صدای معلم

نتایج مطالعات محققان انگلیسی نشان داد ؛

تعطیلی مدارس به مهار " کرونا ویروس‌ها " کمکی نمی‌کند !

گروه رسانه/

ویروس کرونا

ایرنا نوشت: نتایج مطالعات محققان انگلیسی نشان داد که تعطیلی مدارس نه تنها تاثیر چندانی در کنترل و مهار شیوع ویروس کووید-۱۹ ندارد بلکه با پیامدهای اقتصادی و اجتماعی منفی برای کشورها همراه خواهد بود.   

در پی تشدید بحران همه‌گیری کووید-۱۹ و در راستای کمک به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکنون مدارس بیش از ۱۰۰ کشور جهان تعطیل شده‌اند. حال اما یک پژوهش جدید مؤثر بودن این تعطیلی‌ها را در کاهش شیوع این بیماری زیر سؤال برده است.

به گزارش تارنمای روزنامه «گاردین»، در این مطالعه تیمی از محققان به سرپرستی دانشگاه کالج لندن (UCL) با مرور ۱۶ تحقیق درباره همه گیری‌ دیگر کرونا ویروس‌ها از جمله اپیدمی سارس در سال ۲۰۰۳، دریافتند که تعطیلی مدارس به مهار این نوع بیماری‌ها کمکی نمی‌کند.

محققان در این تحقیق که در مجله  The Lancet Child & Adolescent Health منتشر شده است،  نتیجه گرفتند که شواهد و مدارکی که از تعطیلی مدارس برای مبارزه با کووید-۱۹ پشتیبانی می‌کنند «بسیار ضعیف» بوده و آمارها از شیوع آنفولانزا حاکی از آن است که چنین راهکاری «بر یک ویروس با انتقال پذیری بالای کووید-۱۹ تاثیر ناچیزی داشته و میزان اثربخشی بالینی مشهود آن بر دانش‌آموزان پایین است.»

بر اساس برآوردهای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)،  ۸۹ درصد دانش‌آموزان در سراسر دنیا اکنون با تعطیلی مدارس روبه‌رو هستند که تاثیرات عمیقی روی آینده نظام آموزشی کشورها خواهد گذاشت.

در محیط‌های دانشگاهی علاوه بر تعطیلی کلاس‌های درس، آزمون‌ها، کنفرانس‌ها و سایر رویدادهای عمومی لغو شده‌اند و بدین ترتیب تکلیف سال تحصیلی آینده و پذیرش دانشجوی جدید در دانشگاه‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. "

هم زمان با آغاز بحران کرونا ؛ « صدای معلم » گفت و گویی را  با دکتر احد نویدی عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در 4 اسفند 1398 انجام داد . ( این جا )

نویدی به صدای معلم گفت :

آیا تعطیلی مدارس تاثیری در شیوع ویروس کرونا دارد

" در كشور ما در اثر ضعف سرمايه اجتماعي و  اعتماد عمومي، همه چيز رنگ و بوي سياسي پيدا مي‌كند و ارزيابي تدابير مؤثر را دشوار مي‌سازد. بنابراين، بايد ديد چه گروه‌هايي به تعطيلي مدارس اصرار  مي‌كنند ؟

برخي از خانواده‌ها واقعا نگران هستند و بيم آن دارند كه فرزندان آنها در مدرسه مبتلا بشوند و  در اثر ترس در مورد امكان ابتلا و نيز اثرات بيماري فاجعه سازي مي‌كنند و معمولا  از اثرات رواني اين فاجعه سازي غفلت مي‌ورزند.

معلمان و دانش‌آموزان عزيز ما به دلايلي از تعطيلي استقبال مي‌كنند. مديران ارشد كشور هم معمولا در اتخاذ تصميم قاطع  و قابل اعتماد ناتوان هستند.

در اين شرايط براي اتخاذ تصميم معقول بايد همه جوانب امر را در نظرگرفت .

.به نظر مي‌رسد بهترين تصميم آماده سازي محيط مدارس و آموزش بهداشت براي رعايت بهداشت و انجام فعاليت آموزشي است.

بايد توجه داشت كه تعطيلي مدارس در كل كشور براي چند هفته مي تواند پيامدهاي زيانباري داشته باشد و در مورد فايده آن ترديد جدي وجود دارد.

يكي از پيامدهاي قابل انتظار نوعي لوث مسئوليت و تضعيف هر چه بيشتر اتوريته نظام  مركزي سلامت است.

تعطيلي مدارس تنها به معناي متوقف شدن فعاليت‌هاي آموزشي نيست بلكه نوعي اعلام فاجعه و توقف بسياري از فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي است. لذا بايد ديد مردم و ساير كشورها چه معنايي به اين امر خواهند داد و چگونه رفتار خواهند كرد."

پایان پیام/


آیا تعطیلی مدارس تاثیری در شیوع ویروس کرونا دارد

پنج شنبه, 21 فروردين 1399 13:58 خوانده شده: 1063 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -16 --
شهسوارزاده 1399/01/21 - 14:40
سپاس بیکران از محبت شما که به نکته بسیار مهمی اشاره نمودید :


در كشور ما در اثر ضعف سرمايه اجتماعي و اعتماد عمومي، همه چيز رنگ و بوي سياسي پيدا مي‌كند و ارزيابي تدابير مؤثر را دشوار مي‌سازد. بنابراين، بايد ديد چه گروه‌هايي به تعطيلي مدارس اصرار مي‌كنند ؟


با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/22 - 23:40
جناب گویا شما دروس دوره ابتدایی را هم خوب یاد نگرفته اید:
سرچشمه شاید گرفتن به بیل چو پر شد نشاید گرفتن به پیل
در ضمن کیفیت آموزش مهم است و آخر و عاقبت محصلان که خوشبختانه هر دو مورد هیچ است! حقوق صد سال معلم هم که قیمت یک آپارتمان است!! پس بر هیچ مپیچ!!!!
پاسخ + +25 -2 --
ناشناس 1399/01/21 - 14:56
بوریس جانسون در تعقیب همین سیاست
الان با کرونا دست و پنجه نرم می کند.

کدام بهداشت؟ شما به سرویس بهداشتی مدارس سری زده اید؟

یا از نظافت فله ای مستخدم و سریداران مدارس که گردو غبار مهمان ناخوانده میز و صندلی و در و دیوار کلاسهاست و این همه
سال تحصیل و تدریس ما مجبور به مستفیض گشتن از آنها شده ایم و
می شویم. باید گفت تا حال فقط خدا همه ما را حافظ بوده است و بعد این با عادات دوران کرونایی ، خدا به فریادمان برسد.
تعطیلی مدارس فقط در ایران صورت نگرفته است که امری سیاسی باشد و یا برخاسته از ضعف اعتماد عمومی.
جهان در تعطیلی مطلق است ، دست از سر مدارس بردارید و فکری به فلاکت های اجتماعی و اقتصادی دوران پساکرونا بنمائید. فاجعه بیکاری ، طلاق، افزایش جرائم اجتماعی، حاکمیت بی قانونی ولو در مدتی کوتاه، رکود اقتصادی و.......
پاسخ + +1 0 --
نویدی 1399/01/21 - 18:03
سلام
جناب ناشناس شما که حتی در این فضای مجازی جرات ندارید هویت خود را آشکار کنید، انتظار دارید کسی به دلایل شما که اغلب به توهین آمیخته است، توجه کند؟
ظاهرا خیلی خوش می گذرد و بیشتر از اینکه درد تعلیم و تربیت داشته باشید برای ادامه بیکاری خودتان اصرار دارید. ما که نگفتیم بدون ملاحظات بهداشتی مدارس را بازگشایی کنند. آیا می دانید که میلیونها ایرانی در این ایام تعطیلی هیچ درآمدی ندارند و شما در منزل لم داده و با بازگشایی حتی به صورت مشروط هم مخالفت می کنید؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 19:47
اولا مساله جرات نیست، اختیار است.
ثانیا خیلی ها حتی اساتید و کارشناسان درک بین المللی از امر ویروس ندارند و
عمق فاجعه را ملی و نه فراملی توجیه
می کنند.
ثالثا بنده بازنشسته ام و لم قانونی داده ام
نه اجباری.
رابعا از شما بعید است معلمان زحمتکش
را با چنین لحنی خطاب کنید. آنان ویروس را دعوت نکرده اند و مجرم نیستند.
خامسا کدام توهین ، ظاهرا اساتید در سن و موقعیت فعلی خود واقعیت ها را فراموش می کنند ، ما در شرایط عادی هم صابون مایع و دستمال برای دستشویی ها نداریم، چه رسد به احوال امروز.
و........
موضوع را شخصی نکنید و بر اساس واقعیت ها به تحلیل امر بپردازید.
نوشته های همزمان را مطالعه نمایید، معلمان برای سال تحصیلی طرح و برنامه
و سناریوی عملی می دهند، آموزش را سیاست زده نمی کنند.
احترام هموطن واجب است ، اساتید
واجب تر، اما ذهنیت ها را مجروح نسازید.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1399/01/22 - 14:25
معلمان بدون هیچ توصیه و سفارشی در حال آموزش بوده و هستند بیشترین لطف در حق دانش آموزان و معلمان سکوت این نظریه پردازان است
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/22 - 23:35
نویدی با جرات!
شما مثل اینکه کلا از دنیا بی خبرید!!
پاسخ + +17 -1 --
ناشناس 1399/01/21 - 15:03
جناب دکتر ، مفهوم فاصله گذاری اجتماعی چیست؟ یعنی بازگشایی مدارس و تشکیل کلاس های ۳۰ _۴۰ نفره در اتاقک های غیراستاندارد آموزشی؟

خلاف جهت حرکت کردن ، همیشه نشانه
روشنفکری و منتقد بودن نیست. باید قدری
واقع بین بود که امروز جهان تسلیم ویروسی گردیده است که در آن اختیار و آزادی عمل خود را از دست داده است. در حسرت عشق ورزیدن به فرزند و همسر و پدر و مادر می سوزد اما قادر نیست پافراتر بگذارد.
کودکان و نوجوانان را سربازان بازی شطرنج
و یا زورآزمایی فکری خود ننمائیم.

واقع بینانه بیندیشیم. آرمان اندیشی در این شرایط جهانی ، دور از عقل و منطق است.
پاسخ + +21 -1 --
ناشناس 1399/01/21 - 15:15
چرا عده ای ، تعطیلی مدارس را شخصی و یا گروهی و جناحی می نمایند. مدارس و دانشگاه ها تعطیل است چون ترس و احتمال صد در صدی از ویروس کرونا ، اجازه غیر این را نمی دهد.
و فقط در ایران تعطیل نیست ، بلکه در
تمامی کشورهای درگیر ویروس ، تعطیل
می باشد.
قرار نیست زمان همیشه یکنواخت و عادی بگذرد .
ویروس امروز نتیجه بی اعتنایی ما به فقر انسانها، بیسوادی آنان، زباله گردی آنان ، نوع تغذیه فقرا ، خیانت مان به محیط و فضای سبز ، نابودی طبیعت و جنگل ها برای ساخت برج و ویلا، نابودی آبها و جریان زباله های ماندگار ما در آن و....... بوجود آمده است. پس بجای خرده گیری و انتظار معجزه ، بیایید درس های شاخص تری برای زندگی آیندگان اتخاذ نماییم.
ما امروز تاوان بی اعتنایی به معترضین و مخالفان با آلوده سازی محیط زیست را پس می دهیم و حتی پبشروان آنها را زندانی ساختیم و......
پاسخ + +20 -2 --
ناشناس 1399/01/21 - 15:39
تعطیلی دانشگاه ها چطور؟
مدارس را به خود ما آموزش و پرورشی ها
بسپارید. مگر ما برای شما تعیین تکلیف
می کنیم؟
پاسخ + +12 -1 --
معلم 1399/01/21 - 16:05
جناب نوید ادهم و شهسوار زاده یک هفته در کلاسهای ۴۰نفره با دانش آموزان که علایم سرماخوردگی و یا شاید کرونا دارند ،به مدت ۶ ساعت حاضر شوید بقیه هم به شما ملحق می شوند
نظریه پردارانی که با ماشین شخصی در دفتر کارشان حاضر می شوند و از وسایل نقیله عمومی استفاده نمی کنتد و ساعت ها درمحیط بسته با تراکم بالای انسانی حاضر نیستند ،درک صحیحی از واقعیت کرونا ندارند
پاسخ + +9 -2 --
قرنطینه،قرون وسطی 1399/01/21 - 16:19
همه کشورهای درگیر مدارس را تعطیل کردند ، جان مردم بازیچه دست نظریه پردازان بیسواد نیست ،پزشکان و پرستاران و کادر درمان نظراتشان معتبرتر و متضاد با امثال نوید ادهم است
پاسخ + +9 -1 --
... 1399/01/21 - 16:47
۸۰ درصد دروس ارائه شده بود ۲۰ درصد باقی مانده نیز با اموزش مجازی و تلویزیونی ارائه شد ،مدارس بنگاه اقتصادی نیستند که تاثیر بر اقتصاد کشور داشته باشند به خطر انداختن جان افراد در این برهه حساس به صلاح هیچ کس نیست
در زمان جنگ نیز گاهی بخشی از کتب تدریس نمی شد و امتحانات فقط از بخشهای تدریس شده به عمل می آمد
پاسخ + +7 -2 --
ناشناس 1399/01/21 - 17:14
سلام.
عجب پژوهشی است که در خود انگلستان هم خریداری نداشت!
پاسخ + +1 0 --
انگلیسی 1399/01/21 - 21:58
انگلیس تفرقه می اندازد حکومت می کند کارش دروغ گفتن و برعکس گفتن است
در ضمن این نظریه در انگلیس منتقد فراوان داشت
نیمه دیگر لیوان را هم ببینید
پاسخ + +4 0 --
محغوظ 1399/01/21 - 17:35
باتشکر از وزیر محترم ا .پ و صدا سیما برای اموزش تلویزونی دروس که بسیار ارزشمند است عده ی از همکار ان محترم بابت تدریس بحث کمک هزینه را مطرح کرذند کمی انصاف د اشته باشیم اولا تدربس یک همکار بهترین تبلیغ برای وی است ثانیا چه اشکالی دارد الان که مدارس تعطیل است ما هم گامی برای خدمت برداریم؟
پاسخ + +1 0 --
نویدی 1399/01/21 - 18:07
این کسانی که برای برداشتن کوچکترین قدم حق الزحمه مطالبه می کنند، به منزلت معلم لطمه می زنند. کسی به اینها حق الزحمت نخواهد داد ولی طرح این قبیل خواسته ها شان معلم تنزل می دهد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 19:55
جناب نویدی ،
شاید بهتر باشد همه ما با فرهنگ ایثار آشنا شویم ، اما قدم برداشته شده توسط تک تک همکاران بزرگوار، که وقت و انرژی برای تدریس گذاشته اند بسیار بزرگ و ارزشمند است ، چون آموزش عملی داده نشده و آنان غافلگیر شده اند.
در کشور ترکیه ، اول معلمان را برای تدریس
در فضای مجازی ، آموزش فشرده می دهند.

همه باید درک کنیم که ارزش همدلی با پول
قابل سنجش نیست. همه در این روزهای بحرانی، وظیفه ملی خود را انجام می دهند.
تعدادی بیشتر و تعدادی کمتر. باید قبول کرد عده ای ناتوانند.
پاسخ + +2 0 --
نویدی 1399/01/21 - 21:01
جناب ناشناس عزیز
شما و معلمان بازنشسته برای ما عزیز هستند.به نظرم در فضای رسانه باید طوری عمل کنیم که همکاران برای برداشتن قدمی ترغیب شوند.در شرایط فعلی حتی انتقادهای بجا از حاکمان چندان موثر نیست. بهتر است مطالبات را در فرصتی دیگر مطرح کنیم. الان دانش آموزان طرف معامله هستند و هر قدمی برای آنها باید برداشته شود. در میان خویشان من 7 نفر معلم شاغل هستند که همه تلاش می کنند این دوره دانش آموزان لطمه نبینند. خیلی از همکاران چه در دانشگاه و چه در آموزش و پرورش با تمام توان تلاش می کنند و ما هم دست همه آنها را می بوسیم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 21:27
استاد محترم ،
قدرمسلم بیشتر معلمان عاشق تدریس هستند و وجدان شغلی قابل تحسینی
هم دارند. اما اختیار از کف آنان خارج
است و شرایط حاکم درس جدیدی است
برای تمامی آنان که تصور می کردند تمامی
دروس زندگی را خوانده اند.
حوادث پیش بینی نشده ، همیشه سیل و زلزله و.... نیست، این رنگی را هم
می بایست تجربه می کردیم.
برای شرایط استثنایی، می توان استثنایی
عمل کرد و تحصیل امسال را در همسنگی با
تضمین سلامتی آحاد جامعه ، ندید گرفت.
مگر آن که تا آخر اردیبهشت ماه ، این ویروس ریشه کن شود.
یک معلم واقعی ترجیح می دهد تدریس خود را کامل و نتایج آن را ارزیابی کند.
هر سالتحصیلی برای یک معلم ، تجربه ای
افزوده شده برای سالهای دیگر است. آنان هم از ناقص ماندن کلاس رنجورند، اما متهم و مجرم و مسبب بیماری نیستند که نگاه
مقصر بودن به آنان داشته باشیم.
تعطیلی آموزش ، گناه و جرم هیچ معلم و
استادی نیست. آنان نیز همچون
دانش آموزان و دانشجویان ، قربانی
ویروس اند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/21 - 21:38
شرایط موجود یعنی کرونایی ، ابعاد مثبتی
از هر حیث و در هر بخشی ، برجای گذاشته
است ، که یکی از آنها اهمیت بزرگی کار تدریس معلمان طی ۹ ماه است که سواد
دکتری و فوق لیسانس والدین هم نتوانسته
است جایگزین صبر و مهربانی و ایثار معلمان گردد.
جامعه باید به بزرگی کار معلمان اعتراف نماید و ارزش و اهمیت کلاس درس و مدرسه و جامعه پذیری کودکان خود را باور
نماید.
کودک بدون مدرسه یعنی هیچ . نه فقط برای آموزش و یادگیری. از هر حیث.
پاسخ + +4 -1 --
سروری 1399/01/22 - 01:10
من حاضرم روزی همان ۵ ساعتم را به مدرسه بروم و از دست فضای مجازی وگوشی بازی راحت شوم. به خدا مدرسه رفتن بهتره
پاسخ + +3 -1 --
ترکمن 1399/01/22 - 02:24
از ترکمن و فوق العاده ویژه ش چه خبر؟رتبه بندی که پر

آیا از اینکه صدایی درنمیاد ازش باید نگران بود؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/22 - 11:48
asriran.com/00321e
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/01/22 - 12:39
آقای نویدی و سایر اساتید که تجربه حضور در مدرسه را نداشته اند، صلاحیت ابراز نظر در این موارد را ندارند. نوید احدی یا احد نویدی؟
پاسخ + +1 0 --
نویدی 1399/01/22 - 19:43
از کجا فهمیدید که تجربه حضور در مدرسه را نداشته ام؟ من در هر دوره تحصیلی حداقل سال تدریس کرده ام.در حال حاضر هم با مدارس ارتباط دارم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/23 - 12:15
تجربه حضور داشته اید؟ چرا مثل کسی که فقط دوران مدرسه فقط شاگرد بوده و دانش آموز فقط، تحلیل های ضعیف ارایه میدین؟
پاسخ + +1 0 --
نویدی 1399/01/23 - 20:49
من همین الان هم دانش آموز هستم. اگر تحلیل های من مثل تحلیل دانش آموز است، حداقل با عنصری از صداقت و صراحت هنراه است. شما بجای اظهار نظر با هویت ناشناس، تحلیل دقیق و پخته تری بدهید تا همه ما استفاده کنیم.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1399/01/22 - 15:04
استاد دانشگاه ۱۲ ساعت تدریس در هفته دارد حقوق بالا می گیرد مقالات لازم برای ارتقا شغلی را به دانشجویان تحمیل می کند ومحل کارش بهداشتی و ایمن است سواد علمی لازم را ندارد حقوق بالا و مزایای جانبی می گیرد از نجوم گرفته تا پزشکی در همه حوزه ها اظهار نظر غیرعلمی می کند،در شرایط بحرانی در مورد نحوه کار همه افراد نظر می دهند
معلم با مدرک دکتری حقوق پایین و موظفی دوبرابر اساتید دارد هر مقاله ای که می نویسد حاصل دسترنج خودش است در محل کار بجای دفتر شخصی کمد شخصی دارد از حداقل امکانات بهداشتی در محیط کار بهره متد است به دلیل سن کم دانش آموزان نسبت به دانشجویان، اصول بهداشتی توسط انها کمتر رعایت می شود
هیچ گاه در حوزه های غیر تخصصی اظهار نظر نمی کند در شرایط بحرانی با آموزش مجازی انجام وظیفه می کند
پاسخ + +2 0 --
مشاور تحصیلی 1399/01/23 - 19:20
به نظرم این مشکل را تنها سازمان ثبت احوال می تواند حل کند.یک سال از عمر همه معلمان دانش آموزان و دانشجویان... کم کند .مهر ماه اکر خدا بخواهد و مشکل حل شود از نوشروع می کنیم
پاسخ + +2 0 --
مشاور تحصیلی 1399/01/23 - 19:20
به نظرم این مشکل را تنها سازمان ثبت احوال می تواند حل کند.یک سال از عمر همه معلمان دانش آموزان و دانشجویان... کم کند .مهر ماه اکر خدا بخواهد و مشکل حل شود از نوشروع می کنیم
پاسخ + +3 0 --
کرونا زاده 1399/01/24 - 11:58
بچه های پایه اول که نابود شدند
پاسخ + +2 -1 --
کرونا زاده 1399/01/24 - 23:20
مدارس بایدتابستان باز شود ومعلمان فرزندان ما را درس بدهندوگرنه منتظر عذابی بالاتر از کرونا باشند.
پاسخ + +1 0 --
محمدتقی عینی زاده 1399/04/21 - 15:24
باسلام
درصورتیکه از نحوه و میزان انتشار ویروس کرونا آگاه باشیم برای ماقابل قبول نیست که عدم حضور دانش آموزان به کاهش اپیدمی کرونا کمکی نکند . نویسنده هم برای این منظور استدلالی نکرده است . گرچه می پذیریم که عدم بازگشایی مدارس آسیب های بزرگی برآموزش ؛ فرهنگ و حتی توسعه یک کشور در آینده دارد اما چاره ای جز این نیست که فعلا مدارس باید بسته باشند .
کودکان به دلیل فرایند جامعه پذیرسی ناقص و عدم بلوغ اجتماعی کافی توانایی کافی در خودکنترلی و رعایت دستورالعمل ها و مقررات بهداشتی را ندارند . لذا 14 ملیون دانش آموز فقط دریک هفته آموزشی می توانند یک فاجعه ملی را رقم بزنند و درتعجبم از نگارش چنین تحلیل هایی .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با برگزاری سالانه مراسم بزرگداشت " مقام معلم " موافقید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور