صدای معلم

در سپتامبر سال جاری ، « کمیته ارتباط قربانیان اذیت و آزار جنسی در سراسر مدارس کشور » که توسط والدین ایجاد شد ، یک کمپین جمع آوری امضا را آغاز کردند و خواستار این شده اند که : " گواهی نامه صلاحیت معلمی برای کسانی که سابقه اعمال ناشایست با کودکان را داشته اند مجدداً صادر نگردد". در روز ۲۸ ام امضاها و دادخواست به وزارت آموزش و پرورش ارائه شد و از صبح ۱۲ اکتبر ، در سایت امضای "change.org" بیش از ۵۶۰۰۰ نفر طرفدار جمع شدند

« جرم جنسی معلمان در ژاپن » ؛ تنبیهی فراتر از لغو مجوز تدریس برای معلم خطاکار چیست؟

هدیه نوروزی / دکترای آموزش و پرورش تطبیقی از دانشگاه واسدا توکیو

جرم جنسی معلمان در ژاپن و نحوه ی برخورد با آن

موارد زیادی از رفتارهای شرم آور معلمان علیه کودکان و دانش آموزان یکی پس از دیگری در حال رخ دادن است. دولت تلاش کرده است اقدامات مقابله ای با این جنایات جنسی را که باعث رنج طولانی مدت قربانیان می شود را  تقویت کند.

یکی از جنبه های قابل توجه این قانون این است که معلمانی که  گواهی نامه صلاحیت  آنها به دلیل اخراج انضباطی ابطال شده است را در موقع تجدید پس از سه سال با دقت بیشتری مورد بررسی  و تجدید نظر قرار دهد.به دلیل شدت صدمه ، عده ای خواستار آن شده اند كه مجرم هرگز نباید در جایگاه معلمی بایستد، برخی دیگر خاطرنشان كرده اند كه اگر بخواهیم به هدف اصلی خود که حفاظت از كودكان است برگردیم ، علاوه بر اخراج  مجرم  از محیط مدرسه   لازم است کارهای دیگری نیز انجام شود.

برخی می گویند: "اجازه ندهید معلم خاطی دوباره روی تریبون معلمی بایستد"

" همچنین یک واقعیت انکار ناپذیر است که همه معلمان در مدارس ، معلمان عالی برای دانش آموزان نیستند.

جرم جنسی معلمان در ژاپن و نحوه ی برخورد با آن

"یوشیتاکا ایکِدا ، عضو حزب لیبرال دموکرات ژاپن ،که در ژوئیه سال جاری  در کمیسیون آموزش و علوم مجلس نمایندگان به سوالات نمایندگان پاسخ داد، در این زمینه با لحن شدیدی به بحث پرداخت. "ایجاد یک سیستم حقوقی به عهده دولت و وزارت آموزش و پرورش است که از تدریس معلمان مرتکب اعمال ناپسند در مدارس ملی، دولتی و خصوصی در سراسر کشور جلوگیری کند."

این اعمال ناشایست توسط معلمان در مورد کودکان و دانش آموزان  بی وقفه وجود دارد.در روز نهم این ماه ،اعلام شد كه معلمی در یک مدرسه راهنمایی در شهر کیتاکیوشو به دلیل ارتکاب عمل ناشایست به دختری دانش آموز از همان مدرسه اخراج انضباطی شد.

تعداد معلمانی که اخیراً (2018) به دلیل اعمال زشت و آزار و اذیت  جنسی اخراج انضباطی شده اند 282 نفر است. ۱۲۴ دانش آموز از مدرسه خود  معلمان خاطی هستند که بیش از 40٪ آنها را تشکیل می دهند و افراد دیگر فارغ التحصیلان مدرسه خودشان (۱۴) ، کادر آموزشی مدرسه خودشان (۴۱) و غیره هستند.به ظاهر مدرسه ای که آنها در آن کار می کنند محل وقوع جرایم جنسی است.

 کُ ایچی هاگی اودا ، وزیر آموزش و پرورش ، نیز این مسئله را جدی می داند و می گوید:

« معلماني كه در موقعيت حمايت و پرورش كودكان قرار دارند هيچ گاه نبايد علیه دانش آموزان خود رفتار ناشایست و شرم آور داشته باشند. » " با حذف ساده مجرمان از محیط های آموزشی به این مشكل پایان داده نمی شود. "

در ژوئن سال جاری ، جلسه ای متشکل از وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط ، از جمله وزارت آموزش و پرورش ، هیئت دولت ، و پلیس ، از هر یک از ادارات آموزش و پرورش مناطق خواستار تشکیل "راهکاری برای  تقویت اقدامات علیه جرایم جنسی و خشونت جنسی" شدند و همین طور خواستار این شدند که به عنوان یک قاعده کلی ،  معلمانی که مرتکب کارهای زشت  و شرم آور شده اند را اخراج انضباطی کنند و مراتب را بدون کم و کاست اجرا نمایند.

 چیزی که توجه خاص به آن شده  است ، بررسی و مدیریت  گواهی نامه صلاحیت معلم با دقت بیشتر است. در قانون فعلی گواهی نامه صلاحیت معلمان ، حتی اگر به دلیل اخراج انضباطی گواهی نامه باطل شود ، پس از گذشت سه سال می توان مجدداً آن را دریافت کرد.با این حال ، گفته می شود که در جرایم جنسی مجددا  خطر ابتلا به جرم وجود دارد. بنابراین ، همان طور که ایکِدا ، عضو مجلس نمایندگان فوق الذكر به آن اشاره کرد، ، حتی اگر پس از ابطال گواهی نامه معلمی  مدت زمانی هم سپری بشود ، خطرات حضور دوباره معلم خاطی روی تریبون کم نیست.

در سپتامبر سال جاری ، « کمیته ارتباط قربانیان اذیت و آزار جنسی در سراسر مدارس کشور » که توسط والدین ایجاد شد ، یک کمپین جمع آوری امضا را آغاز کردند و خواستار این شده اند که:

" گواهینامه صلاحیت معلمی برای کسانی که سابقه اعمال ناشایست با کودکان را داشته اند مجدداً صادر نگردد". در روز ۲۸ ام  امضاها و دادخواست به وزارت آموزش و پرورش ارائه شد و از صبح ۱۲ اکتبر ، در سایت امضای "change.org" بیش از ۵۶۰۰۰ نفر طرفدار جمع شدند.

جرم جنسی معلمان در ژاپن و نحوه ی برخورد با آن

سخت گیری در بازگشت مجدد به کار ؟ یا آزادی در انتخاب شغل ؟

وزیر آموزش و پرورش کُ ایچی هاگی اودا در مورد صدور دقیق تر گواهی نامه صلاحیت معلم گفت: "شخصاً من مایلم قانون را در راستای بازنگرداندن معلمان ناشایست به کلاس اصلاح کنم. وی همچنین  توضیح داد ، " اما یک مسئله بزرگ  نیز در اینجا وجود دارد و آن این است که آیا می توان از نظر قانون اساسی، آزادی انتخاب شغل برای افرادی که اشتیاق آنها به آموزش و پرورش تغییر نکرده، و پس از چندین سال می خواهند بر سر کار خود برگردند را منکر شد و نفی کرد؟

حُسن این کشور این است که شما این فرصت را دارید که از ابتدا شروع کنید ، ایشان می گویند ، مجوز پزشک و پروانه وکالت نیز تحت شرایط خاص می تواند مجدداً اخذ شود ، اما بر خلاف پزشکان و وکلا  ؛" والدین و فرزندان " معلمان خود را انتخاب نمی کنند. من معتقدم از این نظر گواهی نامه صلاحیت معلم از نظر شخصیت، تا حدی متفاوت از سایر مدارک ملی است. "وی اظهار داشت که وی در حال حاضر در حال بحث و گفتگو با دفتر قانونگذاری هیئت دولت است.

 همزمان ، در سپتامبر سال جاری شورای آموزش و پرورش استانها و شهرها و غیره، در استخدام معلمان می توانند  سابقه اخراج انضباطی گذشته آنها را از طریق ابزار جست و جوی اطلاعات  دبیرخانه دولت بررسی کنند. و همچنین امکان جست و جو از "۳ سال گذشته" به "۴۰ سال گذشته" به طور قابل توجهی افزایش یافته است. همچنین می توانید ۵ ماه گذشته را از نوامبر امسال و ۴۰ سال گذشته را از فوریه سال آینده جست و جو کنید.

کازو نوبو آسادا ، مدیر کل دفتر سیاست های آموزشی وزارت آموزش ، فرهنگ ، ورزش ، علوم و فن آوری گفت: "این ابزاری است که به ما کمک می کند تا هنگام استخدام تصمیم بگیریم. ولی فقط به دلیل قابل اجرا بودن ، به این معنی نیست که فوراً رد صلاحیت می شوید یا شغل خود را از دست می دهید. " استخدام با دقت بیشتر از طریق شورای آموزش و پرورش این خطر را کاهش می دهد که شخصی با سابقه انضباطی ،دوباره وارد کلاس شود و مرتکب سوء رفتار جنسی شود.

 دکتر بخش روانی آقای هیروکی فوکویی که در انجمن درمان مجرمان جنسی که یک سازمان غیر انتفاعی و مرکز پزشکی تخصصی اختلالات جنسی  است کار می کند ، می گوید: معلمانی که رفتارهای ناشایست انجام می دهند ، از ابتدا فقط از نظر جنسی به کودکان علاقه مند می شوند و در برخی  موارد دیگر ،  در تعامل با کودکان به آنها علاقه جنسی پیدا می کنند.

آقای فوكویی  می گوید: "به دلیل علاقه ، به مدارس ، کلاس های تقویتی ، كار داوطلبانه و مشاغل دیگری كه با كودكان در تماس است ، نزدیک می شوند و از آنجا که کودکان قادر به مقاومت نیستند ، آنها مرتبا مرتکب اعمال ناشایست می شوند و دیر یا زود ، این تصور اشتباه را  می کنند که عدم مقاومت  کودک در برابر آنها ، نشانگر این است که کودکان از آنها بیزار نیستند. حتی پس از مشخص شدن  رفتار ناشایست آنها  علیه کودک ، بسیاری از عاملان این امر می گویند که کودک از آن بیزار نبوده است و در واقع از این موضوع خوشحال هم بوده است. "  چیزی که توجه خاص به آن شده  است ، بررسی و مدیریت  گواهی نامه صلاحیت معلم با دقت بیشتر است.

در صورت بازگشت مجرم به جامعه ، لازم است اطمینان حاصل شود که به دلیل چنین تحریف شناختی ، خطر جرم مجدد وجود ندارد.همچنین راهی برای از بین بردن علاقه جنسی در کودکان با گذراندن نوعی مشاوره به نام "درمان شناختی رفتاری" وجود دارد که از طریق گفت و گو و آموزش باعث تقویت تغییرات شناختی و رفتاری می شود.

با این حال ، " در حال حاضر هیچ سیستمی در ژاپن برای ارزیابی ایمنی کار در مشاغلی که با کودکان در ارتباط هستند وجود ندارد. پس با توجه به خطر بالای جرم مجدد ، فوکویی می گوید :چاره ای جز اعمال برخی محدودیت ها برای استخدام مجدد نیست. "

جرم جنسی معلمان در ژاپن و نحوه ی برخورد با آن

صرفا آیا با خارج کردن مجرم از محیط آموزشی نتیجه مطلوب و پایدار حاصل می شود؟

اعمال ناشایست و شرم آور و سایر جرایم جنسی ، زخمهای عاطفی عمیقی را بر قربانی ایجاد می کند و قربانی اغلب مدتها رنج می برد به خصوص اگر قربانی خردسال باشد ، ممکن است در هنگام قربانی شدن متوجه نشوند که این یک عمل جنسی است و در بزرگسالی ممکن است از علائم مختلف رنج ببرد.

به دلیل شدت صدمه وارده ، طبیعی است که عاملان این امر زیر توجه جامعه قرار بگیرند ،اما از طرفی هم باید به مرتکبان این فرصت داده شود تا عمیقاً در مورد اعمال خود تامل کنند و بهبود یابند.در غیر این صورت ، آنها خارج از مدرسه دوباره با کودکان تماس می گیرند و رفتار مشابه آنها را انجام می دهند.

پروفسور یو كاكو یانا گیموتو از سازمان آموزش و تحقیقات حقوقی دانشگاه چوکیو كه در زمینه حقوق جنسیت و حقوق كودكان تخصص دارد و با موارد خشونت جنسی در محیط مدارس آشنا است ، می گوید: " با حذف ساده مجرمان از محیط های آموزشی به این مشكل پایان داده نمی شود. "

وی افزود: با هدف " شمول اجتماعی " هر فرد در جامعه ، ایجاد روابط جدیدی از شمول خارج از محیط آموزشی ضروری است.پیگیری و پیشبرد روند عدالت کیفری و اطمینان از دسترسی آنها به آموزش توانبخشی و کمک به کار در مشاغلی که شامل کودکان نیست ، مهم است. "

یک واقعیت انکار ناپذیر است که همه معلمان در مدارس ، معلمان عالی برای دانش آموزان نیستند. این احتمال وجود دارد که مجرم به دلایلی مانند نیافتن حقیقت و عدم کسب مدارک معتبر ، تبرئه شود.

وی افزود: "در این صورت ، مجرمان بدون داشتن فرصت تامل در مورد خود ، به درون جامعه راه پیدا می کنند. پروفسور یو كاكو یانا گیموتو همین طور خاطرنشان می کند که : ما باید به طور جدی در مورد چگونگی برخورد با این افراد بیندیشیم .

به علاوه ، "توجه به کودکانی که قربانی شده اند کافی نیست.ممکن است آنها تمایلی به حضور در مدرسه ای که در آن قربانی شده اند نداشته باشند، یا ممکن است تمایلی به یادگیری موضوعاتی که  توسط معلم مجرم  تدریس می شود نداشته باشند .

وی تأکید می کند ، اگر ما طرفدار شمول اجتماعی هستیم و "برای اینکه هیچ کس عقب نماند" ، باید بلافاصله پس از آسیب دیدن ، در یادگیری آنها را حمایت کرده و به مراقبت های ذهنی و جسمی و حمایت شغلی در آینده از آنها توجه زیادی داشته باشیم.

برای از بین بردن جرایم جنسی که توسط معلمان علیه دانش آموزان انجام می شود، و همین طور برای تبدیل کردن مدارس به مکانی امن ، باید فراتر از تنظیم مقررات مربوط به استخدام مجدد معلمان مجرم عمل کرد، و جنبه های مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند ، مانند اطمینان از امن بودن دانش آموزان قربانی ، ارائه حمایت میان مدت و بلند مدت و ایجاد محیطی که آنها را قادر می سازد آسیب را در اسرع وقت تشخیص دهند.

سیاست تقویت اقدامات مقابله با جرایم جنسی و خشونت جنسی که توسط شورای وزیران فوق الذکر تصمیم گرفته شده همچنین بیان می کند که لازم است نقش آموزش مدارس در جلوگیری از تبدیل شدن به مجرم  جنسی و ، قربانی جنسی  یا نظاره گر خشونت جنسی بیشتر باشد. که این امر بر ایمنی آموزش  در زندگی متمرکز خواهد شد و همچنین ایجاد فضایی را فراهم می کند که گزارش جرم و مراجعه به مشاوره و ارائه پشتیبانی بی وقفه و سخاوتمندانه از قربانیان آسان می شود.

در جلسه بعدی ، ما با توجه به موارد خاص ، در نظر خواهیم گرفت که مدرسه ها برای ایجاد محیط آموزشی امن و بدون تجاوز جنسی چه کاری می توانند انجام دهند.

https://www.kyobun.co.jp/close-up/cu20201013/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جرم جنسی معلمان در ژاپن و نحوه ی برخورد با آن

شنبه, 17 آبان 1399 12:29 خوانده شده: 257 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1399/08/17 - 18:28
چقدر کم همش 56000 نفر؟
میگن کخ از خود کرمه راست میگن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور