صدای معلم

فاطمه سادات اشرفی زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

هوای محیط زیست را داشته باشیم

سالهاست در کشورمان  زنگ خطر کم آبی ، خشک شدن  دریاچه ها و نابودی جنگل ها  به صدا درآمده است/ هر چند در کتاب های علوم ، زیست شناسی و جغرافیا ، موضوعات محیط زیستی به طور پراکنده آمده است اما  ورود کتاب انسان و محیط زیست پایه یازدهم ، حاکی از این است که توجه آموزش و پرورش به حوزه محیط زیست ، بیشتر شده است/ معرفی ماهنامه داروگ ( اولین نشریه نوجوانان دوستدار محیط زیست )/ در ادامه این فصل به مناسبت  یادآوری روز جهانی صلح  ( 21 سپتامبر ) ، مقاله ای با عنوان « برای صلح همیشه آماده باش » درج شده است . به اعتقاد نویسنده  لازمه حمایت از صلح ، کنار گذاشتن خشونت است و  با این باور نوجوانان را به  دوستی با همسالان  و دوستی با طبیعت تشویق می کند/ مطالعه این نشریه ، آگاهی نوجوانان را نسبت به طبیعت ، سیارات و راهکارهای حفاظت از محیط زیست  افزایش می دهد  با اشتراک سالانه این نشریه  در کتابخانه های مدارس و کتابخانه های عمومی ، می توانیم آن را  در اختیار نوجوانان قرار دهیم/ حفظ محیط زیست با تلاش فعالان حوزه محیط زیست به تنهایی میسر نمی شود . محیط زیست به همه تعلق دارد و همه ما در حفاظت از آن مسئول هستیم

ماهنامه داروگ و آموزش و پرورش و محیط زیست

قاصد روزان ابری  ، داروگ کی می رسد  باران ؟  ( نیما یوشیج )

سالهاست در کشورمان  زنگ خطر کم آبی ، خشک شدن  دریاچه ها و نابودی جنگل ها  به صدا درآمده است . به جز عوامل طبیعی ، بخشی از  نابه سامانی ها در حوزه محیط زیست ناشی از کم توجهی و عدم آگاهی انسان ها در برخورد با طبیعت است . امروز  مسائلی چون  بحران آب ، آلودگی هوا ، حفاظت از گونه های در حال انقراض و حفاظت از رودخانه ها ،  فکر دوستداران محیط زیست را به خود مشغول کرده اند .

برخورد صحیح  با  بسیاری از پدیده های محیط زیستی مستلزم آموزش است . چه بسا افرادی که قصد آسیب رساندن  به محیط زیست را ندارند اما  به دلیل عدم آگاهی با رفتارهای  خود  به طبیعت  آسیب می رسانند . مسائلی چون تفکیک زباله ، آلوده نکردن طبیعت ، حفاظت از رودخانه  ، پیشگیری از نابودی جنگل ها و... اگر از دوران کودکی آموزش داده شوند ، به صورت عادت در افراد  نهادینه می گردند . کتاب های درسی  نقش مهمی در آموزش این مسائل دارند .

هر چند در کتاب های علوم ، زیست شناسی و جغرافیا ، موضوعات محیط زیستی به طور پراکنده آمده است اما  ورود کتاب انسان و محیط زیست پایه یازدهم ، حاکی از این است که توجه آموزش و پرورش به حوزه محیط زیست ، بیشتر شده است . علاوه بر کتاب های درسی ، رسانه ها ، مطبوعات ، کتابخانه های عمومی  و زبان هنر نیز  می توانند در آموزش مسائل محیط زیست به کار گرفته شوند و احترام به محیط زیست را در جامعه فرهنگ سازی کنند .

 نهادهای آموزشی و معلمان علاوه بر آموزش های عملی ، با معرفی کتاب ها و نشریات علمی در حوزه محیط زیست  می توانند  در ارتقای دانش  نوجوانان نقش مؤثری داشته باشند .

 

معرفی ماهنامه داروگ ( اولین نشریه نوجوانان دوستدار محیط زیست )

این  نشریه که دو سال است  فعالیت خود را آغاز کرده است ، دارای بخش های متنوعی در حوزه محیط زیست می باشد .

معرفی گونه های کمیاب جانوری ، طبیعت گردی ، مطالبی مربوط به  زمین ، خورشید ، کوهستان ، اقیانوس ها ، انرژی ، بازی های محیط زیستی  ، ورزش  و بازیافت  در این نشریه جای دارند .

بخش های جذابی چون داستان هایی از زبان حیوانات ، طنز ، سرگرمی  و مسابقه  نیز در این نشریه وجود دارد .

بخش گزارش ، اطلاعات مفیدی در باره  پارک های ملی ، موزه ها ، بازدیدهای علمی مدارس و  مصاحبه با چهره های شاخصی چون مصطفی رحماندوست ، محمد هادی محمدی ، سیامک گلشیری و ... در اختیار خواننده  قرار می دهد .

مفاهیمی چون صلح و ارتباط آن با  محیط زیست و تاثیر طبیعت در آثار ادبی ، در  این نشریه  از نظر دور نمانده اند .

 

بخش هایی از مطالب  داروگ شماره سیزده  شهریور 96

گفت و گو با هومن جوکار ، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

او که هفده سال است  در این پروژه فعالیت دارد ، در باره شیوه زندگی یوزپلنگ ، مهاجرت ، کیفیت حفاظت از این گونه نادر  ، زیستگاه های این جانور  و جمعیت فعلی آن اطلاعات مفیدی به خواننده  می دهد .

لازمه حمایت از صلح ، کنار گذاشتن خشونت است و  با این باور نوجوانان را به  دوستی با همسالان  و دوستی با طبیعت تشویق می کند  پارک جانوران  در این بخش با  لانه های پر پیچ و خم مورچه آشنا می شویم . در باره انواع نژاد مورچه ، سلسله مراتب در دنیای مورچگان ، تقسیم  وظایف و تشکیلات منظم آنها  اطلاعاتی کسب می کنیم .

زنبورانه  معرفی گیاهان و گاه درختان آپارتمانی در این قسمت می آید . در این شماره ، درخت زیتون به عنوان نماد صلح  ، معرفی شده است . نویسنده سرگذشت  این درخت را از  باورهای اسطوره ای  تا  آرم سازمان ملل شرح می دهد . سپس به  محل کشت زیتون  در ایران  و خواص آن اشاره می کند .

بازی های محیط زیستی ، در این قسمت با پیام هایی مربوط به بازیافت  و تفکیک زباله ، یک بازی  خلاقانه محیطزیستی معرفی شده که به صورت گروهی و با جست و خیز برگزار می شود .

بخش دیگر انواع  دوچرخه های کار و کاربردهای آنها معرفی شده اند . تصاویر دوچرخه هایی که در حمل و نقل ، کشاورزی ، حمل بیمار و جابه جایی مسافر استفاده می شوند ، در این صفحات دیده می شود .

گفت و گو با دکتر نوش آفرین انصاری ، پژوهشگر  و رئیس شورای کتاب کودک ، بخش جذاب نشریه است .

دکتر انصاری ضمن تعریفی از ادبیات کودکان ، در باره اهداف آن و گسترش فرهنگ صلح ، مطالبی بیان کرده است .

 وی همچنین  ارتباط صلح با محیط زیست را مورد تاکید قرار می دهد و در پایان کتاب هایی به نوجوانان معرفی می کند ؛ در ادامه این فصل به مناسبت  یادآوری روز جهانی صلح  ( 21 سپتامبر ) ، مقاله ای با عنوان « برای صلح همیشه آماده باش » درج شده است . به اعتقاد نویسنده  لازمه حمایت از صلح ، کنار گذاشتن خشونت است و  با این باور نوجوانان را به  دوستی با همسالان  و دوستی با طبیعت تشویق می کند .

 بخش دیگر به اطلاعات مفید در باره لایه اوزن ، اختصاص دارد . نویسنده  نقش حفاطتی این لایه  را برای کره زمین در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید شرح می دهد  و  عواملی را که به این لایه آسیب می زنند ، معرفی می کند .  

در قسمت های دیگر نشریه ، مطالبی در باره خورشید و ستارگان آمده است .

فصل پایانی به اهمیت بازیافت  و موادی که از بازیافت ساخته می شود ، اختصاص یافته است .

 مطالعه این نشریه ، آگاهی نوجوانان را نسبت به طبیعت ، سیارات و راهکارهای حفاظت از محیط زیست  افزایش می دهد  با اشتراک سالانه این نشریه  در کتابخانه های مدارس و کتابخانه های عمومی ، می توانیم آن را  در اختیار نوجوانان قرار دهیم . همچنین می توانیم این نشریه  را  به سبد محصولات فرهنگی خانواده  بیفزاییم .

 

برای  تشویق  نوجوانان  به مطالعه کتاب و نشریه هایی در حوزه محیط زیست راهکارهای گوناگونی وجود دارد:

1- اختصاص سهمیه ای از کتاب و نشریات محیط زیستی به عنوان جوایز در  مدارس

2- برگزاری مسابقه کتابخوانی از محتوای کتاب ها یا نشریاتی که به دانش محیط زیستی نوجوانان کمک می کند .

3-  اشتراک شش ماهه  یا یک ساله  از یک نشریه علمی به عنوان جایزه ( با جایزه های مادی جایگزین کنیم )

4- معرفی کتاب یا نشریه در همایش ها ، مراسم صبحگاه ، پایان تدریس در کلاس و....

5- طرح  پرسش هایی در باره محیط زیست که پاسخ ها در کتاب یا نشریه خاصی است ( به عنوان کار پژوهشی به دانش آموزان )

6-ایجاد ستون ( هر ماه یک کتاب ، یک نشریه ) یا ( هر هفته یک .... ) در تابلوهای پرورشی مدارس که به معرفی یک اثر مفید در حوزه محیط زیست اختصاص دارد .

حفظ محیط زیست با تلاش فعالان حوزه محیط زیست به تنهایی میسر نمی شود . محیط زیست به همه تعلق دارد و همه ما در حفاظت از آن مسئول هستیم . اگر می خواهیم  محیط زیست برای آیندگان هم قابل استفاده باشد ، با آن مسئولانه تر رفتار کنیم  و کودکان و نوجوانان را  آموزش دهیم تا با طبیعت  مهربان باشند  .     

ماهنامه داروگ و آموزش و پرورش و محیط زیست                                                  

ماهنامه داروگ و آموزش و پرورش و محیط زیست

ماهنامه داروگ و آموزش و پرورش و محیط زیست

ماهنامه داروگ و آموزش و پرورش و محیط زیست

یکشنبه, 26 شهریور 1396 19:45 خوانده شده: 794 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/06/29 - 13:30
روز درختکاری هم عملکرد مدارس ، بسیار ضعیف است .
از کشورهای دیگر بیاموزیم و در مورد روش آموزش و نیز رفتار با طبیعت و حیوانات ، الگو بگیریم .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور