صدای معلم

" ما متوجه شدیم که مسابقه یا رقابتی گسترده بین مدل‌های ژئوپلیتیکی جانشین آغاز شده است اما هرگز مشخص نشد که چه زمینه‌ و سابقه‌ای برای چنین رقابتی وجود خواهد داشت. اگر برخورد و تنش در محدوده تجارت جهانی و نظام مالی موجود که البته بر اساس اصول و قوانین غربی بنا نهاده شده است رخ دهد امریکا اطمینان دارد که به طور قطع برنده این جنگ خواهد بود. اما اگر این جنگ در زمینی بی‌طرف رخ دهد چه؟ اگر به نوعی در چشم اندازی بی‌طرف، حالتی طبیعی از بی قانونی و یا در پس زمینه‌ای از رشد سریع و افسارگسیخته باشد آن وقت چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه به طرز قابل ملاحظه ای نامطمئن و غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود "

استفاده چین از کروناویروس برای تسلط بر جهان

برونو ماسائیس، مجله National Review ترجمه: علیرضا طالب‌زاده

استفاده چین از کروناویروس برای تسلط بر جهان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیح عکس: حضور شی جین پینگ رئیس جمهور چین در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو، سوئیس در 2017

 

آن چه که آغازش فاجعه‌ای برای چین بود در حال تبدیل شدن به فرصتی استراتژیک برای این کشور در مسیر تاریخ است. به ناگاه اعتراضات در هنگ کنگ که تهدیدی جدی برای ثبات سیاسی در سرزمین اصلی محسوب می‌شد به یک باره رخت بربست و به چیزی غیرمحتمل و دور بدل شد. مهمتر اینکه کنترل و محدود ساختن ویروس کرونا به رقابتی جهانی دامن زد که در آن به نظر چین و حزب کمونیست خود را به صورتی خاص برای آن آماده کرده بود.

زمانی که ویروس کرونا به سرتاسر جهان گسترش یافت این نکته به روشنی عیان شد که جوامع غربی یعنی رقیبان اصلی چین توانایی سازماندهی و هماهنگی سریع شهروندان خود حول هدفی واحد را ندارند. بر خلاف چین که تا حدود زیادی همچنان یک جامعه انقلابی مانده ، نظام های سیاسی غربی برای دوران عادی و نرمال تاسیس شده اند. جامعه چین یک ارتش بسیج شده و آماده است که می تواند در اندک زمانی سایر امور را متوقف کرده و همه به سوی یک مسیر واحد حرکت کنند.

زمانی مائو گفت: «همه چیز زیر این آسمان در هرج و مرج و بی نظمی کامل است، این وضعیتی عالی است.» و در حال حاضر به نظر می‌رسد که از دید پکن وضعیت همین طوری دیده می‌شود. دیپلمات‌های چین که در اقصی نقاط جهان مستقر هستند وقتشان را صرف بالابردن درجه خطر تا بالاترین حد ممکن می‌کنند. آنها با پیروی از دستورات رسیده از مقامات فوق ارشد به رسانه‌ها رو آورده اند تا امریکا را به چالش بکشند، شکست این کشور را گوشزد کنند و هرج و مرج در شهرها و بیمارستان‌های ایالات متحده را با آن چه که آنها یک موفقیت بی‌نظیر در مهار اپیدمی در چین می‌بینند مقایسه کنند. 

چند مفسر عقیده دارند که چین ممکن است جنگ کروناویروس را از طریق پیش قدمی در تامین کمک‌های پزشکی برای کشورهای آسیب‌دیده که بیشتر در اروپا واقع شده اند در زمانی که ایالات متحده تمام توانش را صرف مشکلات خودش کرده است ببرد. اما آنها یک نکته را از قلم انداخته اند.

چند برابر شدن موارد نقص و اشکال در تجهیزات پزشکی ارسالی شرکت های چینی و حتی دولت چین به کشورهایی مانند اسپانیا، هلند و ترکیه باعث خشم و عصبانیت به جای این کشورها شده است. علاوه بر این کمک‌های پزشکی در یک بحران اتفاقی عادی به شمار می آید. چین چیز متفاوتی انجام نداده است به غیر از اینکه احتمالا به روشی ناشیانه تلاش‌ها و کمک‌هایش را به اطلاع عموم می رساند و به رخ جهان می‌کشد.

«دیپلماسی ماسک» را فراموش کنید. این راهکار چیزی بیش از منحرف کردن حواس‌ها نیست. شیوه‌های دیگری برای چین وجود دارد که از اپیدمی کروناویروس برای تغییر نظم و موازنه موجود در جهان  استفاده کند. در این جا به تبیین سه اهرم اصلی می‌پردازم.

اولین اهرم، مقایسه مستقیم بین وضعیت در چین و سایر نقاط جهان است. تعداد موارد مرگ و میر و تلفات ناشی از کرونا که توسط مقامات چینی ارائه شده است تقریبا به طور قطع و یقین نشان دهنده آمار و ارقام غلط و نادرست است. آمار واقعی بیش از 10 برابر آمار ارائه شده توسط دولت چین است اما واقعیت این است که آنها موفق شدند در مدت زمانی کوتاه به نوعی اوضاع را به وضعیت عادی برگردانند. اگر ایالات متحده در انحام کاری مشابه چین شکست بخورد پرستیژ و وجهه‌اش در جهان ضربه سختی خواهد خورد. مردم جهان برداشت و دیدگاه خود را درباره قدرت و توانایی نسبی به سرعت تغییر خواهند داد.

اهرم دوم مربوط به زنجیره‌های ارزش صنعتی است. ماه گذشته جنرال موتورز، فورد و فیات کرایسلر تمام کارخانه های تولیدی خود در ایالات متحده و کانادا را تعطیل کردند. بخش‌های دیگر هم این رویه را دنبال کردند. در این بین، چین بدترین اپیدمی جهان را تنها به یک استان محدود و اجازه داد فعالیت‌ها در مناطق دیگر چین به سرعت از سر گرفته شود. جدیدترین داده ها و اطلاعات نشان می‌دهد که فعالیت ها و صادرات کالا در چین و بندرهای سراسر جهان که با چین مراودات تجاری دارند از سر گرفته شده است. اگر این رکود به مدت طولانی در اروپا و امریکا ادامه یابد شرکت های چینی قادر خواهند بود به طور چشمگیری سهم خود از بازارها را گسترش داده و جای زنجیره ارزش شرکت های پیشرو غربی را بگیرند. همین دیروز مقامات چینی اعلام کردند که فعالیت‌های تولید در ماه مارس بر خلاف انتظار آنها بیشتر شده است. در ماه فوریه شاخص رسمی «مدیران خرید» به پایین‌ترین سطح خود رسید و رقم 35.7 را ثبت کرد. این شاخص در ماه مارس به 52.0 برگشت. خود را برای یک موج جهانی برای خرید اجناس چینی با قیمتی بسیار پایین آماده کنید.

مورد آخر یک سناریوی جدی است: کشورهای مهم ممکن است نوعی از شوک اقتصادی را تجربه کنند که منجر به فروپاشی اقتصادی یا سیاسی آنها شود. اگر این اتفاق بیافتد چین می‌تواند با دخالت در امور، تامین کمک و شکل دهی دوباره این کشورها به دلخواه و سلیقه خود، به یک فرصت طلایی و بی‌نظیر دست یابد. به نظر این وضعیت تکرار طرح مارشال را به ذهن متبادر می کند که آغاز نظم جهانی امریکایی بعد از خاموش شدن شعله‌های جنگ جهانی دوم بود. اندونزی، آسیای جنوبی و حتی روسیه را نباید از نظر دور داشت. ممکن است این کشورها علاقه خاصی به چنین سناریویی نشان دهند.

ما متوجه شدیم که مسابقه یا رقابتی گسترده بین مدل‌های ژئوپلیتیکی جانشین آغاز شده است اما هرگز مشخص نشد که چه زمینه‌ و سابقه‌ای برای چنین رقابتی وجود خواهد داشت. اگر برخورد و تنش در محدوده تجارت جهانی و نظام مالی موجود که البته بر اساس اصول و قوانین غربی بنا نهاده شده است رخ دهد امریکا اطمینان دارد که به طور قطع برنده این جنگ خواهد بود. اما اگر این جنگ در زمینی بی‌طرف رخ دهد چه؟ اگر به نوعی در چشم اندازی بی‌طرف، حالتی طبیعی از بی قانونی و یا در پس زمینه‌ای از رشد سریع و افسارگسیخته باشد آن وقت چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه به طرز قابل ملاحظه ای نامطمئن و غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود.

بی‌پرده و رک می‌توان گفت که همیشه بحث بر سر این بوده که نظم جهانی موجود نمی‌تواند عوض شود چرا که در گذشته تنها یک جنگ حساس و سرنوشت ساز این نظم را رقم زده است و وقوع جنگ جهانی دیگری نامحتمل شده است. اما در اپیدمی‌ها و به زودی در پدیده تغییرات آب و هوایی ممکن است معادلی عملی برای جنگ‌ها بیابیم.

منبع:

https://www.nationalreview.com/2020/04/coronavirus-pandemic-china-seeks-increase-geopolitical-power/

استفاده چین از کروناویروس برای تسلط بر جهان


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

استفاده چین از کروناویروس برای تسلط بر جهان

چهارشنبه, 27 فروردين 1399 14:17 خوانده شده: 614 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
رضایی 1399/01/27 - 14:43
نه بابا
میگن کار آمریکاست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/27 - 17:05
به نظر اسناد و مدارکی داره رو میشه که این کار چینی ها بوده است چه به عمد و چه به سهو. کیهانیان خیلی سعی کردند با یک ویدیوی و ترجمه نادرست امریکا را مقضر قلمداد کنند اما هر روز که می گذرد چین بی رحم تر از آنی است که تصور می کردیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/27 - 17:12
تندروها هم خیلی خوششان میامد کار امریکا باشه اما چه کار میشه کرد واقعیت چیز دیگری است. چینی ها هر کاری را مجاز می دانند.
کیهانیان شب و روز دنبال مدارک هر چند جعلی هستند تا امریکا را مخترع کرونا قلمداد کنند.
البته امروز از یکی از بزرگترین اختراعات بسیجیان دانشمند رونمایی شد. دستگاهی که می تواند ویروس را از فاصله 100 متری تشخیص دهد!!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/01/28 - 00:24
بترس از کسی که از خدا نترسد!
پاسخ + +2 0 --
کرونا زاده 1399/01/28 - 13:34
کثیف ترین کشور دنیا چین است
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/28 - 15:11
انگار عادت کرده ایم به تقویت حس نفرت نسبت به جهانیان. هر روز ملتی را نشانه میگیریم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/28 - 21:17
سگ خواری
بستن پای دختربچه ها از کودکی
کارهای آنچنانی در عروسیشان
و... جزو فرهنگ چین است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/31 - 08:01
«بیلد» پرخواننده‌ترین روزنامه آلمان، برای حکومت چین یک «صورت‌حساب» با عنوان «بدهکاری چین به ما» منتشر کرد. این صورت‌حساب را روزنامه «بیلد» در گفتگو با مایک پمپئو تنظیم کرده است. پمپئو در این مصاحبه گفت: «زمانی خواهد رسید که کسانی که مسئول این وضعیت در جهان هستند به پاسخگویی فرا خوانده شوند.» سفارت چین کمونیست در برلین روزنامه بیلد را به خاطر اینکه پرسیده آیا چین نباید خساراتی را که به دلیل گسترش کُرونا موجب شده جبران کند، به «تحریکات ناسیونالیستی» متهم کرد! و سردبیر بیلد در پاسخ نوشت: «شما رئیس دولت یک حکومت پلیسی هستید. بدون این حکومت پلیسی، شما رئیس جمهور نمی‌بودید. شما فعالیت هر روزنامه‌ یا وبسایت انتقادی را متوقف می‌کنید اما به دکه‌هایی که در آنها سوپ خفاش به فروش می‌رسد کاری ندارید. شما کشور خود را به مقام قهرمانی جهان در سرقت از مالکیت معنوی دیگران رسانده‌اید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/31 - 08:02
بقیه پست:
چین به بهای اختراعات دیگران خود را ثروتمند می‌کند بجای آنکه خودش دست به اختراع بزند. دلیل‌اش این است که شما اجازه نمی‌دهید تا انسان‌های جوان در کشورتان آزادانه بیندیشند. شما جهان را در ابهام نگاه داشتید و به تلفن‌ها و ایمیل‌های پژوهشگران غربی که می‌خواستند بدانند در ووهان چه خبر است، جواب داده نشد! جنابعالی بیش از آن یک ناسیونالیست مغرور هستید که بخواهید حقیقت را درباره آنچه بگویید که از نظر شما نیز یک ننگ ملی به شمار می‌رود. چرا آزمایشگاه‌های سمّی و آلوده‌ی شما مانند زندان‌هایتان برای زندانیان سیاسی محافظت نمی‌شوند؟ آیا ممکن است یک بار هم شده این موضوع را برای بیوگان، دختران، پسران، شوهران، پدران و مادرانی که در سراسر جهان قربانی کُرونا شده‌اند، دست‌کم توضیح بدهید؟»
پاسخ + 0 0 --
زیبا 1399/02/06 - 20:26
درفیلمهای هالیوودی آمریکایی اگرکمی دقت کرده باشید اکثر نقشهای منفی ازآن چینیهاست یعنی چینیهاهمیشه یک نقش منفی دراکثر این فیلمها دارندومحله چینیها هم محله خلافکاروبدنام تلقی شده است...به نظر میرسد که آمریکاییها،بخوبی ازذات بدچینیها کاملاخبردارند و می دانندکه بدترین مردمان جهان چینیهاهستند.درتاییداین گفته می توان به شیوع عمدی ویروس کرونادرجهان که ازشهرووهان چین آغازگردیداشاره نمود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با برگزاری سالانه مراسم بزرگداشت " مقام معلم " موافقید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور