صدای معلم

گاردين :

« به عنوان بخشي از پروسه زيستن با ويروس و آموختن بايد مدرسه‌ها را باز نگه داريم »

کارکرد مدرسه و زیستن با ویروس کرونا

حالا ديگر مشخص شده است كه در ميان انواع بحث‌هاي علمي و اخلاقي مربوط به پاندمي كوويد19، موضوع باز شدن يا نشدن مدرسه‌ها و حضوري بودن يا غيرحضوري بودن آنها تبديل به يكي از پيچيده‌ترين بحث‌هاي دنياي پس از شيوع شده است. در همين روزها كه آمار شيوع دوباره در كشورهاي اروپايي ازجمله بريتانيا رو به افزايش است، بحث‌ها و بررسي‌هاي بسياري به لحاظ سياسي و علمي برانگيخته است. در روزهاي گذشته رسانه‌هاي بسياري در بريتانيا سراغ موضوع مدارس رفته‌اند. در يكي از آخرين نمونه‌ها، گاردين به تحقيقي علمي اشاره كرده است كه دانشمندان مشاركت‌كننده در آن به اين نتيجه رسيده‌اند كه بايد به هر نحوي كه شده مدرسه‌ها را باز نگه داشت.

حدود 10 روز پيش بود كه سازمان جهاني بهداشت بخشي ويژه پرسش‌هاي معمول در مورد كودكان و بازگشايي مدارس در دوران كرونا در سايتش باز كرد و به برخي سوالات عمده در مورد باز شدن مدارس، نقاط مثبت و منفي اين تصميم، ميزان شيوع بيماري در ميان كودكان، احتمال ناقل بودن آنها و غيره توضيحاتي داد. در يكي از بخش‌هاي اين مطلب به مزاياي بازگشايي مدارس پرداخته شده كه به گفته سازمان جهاني بهداشت تعطيلي آنها آثار منفي بهداشتي، آموزشي، توسعه‌اي و حتي اقتصادي در پي داشته است.

در كشورهاي مختلف، يكي از خطرات تعطيلي فيزيكي مدارس افزايش آمار كودكاني است كه ديگر هرگز به مدرسه باز نخواهند گشت.
از نيمه شهريور به بعد مدارس بسياري در سراسر دنيا كار خود را آغاز كردند. در مواردي (اغلب در مقطع متوسطه) مواردي از شيوع كرونا همزمان با بازشدن مدارس گزارش شد و همين سبب شد تا در برخي شهرهايي كه گزارش شيوع در مدارس از آنها رسيد، باز بخشي از مدرسه‌ها تعطيل شوند. با اين حال اين احتمال هم وجود دارد كه بخشي از اين تعطيلي‌ها و نگراني‌هايي كه در مورد سرايت در ميان كودكان وجود دارد، برخاسته از نتايج مختلفي است كه در مطالعات مختلف به دست آمده است.

نشريه اينديپندنت همين چند روز پيش به بخشي از اين تناقض‌ها اشاره كرد. به نوشته اين نشريه، مقامات سوييس در ماه آوريل (اواسط بهار) اعلام كردند كه بچه‌هاي زير 10 سال مي‌توانند پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاي‌شان را بغل كنند، چراكه به گفته آنها كودكان در اين سن نمي‌توانند ناقل ويروس باشند. اما حدود يك ماه بعد تحقيقي در آلمان نشان داد كه كودكان ممكن است درست به اندازه بزرگسالان ناقل ويروس باشند.
دو روز قبل نشريه گاردين با اشاره به يكي از تازه‌ترين تحقيقات در بريتانيا تيتر زد: «متخصصان مي‌گويند بچه‌ها زياده از حد در حال تست دادن هستند.» پروفسور راسل وينر، نويسنده ارشد اين پژوهش معتقد است:

«مدارس تقريبا بايد آخرين جاهايي باشند كه تعطيل مي‌شوند.»

کارکرد مدرسه و زیستن با ویروس کرونا

گاردين به نقل از دانشمندان اين پژوهش نوشته است كه كودكان در بريتانيا بيش از اندازه دارند تست تشخيص كرونا مي‌دهند كه البته برخاسته از يك نگراني قابل درك اما نادرست در مورد شيوع در مدارس است.

پروفسور وينر، از متخصصان بيمارستان كودكان اورماند استريت به گاردين گفته است: «نكته كليدي در مورد اين تحقيق اين است كه از بازگشايي مدارس حمايت مي‌كند. مدرسه‌ها بايد باز باشند و تقريبا آخرين جاهايي باشند كه تعطيل مي‌شوند. به عنوان بخشي از پروسه زيستن با ويروس و آموختن بايد مدرسه‌ها را باز نگه داريم.» اين موارد البته با تاكيد بر شرايط مدارس در بريتانيا مطرح شده‌اند، كشوري كه همراه با شروع مدارس، تست‌هاي گسترده‌اي را در ميان دانش‌آموزان انجام مي‌دهد و حالا متخصصان مي‌گويند، آبريزش بيني و عطسه به عنوان نشانه‌هاي معمول سرماخوردگي در ابتداي پاييز و به‌خصوص در ميان كودكان معمول هستند و تا كودكي مبتلا به علايم بارز كرونا از جمله سرفه‌هاي دايمي، تب و از دست رفتن حس بويايي و چشايي نشده است نبايد از او تست گرفت. در كشورهاي مختلف، يكي از خطرات تعطيلي فيزيكي مدارس افزايش آمار كودكاني است كه ديگر هرگز به مدرسه باز نخواهند گشت.
پژوهشي كه در مورد نتايج آن بحث مي‌شود اخيرا در ماهنامه پزشكي جاما پدياتريكس منتشر شده است كه به صورت تخصصي در حوزه سلامت و بيماري‌هاي اطفال منتشر مي‌شود. اين تحقيق نشان داده است كه كودكان ابتدايي پايين‌ترين نرخ آلودگي به ويروس را داشته‌اند و گروه‌هاي سني بالاتر يعني 17، 18 تا 20 ساله‌ها در نرخ ابتلا به بزرگسالان نزديك هستند. همچنان در بازه سني ميان كودك و بزرگسال اطلاعات كافي در مورد ميزان و نرخ ابتلا وجود ندارد. در مورد ميزان دقت اين پژوهش در گزارش گاردين آمده است: «او تاكيد مي‌كند كه اين فراتحليل، تعداد بسياري از مطالعات را از سراسر دنيا گرد آورده است كه در مجموع اطلاعات حاصل از مطالعه روي 41 هزار و 640 كودك و نوجوان تا سن 20 سال را شامل مي‌شوند و اين تحقيق اصولا به مساله استعداد كودكان در انتقال ويروس به ساير مردم نپرداخته است اما تا حدي تصويري از ميزان انتقال را هم به دست مي‌دهد چون براي اينكه قادر به انتقال ويروس باشي بايد ابتدا خودت به آن مبتلا شوي.»
حالا مدتي است كه اين تيم تحقيقاتي نتايجش را دراختيار دولت بريتانيا مي‌گذارد و بخشي از پروسه تصميم‌گيري هيات دولت اين كشور براي بازگشايي مدارس شده‌اند. رهبر اين تيم مي‌گويد: «بايد دست از بازي باز و بسته كردن مدارس ‌برداريم. در حالي كه موج بعدي كوويد19 ناگزير دارد از راه مي‌رسد، احتمال اينكه فشار براي بستن مدارس بالا بگيرد وجود دارد.»
اما همه آنچه مطالعات نشان مي‌دهند، همه توصيه‌هاي سازمان جهاني بهداشت و دو دوتا چهارتاي سياسي و اجتماعي يك طرف است و آنچه در واقعيت مدارس رخ مي‌دهد در سويي ديگر. در همان نشريه گاردين، خاطرات چند روز يك مدير مدرسه به چاپ رسيده است كه هر روز ثبت كرده كه چه مشكلات و گرفتاري‌هايي از زمان آغاز به كار مدارس را پشت سر گذاشته‌اند، از شيطنت بچه‌ها و دعواهايي كه حفظ فاصله اجتماعي در مدرسه را غيرممكن مي‌كنند تا مثبت شدن تست يك دانش‌آموز 9 ساله و خشم پدر و مادرهايي كه او را به انواع اتهامات درست و نادرست محكوم كرده‌اند: «مطمئن نيستم چقدر ديگر مي‌توانم دوام بياورم.» اين جمله يك مدير مدرسه در بريتانيا است؛ جمله‌اي كه بدون شك به زبان‌هاي مختلفي بر ذهن و زبان مديران و معلمان بسياري در كشورهاي مختلف جاري شده است.

روزنامه اعتماد


کارکرد مدرسه و زیستن با ویروس کرونا

چهارشنبه, 09 مهر 1399 21:33 خوانده شده: 226 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 0 --
معلم 1399/07/09 - 22:15
اگر خیلی دوست داری کرونا را به فرزندی قبول کنیم راضی میشی؟؟؟؟
پاسخ + +9 -3 --
مخاطب 1399/07/10 - 19:10
صدای معلم، صدای معلمان را درباره مسائل مختلف آموزش و پرورش منعکس کنید. درباره برنامه های درسی و محتوای آنها، درباره کیفیت مدارس و امکانات مورد نیاز آنها، درباره توانمندسازی حرفه ای و پشتیبانی حرفه ای از معلمان، درباره کانتکست و زمینه آموزش و مدرسه، و ... و ... چندماهه که مرکزیت خبرهایتان شده مدرسه ها باید حضوری باشند، مگر معلمان اکنون در مدرسه نیستند؟ مگر آموزش وقتی به فراخور شرایط حضوری نباشد، آموزش نیست؟ با خودتان چند چندید؟ شما اکنون با سوگیری آشکار و تعصب بیش از حد به دیدگاه خودتان، صدای خودتان هستید نه صدای معلمان... این را نیک دریابید
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/07/10 - 22:25
دوست عزیز مخاطب

سلام

ذکر چند نکته لازم است :

1- موضوعاتی که شما مطرح کرده اید کاملا منطقی است و دستور کار این رسانه است اما در حال حاضر ، " بازگشایی مدارس " موضوع داغ و روز ایران و جهان است و باید به تجارب سایر کشورها پرداخت و نظام آموزشی را از این لحاظ آسیب شناسی کرد .


2- پیش تر گفته ایم :
آموزش مجازی هیچ گاه نمی تواند کلیت مدرسه و آموزش را در اختیار بگیرد بلکه فقط حالت کمکی و مکمل دارد .
گزارش ها و اخبار ما نشان می دهند که آموزش های مجازی در مدارس اکثرا حالت " فرمالیته " و " رفع تکلیف " پیدا کرده اند .


3- نه از کسی طلبکاریم و نه به کسی بدهکار !
نظر شما قابل احترام است اما این رسانه کارمند و یا مستخدم کسی نیست .

صدای معلم رسانه مستقل است و در حوزه " جامعه مدنی " و الزامات و اقتضائات آن کار می کند .

رسانه ی صنفی هم نیست .

این رسانه محل نشر دیدگاه ها و نظرات متکثر است .

شما هم می توانید در موضوعات مورد علاقه خودتان و با رعایت پروتکل های این رسانه که در بخش " تماس با ما " توضیح داده شده است ، با این رسانه همکاری و تعامل داشته باشید .

پایدار باشید .
پاسخ + +8 -3 --
مخاطب 1399/07/10 - 23:49
با توجه به توضیحاتتون، بهتر است عنوان رسانه تان را به "صدای پورسلیمان" تغییر بدهید. اینکه چرا کیفیت آموزش های مجازی رضایت بخش نیست، این یک مسئله است و بهتر است همان طور که ادعا می کنید به عنوان "رسانه مستقل"مطالبه گرانه درباره چند و چون این موضوع قلم بزنید! نه اینکه فلسفه آموزش های مجازی را به کل رد کنید. برادر "مستقل" اگر حلاوت و لذت فناوری به ویژه از نوع تعاملی آن را تاکنون نچشیده اید، دست کم سکوت کنید و نسنجیده اصل آن را به مسلخ نکشید.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/07/11 - 00:49
دوست عزیز مخاطب

ضمن سپاس از نظر شما

من آموزش مجازی را رد نمی کنم .

این نوع آموزش قطعا مزایایی دارد که پیش تر به آن پرداخته شده است .

اما همان گونه که قبلا نوشته ام ؛ فعلا کرونا بهانه ای شده است برای فرار از مدرسه ، جلوه گری از تنبلی و عدم صداقت جامعه ایرانی و نادیده گرفتن کارکردهای مغفول مدرسه .

دو یادداشت تفصیلی در این مورد نوشته ام و یادداشت سوم را هم دارم آماده می کنم .

ضمنا در یک نمای کلی از صدای معلم ، ادعای شما قابل اثبات نیست !


من هم مثل دیگران می نویسم .

در حال حاضر ؛ همه در تعطیلی مدارس می دمند .

من و دوستان هم حق داریم مشی خودمان را داشته باشیم .

خدمت شما گفتم .

راه نقد مطالب در صدای معلم بر شما بسته نیست .

شما می توانید تک تک مطالب را نقد کنید.

مطالب مورد نظر خود را در حوزه آموزش به رشته تحریر درآوردید .


البته با شناسنامه !

پایدار باشید .
پاسخ + +8 -1 --
مخاطب 1399/07/11 - 01:06
رسانه ای که صدای غالبش، صدای صاحبش باشد، صداهای غیر را به درستی نخواهد شنید. نقد پذیر بودنتان را در عمل ثابت کردید. با عمق جان متقاعد شدم از استدلال هایتان و از این جهت بسیار سپاسگزارم. در آخر اینکه، تا شناسنامه شما هست، شناسنامه مخاطبانی چون من محلی از اعراب ندارد!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/07/11 - 11:47
سلام مجدد

شما هر گونه دوست دارید ، برداشت کنید .

ما داریم گفت و گو می کنیم .

انتظار دارید من سکوت کنم ؟

با این حال در خدمت شما برای انتشار مطالب تان در موضوعاتی که خودتان طرح کردید هستم .

پایدار باشید .
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/07/11 - 17:25
آقای پور سلیمان عزیز اول یک بحثی در باره مشکلات معلمان و دانش‌آموزان در همه مناطق ایران بکنید اینکه چطور زندگی میکنند شرایط آب و هوایی آنها چگونه بود که‌۱۵ شهریور به مدرسه رفتند چقدر از پدرانشان بیکار و فقیر هستند و آیا امکان مداوا دارند اگر بیمار شدند. لطفاً یک حرفی صحبتی اگر لازم دیدید بفرمایید چون شما آنجا همه کاره هستید ونظرتان را صحیح میدانید تا اینجای کار

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور