراد بی دانش و بادکرده توسط اداره ،راحت شده اند و از عدم دیدار آنها هم بسیار خرسندند واقعا معلمین فرهیخته از این بابت راحتند و برنامه های آموزشی را به راحتی در فضای مجازی پیش می برند.گاهی انسان از دیدار با برخی افراد دست نشانده بیزاری می جوید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور