صدای معلم

مطالعات علمی همواره نشان می‌دهد که موبایل تا چه حدی حواس را پرت می‌کند. به این خاطر تعدادی از مدارس در اروپا و امریکا می‌خواهند آن را قدغن کنند

موبایل: مایه حواس‌ پرتی دانش‌آموزان

ابیگیل هس - مترجم : علیرضا طالب‌زاده

موبایل و استفاده از آن در مدرسه و نظام آموزشی

مطالعات علمی همواره نشان می‌دهد که موبایل تا چه حدی حواس را پرت می‌کند. به این خاطر تعدادی از مدارس در اروپا و امریکا می‌خواهند آن را قدغن کنند.

موبایل و استفاده از آن در مدرسه و نظام آموزشی

در جولای 2018 دولت فرانسه قانونی را تصویب کرد که به موجب آن گوشی های موبایل در مدارس ممنوع شد. بر طبق گزارش سی ان ان این قانون با مجموع 62 رای موافق در مقابل یک رای مخالف به تصویب رسید. مصوبه مذکور که از آغاز سال تحصیلی 2019-2018 به اجرا گذاشته شد سطح مقطع کودکستان تا پایه نهم را در بر می‌گرفت.

بعضی مدارس در ایالات متحده در حال وضع قوانین مشابهی به عنوان روشی برای کاهش حواس پرتی دانش‌آموزان هستند.

خانم رابین کوالو مدیر دبیرستان پورتیج در گفت و گو با رادیوی دولتی ویسکونسن می‌گوید: «موبایل همیشه حواس بچه‌ها را پرت می‌کرد و همواره باعث به وجود آمدن مشکلات انضباطی و رفتاری می‌شد.» کوالو می‌گوید که مدرسه بیش از 200 گوشی موبایل در طول سال تحصیلی گذشته از دانش آموزان صبط کرده است و دانش آموزان و معلمان نتایج آن را به عینه می‌بینند.

او می‌گوید: «آنها دیگر حواسشان پرت نمی‌شود. گوشی‌های موبایل دیگر دل مشغولی آنها نیست. آنها می‌دانند که نمی‌توانند در کلاس موبایل داشته باشند. اگر این مورد سالها قبل حل شده بود ما دیگر نیازی به این مصوبه و وضع قانون نداشتیم.»

نیازی نیست که یک دانشمند وقتش را صرف این کند که به شما بگوید موبایل باعث حواس‌پرتی می‌شود، اما اگر می‌خواهید از یک دانشمند درخواست تاییدیه برای این موضوع بکنید پیدا کردنش کار سختی نیست. پژوهش‌ها و مطالعات علمی پی در پی و متعدد نشان می‌دهد که این کامپیوترهای قوی که در جیب خود حمل می‌کنیم می‌تواند حتی حواس منضبط‌ترین افراد بین بزرگسالان را هم پرت کند چه برسد به دانش‌آموزان.

موبایل و استفاده از آن در مدرسه و نظام آموزشی

یک مطالعه علمی که توسط دانشکده اقتصاد لندن منتشر شده تاثیرات ممنوع کردن تلفن‌های موبایل در مدارس را روی نمرات آزمون‌های دانش‌آموزان بررسی کرده است. محققان این مرکز دریافتند که دانش‌آموزان در مدارسی که در آنها موبایل ممنوع است نمرات بالاتری کسب کردند و دانش آموزانی که قبلا عملکرد ضعیفی داشتند بالاترین پیشرفت را داشتند. در نتیجه‌گیری این مطالعه آمده است: «محدود کردن استفاده از موبایل سیاست کم هزینه‌ای برای کاهش «نابرابری‌های آموزشی» است.

مطالعه دیگری که در مجله آموزش ارتباطات منتشر شده دریافت که دانش آموزانی که موبایل ندارند در چند حیطه متفاوت عملکرد بهتری داشتند. این گروه از دانش آموزان اطلاعات دریافتی را 62 درصد بیشتر در یادداشت‌های خود می‌نوشتند و قادر بودند اطلاعات دقیق و جزئی از کلاس را بیشتر بیاد بیاورند و در سوالات تستی (چند گزینه‌ای) نسبت به کسانی که به صورت فعال از گوشی موبایل استفاده می کردند یک حرف و نیم بیشتر (در سیستم نمره دهی حرفی) نمره کسب کردند.

پژوهشی که به وسیله دانشگاه شیکاگو منتشر شده نشان می‌دهد که حتی اگر گوشی های موبایل خاموش باشند، صفحه‌اشان به پایین بوده یا بلااستفاده در جای خود قرار گرفته باشند، تنها وجود و حضور فیریکی آنها توانایی شناختی و تشخیصی افراد را پایین می‌آورد.

موبایل و استفاده از آن در مدرسه و نظام آموزشی

بر طبق مرکز تحقیقاتی پیو (PEW Research Center) امروزه 95 درصد افراد بزرگسال امربکایی صاحب نوعی از موبایل هستند و 77 درصد آنها موبایلشان هوشمند (Smartphone) است. همچنین گزارش پیو می‌گوید که 95 درصد تین‌ها (13 تا 19 ساله‌ها) گوشی موبایل داشته یا به آن دسترسی دارند، و نیز 45 درصد از تین‌ها می‌گویند که تقریبا بیشتر اوقات آنلاین هستند.

رشد و افزایش انفجاری وسایل الکترونیکی دستی و جیبی مانند موبایل‌ها کلاس‌های درس را در ایالات متحده و جهان عمیقا تغییر داده است. با این وجود در حالیکه محققان معتقدند گوشی موبایل به همراه اشکال دیگر تکنولوژی امکان و زمینه حواس پرتی را فراهم می‌کند، افراد دیگری قدغن کردن موبایل را ایجاد محدودیت و سازگاری بیش از حد توان تلقی می‌کنند و بسیاری ادعا می‌کنند که همراه داشتن موبایل در مدارس برای دانش آموزانی که نیاز دارند با والدین خود در تماس باشند میتواند مفید باشد.

در سال 2015 بیل دبلاسیو، شهردار نیویورک ممنوعیت موبایل در مدارس نیویورک را که توسط مایکل بلومبرگ شهردار قبلی به اجرا گذاشته شده بود برداشت. او می‌گفت که به مانند سایر والدین او و همسرش چرلین موبایل در اختیار فرزندانشان قرار می‌دهند تا با خانواده خود در تماس باشند. او همچنین نگرانی خود را از اینکه ممنوعیت موبایل به صورت ناعادلانه و نابرابر در مدارس اجرا می‌شود ابراز کرد.

دبلاسیو در سال 2015 گفت: «والدین باید بتوانند به بچه های خود زنگ بزنند یا به آنها پیام متنی بفرستند. رفع ممنوعیت احترام قائل شدن به خانواده‌هاست و این به اعمال و اجرای ناعادلانه در تعداد بسیار زیادی از مدارس محروم و نیازمند توجه که دانش آموزان را جریمه کرده است پایان خواهد داد. ما ابزارها و قابلیت انعطاف‌پذیری را در اختیار معلمان و مربیان قرار می‌دهیم تا با احساس مسئولیت این تغییرات را ایجاد کنند.»

و بعضی دیگر نظرشان این است که موبایل به دانش آموزان کمک می کند که مطالب بیشتری یاد بگیرند. موافقان و طرفداران استفاده از موبایل در کلاس درس می‌گویند که استفاده از موبایل باعث می‌شود که دانش آموزان فراگیرانی مستقل و خودکفا شوند که قادرند از ابزازها و وسایل مدرن که در دسترشان است یا احتمالا در محل کارشان در دسترس آنها خواهد بود به نحو موثری برای یادگیری اطلاعات جدید استفاده کنند.

 

و سرانجام تعدای هم اظهار می‌دارند که اعمال ممنوعیت استفاده از موبایل به سادگی امکان‌پذیر نیست. آنیتا چارلز مدیر بخش تربیت معلم برای دوره متوسطه در کالج بیتس برای سالها کلاس های زیادی را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرده است. خانم چارلز در سال 2017 در کتاب «کاوش در سوادها و مهارت‌های جدید: طراحی، تئوری و داده‌ها در تحقیقات فرهنگی-اجتماعی» فصلی با عنوان «رابطه ای وجود دارد: بحث بر سر استفاده از موبایل در کلاس های دبیرستان» نوشته است.

او می‌گوید: «من متوجه شدم که وقتی مدارس تلاش می‌کنند که یک شیوه و خط مشی کلی و عمومی را به اجرا بگذارند همواره غیرقابل اجرا می‌شود. معلمان و دانش آموزان راه‌حل‌ها و روش‌هایی بر غلبه بر مشکل و محدودیت یا دور زدن آن پیدا می‌کنند.»

منبع:

www.cnbc.com/2019/01/18/research-shows-that-cell-phones-distract-students--so-france-banned-them-in-school--.html


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 20:37 خوانده شده: 1331 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -6 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/23 - 07:04
ده ها استفاده مفید میشه از موبایل در کلاس های درس جهت ارتقای کیفیت آموزش و همینطور یادگیری داشت که در وبلاگم چند مقاله را که در این زمینه نوشته ام آورده ام. شرم آوره که در اوایل دهه سوم قرن 21 م دانش آموزان و حتی دانشجویان ما نمیتوانند موبایل با خود داشته باشند. بروید مقالات من رو بخونید ببینید در دنیای متمدن چگونه تکنولوژی رو بخدمت گرفته اند و به آن به دیده یک فرصت می نگرند و نه یک تهدید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 14:27
چند تا راه عملی نشون بدین. تجسم کن در یک دبیرستان دولتی در یک کلاس ۳۰ نفره همه موبایل دارن تو جیبشان.... شاید برای کلاس های خصوصی ۵ یا ۶ نفره که تو خونه و زیرزمین تشکیل میدن مشکلی آنچنانی پیش نیاد.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/23 - 15:13
حاج آقا! اولین حسنی که موبایل داره اینه که بچه ها میتونن "موثرترین" دیکشنری های صوتی و تصویری دانشگاه های جانز هاپکینز و ... رو رایگان بواسطه موبایلشون در دسترس داشته باشن که در این صورت دیگه مجبور نیستند حداقل 50 تا 60 هزار تومان بدن دیکشنری استاندارد کتابی بخرن. دومین کاربردش اینه که میتونن آنلاین تو کانال و گروه من من رو که مطالب مربوط میزارم و آنچه را در کلاس ارایه میدم ساپورت می کنم دنبال کنند (http://t.me/drsmhhosseini73)
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/23 - 15:26
سومین کاربردش اینه که ما و دانش آموزانمون میتونیم آنلاین به به روزترین سایت ها و کلاس های زبان رایگان اینترنتی و چت رومهای دانش آموزان و اساتید آمریکایی و اروپایی دسترسی و حداکثر بهره وری رو جهت پیشبرد اهداف آموزشیمون از اونا تو کلاسمون داشته باشیم. همینطور میتونیم از بچه ها بخوایم وارد وبلاگ (www.beyondelt.blogfa.com) یا وب سایت (www.drelt.ir) من معلم بشن و به سوالات درسی مطرح شده در اونجا آنلاین پاسخ بدن تا مجبور نشیم برا پیشرفت خودمون جنگلها رو هم غارت کنیم و بکشیم. مهمتر اینکه از طریق تویتر و اینستاگرام و تلگرام و ... با اندیشمندان و حتی رهبران کشورهای متمدن ارتباط موثر و سازنده برقرار کنیم. 50 تا دیگه میتونم بگم که فعلا باید برم یه سری به کتابخانه آنلاین دانشگاه جانز هاکینز بزنم - حینی که یه فنجون قهوه می نوشم. تو هم پفکتو بهمراه یه لیوان آب خنک بخور و کارتون تام و جری تو نیگا کن دلواپس! خخخخ
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 20:36
البته اینهایی که فرمودین کسی منکر نبست اما در مقایسه با منفی ها استفاده از موبایل بسیار ناچیز هستند. دیکشنری آنلاین را تو خونه هم می تونن. استفاده کنند. بحث بر سر استفاده از موبایل در مدارس است تو مدرسه. منظورم از طرح سوال مبنی بر نشون دادن راه عملی ارائه طرح درس است. برای مثال می خواهیم بیست لغت را از طریق استفاده از موبایل به دانش اموز یاد بدیم. نمیشه گفت برین این ۲۰ لغت را برین از طریق موبایل یاد بگیرید ... باید مرحله به مرحله بگین چه جوری تدریس بشه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 20:39
وقتی موبایل در اختیار یک بچه قرار می گیره و او با راهنمایی همسالان بدنبال تصاویر پورن میره مبلغ ۶۰ هرار تومان بسیار ناچیز می شود. والدین حاضرند میلیونها تومن خرج کنند تا بچه شان به این را نیافته. اقاح ن برای جامعه ایرانی هنوز ظرفیت و جنبه لازم مهیا نشده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 20:41
صدای معلم عزیر عر کامنتی را ناییدنمی کنند عملا دارن توهین می کنند و ...
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/23 - 21:15
حاج آقا اینجا جاش نیست. با مشاورها و اساتید ارزشیتون تشریف بیارید یه برنامه زنده تلویزیونی و یا حداقل یه همایش ملی بزارید در باره این مسایل با هم مناظره داشته باشیم. این یه پیشنهاد آکادمیک جدیه.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز دکتر جون 1398/02/23 - 21:26
حاج آقا پرسیدید دکتر چجوری با استفاده از موبایل لغت درس میده؟ با انواع و اقسام روشها که ما کل تدریسش رو با موبایلهامون صبط میکنیم. در این فایل صوتی "دو" دقیقه ای زیر ببینید دکتر حسینی با روش منحصربفرد خودشون که "خیلی" تاثیر گذاره چگونه کلمات کلیدی زبان انگلیسی رو به ما کلاس هشتمی ها آموزش می داد:

https://soundcloud.com/user-115966441/fact-vs-truth
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/24 - 22:31
بخوبی واقفید که تکنولوژی از آن ور آب به کشور ما آمده و روش استفاده اش هم از اونها می گیریم وقتی فرانسه با تحقیق به این نتیجه می رسه موبایل استفاده اش در مدارس ضررش بیشتر از نفع اش اونوقت شما ....
هنوز روش درست استفاده از پاورپوینت را بلد نیستیم ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/26 - 07:37
نوشته های شما شعارگونه و بیانیه مانند و بدون رفرنس و منبع و سند است اما اگر به ادعای خودتان محقق و اکادمیک هستید چرا تحقیقات مستند در این نوشته را قبول ندارید ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/26 - 07:38
استفاده های موبایل را در اینترنت همه می تونند ببینند و استفاده کنند بحث این مقاله یه چیز دیگه است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/26 - 07:39
چرا داد و بیداد می کنی؟ آرام حرفت را بزن
پاسخ + +2 -5 --
دکتر حسینی 1398/02/23 - 07:08
دلواپسان این مقاله من رو حتما بخونید:

عصر ارتباطات و دلواپسی دلواپسان

https://melliun.org/iran/145396
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 14:32
مقاله عصر ارتباطات و دلواپسی ارتباطی به موضوع این مقاله نداره و اصلا این دو موضوعات جداگانه ای هستند. جریان آزاد اطلاعات موضوعی است که در اون مقاله بحث شده است اما این مقاله درباره ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 14:34
عملا همه دارن از این وسایل جمعی استفاده می کنند ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/25 - 19:39
دکتر بحث من و تو به جایی نخواهد رسید!
پاسخ + +2 -5 --
زبان آموز دکتر حسینی 1398/02/23 - 10:20
در موضوع این مقاله باید بگم که وقتی آموزش پ مشهد به دکتر مجوز موسسه زبان ننداد اما بهبنده خدا دوستش که معلم ابتدایی بود این مجوز رو دادند دکتر تو آپارتمانش برا ما که کلاس هفتمی مدرسه ابن سینا بودیم کلاس مکالمه می گذاشت. در اینکلاسها "ویدیو کنفرانس" هم با زبان آموزان ژاپنی و آمریکایی داشتیم که اومدن جلو چم پا برا بار دوم دکتر رو بردن تیمارستان ابن سینا! دفه اول برده بودنش تیمارستان "آزادی" تهران!؟!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/27 - 12:26
اینایی که میگین یه چیزهای پیش پا افتاده است ارزش مطرح کردن نداره یعنی ارزش اوردن روی کاغذ و اشغال فضای سایبری را نداره.... خودتون را تو زحمت نیاندارید
پاسخ + +7 0 --
روزی شیرین بی موبایل 1398/02/25 - 06:35
شر تهوع آور موبایل بیش از خیر آن است.

پدیده ای برای فرار مسئولیت دولتها
اغفال ملتها با بقای صراط هدایتها
افزایش توان رقیب در رقابتها و شرارتها
الزامات و اسارتها
دجّال و جلوتها
فساد در خلوتها
فراموشی شوق عیادتها
جانشین عبادتها
امواج مضّر و سرایتها
بررسی آمار طبیعی عقامتها
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/26 - 07:40
عالی گفتی
پاسخ + 0 0 --
sia 1398/02/26 - 23:10
احسنت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/09 - 22:29
این زیبایی کلام را از کجا آوردی
پاسخ + +2 -5 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/31 - 20:19
این مقاله من رو هم که ترجمه یکی از مقالاتم به زبان انگلیسی است که در سال 2005 در یه مجله علمی در هندوستان منتشر شد و اون مقاله در وبلاگم هم آورده شده بخوانید:

http://www.farhangiannews.ir/view-29245.html(
پاسخ + +4 0 --
نجفی 1398/03/12 - 07:13
تو فضای مجازی نوشتند از واتساپ زنم مشکوک شدم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور